اگر تلفن شما به سرقت رفته چه کاری انجام دهید

اگر تلفن شما به سرقت رفته چه کاری انجام دهید

بیشتر ما آن را در بعضی مواقع احساس کرده ایم: احساس غرق شدن هنگامی که نمی توانید تلفن خود را در هر جایی پیدا کنید و متوجه شوید که آن را گم کرده اید ، یا بدتر اینکه ، کسی آن را سرقت کرده است. تلفن های همراه و داده هایی که در اختیار دارند برای سارقان بسیار با ارزش است. و به دلایل مشابه - آنها اطلاعات شخصی بسیار مهمی را با ارزش واقعی و احساساتی در اختیار دارند - یک سرقت می تواند ضرر بزرگی برای مالک باشد.

لحظه ای که متوجه شدید از دستگاه خود جدا شده اید ، بدون شک افکار شما مسابقه را شروع می کنند. کجاست؟ آیا هرگز آن را پس خواهم گرفت? آیا یک دزد می تواند به محتوای آن دسترسی پیدا کند, از جمله عکس ، فیلم ، پیام و اطلاعات شخصی؟ متأسفانه ، شانس برگشت تلفن دزدیده شده اندک اندک است. با این حال ، اگر قبل و بعد از سرقت گوشی خود اقدامات صحیح انجام دهید ، می توانید احتمال بهبودی را افزایش داده و خسارت را محدود کنید.

در این پست ، ما توضیح می دهیم که اگر تلفن شما به سرقت برود چه کاری باید انجام دهید و بهترین راهکارها برای ایمن سازی تلفن جدید یا موجود را ارائه می دهید.

مراحل سرقت تلفن شما انجام می شود

این کارهاست که وقتی غیرقابل تصور اتفاق می افتد انجام دهید و متوجه شوید تلفن شما از بین رفته است. برخی از این مراحل بستگی به کارهایی دارد که در زمان آماده سازی انجام داده اید ، فقط در صورت گم شدن تلفن یا سرقت آن (جزئیات بیشتر در مورد آن بعدا).

بررسی کنید که فقط گم نشده است

شخصی تلفن شما را تند زد. یا آنها؟ اگرچه شما به طور معمول بسیار مراقب باشید که همیشه تلفن خود را در همان نقطه نگه دارید ، این احتمال وجود دارد که شما ممکن است آن را در جایی ترک کنید که در عجله است.

سعی کنید آن را ابتدا صدا کنید و امیدوارم که صدای زنگ زدن یا لرزش آن را بشنوید. بهترین مورد بعدی این است که کسی آنرا انتخاب کرده و درگیر مکالمه می شود. به عنوان مثال ، اگر آن را در یک کافه گذاشتید و یک سامری خوب بازیابی کرد ، می توانید ترتیب دهید تا آن را از آنها پس بگیرید.

جوابی نداری؟ سعی کنید از یک برنامه یاب تلفن مانند Find My iPhone ، Google Find My دستگاه یا Samsung Find My Mobile استفاده کنید. برنامه یاب T-Mobile ، Lookout Mobile ، حتی به شما امکان می دهد در صورت نزدیکی دستگاهتان زنگ خطر را به صدا در بیاورید.

برنامه امنیت موبایل جستجوی T-Mobile.

تنها کاری که باید انجام دهید اینست که از هر مرورگر وب به وب سایت برنامه بروید ، با استفاده از اطلاعات خود وارد شوید و دستورالعمل ها را برای یافتن تلفن خود بر روی نقشه دنبال کنید. توجه داشته باشید که باید این برنامه ها را از قبل تنظیم کنید یا آنها کار نمی کنند.

اگر برنامه می گوید تلفن شما به عنوان مثال در خانه شما یا مکانی است که اخیراً از آن بازدید کرده اید ، نزدیک است ، پس می دانید که فقط باید به نظر خود ادامه دهید یا به محل زندگی برگردید و از یک کارمند سؤال کنید..

اگر در جایی است که شما نبوده اید و به نظر می رسد در حال حرکت هستید ، به طور واضح شخص دیگری تلفن شما را دارد. و اگر آنها هنگام پاسخگویی به شما پاسخ ندادند ، احتمال اینکه تلفن به سرقت رفته باشد احتمال بزرگی وجود دارد. گفته می شود ، سارقان معمولاً بلافاصله پس از سرقت تلفن را خاموش می کنند بنابراین در برنامه های یاب ظاهر نمی شود (یا فقط آخرین مکان را نشان می دهد).

اگر یک سارق گوشی را رها نکرده است و شما می توانید کجا را ردیابی کنید ، ممکن است وسوسه شوید که برود و با دزد فرض شده روبرو شوید و گوشی را بازیابی کنید. سازمان های اجرای قانون به شدت توصیه می کنم از انجام این کار زیرا می تواند عواقب ناگواری داشته باشد. درعوض ، باید با پلیس تماس بگیرید (اطلاعات بیشتر در مورد زیر).

گزارش پلیس را تهیه کنید

همانطور که گفته شد ، مهم نیست که با سارقان روبرو نشوید. مواردی رخ داده است که این کار بسیار بد تمام شده است ، از جمله یک حادثه در کانادا که در آن یک نوجوان پس از ردیابی تلفن خود و نزدیک شدن به سارقان مظنون ، به قتل رسیده است..

اگر فکر می کنید تلفن شما به سرقت رفته است ، گزارش پلیس را ارائه دهید. اگر چه سازمان های اجرای قانون منابع لازم برای تحقیق در مورد هر مورد از تلفن دزدیده شده را ندارند ، اگر می توانید به آنها بگویید تلفن شما در کجا قرار دارد (با استفاده از یک برنامه یاب) ، آنها احتمالاً می توانند به شما در بازیابی آن کمک کنند. در نظر داشته باشید ، احتمالاً این یک پرونده با اولویت بالا محسوب نمی شود ، بنابراین می تواند مدتی طول بکشد.

حتی اگر نمی توانید تلفن خود را پس بگیرید, تشکیل گزارش پلیس می تواند از راه های دیگر کمک کند. به عنوان مثال ، در برخی از کشورها ، دستگاه هایی که گزارش شده اند مفقود یا سرقت شده است به لیست سیاه سراسر کشور اضافه می شوند. این بدان معناست که آنها با هیچ شبکه ای در کشور کار نمی کنند.

اگر به دلیل سرقت تلفن از کارت اعتباری شما استفاده شده است ، ممکن است موسسه مالی شما به شماره گزارش پلیس شما نیاز داشته باشد زیرا اثبات شده است که قبل از اینکه دستگاه شما به سرقت برود ، قبل از اینکه دوباره تلفات شما را بازپرداخت کند ، شماره گزارش پلیس شما به سرقت رفته باشد. در همین راستا ، اکثر شرکتهای بیمه مبلغی را برای تعویض تلفن شما پرداخت نمی کنند مگر اینکه شماره گزارش پلیس را ارائه دهید.

همچنین لازم به ذکر است که در اینجا برخی از بخش های پلیس گزارشی را ارائه نمی دهند ، مگر اینکه مطمئن باشید تلفن شما را گم نکرده اید ، بنابراین قبل از تماس با آنها حتماً داستان خود را مستقیم داشته باشید.

در اینجا گزارش شده است که تلفن دزدیده شده خود را در کشورهای منتخب گزارش کنید:

  • ایالات متحده: با پلیس محلی خود از طریق شماره غیر اضطراری تماس بگیرید یا به ایستگاه پلیس محلی خود مراجعه کنید.
  • انگلستان: با شماره 101 تماس بگیرید تا جرائمی را که نیازی به پاسخ اضطراری نیست ، گزارش دهید.
  • کانادا: برای راهنمایی در مورد نحوه گزارش دستگاه خود به وب سایت پلیس محلی خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که برخی از شما را قادر می سازند یک وسیله دزدیده شده را از طریق فرم وب گزارش دهید.
  • استرالیا: برای دریافت کمکهای فوری به کلانتری محلی مراجعه کرده یا با شماره 131 444 تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که اگر سرقت تلفنی به نوعی جرم جدی دیگری مانند سرقت یا ضرب و شتم باشد ، باید برای صلاحیت خود با شماره اضطراری تماس بگیرید..

تلفن خود را از راه دور قفل کنید (و شاید پاک کنید)

به محض این که متوجه شدید تلفن شما با شخص دیگری است ، اولویت این است که اطمینان حاصل کنید که شخص نمی تواند به محتویات تلفن دسترسی پیدا کند. برای این کار می توانید تلفن خود را از راه دور قفل کنید. فرآیند دقیق به سیستم عامل شما بستگی دارد:

iOS

برای دستگاه های iOS ، هنگامی که Find My iPhone (که باید قبل از سرقت دستگاه روشن شود) فعال سازی قفل به طور خودکار فعال می شود. این دستگاه را قفل می کند تا هیچ کس بدون شناسه و رمز عبور Apple شما وارد سیستم نشود.

صفحه اصلی فعال سازی iOS.

برنامه Find My iPhone همچنین یک ویژگی Lost Mode را شامل می شود. با این کار یک پیام سفارشی روی دستگاه نمایش داده می شود که می تواند شامل شماره تلفن برای رسیدن به شما باشد. برای قرار دادن دستگاه در حالت گمشده ، به Mac یا رایانه شخصی به icloud.com/#find بروید و با استفاده از نام کاربری و رمزعبور iCloud خود وارد سیستم شوید.

اگر کاملاً مطمئن هستید که نمی توانید تلفن خود را پس بگیرید و در مورد داشتن اطلاعات حساس نگران هستید ، می توانید پاک کردن از راه دور را انجام دهید از طریق تلفن خود در برنامه Find My iPhone. در حالت ایده آل ، از تلفن خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید ، بنابراین انجام پاک کردن منجر به از دست رفتن هرگونه اطلاعات به طور دائمی نمی شود.

اندروید

می توانید از راه دور دستگاه Android خود را از طریق برنامه Find My دستگاه قفل کنید (که باید قبل از سرقت دستگاه روشن شود). از اعتبارنامه Gmail برای ورود به google.com/android/find از یک مرورگر وب استفاده کنید و انتخاب کنید دستگاه امن.

Google صفحه اصلی دستگاه من را بیابید.

از شما خواسته می شود رمزعبور جدید صفحه قفل را تنظیم کنید. در همان رابط ، در صورت لزوم می توانید پاک کردن از راه دور روی دستگاه خود انجام دهید.

ویندوزفون

ویندوز برنامه خاص خود را دارد به نام Find My Phone که می توانید دستگاه خود را قفل کنید. در هر مرورگری ، به windowsphone.com وارد شوید. کلیک تلفن من را پیدا کنید و سپس انتخاب کنید قفل کردن. از گزینه های قفل کردن تلفن خود پیروی کنید که بسته به اینکه آیا قبلاً رمز ورود خود را تنظیم کرده اید یا نه ، متفاوت خواهد بود. در داخل این برنامه ، شما همچنین می توانید از راه دور دستگاه خود را پاک کنید.

با ارائه دهنده تلفن همراه خود تماس بگیرید

اگر شخصی تلفن شما را سرقت کرده است و توانسته است به دستگاه وارد شود ، می تواند به راحتی هزینه های تماس ، متن و داده های سنگین را مرتفع کند. بلافاصله با ارائه دهنده خود تماس بگیرید تا خدمات خود را به حالت تعلیق درآورید.

علاوه بر این ، اگر نمی توانید قفل از راه دور را انجام دهید یا خودتان را پاک نکنید ، هنوز امید خود را از دست ندهید ارائه دهنده بی سیم شما ممکن است بتواند کمک کند. به آنها تماس بگیرید ، و آنها ممکن است بتوانند دستگاه را غیرفعال کرده و احتمالاً اطلاعات شخصی شما را از آن پاک کنند.

کلمات عبور خود را تغییر دهید

حتی اگر فرصتی وجود داشته باشد که بتوانید تلفن خود را پس بگیرید ، می خواهید مطمئن باشید که هیچ کس نمی تواند از آن برای هر چیزی استفاده کند در حالی که در اختیار آنهاست. امیدوارم تلفن شما با یک پین ، گذرواژه یا الگوی محافظت شود ، اما حتی آنهایی که با نرم افزار پیشرفته قابل ترک هستند. در واقع ، الگوهای اغلب با نگاه کردن به لکه های اثر انگشت روی صفحه حدس زده می شوند. حتی اگر شما موفق به قفل یا پاک کردن از راه دور تلفن خود شوید ، ممکن است یک پنجره زمانی وجود داشته باشد که دزد دسترسی داشته باشد.

به همین ترتیب ، تغییر رمزهای عبور برای هر حساب مرتبط با تلفن شما ایده خوبی است, مخصوصاً اگر خودکار داشته باشید (اگرچه این در وهله اول روش خوبی نیست). شاید مهمتر از همه ، رمز ورود خود را برای فروشگاه برنامه تغییر دهید تا کسی نتواند برنامه یا خریدهای درون برنامه ای انجام دهد.

همچنین گذرواژه خود را برای حساب بانکی آنلاین خود تغییر دهید (در صورت استفاده از برنامه مربوطه) و سایر حسابهای مالی ، به عنوان مثال برنامه های سرمایه گذاری. از برنامه های خرید استفاده می کنید؟ کلمات عبور خود را برای آن ها نیز تغییر دهید. و در مورد سایتهای استریم مانند Netflix و Hulu چطور؟ اگر به طور خودکار به این سایت ها وارد شوید ، فرصتی وجود دارد که کسی بتواند اطلاعات صورتحساب شما ، از جمله جزئیات کارت اعتباری را مشاهده کند ، بنابراین باید این گذرواژات را نیز تغییر دهید.

با بانک خود تماس بگیرید

در مورد موضوع کارت های اعتباری ، باید با تلفن تماس بگیرید تا به بانک خود اطلاع دهید که تلفن شما به سرقت رفته است و می پرسید که آیا فعالیت اخیر در کارت شما وجود داشته است (که ممکن است بلافاصله در بانکداری آنلاین نشان داده نشود). آنها حتی ممکن است به شما توصیه کنند که باید کارت اعتباری موجود خود را فسخ کرده و کارت جدیدی را برای حضور در قسمت امن بدست آورید.

شما هم چنین باید بیانیه های خود را کنترل کنید در روزها و هفته ها تلفن شما از دست می رود و مراقب فعالیت های مشکوک باشید. هرگونه فعالیت غیرمجاز را روی کارت های خود ، حساب های رسانه های اجتماعی و هر چیز دیگری که از طریق تلفن شما قابل دسترسی است ، بررسی کنید.

با شرکت بیمه خود تماس بگیرید

اگر برای تلفن خود بیمه ای دارید که در برابر از بین رفتن یا دزدی محافظت می کند ، در مرحله نهایی شما سعی در بازیابی مقدار خود دستگاه خواهید داشت (هرچند که ارزش احساساتی هرگز نمی تواند جایگزین شود). نمی توانید به یاد داشته باشید که آیا بیمه دارید؟ ممکن است هنگام خرید تلفن خود آن را از طریق ارائه دهنده خود خریداری کرده باشید. یا ممکن است آن را تحت بیمه خانه خود قرار دهید ، بنابراین با آن ارائه دهنده نیز مشورت کنید.

صفحه اصلی AppleCare +.

آیا AppleCare + دارید؟ تا سپتامبر 2018 ، امکان پوشش خسارت یا سرقت از طریق AppleCare امکان پذیر نبود. با این حال ، این شرکت در پاییز سال گذشته اعلام کرد که آنها پوشش اختیاری را ارائه می دهند. یک شرط اساسی برای واجد شرایط بودن برای جبران خسارت وجود دارد: برنامه Find My iPhone باید در زمان از دست دادن یا سرقت فعال شود.

در هنگام گرفتن تلفن جدید مراحل لازم را برمی دارید

همانطور که از برخی مراحل بالا مشاهده می کنید ، دوره عملی که بعد از سرقت تلفن خود انجام می دهید به میزان زیادی به کارهایی که قبلاً انجام داده اید بستگی دارد. متأسفانه ، شما احتمالاً بعد از سرقت تلفن خود این پست را می خوانید ، اما با این وجود ، می توانید این اطلاعات را در تلفن بعدی خود اعمال کنید ، یا اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که مجدداً با قدیمی خود مجدداً عضو شوید.

1. شماره سریال دستگاه خود را یادداشت کنید

ضبط شماره شناسایی بین المللی تجهیزات تلفن همراه (IMEI) خود را نگه دارید. این ممکن است در تنظیمات تلفن یا در حساب آنلاین شما پیدا شود ، یا ممکن است از لحاظ جسمی روی تلفن (نزدیک باتری یا سیم) یا روی بسته بندی اصلی چاپ شود. وقتی می توانید گزارش پلیس ارائه دهید ، می توانید این را نقل کنید. به احتمال زیاد پلیس را ترغیب نخواهد کرد تا به طور جدی در مورد این پرونده تحقیق کند ، اما اگر برای کشف تلفن شما اتفاق بیفتد ، به عنوان مثال ، اگر کسی را دستگیر کنید که تعدادی دستگاه در اختیار دارد ، شما شانس بهتری برای برگرداندن آن دارید.

2. فعال کردن یک برنامه یاب تلفن (و دیگران)

ما به برنامه های یافتن تلفن مانند Find My iPhone و Find My دستگاه پیشتر اشاره کردیم. اگرچه ممکن است این موارد در دستگاه شما از قبل نصب شده باشد ، مهم است که آنها را فعال کنید تا در صورت نیاز به آنها کار کنید. آنها می توانند به شما در تعیین اینکه آیا دستگاه شما به سرقت رفته است یا به سادگی از بین رفته اند ، کمک می کنند ، شانس بهتری برای پیدا کردن دستگاه خود به شما می دهند و برای انواع خاصی از بازپرداخت بیمه واجد شرایط هستند..

شما همچنین ممکن است نصب یک برنامه را در نظر بگیرید بعد از تلاشهای مکرر ورود به سیستم عکس می گیرد. برنامه هایی مانند Lockwatch ، Third Eye و Selfie Intruder Selfie پس از تعداد مشخصی از تلاش برای ورود به سیستم ، به صورت خودکار عکس سلفی می گیرند.

در حالی که این موارد معمولاً برای کشف اینکه اگر کسی از تلفن شما جنجال می زند مفیدتر است ، اما بازهم می توانند به جلوگیری از دزد کمک کنند. فقط این واقعیت که تلفن در حالی که سعی در ورود به سیستم شروع به گرفتن عکس می کند ، کافی است تا بتواند دستگاه را از دستگاه دور کند. بعلاوه ، برخی از این برنامه ها تصاویر را با مکانی مشخص می کنند ، بنابراین تقریباً می دانید که تلفن شما در هنگام تلاش برای ورود به سیستم قرار دارد. در صورت فراموش کردن فعال کردن برنامه یافتن تلفن ، این کار مفید است.

3. از رمزهای عبور قوی استفاده کنید

برای قفل کردن تلفن از یک رمزعبور ، پین یا الگوی قوی استفاده کنید. این ممکن است واضح به نظر برسد اما به تازگی در سال 2016 ، تقریباً یک سوم از کاربران Android از صفحه قفل استفاده نمی کنند. در حال حاضر بسیاری از تلفن ها گزینه ورود به سیستم بیومتریک را در دسترس دارند و اگرچه این کارها وقتی ممکن است کار کنند ناامید کننده هستند ، شکستن آنها دشوار است. اگر وارد شدن به تلفن شما سخت باشد ، احتمال بیشتری وجود دارد که یک دزد به راحتی آنرا دور کند و حتی توسط کسی که آن را به شما بازگرداند پیدا شود.

برای هرگونه خرید فروشگاه برنامه و خریدهای درون برنامه ، مانند آمازون ، به گذرواژه‌ها احتیاج دارید. ممکن است احراز هویت دو عاملی را برای برخی از برنامه ها ، به ویژه سیستم عامل های بانکی آنلاین در نظر بگیرید. با تأیید هویت دو عاملی ، از روش تماس دوم برای تأیید هویت شما استفاده می شود ، به عنوان مثال ، کد ارسال شده از طریق ایمیل یا متن.

مهم است برای هر حساب از رمزهای عبور مختلف استفاده کنید و نه برای ذخیره پسورد در برنامه ها یا مرورگرهای وب. اگر در به خاطر سپردن رمزهای عبور زیادی مشکل دارید ، می توانید از یک مدیر رمز عبور استفاده کنید. گزینه های مهم Sticky Password و Dashlane با برنامه های موجود برای iOS و Android هستند.

4. پشتیبان گیری خودکار تنظیم کنید

اگر تلفن شما به خوبی از بین رفته باشد ، از دست رفتن دستگاه به خودی خود ممکن است بدترین قسمت وضعیت نباشد. مشارکت با تمام اطلاعاتی که در اختیار دارد مانند مخاطبین ، تقویم ها ، عکس ها و فیلم ها می تواند دلهره آور باشد.

این روزها راحت تر از همیشه بازیابی اطلاعات مربوط به همه چیز در تلفن شما با پشتیبان گیری به صورت خودکار است. هم اپل و هم گوگل ویژگی های پشتیبان گیری خودکار را دارند که تنظیم آن آسان است.

اگر از تلفن خود برای کار استفاده می کنید ، درباره امنیت اضافی که ممکن است در دسترس باشد بپرسید.

5- هنگام استفاده از تلفن خود از بهترین روشها استفاده کنید.

برخی از عقل سلیم می تواند در طولانی مدت نگه داشتن اطلاعات شما از چشمان کنجکاو پیش برود. برنامه هایی را که دیگر نیازی به آن ندارید حذف کنید و بعد از هر جلسه از برنامه ها خارج شوید ، به خصوص برای مواردی مانند بانکداری آنلاین. اطلاعات غیر ضروری را در تلفن خود نگه ندارید و از نگه داشتن اسناد حساس یا تصاویر صمیمی در دستگاه خود دوری کنید.

تلفن های هوشمند سرقت شده به کجا می روند?

با وجود بسیاری اقدامات محافظتی برای جلوگیری از استفاده واقعی تلفن از سارقان ، ممکن است تعجب کنید که چه اتفاقی برای این وسایل سرقت رفته می افتد. از آنجا که قفل روی دستگاه ها قرار داده شده است و مواردی که گزارش شده است به سرقت رفته با هیچ ارائه دهنده سلولی داخل کشور کار نمی کنند ، تعداد دزدی های تلفن های هوشمند در حال کاهش است. با این حال, هنوز هم بازاری برای تلفن های مسروقه وجود دارد, حتی آنهایی که قفل شده اند.

خبر خوب این است که سارقان معمولاً بعد از خود دستگاه هستند و نه محتویات گوشی شما. این دستگاه ها اغلب توسط فروشگاه های گروپ ، فروشگاه های بی سیم (متعلق به مستقل) و فروشگاه های معمولی مادر و پاپ خریداری می شوند. در صورت امکان ، سارقان خود یا خریداران سیم کارت را جایگزین کرده و تلفن را دوباره برنامه ریزی می کنند. اگر تلفن توسط سازنده قفل نشده باشد ، این کار به راحتی انجام می شود.

با استفاده از برخی دستگاه ها ، افراد با انجام تنظیم مجدد کارخانه یا روش های دیگر قادر به دستیابی به قفل هستند. یا ممکن است فقط به بهانه باز کردن قفل آنها را بفروشند. سایر دستگاه ها برای قطعات فروخته می شوند ، در حالی که بسیاری از آنها در خارج از کشور به پایان می رسند. هنوز مشخص نیست که آیا حامل های خارجی می توانند از قفل های مستقر در کشور مبدأ دور بزنند ، اما این ممکن است یک سناریو بالقوه باشد. برخی از دستگاه ها بارها در خارج از کشور ارزش دارند ، مثلاً ایالات متحده یا انگلستان.

اعتبار تصویر: "آیفونتوسط جان واسک تحت مجوز CC BY 2.0 مجاز است

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 83 = 88

Adblock
detector