آیا راه اندازی ویندوز شما کند است؟ چگونه با پیدا کردن و غیرفعال کردن برنامه های راه اندازی ، آن را سرعت بخشیم

برنامه های راه اندازی ویندوز

قدرت پردازش هر ساله بهتر می شود. در جایی که رایانه ها یک بار تلاش می کردند تا حتی یک فرآیند را همزمان انجام دهند ، اکثر ماشین های جدید اکنون می توانند به سرعت ده ها اداره کنند. با این حال ، هرچه برنامه های بیشتری روی رایانه خود نصب کنید ، برنامه های بیشتری را که احتمالاً در هنگام راه اندازی سعی کرده اید اجرا کنید ، ندارید. از این بدتر ، سیستم عامل های ویندوز اغلب تعداد معدودی از برنامه های سیستم از پیش نصب شده را دارند که سعی در اجرای آن دارند. در نتیجه ، ممکن است با یک مشکل راه اندازی ویندوز آهسته روبرو شوید که به نظر نمی رسد که از بین برود ، و واقعاً ممکن است بدتر شود.

هرچه دستگاه شما قدیمی تر شود ، احتمال دارد که هنگام شروع کار کندتر شروع کند. بسیاری از این برنامه های راه اندازی ممکن است مفید باشند ، اما این شانس خوب است که اکثر آنها هنگام اجرای ویندوز نیازی به روشن شدن خودکار نداشته باشند. به این ترتیب ، ایده خوبی است که بفهمید برنامه های رایانه شما هنگام راه اندازی کدام برنامه هستند و می توانید برنامه های گرسنه حافظه مورد نیاز خود را خاموش کنید..

برنامه های مشترک راه اندازی ویندوز

منظور ما از "برنامه های راه اندازی" ، برنامه هایی است که باید بپیوندند بر هنگام راه اندازی ویندوز این بدان معناست که همزمان با دوچرخه سواری ویندوز ، این برنامه ها در پس زمینه و بعضی اوقات در پیش زمینه نیز اجرا می شوند. معمولاً اینها برنامه هایی هستند که به محض ورود به حساب کاربری خود در یک دستگاه ویندوز ، آرم آنها را لمس می کنند ، اگرچه همه برنامه های راه اندازی این کار را انجام نمی دهند.

اکثر برنامه های راه اندازی به سادگی نرم افزاری هستند که برای اهداف مختلف بر روی رایانه خود نصب کرده اید. برخی از این برنامه ها بسته به سازنده دستگاه ، روی رایانه شما از قبل نصب شده اند.

همه برنامه های راه اندازی یکسان را در رایانه خود مانند سایر کاربران ویندوز نصب نخواهید کرد. با این وجود ، برخی از برنامه ها آنقدر رایج هستند که شانس خوبی وجود دارد که شما و بسیاری دیگر آنها را از ویندوز نصب و راه اندازی کنید.

در اینجا چند برنامه رایج و غیر ضروری وجود دارد که می تواند باعث شود سیستم عامل ویندوز در هنگام راه اندازی تأخیر کند:

Adobe Reader و Adobe Acrobat

چه برای مشاغل و چه برای استفاده شخصی ، Adobe Reader و Adobe Acrobat برای بسیاری از کاربران ویندوز بسیار رایج است. این برنامه همچنین یک برنامه راه اندازی بسیار رایج است. در حالی که Adobe Reader و Adobe Acrobat تنها تأثیر حداقل بر روند راه اندازی شما دارند ، این یک اثر تجمعی است.

درایو iCloud

کاربران اپل احتمالاً iCloud Drive را روی دستگاههای ویندوز خود نصب کرده اند. با توجه به نحوه عملکرد ، iCloud Drive از زمان راه اندازی شروع می شود و تأثیر بسیار بالایی در فرآیند راه اندازی دارد. در حالی که ما می توانیم این موارد را به طور جداگانه لیست کنیم (همانطور که به طور جداگانه در فهرست برنامه های راه اندازی ظاهر می شوند) ، iCloud Photo Stream و iCloud Services نیز برنامه هایی برای راه اندازی ویندوز هستند. آنها همچنین در هنگام راه اندازی نسبت به RAM قرعه کشی قابل توجهی دارند.

اپل فشار

یک سرویس اطلاع رسانی فشار ، از انواع مختلف ، برنامه Apple Push به توسعه دهندگان برنامه اجازه می دهد تا اعلان ها را به دستگاه شما فشار دهند. اعلان های فشار مطمئناً یک ویژگی اختیاری هستند ، و این یک برنامه راه اندازی بسیار اختیاری است.

iTunes یاور

اپل دوباره اعتصاب می کند. iTunes Helper دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. این برنامه به iTunes شما در راه اندازی سیستم عامل Windows کمک می کند. همچنین تأثیر نسبتاً بالایی در فرآیند راه اندازی دارد.

مایکروسافت OneDrive

در اینجا جای تعجب ندارد. Microsoft OneDrive اکنون برای کاربران ویندوز استاندارد است و قرار است به صورت خودکار بارگیری شود و در پس زمینه اجرا شود. از آنجا که به محض روشن کردن ویندوز ، همگام سازی را با درایو ابری خود شروع می کنید ، تأثیر کمی در روند راه اندازی دارد.

Dropbox

OneDrive ممکن است برای کاربران ویندوز گنجانده شود ، اما Dropbox یکی از محبوب ترین برنامه های درایو ابری است که در دسترس است. مانند OneDrive ، هنگامی که ویندوز را راه اندازی می کنید ، Dropbox همگام سازی را با ابر شروع می کند ، و تأثیر نسبتاً بالایی را در حافظه راه اندازی شما ایجاد می کند..

درایو گوگل

در همان جا با Dropbox و OneDrive ، Google Drive فقط برای مرورگرهای وب نیست. یک برنامه جداگانه وجود دارد که شما را مستقیماً به حساب Google Drive شما متصل می کند. اگر این مورد را بارگیری کنید ، هنگام بوت کردن ویندوز و تأثیر حافظه زیاد بارگیری می شود.

Bootstrapper Clim Client

پارسه ، مراقب باشید! اگر از Steam استفاده می کنید ، مشتری بارگیری شده از زمان راه اندازی شروع می شود و از حافظه زیادی در این فرآیند استفاده می کند. و کاملاً صریح ، واقعاً دلیلی ندارد نیاز دارد اصلاً یک برنامه نوپا بودن. مطمئناً ، هر گیمر واقعی دارای حافظه سالم و دارای حافظه سالم خواهد بود ، اما هرچه راه اندازی کمتری برنامه بهتری داشته باشد.

CyberLink YouCam

یکی از چندین برنامه نرم افزاری که اغلب توسط سازندگان دستگاه از پیش نصب شده است ، CyberLink YouCam یک برنامه وب کم است. این اغلب در زمان راه اندازی اجرا می شود و ممکن است تأثیر قابل توجهی در روند راه اندازی شما داشته باشد.

اسکایپ

به همان اندازه که دوست داریم و اسکایپ را بخواهیم ، دیگر نیازی به اجرای خودکار این در هنگام راه اندازی نیست. اسکایپ می تواند در بعضی مواقع بسیار سرزنده باشد ، و گاهی اوقات هنگام شروع خطا ، مجبور کردن مجبور کردن بسیار دشوار است. اسکایپ هم یک برنامه سبک نیست و ممکن است اغلب تأثیر زیادی روی سیستم شما داشته باشد. من فهمیدم که می تواند باعث کندی نسبتاً طولانی سرعت بخصوص در ویندوز 8.1 شود.

Spotify

برنامه های موسیقی محبوب هستند ، اما تعداد کمی از آنها به اندازه Spotify محبوب است. به عبارت دیگر ، شانس خوبی وجود دارد که شما برنامه Spotify را در رایانه خود داشته باشید ، و اگر این کار را انجام دهید ، احتمالاً با ویندوز تأثیر قابل توجهی در حافظه شروع می کنید.

Windows Defender

ویژگی ضد ویروس داخلی ویندوز به طور خودکار شروع می شود ، تا زمانی که آن را روشن کنید. اگر در حین کار کردن با یک ابزار AV متفاوت ، آن را خاموش کرده اید ، احتمالاً این بار بارگیری نخواهد شد. حتی هنوز هم ، اگرچه تأثیر آن در راه اندازی تنها کمترین تأثیر را دارد ، این روند همچنان تأثیر دارد.

نرم افزار VPN (هر)

هر ابزار VPN ای که استفاده می کنید احتمالاً به محض انجام ویندوز بارگیری می شود. حتی ممکن است برخی از افراد به محض راه اندازی ویندوز روشن شوند و یک اتصال اینترنتی پیدا کنند. این یک ویژگی ایمنی است ، اما می تواند باعث کاهش چشمگیر سرعت در طی فرآیند راه اندازی شود.

نرم افزار آنتی ویروس (هر)

در خارج از Windows Defender ، هر مجموعه AV هنگام بارگیری ویندوز بارگیری می شود. مانند ابزارهای VPN ، این یک اندازه گیری امنیتی است ، اما بسته به نوع برنامه ای که استفاده می کنید ، می تواند باعث کند شدن شدید روند راه اندازی شود..

نحوه یافتن برنامه های راه اندازی

صرف نظر از اینکه از Windows 10 ، 8.1 یا 7 استفاده می کنید ، متوجه خواهید شد که برنامه های راه اندازی در Task Manager شما ذکر شده است.

می توانید با ضربه زدن همزمان به Task Manager برسید ctrl + alt + del و انتخاب مدیر وظیفه از فهرست یا تایپ کردن "مدیر کار" در نوار جستجوی ویندوز.

از آنجا کلیک کنید استارت آپ برگه.

ویندوزهای راه اندازی

اکنون لیستی از برنامه ها را که به طور خودکار ویندوز را روشن می کنید ، شروع می کنید. (* توجه داشته باشید که اگر یک تروجان یا نوع دیگر بدافزار دارید که هنگام روشن کردن رایانه خود راه اندازی می شود ، احتمالاً به گونه ای طراحی شده است که در اینجا ظاهر نشود.)

ویندوز به شما اطلاع می دهد که هر برنامه در روند راه اندازی چه تأثیراتی دارد. سطوح توسط نشان داده شده است زیاد, کم, یا هیچ یک. برخی از برنامه ها با آنها مشخص شده اند اندازهگیری نشده. دلایل مختلفی برای اندازه گیری اثر برنامه وجود ندارد ، از جمله اگر اخیراً نصب شده باشد که ویندوز هنوز فرصتی برای اندازه گیری آن نداشته است. گفته می شود ، شما می توانید راه حل هایی برای رفع این مشکل در Stack Overflow پیدا کنید.

برای کاربران ویندوز 10 ، خواهید فهمید که برنامه هایی با چندین زیر برنامه نصب شده به عنوان یک گروه ذکر شده اند. برای تهیه لیست کامل می توانید نام آن برنامه را بزنید.  

برنامه های راه اندازی ویندوز

شما می توانید وضعیت بارگیری در هنگام شروع برنامه (فعال یا غیرفعال) ، و ناشر برنامه را ببینید (خصوصاً برای اهداف فعلی ما از اهمیت کمتری برخوردار است).

اکنون ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید کدام برنامه ها را غیرفعال کنید. این همچنین ممکن است فرصتی مناسب برای شما باشد که تصمیم بگیرید که آیا شما حتی می خواهید یا نه نگاه داشتن همه برنامه هایی که در حال بارگیری با ویندوز است. اگر چندین سال است که از رایانه خود استفاده می کنید ، ممکن است تعداد زیادی از برنامه هایی را که واقعاً نیازی به آن ندارید یا نمی خواهید انباشته باشید ، اما هنوز هم سیستم خود را شلوغ کرده اید.

نحوه غیرفعال کردن برنامه های راه اندازی

اولین خبر خوب شما در اینجا است: خاموش کردن برنامه های راه اندازی واقعاً ساده است. در زیر ، ما دستورالعمل هایی را برای خاموش کردن برنامه های راه اندازی در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 ارائه خواهیم داد.

برنامه های راه اندازی را در ویندوز 10/8/7 خاموش کنید

ابتدا Task Manager خود را بارگیری کرده و از طریق هر یک از برنامه ها به تب برنامه راه اندازی دسترسی پیدا کنید alt + ctrl + del روش یا تایپ کردن در مدیر وظیفه در فهرست جستجوی ویندوز.

بعد ، بر روی هر یک از برنامه های راه اندازی که می خواهید غیرفعال کنید ، راست کلیک کنید. به عنوان مثال ، می خواهم Steam را از بارگیری در هنگام راه اندازی غیرفعال کنم.

برنامه های راه اندازی ویندوز

اکنون ، فقط کلیک کنید غیرفعال کردن. و شما انجام داده اید با راه اندازی مجدد رایانه خود می توانید آزمایش کنید که آیا این برنامه در حال حاضر غیرفعال است یا خیر؟ اگر همه چیز طبق آنچه در نظر گرفته شده است کار می کند باید دیگر بار ندارد. اگر هنوز بارگیری می شود ، ممکن است بخواهید حفره های بیشتر را در تنظیمات فردی برنامه یا در مورد برنامه ای که نیازی به آن ندارید ، در نظر بگیرید ، آن را حذف کنید.

دلایل دیگر برای کند شدن ویندوز

می تواند بر سرعت راه اندازی ویندوز شما تأثیر منفی بگذارد. تعداد برنامه های در حال اجرا فقط یکی از دلایل مختلف است. در واقع ، چندین مسئله وجود دارد که می تواند باعث شود سیستم عامل ویندوز شما به آرامی روی لپ تاپ یا رایانه شخصی شما راه اندازی شود. راهنمای ما در مورد چگونگی سرعت بخشیدن به لپ تاپ یا رایانه شخصی کند را بخوانید.

ویروس یا بدافزار

اگر در حال راه اندازی کند ویندوز آهسته هستید ، کامپیوتر شما می تواند به ویروس یا برخی دیگر از بدافزارها آلوده شود. در حالی که ممکن است از نظر فنی همچنین یک گزینه برنامه راه اندازی باشد ، بیشتر بدافزارها در سیستم شما پنهان می شوند تا حدی که شما قادر نخواهید بود عملکرد برنامه راه اندازی را مانند برنامه های رسمی پیدا و خاموش کنید..

به همین ترتیب ، توصیه می کنیم اسکن ویروس را اجرا کنید اولین قبل از خاموش کردن هر یک از برنامه های راه اندازی خود. این مراحل را دنبال کنید:

  • رایانه خود را به طور عادی خاموش کنید و دوباره آن را روشن کنید. چه مدت طول می کشد تا ویندوز شما بطور کامل راه اندازی شود.
  • یک برنامه آنتی ویروس اجرا کنید. اگر برنامه های مخرب یا مشکوکی را پیدا کردید ، آنها را از دستگاه خود حذف کنید.
  • دوباره سعی کنید زمان راه اندازی ویندوز خود را انجام دهید. اگر سرعت بهبود یافته است ، می دانید که مشکلی ایجاد نکرده اید.

نمی دانید از کدام برنامه هایی استفاده خواهید کرد؟ ما چند نرم افزار ضد ویروس را توصیه می کنیم که می توانند به شما در حذف نرم افزارهای مخرب از سیستم کمک کنند. راهنمای ما را در بهترین حالت بررسی کنید رایگان برنامه های ضد ویروس برای رایانه های Windows و Mac.

همچنین مشاهده کنید: برگه تقلب ویندوز بازیابی

در فضای هارد دیسک کم هستید

تصور کردن بیشتر کاربران این روزها از فضای هارد دیسک سخت است. اما اگر یک رایانه یا لپ تاپ کم مصرف خریداری کرده اید ، یا از رایانه لوحی ویندوز 10 استفاده می کنید ، می توانستید با کم فضای کمتری شروع کنید.

رایانه شما برای اجرای صحیح به چیزی بیش از RAM احتیاج دارد. همچنین به مقدار مشخصی از فضای هارد دیسک موجود احتیاج دارد. در غیر این صورت ، اوضاع کمی آهسته شروع می شود. طبق گفته مایکروسافت برای اجرای موثر ویندوز 10 حداقل به 16 گیگابایت فضای هارد دیسک رایگان نیاز دارید. احتمالاً کمتر از این خوب خواهد بود ، اما به محض شروع به فرو بردن بیش از حد خیلی پایین ، احتمالاً تأثیرات قابل توجه و منفی روی سرعت خود خواهید دید.

به گفته کارشناسان مختلف فن آوری دیگر ، مبلغ خاصی برای فضای آزاد وجود ندارد نیاز, زیرا این امر با رایانه متفاوت خواهد بود ، اما Anandtech در واقع 25 درصد فضای خالی را برای کسانی که درایوهای حالت جامد (SSD) دارند توصیه می کند. برای دیسک های سخت مکانیکی ، مقدار توصیه شده در کل نقشه ، از 10 درصد تا هر آنچه دوست دارید است. در نهایت ، استدلال این است که سیستم ویندوز شما به فضای مشخصی نیاز دارد تا به طور مؤثر از بهم پیوستن به فضای مجازی کمک کند ، یا به پاکسازی سیستم پرونده خود که به مرور زمان تکه تکه می شود کمک کند و اوضاع را کمی کند کند..

آزاد کردن فضای هارد دیسک یک ماده ساده است. برنامه هایی را پیدا کنید که می دانید از آنها استفاده نمی کنید و یا پرونده هایی را انتخاب می کنید که دیگر نیازی به آن ندارید و آنها را حذف می کنید. با این حال ، برگرداندن چندین گیگابایت فضای دیسک سخت می تواند کمی دشوار باشد ، بنابراین ممکن است شما بخواهید قبل از حذف کامل آن ، از تهیه نسخه پشتیبان از داده در درایو خارجی یا درایو ابری در نظر بگیرید..

تعدادی گزینه وجود دارد ، اما ما نسخه پشتیبان تهیه ابر را به عنوان یکی از بهترین و ایمن ترین گزینه ها توصیه می کنیم. درایوهای خارجی فیزیکی می توانند خراب ، شکسته یا گم شوند. در همین حال ، درایوهای ابری بسیار ایمن هستند و بیشتر "اثبات آینده" هستند ، به عنوان مثال ، شما قادر خواهید بود در آینده بدون نگرانی از سازگاری به آن داده ها دسترسی پیدا کنید. آنها همچنین دستگاه و سیستم عامل خنثی هستند ، بنابراین می توانید آن فایل ها را به سیستم دیگری تغییر دهید.

گزینه های ابر هر ساله تعدادشان در حال افزایش است ، بنابراین توصیه می کنیم قبل از غواصی تفاوت های بین نسخه پشتیبان ابری و فضای ذخیره سازی ابر را مطالعه کنید..

حافظه کامپیوتر شما کم است

این موضوعی است که بیشتر به چرخه سن لپ تاپ یا رایانه شخصی شما باز می گردد. سیستم های جدید به طور معمول به دلیل ارزان تر شدن حافظه هر ساله از حافظه بیشتری برخوردار می شوند. لپ تاپ یا رایانه شخصی 2 ساله احتمالاً رم کمتری نسبت به رایانه ای با قیمتی مشابه که امروز خریداری کرده اید ، خواهد داشت. متأسفانه برای کاربران رایانه ، برنامه ها در حال افزایش و بیشتر حافظه هستند ، به طوری که افزایش حافظه لازم است.

با باز کردن مدیر وظیفه در ویندوز ، می توانید ببینید که چه مقدار فرایندهای حافظه اجرا می شوند.

هنگامی که در مدیر کار هستید ، را انتخاب کنید کارایی.

برنامه های راه اندازی ویندوز

همانطور که مشاهده می کنید ، لپ تاپ من 8 گیگابایت رم دارد که 1.7 گیگ در حال حاضر بلا استفاده است. من رم زیادی برای اجرای همه کارها در دسترس دارم ، بنابراین داشتن تعدادی برنامه راه اندازی مشکلی نیست. هنوز حتی با وجود 8 گیگابایت رم ، برنامه های راه اندازی بیش از حد بسیاری شروع به ایجاد مشکل می کنند.

برای شما ممکن است اینگونه نباشد. اگر سیستم شما در حین کار عادی از تمام حافظه موجود خود استفاده می کند بدون یک گره رم بزرگ در حال اجرا است ، یک فرصت خوب وجود دارد که می تواند در هنگام راه اندازی نیز از حافظه متوقف شود.

مایکروسافت برای راه اندازی و اجرای ویندوز به طور موثر بر روی سیستم 32 بیتی و 2 گیگابایت برای سیستمهای 64 بیتی حداقل 1 GB RAM را توصیه می کند. اگر سیستم شما در حد متوسط ​​و یا به سختی بالاتر از حداقل شرایط باشد ، مشکلات کند راه اندازی یک سناریوی محتمل برای شما خواهد بود. و همانطور که گفته شد ، سیستم شما ویندوز 10 قدیمی تر است ، احتمال شروع آن نیز کندتر خواهد بود..

راه حل؟ خوب ، شما می توانید رم خود را ارتقا دهید. برای رایانه شخصی ، این معمولاً آسانتر است و کاری که اکثر کاربران در واقع می توانند خودشان را با چند فیلم YouTube انجام دهند. با این حال صاحبان لپ تاپ ممکن است بخواهد یک حرفه ای را برای ارتقاء RAM سیستم خود دریافت کند.  

حافظه مجازی خود را تنظیم کنید

ویندوز با استفاده از یک روش مشکل برای اختصاص بخشی از فضای هارد دیسک شما به حافظه. هنگامی که حافظه واقعی شما تمام شد ، از حافظه های اختصاصی آن در هارد دیسک شما برای ذخیره سازی فایل های صفحه حافظه استفاده می کند. در واقع می توانید میزان هارد دیسک خود را به حافظه مجازی اختصاص داده یا افزایش یا کاهش دهید. و شانس خوبی وجود دارد که ممکن است بخواهید نزول کردن حافظه مجازی روی رایانه شخصی یا لپ تاپ شما ، زیرا می تواند باعث شود خیلی سریع کند شروع به کار کند.

به طور پیش فرض ، ویندوز 10 حداقل 16 مگابایت به حافظه مجازی اختصاص داده است. اگرچه به نظر می رسد افزایش این امر می تواند روشی مناسب برای خنثی کردن رایانه با رم پایین باشد ، اما در واقع نتیجه ای ندارد. هارد دیسک ها بسیار کندتر از تراشه های حافظه هستند ، به همین دلیل حافظه مجازی یک سیستم پشتیبان است.

در حقیقت ، این احتمال وجود دارد که تخصیص حافظه مجازی شما بیش از حد زیاد باشد ، و باعث ایجاد مشکلات عملکرد حتی در هنگام راه اندازی می شود.

برای بررسی حافظه مجازی خود ، به منوی جستجو در نوار راه اندازی بروید و تایپ کنید "ظاهر و عملکرد ویندوز را تنظیم کنید."  سپس بر روی کلیک کنید پیشرفته برگه ، و در زیر بخشی که می گوید حافظه مجازی, کلیک کنید تغییر دادن:

برنامه های راه اندازی ویندوز

اکنون خواهید دید که تخصیصات فعلی شما در انتهای پنجره چیست. آنچه شما به دنبال آن هستید این است که ببینید آیا شما هستند تخصیص فعلی از شما بالاتر است تخصیص توصیه شده. اگر اینگونه باشد ، ممکن است مشکلات عملکرد جدی را تجربه کنید.

بهترین گزینه تنظیم دستی اندازه حافظه مجازی است. برای انجام این کار, بردارید جعبه کنار اندازه خودکار پرونده پیجینگ را برای همه دستگاه ها به طور خودکار مدیریت کنید, سپس در زیر اندازه سفارشی, در کنار شماره وارد کنید توصیه شده به هر دو اولیه و حداکثر اندازه جعبه ها. این مقدار حافظه مجازی قابل استفاده را محدود می کند و امیدوارم کمی سرعت کار را بالا ببرد.

گذشته از این مراحل ، ممکن است برخی از گزینه های اضافی کار کنید. به عنوان مثال ، می توانید برنامه ای را که به بوت شدن سریع Windows کمک خواهد کرد ، بارگیری و اجرا کنید. اما ممکن است این برنامه ها بهترین گزینه نباشند. بسیاری از آنها حاوی bloatware هستند و فایلهای اضافی را روی رایانه شما نصب می کنند که نیازی به آن ندارید.

بهترین مسیر برای طی کردن اینجا مدیریت صحیح مدیریت برنامه هایی است که نصب کرده اید. اطمینان حاصل کنید که هر برنامه جدید گزینه راه اندازی خود را خاموش کرده است. همانطور که در بالا مشاهده شد می توانید در تنظیمات راه اندازی خود به صورت دستی انجام دهید.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 2

Adblock
detector