بهترین ارائه دهندگان Usenet 2023

مروری بر Usenet

مدتها قبل از Reddit و BitTorrent ، Usenet بود. به عنوان یک شبکه اجتماعی اصلی آنلاین فکر کنید. در اوایل دهه 1980 تأسیس شد ، Usenet تلاشی بین ایمیل و انجمن های وب بود که برای تبادل پرونده های متنی بین کاربران استفاده می شد.
به سرعت به جلو به دهه 1990 ، Usenet به روزرسانی می شود تا فایلهای باینری بزرگ مانند فیلم ها ، موسیقی و تصاویر را بارگذاری و به اشتراک بگذارد. اما وقتی تالارهای BBS مانند Reddit و پروتکل BitTorrent به وجود آمدند ، Usenet تا حد زیادی عقب مانده بود.

این فناوری 36 ساله با وجودی که بسیار از بین رفته است. در حقیقت ، بسیاری آنرا برای به اشتراک گذاشتن و بارگیری فایلهای بزرگ از جمله محتوای دارای حق چاپ و نرم افزار تجاری ، برتر از تورنت می دانند. پس چرا در مورد آن چیزهای زیادی نشنیده اید؟ زیرا اولین قانون Usenet بحث در مورد Usenet نیست. ارائه دهندگان و کاربران Usenet نمی خواهند توجه ناخواسته خود را به خود جلب کنند ، مبادا این سرنوشت به همان اندازه خدمات اشتراک فایل مانند Napster ، Limewire و ThePirateBay متحمل شود. اما صنعت سرگرمی اکنون از Usenet آگاه است ، بنابراین وانمود کردن اینکه ما با نگه داشتن لب های بسته شده از آن محافظت می کنیم ، هدف چندانی نخواهد بود.

Usenet چیست?

Usenet یک سیستم بحث و تبادل توزیع جهانی است ، اگرچه این روزها بیشتر از ارسال پیامها در مورد اشتراک فایل است. این شامل دو نوع پرونده است: متن و باینری. اگر این مطلب را می خوانید ، احتمالاً به مورد دوم علاقه بیشتری دارید. پرونده های دودویی شامل فیلم ، موسیقی ، نرم افزار ، بازی ها و سایر پرونده های بزرگ هستند. این پرونده ها با فرمت .NZB ایندکس می شوند که به کاربر اجازه می دهد تمام قطعات یک فیلم یا بازی را از سرورهای مختلف بارگیری کند..
کاربران در یک ارائه دهنده Usenet مشترک هستند که پرونده ها را با هزینه ماهانه یا سالانه میزبان شما می کند. مشترک می تواند یک فایل NZB ، مشابه یک فایل تورنت را جستجو کند ، که به او امکان می دهد تا محتوا را از طریق برنامه “خبرنامه” در رایانه شخصی بارگیری کند..

Usenet در مقابل تورنت

چرا می توانید هزینه Usenet را بپردازید وقتی فقط می توانید تورنت کنید؟ دلایل مختلفی وجود دارد. اول از همه ، بارگیریهای Usenet بسیار سریعتر است ، زیرا آنها به جای رایانه های افراد دیگر از سرورهای متمرکز استفاده می شوند. به جای همسالان ، Usenet می تواند همزمان با ده ها سرور وصل شود ، این بدان معناست که می توانید با سرعتی که ISP شما می تواند مدیریت کند بارگیری کنید..

ثانیا ، Usenet خصوصی است. اتصالات بین شما و سرورهای ارائه دهنده برقرار می شود و بیشتر ارائه دهندگان اتصال رمزگذاری شده با SSL را ارائه می دهند. برخی حتی VPN ها را برای اندازه گیری مناسب می گیرند. از طرف دیگر تورنتها برای اتصال به ردیاب و همسالان ، لازم است که حداقل برخی از اطلاعات شناسایی را به اشتراک بگذارید..

ثالثاً ، بارگیری یک پرونده Usenet به این معنی نیست که باید بعد از آن آن را برای سایر کاربران بذر دهید. از نظر قانونی ، این باعث می شود هدف شما کمتر شود ، زیرا شما به کاربران دیگر محتوای حق چاپ را ارائه نمی دهید ، و منابع کمتری کامپیوتر و پهنای باند اینترنت را مصرف می کنید.

ارائه دهندگان Usenet پرونده ها را برای تعداد معینی از روز در دسترس قرار می دهند. چند مورد به ارائه دهنده بستگی دارد ، اما استاندارد بیشتر از شش سال از ارسال اولیه است. تا زمان تمام شدن آن ، کاربران دسترسی کامل به آن پرونده دارند. تورنت فقط تا زمانی ادامه دارد که افرادی که پرونده را می پرورانند وجود داشته باشد.

خطرات قانونی

انجیلی انجیل ، اگر مستعد صحبت کردن در مورد آن بودند ، احتمالاً به شما می گفتند که به دلیل بارگیری Usenet ، هیچ کس دستگیر نشده است. ممکن است واقعیت داشته باشد ، اما اولین بار برای همه چیز وجود دارد ، بنابراین توصیه می کنیم از طریق یک اتصال SSL رمزگذاری شده از VPN یا حداقل بارگیری استفاده کنید. دستگیری در سابقه به معنای این نیست که بخش Usenet تحت نظارت قرار نگرفته است. ارائه دهندگان عمده و نمایه سازان (نگاه کنید به: موتورهای جستجو) در گذشته از طریق دادخواست تعطیل شده اند. و فقط به این دلیل که کاربران شخصی به دادگاه نرفته اند ، به این معنا نیست که آنها توسط هدف اجرای قانون یا وکلای خشمگین هدف قرار نگرفته اند.

Comparitech هیچگونه نقض محدودیت های حق چاپ را محکوم یا تشویق نمی کند. لطفاً قبل از بارگیری مطالب دارای حق چاپ بدون مجوز ، قانون ، قربانیان و خطرات دزدی دریایی را در نظر بگیرید.

عواملی که باید هنگام انتخاب ارائه دهنده Usenet در نظر بگیرید

مدت زمان حفظ ، محدودیت انتقال ، اتصالات سرور ، انتقال SSL ، نوع حساب و محل سرور باید هنگام انتخاب ارائه دهنده Usenet اندازه گیری شود. شما می توانید یک راهنمای دقیق تر در مورد کلیه معیارهای Usenet ما را در اینجا بیابید.

آنچه برای استفاده از Usenet نیاز دارید

برای شروع کار با Usenet ، به سه چیز نیاز دارید: اشتراکی برای یک ارائه دهنده ، یک مشتری خبررسانی و یک فهرستگر / موتور جستجو. برخی از ارائه دهندگان هر سه مورد را در یک بسته مرتب و بسته بندی می کنند. اگر اینگونه نباشد ، خبررسان و فهرست نمایندگان رایگان به صورت آنلاین در دسترس هستند.

ما یک راهنما برای پیگیری شما در طی مراحل تنظیم کامل Usenet در اینجا داریم.

تاریخچه Usenet

تاریخ

Usenet امروز تقریباً غیرقابل تشخیص است در حالی که برای اولین بار در سال 1980 تاسیس شد. امروز ، این یکی از محبوب ترین فن آوری ها برای بارگیری فیلم ها و سایر رسانه های دیجیتالی از سایر کاربران است ، تنها در BitTorrent. اما این به عنوان وسیله ای برای دانشگاه ها و متخصصان حوزه فناوری شروع به خواندن و ارسال پیام در جامعه خود شد.

یوزنت یک جامعه برای روشن ترین ذهن های فن آوری بود. پیش از گسترش اینترنت تجاری به خانه ها و مشاغل ، بسیاری از بزرگترین پیشرفت های فناوری اینترنت برای اولین بار در Usenet ارسال شده بود. تیم برنرز لی از راه اندازی شبکه جهانی وب در سال 1991 خبر داد. لینوس توروالدز پروژه لینوکس را در همان سال معرفی کرد. و در سال 1993 ، مارک آندرسن مرورگر موزائیک را منتشر کرد ، که محبوبیت شبکه جهانی وب را فراهم کرد و امکان افزودن تصاویر به صفحات وب را فراهم کرد.

  تست سرعت

Usenet همچنین زادگاه بسیاری از بیماری های آنلاین امروز ، از جمله اسپم و ترول ها بود. بعداً ، این مکان به یک مکان محبوب برای پخش مطالب سرقت شده و غیرقانونی تبدیل شد ، از فیلم های محبوب و برنامه های تلویزیونی گرفته تا پورنوگرافی کودک.

در این مقاله به شرح مختصر در دسترس از تحولات مهم Usenet و نقش آن در کنار معاصران ، از جمله ARPANET و شبکه جهانی وب می پردازیم..

مربوط: تاریخچه مختصری از اینترنت

این مقاله فرض می کند که شما حداقل دانش سطحی از Usenet و نحوه عملکرد آن دارید. اگر این اولین بار است که Usenet را می شنوید ، توصیه می کنیم نمای کلی ما را بخوانید.

UUCP و اخبار

جیم الیس و تام ترسکات برای اولین بار در سال 1979 هنگام حضور در مدرسه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه دوک ، از Usenet تصور کردند. برای جایگزینی برنامه اعلان BBS و ایجاد ارتباط با دانشگاه کارولینای شمالی در این نزدیکی ایجاد شده است. اولین موج آن با حدود 50 عضو از یک کنفرانس USENIX در ژوئن 1980 در دانشگاه دلاور برگزار شد ، جایی که استیو دانیل دوک Usenet را معرفی کرد و از شرکت کنندگان دعوت کرد تا به آنها بپیوندند..

اولین پیام ها از طریق A News ، برنامه اصلی برای خواندن و خدمت به گروه های خبری Usenet ارسال شد. یک خبر ، که پس از آن فقط به عنوان “اخبار” شناخته می شد ، روی ویژگی “پیام روز” یونیکس گسترش یافت که به اپراتورهای سیستم اجازه می داد تا هنگام ورود به سیستم ، پیام های خود را به کاربران نمایش دهند. یک خبر این مورد را گرفت و آن را با UUCP (Unix-to-Unix کپی) ، پروتکل سپس جدیدی است که امکان انتقال از راه دور پرونده ها و پیام ها بین رایانه ها را فراهم می کند.

یک خبر به دلیل اینکه هر پیام ارسال شده با حرف “A” به عنوان نشانگر شروع می شود ، نامگذاری شده است. کاربران می توانند پیام ها را از خط فرمان یا هنگام ورود به سیستم بخوانند. آنها می توانند پیامی را ارسال کنند که یا در دستگاه محلی ارسال شود تا سایر کاربران بتوانند هنگام ورود به سیستم ببینند یا صف آن را بفرستند تا از طریق کل شبکه به هر کسی ارسال شود. مشترک در یک گروه خبری خاص. در ابتدا ، Usenet در درجه اول برای اعلامیه مورد استفاده قرار می گرفت ، و پیام ها چیزی شبیه به این داشتند:

A-News-msg-formatترسیم توسط G. Andruk 08-Jan-2005 ، تحت مجوز مستندات آزاد GNU منتشر شد. – عکسی که از صفحه ی اسکرین گرفته میشود

با توجه به محدودیت های پهنای باند مودم های dial-up در دهه 1980 ، A News طراحی شد تا مختصر و نه قوی. خوانندگان اخبار نمی توانند از طریق Usenet پاسخ دهند. در عوض از پاسخ های ایمیل استفاده شد. کاربران نتوانستند از پیامها پرش کنند و ارسال ها مشاهده نشدند. “مسیر” ذکر شده در تصویر بالا مسیری را که پیام برای رسیدن به مقصد خود طی کرده نشان می دهد. “مسیرهای انفجار” بسیار کند بود ، گاهی اوقات برای ارسال اخبار یک هفته طول می کشد ، و گم شدن پیام ها غیر معمول نبود. این تکرارهای اولیه آدرس های الکترونیکی بعداً توسط نمادی ’@ ‘که امروز می شناسیم حذف شد.

مسیرهای انفجار هنوز در پیام های Usenet امروزه استفاده می شود ، اما نه برای اهداف مسیریابی.

Usenet با پایان سال اول فعالیت خود ، 50 سایت عضو از آزمایشگاه های بل و دانشگاه هایی مانند کالج رید و دانشگاه اوکلاهما را به وجود آورد..

NNTP و B News

تقریباً همزمان با اولین استفاده از Usenet ، ARPANET شروع به گسترش دسترسی به پروتکل های دیگر از جمله TCP / IP کرد و پایه و اساس اینترنت امروز و شبکه جهانی وب را تشکیل داد. اما همچنین به پروتکل های دیگری نیز دسترسی پیدا کرد ، از جمله پروتکل UUCP که توسط Usenet استفاده می شود. در سال 1983 ، هزاران نفر به یوزنت پیوستند و بیش از 500 میزبان UUCP محتوای خود را از طریق شبکه منتشر کردند.

اخبار به زودی در سال 1983 توسط جانشین آن ، B News منسوخ شد. B News سریعتر و قابل اطمینان تر بود و به جای این که فقط یک یا دو مقاله در روز ارسال شود ، اجازه می دهد تا 50 مقاله در روز باشد. این اختراع توسط دانش آموز برکلی ، مارک هورتون و دانش آموز دبیرستانی مت گلکمن ساخته شده است.

تا سال 1984 ، تنها یک سال بعد ، تعداد میزبان تقریباً دو برابر شد و به 940 رسید ، و بیش از 100 گروه خبری مختلف در حال کار بودند..

در سال 1986 ، دو مهندس دانشگاه کالیفرنیا پروتکل NNTP را ایجاد کردند. NNTP به طور خاص برای انتقال مقالات Usenet بین سرورهای خبری استفاده می شود تا کاربران نهایی بتوانند اخبار را بخوانند و ارسال کنند. این امر به برنامه های خبرساز اجازه می دهد تا به جای خود سرور ، روی رایانه های شخصی متصل به شبکه های محلی اجرا شوند. امروز ، NNTP هنوز توسط اکثر سرورهای Usenet استفاده می شود. NNTP اجازه می دهد تا مقالات Usenet با استفاده از TCP / IP توزیع شود ، که ARPANET نیز پذیرفته است.

تغییر نام بزرگ

با افزایش محبوبیت Usenet ، ساختار فعلی که توسط آنها گروه های خبری سازماندهی شده بود ، به خوبی مقیاس نشد. همه گروه های خبری به یکی از سه دسته طبقه بندی می شوند: * خالص. ** برای بحث های تغییرناپذیر ، * مود. ** برای بحث های تعدیل شده ، یا * fa. ** برای گروه هایی که از ARPANET در ورودی هستند. NNTP و B News برخی از محدودیتهای نرم افزار را برداشته و این امر را برای سازماندهی مجدد گروه های خبری عملی می کند.

این اصلاحات تا حد زیادی توسط یک گروه غیررسمی از سرپرستان سایت بزرگ انجام شده است که به عنوان کابین ستون فقرات شناخته می شوند. این گروه که از سال 1983 شروع به کار کرد ، این سرویس دهنده های خبری خود را بجای عملیات شبانه تنها همتایان کوچکتر خود ، 24 ساعت شبانه روز در دسترس قرار می داد. Usenet به طور کلی غیر متمرکز بود و بنابراین رهبری رسمی نداشت ، اما ستون فقرات ستون فقرات به عنوان یک مقام محترم در یک جامعه پرشور و آشفته عمل می کرد.

در آن زمان ، بسیاری در وجود کابین شک داشتند ، اما تأثیر آن به آن اجازه می داد که تغییر نام بزرگ را در سال 1987 ارائه دهد. این اساساً باعث تغییر مقوله ها به رای * (رایانه ها) ، متفرقه * (متفرقه) ، اخبار می شود. * (Usenet و گروه های خبری) ، rec * * (تفریحی و سرگرمی) ، علمی (*) (علوم) ، اجتماعی * (اجتماعی) و گفتگو. * (دین ، ​​سیاست و سایر موضوعات بحث برانگیز).

دسته های جدید به عنوان “بزرگ هفت” معروف شدند و به جز برخی از گروه های خبری تعدیل شده در درون آنها ، برای همه باز بود. در سال 1995 ، بعد از اینکه ISP ها دسترسی به Usenet را به عموم مردم ارائه دادند و Usenet بیشتر در بین دانشگاهیان جریان اصلی پیدا کرد ، انسانها * به این لیست اضافه شدند و Big Seven را به هشتمین Big تبدیل کردند. براساس سیستم جدید ، قبل از ایجاد هر گروه خبری ، سازنده موظف بود درخواستی برای بحث (RFD) در گروه خبری news.announce.newsgroups ارسال کند. سپس در گروه خبری news.groups.proposals مورد توجه قرار گرفت. سرانجام ، شورای مدیریت بزرگ 8 (B8M8) این پیشنهاد را تأیید کرده بود.

  بهترین نرم افزارها و برنامه های کنترل والدین سال 2023

همه سلسله مراتب قدیمی از بین نرفتند. بسیاری مانند سلسله مراتب .k12 * با محوریت آموزش و پرورش همچنان در جای خود باقی مانده اند.

برخی گمان می کردند که تغییر نام برای شاد کردن شبکه های اروپایی صورت گرفته است که حاضر به پرداخت هزینه میزبانی گروه های خبری پر حجم اما کم محتوای در مورد موضوعات بحث برانگیز مانند دین و نژادپرستی نیستند. این گروه های خبری در زیر .talk * با یکدیگر جمع شدند. این باعث می شود شبکه ها گروه های خبری ناخواسته را از سرورهای Usenet خود جدا کنند. این مورد با بسیاری از کاربران صریح Usenet که معتقد بودند تغییر نام بزرگ باعث آزادی آزادی بیان آنها می شود ، خوب نبود. بسیاری از مباحث هنوز محدود نبودند ، از جمله گروه های خبری درباره مصرف مواد مخدر تفریحی و رابطه جنسی.

اندکی پس از آن که Big Seven تبدیل به وضع موجود جدید شد ، سلسله مراتب محبوب دیگری ایجاد شد: .alt * (جایگزین). اگرچه هرگز بخشی از Big Eight نبود ، .alt * به محلی برای بحث کمتر دانشگاهی و شدیدتر مبدل شد که ممکن است ISP ها در .talk * تحمل نداشته باشند. عاری از محدودیت ها و کنترل متمرکز سلسله مراتب رسمی در بزرگ هشتم بود. هر کس می تواند یک گروه خبری alt ایجاد کند. یکی از سؤالات متداول درباره این موضوع ، شوخی کرد که “alt” در برابر آنارشیست ها ، لوناتی ها و تروریست ها ایستاده است. امروزه احتمالاً شناخته شده ترین سلسله مراتب برای اکثر کاربران Usenet است ، بیشتر به لطف بخش های alt.binaries و alt.sex. اطلاعات بیشتر در مورد بعداً.

اصطلاح “alt راست” که برای توصیف گروههای حاشیه ای با ایدئولوژی های محافظه کارانه استفاده می شد ، از اووزنت سرچشمه نمی گرفت. پذیرش اصلی این عبارت به احتمال زیاد تسریع شده است ، هرچند ، به لطف آشنایی آن میان جانبازان Usenet که آن را به عنوان یک تمثیلی از نظریه پردازان توطئه و گروههای نفرت انگیز که مدتها قبل از 4Can در Usenet جماعت می کردند ، تلقی می شد..

اخبار C و InterNetNews

در سال 1987 ، اعضای دانشگاه تورنتو بسته سرور C News را ایجاد کردند. آنها کاملاً B B News را بازنویسی می کنند تا سریع تر و کم حشره تر شوند. اخبار C تا اواسط دهه 1990 همچنان مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1991 ، C News توسط InterNetNews ، بسته دیگر سرورهای خبری که کاملاً یکپارچه قابلیت NNTP بود ، کنار گذاشته شد. INN اکنون پرکاربردترین پکیج سرور است و هنوز هم به طور فعال نگهداری می شود.

ISP ها وارد شوید

تا دهه 1990 ، Usenet دامنه کالج ها ، دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی فناوری بود. هر سال در ماه سپتامبر ، دانشجویان لیسانس اولین طعم خود را می گیرند و در نتیجه موج سالانه کاربران جدید Usenet به وجود می آید. آنها یا یاد می گرفتند که Usenet را دوست داشته باشند یا از آن متنفر باشند و در نهایت این تعداد برای 11 ماه باقی مانده سال کاهش می یابد.

سپس ، در سپتامبر 1993 ، America Online (AOL) اولین ارائه دهنده خدمات اینترنتی بزرگ شد که دسترسی Usenet را به کاربران خود ارائه می دهد. Usenet بخشی از کمپین بازاریابی بزرگتر AOL برای جذب مشترکین جدید شد. این بار ، اعداد کم نیاوردند و Usenet بسیار محبوب تر شد. این هجوم در جامعه Usenet به عنوان “سپتامبر ابدی” معروف شد. گروه های خبری به شکلی مشابه subreddits امروز برای همه گروه های متشکل از افراد باهوش فناوری و بیمار به اندازه کافی یاد گرفتند تا Usenet را یاد بگیرند.

در اواسط دهه 90 میزبان سرورهای Usenet برای ISP های آمریکایی عادی شد و یا حداقل آنها را با یک ارائه دهنده شخص ثالث به مشترکین ارائه می داد. هر میزبان محتوای خود را با همه همگام سازی می کند و یک شبکه کاربری اضافی ایجاد می کند.

Usenet هنوز تقریبا به طور کامل برای تعامل مبتنی بر متن استفاده می شد. گروه های خبری پیشرو در انجمن های BBS امروز بودند (بخوانید: reddit) ، وبلاگ ها ، فیدهای RSS و خبرنامه.

سکس و باینری

سلسله مراتب .alt * باعث ایجاد طیف گسترده ای از گروه های خبری از جمله گروه های اختصاص داده شده به افراد مشهور خاص و سایر جنبه های فرهنگ پاپ شد. اما رشد دو بخش به ویژه در اواسط دهه 1990 نشانگر تغییر پارادایم بود که اساساً Usenet را برای همیشه تغییر داد ، برای بهتر یا بدتر.

پرونده “باینری” به هر پرونده غیر متنی اشاره دارد. در متن Usenet ، باینری به طور معمول به رسانه های سمعی و بصری ، از جمله فیلم ، برنامه های تلویزیونی ، بازی های ویدئویی ، نرم افزار و موسیقی اشاره دارد. با ارائه دهندگان خدمات اینترنت مانند AOL که اکنون پرونده های Usenet را میزبانی می کنند ، امکان انتقال شبکه برای مقادیر زیادی از داده ها امکان پذیر شد. این ، همراه با گسترش سریع شبکه های باند پهن خانگی و رایانه های خانگی متصل به اینترنت ، انتقال Usenet را از یک جمع کننده خبر و بحث و گفتگو به یک شبکه به اشتراک گذاری فایل شروع کرد..

Alt.sex و alt.binaries بعداً به دو بخش محبوب Usenet تبدیل شدند. در اکتبر 1993 ، 8 درصد از کل کاربران Usenet – 3.3 میلیون نفر – اخبار alt.sex را می خوانند. گروه های خبری تصاویری اعم از عکس های سبک پلیبوی گرفته تا جسارت های طاقچه تر و مباحث قابل قبول از نظر اجتماعی ، از جمله تبلیغ و تجاوز جنسی را ارسال کردند.

برنامه های جدید اجازه می دهند تا پرونده های باینری به روشی سازگار با Usenet رمزگذاری شوند ، و این باعث می شود که توزیع فایلهای باینری عملی تر شود. پرونده ها در Usenet اغلب میزان کاراکترهای مجاز در یک پست را محدود می کنند. برای رسیدن به این محدودیت ، برنامه های جدید پرونده های باینری را به چندین پرونده کوچکتر تقسیم می کنند که بعدا توسط ناشر مجدداً جمع می شوند. در سال 2001 ، رمزگذاری پرونده 10/10 ارائه شد ، که انتقال داده ها را 30 درصد کاهش داد. کاربران Usenet امروز بدون شک رمزگذاری را که امروزه در پرونده های باینری متداول است ، تشخیص می دهند.

Alt.binaries طیف گسترده ای از مطالب دیگر را توزیع کرد ، اما به ویژه برای مطالب دزدان دریایی ، دارای حق چاپ از جمله فیلم ها ، برنامه های تلویزیونی ، نرم افزار و موسیقی مشهور بود. حتی اگر پهنای باند و فضای سرور به سرعت در حال رشد بودند ، میزبان Usenet تلاش می کرد تا حجم زیادی از داده های بارگذاری شده و بارگیری شده از سرورهای خود را ادامه دهد. بنابراین ، محدودیت های نگهداری باینری معرفی شده اند ، که می توانند پس از رسیدن به سن مشخص ، پرونده ها را حذف کنند تا فضای لازم برای پرونده های جدید فراهم شود.

  بهترین نرم افزار بازیابی اطلاعات 2023

سالها قبل از اختراع BitTorrent ، Usenet از یک سکوی بحث و گفتگو به یک کانون غیرمترقبه دزدی دریایی و پورنو رها شد..

کاهش می یابد

در اواسط اواسط دهه 1990 ، Usenet به یک نقطه عطف تبدیل شد که بسیاری از کاربران سرسخت آن موافقت کردند و این آغاز یک کاهش طولانی است. کسانی که آن را به یاد می آورند ، دلایل مختلفی را ذکر می کنند ، اما این احتمالاً ترکیبی از عواملی است که باعث شده است یک فناوری یکبار در حال رشد به گمنامی نسبی منجر شود.

رشد کاربران فعال اوج گرفت و شروع به ریزش کرد ، اما به دلیل هجوم پرونده های دودویی بزرگ ، هزینه های کار با شبکه همچنان رو به افزایش گذاشت ، که بسیاری از آنها یا رسانه های سرقت شده یا مستهجن بودند. هنگامی که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی متوجه شدند مشترکان آنها می توانند بدون Usenet انجام دهند ، آنها شروع به کاهش زمان های نگهداری باینری و در نهایت دسترسی Usenet به طور کلی کردند. رها کردن Usenet برای ISP ها یک برد برد بود که نمی خواستند مسئول محتوای غیرقانونی روی سرورهای خود باشند ، اما می خواستند پس انداز کنند.

یک تئوری رایج دیگر این است که Usenet به سادگی در شبکه جهانی وب گم شد. برای مدتی آنها استانداردهای رقابتی داشتند. مرورگرهای موزاییک و نت اسکیپ برای دسترسی به محتوا در اینترنت به افراد ساده لوح و به راحتی از نظر گرافیکی لذت بخش بودند. Usenet سرسختانه در رابط کاربری مبتنی بر متن خود ایستاده است و هیچ رابط کاربری گرافیکی دیگری در میان جامعه بزرگتر وجود ندارد. همانطور که معلوم است ، خطوط فرمان برای همه نیست.

Usenet و NNTP مکانیسمی برای تأیید هویت ندارند. این کار ریشه کن کردن اسپم ، کلاهبرداری فیشینگ ، بدافزارها ، هدرهای جعلی و سوء استفاده عمومی را بسیار دشوار کرده است.

در اوایل دهه 2000 ، شبکه غیرقانونی Usenet برای جذب توزیع کنندگان مستهجن برای کودکان شروع به کار کرد. ارائه دهندگان با اجرای قانون کار کرده اند و به کاربران این امکان را می دهند تا از چنین محتوا پرچم گذاری کنند ، اما خیلی کم دیر شده بود برای تصویر عمومی Usenet که قبلاً متزلزل بود. AOL ، اولین ISP که Usenet را به جریان اصلی رسانده است ، در سال 2005 دسترسی را متوقف کرد.

در سال 2008 ، ایالت نیویورک تحقیق درباره پورنوگرافی کودک در Usenet را آغاز کرد. اندرو کوومو ، شهردار وقت نیویورک ، با Verizon ارتباطات ، کابل Time Warner و Sprint برای راه اندازی یک کارزار عمومی برای خاموش کردن منابع مستهجن برای کودکان همکاری کرد. راه حل آنها قطع دسترسی به کل سلسله مراتب .alt * بود ، که به راحتی بخش alt.binaries را شامل می شد تا منابع را خسته کند. ده ها میلیون کاربر اینترنتی دسترسی یکبار به Usenet را از دست دادند و بسیاری از سرویس دهنده های اینترنتی دیگر دنبال شدند. وقتی Usenet با کدی پورنو درگیر شد ، هیچ کس آن را با قطب 10 پا لمس نمی کند.

در سال 2010 ، دانشگاه دوک – محل تولد Usenet – سرور Usenet خود را با استفاده از هزینه های بالا و استفاده کم از آن سرپیچی کرد.

خدمات خبری مستقل

با افزایش محبوبیت alt.binaries ، سرویس های خبری مستقل برای برآوردن تقاضای کاربران شروع به برداشت کردند. این سرویس ها با ارائه خدمات با کیفیت بالا ، بارگیری سریع و مدت زمان نگهداری بسیار طولانی تر نسبت به موارد ارائه شده توسط ISP ادامه می دهند. اینها شامل ارائه دهندگان ممتازی Usenet است که امروزه همچنان فعالیت می کنند ، از جمله EasyNews و Giganews در میان دیگران.

هنگامی که ISP ها و دانشگاه ها شروع به پرش کشتی کردند ، این سرویس ها برای پر کردن شکاف رشد کردند. برخلاف میزبان های سنتی که دسترسی Usenet را به عنوان بخشی از یک بسته بزرگتر ارائه می دادند ، ارائه دهندگان مستقل Usenet تنها روی Usenet متمرکز شده بودند. در حالی که آنها به کاربران امکان دسترسی به کل شبکه را می دهند ، به طور معمول برای بارگیری پرونده ها از alt.binaries و سایر بخش های اشتراک فایل از سلسله مراتب alt استفاده می شوند..

در اواسط دهه 2000 ، ارائه دهندگان مستقل Usenet محبوب ترین وسیله دسترسی به Usenet بودند. اما این یک پیروزی به طور پیش فرض بود؛ ISP ها و دانشگاه ها دیگر نمی خواستند هیچ ارتباطی با آن داشته باشند.

ارائه دهندگان Premium Usenet به ادامه بازی خود با مشتریان حاوی خبرخوان ، دسترسی به رمزگذاری شده خصوصی و زمان نگه داشتن روزافزون.

امروز Usenet

Usenet امروز زنده و فعال است ، اما سایه ای از جلال سابق آن است. تعداد معدودی از گروههای فعال بحث و گفتگو هنوز قوی هستند ، اما اکثریت قریب به اتفاق مشترکین Usenet از آن برای بارگیری فایلهای باینری استفاده می کنند. اکثر سرورهای Usenet در ایالات متحده واقع شده اند.

سرورهای Usenet همچنین در کشورهایی که مطابق قانون کپی رایت هزاره دیجیتال پیروی نمی کنند ، نسبتاً متداول هستند. این بدان معنی است که آنها مجبور نیستند پرونده ها را بنا به درخواست صاحب حق چاپ حذف کنند. در حالی که کشورهایی مانند هلند و آلمان نسخه های خود را در مورد این قوانین دارند ، ارائه دهندگان Usenet در اینجا مکانیسم های برداشت DMCA را به صورت خودکار ندارند و درخواست ها کمتر متداول می شوند.

به گفته ارائه دهنده حق بیمه Altopia ، متوسط ​​حجم روزانه داده های منتقل شده در Usenet در واقع بیشتر از همیشه است. با این حال Usenet تعداد بیشتری کاربر یا گروه های خبری فعال ندارد. این افزایش شامل پرونده های باینری بیشتر و بزرگتر است ، به علاوه مقدار زیادی از اسپم های خودکار بارگذاری و بارگیری می شود.

محتوای سرقت شده از alt.binaries و مستهجن از alt.sex محبوب ترین سلسله مراتب هستند. پورنوگرافی کودکان هنوز مشکلی است که Usenet با آن دست و پنجه نرم می کند.

بایگانی پست های غیر باینری Usenet به سال 1981 در Google Groups موجود است. Deja News در سال 1995 بایگانی کردن پست های Usenet را آغاز کرد و یک پایگاه داده بزرگ و قابل جستجو را ایجاد کرد. گوگل در سال 2001 این پایگاه داده را بدست آورد ، سپس پستهای قبل از سال 1995 را که توسط تعداد انگشت شماری از دانشگاهها و شرکتها اهدا شده بود ، اضافه کرد. Google همچنان به بایگانی کردن پست های Usenet و ارائه یک دروازه مشترک برای آنها ، اما برخی از Google Groups ، تا حدودی طعنه آمیز ، به دلیل عملکرد ضعیف در جستجوی آن انتقاد کرده اند.

Altopia از ژانویه سال 2023 گزارش کرده است که کاربران Usenet 64.55 میلیون بار در روز ارسال می کنند ، برای کل 27.8 TB حجم روزانه ، اما هنوز مشخص نیست که چه مقدار از این اسپم است. تعداد کل گروه های خبری در حال حاضر حدود 120،000 نفر است ، اما تنها حدود 20،000 تخمین زده می شوند که فعال هستند.

با وجود مارپیچ طولانی نزولی ، Usenet به زندگی خود ادامه می دهد. و از آنجا که شبکه جهانی وب توسط شرکتهای بزرگ متمرکز تر و متمرکز تر می شود ، برخی هنوز در Usenet پتانسیل را دارند که مجدداً به عنوان یک اینترنت غیر متمرکز ، رایگان و باز ساخته شده توسط کاربران ، مجدداً مجدداً مورد استفاده قرار گیرند..

About the author

Comments

  1. این مقاله در مورد Usenet و استفاده از آن برای به اشتراک گذاری فایل های باینری و متنی است. Usenet یک سیستم بحث و تبادل توزیع جهانی است که شامل دو نوع پرونده است: متن و باینری. این پرونده ها با فرمت .NZB ایندکس می شوند که به کاربر اجازه می دهد تمام قطعات یک فیلم یا بازی را از سرورهای مختلف بارگیری کند. ارائه دهندگان Usenet پرونده ها را برای تعداد معینی از روز در دسترس قرار می دهند. اما برای استفاده از Usenet باید به خطرات قانونی نیز توجه کرد. بهتر است از طریق یک اتصال SSL رمزگذاری شده از VPN یا حداقل بارگیری استفاده کنید. در کل، Usenet یک فناوری قدیمی است که با وجودی که بسیار از بین رفته است، بسیاری آنرا برتر از تورنت می دانند. اما برای استفاده از آن باید به خطرات قانونی نیز توجه کرد.

  2. این مقاله در مورد Usenet و استفاده از آن برای به اشتراک گذاری فایل های باینری و متنی است. Usenet یک سیستم بحث و تبادل توزیع جهانی است که شامل دو نوع پرونده است: متن و باینری. بارگیریهای Usenet بسیار سریعتر از تورنت هستند و خصوصی هستند. ارائه دهندگان Usenet پرونده ها را برای تعداد معینی از روز در دسترس قرار می دهند و تا زمان تمام شدن آن، کاربران دسترسی کامل به آن پرونده دارند. اما برای استفاده از Usenet باید به خطرات قانونی نیز توجه کرد و از اتصال SSL رمزگذاری شده از VPN یا حداقل بارگیری استفاده کرد. در کل، Usenet یک فناوری قدیمی است اما هنوز هم برای به اشتراک گذاری و بارگیری فایل های بزرگ بسیار مفید است.

  3. این مقاله در مورد Usenet و استفاده از آن برای به اشتراک گذاری فایل های باینری و متنی است. Usenet یک سیستم بحث و تبادل توزیع جهانی است که شامل دو نوع پرونده است: متن و باینری. بارگیریهای Usenet بسیار سریعتر از تورنت هستند و خصوصی هستند. ارائه دهندگان Usenet پرونده ها را برای تعداد معینی از روز در دسترس قرار می دهند و تا زمان تمام شدن آن، کاربران دسترسی کامل به آن پرونده دارند. اما برای استفاده از Usenet باید به خطرات قانونی نیز توجه کرد و از اتصال SSL رمزگذاری شده از VPN یا حداقل بارگیری استفاده کرد. در کل، Usenet یک فناوری قدیمی است اما هنوز هم برای به اشتراک گذاشتن و بارگیری فایل های بزرگ، برتر از تورنت است.

Comments are closed.