چگونه ایمن هارد های خارجی ، کارتهای SD یا درایوهای فلش را با اطمینان پاک کنیم

چگونه ایمن هارد های خارجی ، کارتهای SD یا درایوهای فلش را با اطمینان پاک کنیم

آیا نیاز به فضای خالی در یک دستگاه ذخیره سازی خارجی دارید ، یا می خواهید از برخی از اطلاعات حساس خلاص شوید؟ شاید شما یک دستگاه را در اختیار داشته باشید ، آن را بفروشید یا به سادگی وام خود را صادر کنید. در هر یک از این موارد ، لازم است که اطمینان حاصل شود که داده های حساس کاملاً پاک شده اند و به هیچ وجه قابل بازیابی نیستند.

دقیقاً دستگاههایی مانند رایانه و تلفن شما در معرض سرقت داده ها هستند ، دستگاه های ذخیره سازی خارجی شما نیز چنین هستند. این ایده خوبی است که مطمئن شوید که می دانید نحوه پاک کردن ایمن دستگاه های خارجی ، مانند دیسک های سخت ، کارتهای SD ، فلش مموری ها یا هر چیز دیگری که باید پاک شود.

ما قبلاً دستگاههای حافظه داخلی را با عمق پاک کرده ایم ، اما در این پست نحوه چگونگی مقابله با دستگاه های خارجی را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلیل نیاز به پاک کردن دستگاه و نحوه انجام آن ، از جمله ابزارهای مفید مناسب برای سیستم عامل های مختلف ، ادامه بخوانید..

توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه هایی که ما در مورد آنها بحث خواهیم کرد برای استفاده در کنار سیستم عامل های دسک تاپ ، MacOS و ویندوز هستند ، اما در واقع برخی از گزینه ها برای کاربران اندرویدی موبایل نیز وجود دارد.

به سادگی "حذف" یک پرونده آن را پاک نمی کند

هنگامی که پرونده ها را بر روی دیسک های سخت داخلی سنتی (HDD) حذف می کنید ، داده ها در واقع حذف نمی شوند. فضایی که اشغال می کند فقط در دسترس است این بدان معنی است که نرم افزار بازیابی اطلاعات شخص ثالث اغلب می تواند داده های به اصطلاح "حذف شده" را بازیابی کند. دو دلیل خوب وجود دارد که حذف یک فایل آن را به طور کامل حذف نکرده است: به این ترتیب می توانید فایلی را که اشتباه حذف کرده اید بازیابی کنید و عملکرد سیستم را بهبود ببخشید - حذف سریعتر و کارآمدتر از حذف پرونده نسبت به پرونده کامل.

حذف داده ها از درایوهای حالت جامد داخلی مدرن (SSD) کمی متفاوت است. هنگامی که یک پرونده را حذف می کنید ، یک دستور TRIM بلافاصله همه ارجاع ها به آن پرونده را حذف می کند. با این حال, TRIM فقط روی درایوهای حالت جامد داخلی کار می کند ، نه در دستگاه های خارجی.

برای پاک کردن داده ها از یک دستگاه ذخیره سازی خارجی ، می توانید از ویژگی قالب بندی موجود در سیستم عامل های Windows و MacOS استفاده کنید. این یک گذرگاه نوشتن صفر را انجام می دهد که فضای ذخیره سازی را با صفر ها پر می کند. این ممکن است برای برخی موارد مناسب باشد و ما در زیر نحوه انجام این کار را به شما نشان خواهیم داد. با این حال ، گزینه مناسبی برای عدم موفقیت نیست برخی از ابزارهای بازیابی اطلاعات برای غلبه بر یک ارسال صفر طراحی شده اند.

گزینه دیگر استفاده از نرم افزار اختصاصی حذف داده های امن است. نمونه های زیادی از این موارد را در زیر می آوریم. همه آنها جوانب مثبت و منفی دارند و به روش های مختلفی از جمله پاس های صفر نوشتن ، خرد کردن پرونده و رمزگذاری داده ها کار می کنند. اما ابتدا به قالب بندی برگردید.

قالب بندی یک دستگاه خارجی

سیستم عامل های Windows و MacOS با یک گزینه فرمت داخلی ساخته شده اند که می تواند همه چیز را از یک دستگاه ذخیره سازی خارجی پاک کند. فقط مطمئن شوید که هارد دیسک داخلی خود را پاک نمی کنید؛ این یک اشتباه آسان است و هیچ برگشتی وجود ندارد.

برای یکپارچه سازی مجدد دستگاه USB با استفاده از Windows:

 1. قابل اعتماد و متخصص این رایانه.
 2. بر روی درایو مورد نظر برای قالب بندی کلیک راست کنید.
 3. از فهرست زمینه ، را انتخاب کنید قالب.
  با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید
 4. بردارید فرمت سریع جعبه یک فرمت سریع پرونده ها را حذف می کند اما بررسی نمی کند که همه چیز به درستی تمیز شده است. قالب کامل طول می کشد اما اسکن انجام می شود و کار بسیار بهتری برای اطمینان از پاک شدن پرونده ها انجام می دهد.
 5. کلیک شروع کنید.با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید
 6. بعد از مشاهده پیام "ظاهر موفقیت آمیز" ، می توانید دستگاه را بیرون بکشید.

برای دوباره پردازش یک دستگاه USB با استفاده از MacOS:

 1. به برنامه ها بروید ، را انتخاب کنید خدمات رفاهی, و روی دوبار کلیک کنید ابزار دیسک.
 2. در نوار کناری ، بر روی درایو USB مورد نظر خود کلیک کنید و سپس انتخاب کنید پاک کردن از نوار ابزار بالا.
 3. در پنجره کشویی ، در زیر نام, یک نام برای درایو تایپ کنید.
 4. گزینه فرمت را انتخاب کنید. برای درایوهای خارجی ، توصیه می شود که در ExFAT فرمت کنید. اگر ممکن است درایو را با رایانه های شخصی ویندوز به اشتراک بگذارید ، باید از این قالب نیز استفاده کنید.
 5. طرح پیش فرض GUID Partition Map (GPT) را انتخاب کنید.
 6. اگر قبلاً داده های حساسی در دستگاه داشتید ، روی زبانه Security کلیک کنید و سپس سطح امنیتی را انتخاب کنید. هرچه به سمت راست کشویی حرکت کنید ، سطح امنیت بالاتر خواهد بود.
 7. کلیک پاک کردن.
 8. بر روی نماد Eject در سمت راست دستگاه در کلیک کنید یاب یا ابزار دیسک ویندوز قبل از حذف دستگاه.

با خیال راحت دستگاه های ذخیره سازی خارجی را با استفاده از یک برنامه پاک کنید

اگر واقعاً می خواهید مطمئن شوید که داده های شما پاک شده است ، برخی از توسعه دهندگان - از جمله آنهایی که در Stack Exchange به اشتراک گذاشته می شوند - تنها راه پاک کردن کامل داده ها در یک دستگاه ذخیره سازی خارجی ، چکش زدن (یا سایر ابزارهای مخرب) برای آن است. . این کمی شدید است مگر اینکه به هر حال قصد خلاص شدن از شر آن را دارید.

اما از آنجا که قالب بندی دستگاه گزینه ای برای عدم موفقیت نیست ، ممکن است از استفاده از یک نرم افزار شخص ثالث آرامش بیشتری کسب کنید. مهمترین مزیت این امر این است که شما معمولاً کنترل بیشتری روی دقیقاً آنچه پاک می شود و چگونه انجام می شود ، می کنید.

انتخاب یک برنامه برای پاک کردن ایمن دستگاههای ذخیره سازی خارجی

گزینه های رایگان و پولی زیادی برای پاک کردن ایمن داده ها از دستگاههای ذخیره سازی خارجی وجود دارد. هنگام انتخاب یک ، چهار سؤال اصلی که باید از خود بپرسید عبارتند از:

 1. داده هایی که می خواهید پاک کنید چقدر حساس است? بسیاری از برنامه ها به شما امکان می دهند تا کنترل برخی از چگونگی از بین رفتن داده ها را داشته باشید. روشی که شما انتخاب می کنید به احتمال زیاد به عملی بودن و میزان واقعی بودن داده ها بستگی دارد. به عنوان مثال ، یک روش یک مرحله ای می تواند داده های قابل بازیابی را پشت سر بگذارد و برای اطلاعات فوق العاده حساس کافی نباشد. از طرف دیگر ، یک روش 35 گذر می تواند ساعتها یا حتی روزها طول بکشد ، اما می تواند برای اطلاعات مخفی مطلوب باشد.
 2. چقدر کنترل به آنچه پاک می شود نیاز دارید? به عنوان مثال ، آیا می خواهید داده های خاصی را پاک کنید یا کل دستگاه را پاک کنید?
 3. آیا برنامه ای را می خواهید که بتواند به شما در مدیریت داده های خود نیز کمک کند? بعضی از برنامه ها می توانند به طور مرتب فضای خود را آزاد کنند ، همچنین پرونده های بلااستفاده را پیدا و حذف کنند.
 4. چقدر حاضر به پرداخت هستید? مانند هر خرید نرم افزار ، هزینه یک عامل مهم خواهد بود.

هنگامی که به این سؤالات پاسخ دادید ، می توانید یک انتخاب آگاهانه را انتخاب کنید.

ابزارها و روشهای رایج برای پاک کردن ایمن دستگاههای ذخیره سازی خارجی

هنگام پاک کردن ایمن دستگاه های ذخیره سازی خارجی ، گزینه های زیادی وجود دارد ، اما انتخاب شما به سیستم عامل شما به شدت بستگی دارد. بسیاری از فروشندگان نسخه هایی را برای MacOS و ویندوز ارائه می دهند ، اما برخی از آنها فقط برای یکی یا دیگری مناسب هستند. همچنین گزینه های مختلفی وجود دارد که با دستگاه های Android کار می کنند ، اما برای کاربران iOS چیز دیگری وجود ندارد. در زیر ، ما برخی از محبوب ترین ابزارها برای طیف وسیعی از سیستم عامل ها را ذکر کرده ایم.

نکته: در هنگام خرید به دنبال پیشنهادهای ویژه باشید. بسیاری از برنامه های ذکر شده در زیر ، در زمان نوشتن ، تا 25 درصد از قیمت های ذکر شده در اینجا تخفیف می گیرند.

پاک کننده ایمن (Android)

برنامه پاک کن ایمن.

اگر می خواهید از شر آن اسناد خصوصی که در آن همه اطلاعات شناسایی شخصی شما وجود دارد خلاص شوید ، به برنامه ای مانند Secure Eraser نیاز دارید که ذخیره سازی موجود در دستگاه شما را با داده های تصادفی رونویسی می کند و سپس آن را حذف می کند. پاک کننده ایمن سبک وزن می تواند درایوهای داخلی و دستگاههای ذخیره سازی خارجی را از بین ببرد. این بررسی از نظر کاربران مختلط است ، اما استفاده از آن بسیار ساده است ، با چند زنگ و سوت زیبایی. برای پاک کردن عمومی داده ها که خیلی مهم نیستند کافی است.

هزینه:

 • پاک کن امن کاملاً رایگان است.

Shreddit (Android)

برنامه Shreddit

شبیه به پاک کن پاک کن ، Shreddit ادعا می کند از الگوریتم خرد کردن استفاده می کند که حجم داده های عظیم را به طور دائم در عرض چند ثانیه خرد می کند. این ابزار شکایات مربوط به تزریق برخی از تبلیغات شخص ثالث را تحمل کرده است ، اگرچه آنها عموماً مبهم هستند ، و توسعه دهندگان در جدیدترین نسخه واقعاً این "ویژگی" را حذف کرده اند. این برنامه نسبت به Secure Eraser دارای رابط بصری و کاربر پسند تری است و می تواند داده های داخلی و خارجی را پاک کند. هیچ ابزار بازیابی ، ادعای توسعه دهندگان ، نمی تواند داده های پاک شده توسط این برنامه را بازیابی کند. این برنامه بیشتر نظرات مثبت را از کاربران دریافت کرده است.

هزینه:

 • Shreddit کاملاً رایگان است.

CCleaner (ویندوز)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

CCleaner یکی از محبوب ترین ابزارهای بهینه سازی و تمیز کردن ویندوز در اطراف است. محبوبیت آن از گزینه های بیشماری اضافی که اجازه می دهد ، به عنوان مثال ، تمیز کردن رجیستری و حذف پرونده های بلااستفاده ناشی می شود. این ابزار ابزار همه جانبه خوبی برای مدیریت ذخیره داده های شما است. همچنین به شما امکان می دهد تا داده های مربوط به دستگاههای ذخیره سازی خارجی را با خیال راحت پاک کنید. نسخه های حق بیمه گزینه های پیشرفته مانند برنامه ریزی فعالیت های مدیریت داده را ارائه می دهند.

هزینه:

 • نسخه رایگان (ایده آل برای استفاده خانگی)
 • اشتراک 1 ساله: نسخه حرفه ای برای مصارف خانگی (گزینه های پیشرفته از جمله برنامه ریزی فعالیت های مدیریت داده و پشتیبانی حق بیمه) - 24،95 دلار
 • اشتراک 1 ساله: نسخه Professional Plus (شامل شکست دیسک ، بازیابی پرونده و ویژگی های موجودی سخت افزار) - 39،95 دلار

Eassos PartitionGuru (ویندوز)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

این برنامه سریع و آسان برای استفاده و بسته بندی شده از ویژگی های آن است. این امکان را به شما می دهد تا پرونده های جداگانه را بر روی درایوهای خارجی پاک کنید ، فضای دیسک استفاده نشده را پاک کنید و تمام پارتیشن های درایو خود را مدیریت کنید. این مستندات جامع کاربر ، چشم را می پسندد و همه جانبه ای کامل برای کاربران ویندوز است.

هزینه:

PartitionGuru رایگان است اما آخرین نسخه به DiskGenius تغییر یافته است که در نسخه های رایگان ، استاندارد و حرفه ای آمده است.

 • نسخه رایگان (برای استفاده خانگی و پاک کردن دستگاههای ذخیره سازی خارجی) کافی
 • استفاده مادام العمر: نسخه استاندارد (شامل توابع کامل برای بازیابی فایل ، بازیابی پارتیشن ، مدیریت دیسک ، تهیه نسخه پشتیبان سیستم و ابزارهای دیسک) - 69 دلار
 • استفاده مادام العمر: نسخه حرفه ای (طراحی شده برای حرفه ای فناوری اطلاعات برای بازیابی داده ها ، مدیریت دیسک های مجازی ، ویرایش داده های هگزا و ارائه خدمات فنی به مشتریان) - 99 دلار

پاک کردن ستاره ای Mac (MacOS)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

نسخه پرداخت شده Stellar Wipe Mac تمام ویژگی های مورد نیاز شما را برای پاک کردن ایمن داده ها از دستگاه های ذخیره سازی خارجی در رایانه Mac شما فراهم می کند. همچنین امکان برنامه ریزی پاک کردن را فراهم می کند ، الگوریتم هایی را برای پاک کردن ارائه می دهد و می تواند تاریخچه مرور و پیام های فوری را از بین ببرد. این یک گزینه یک اندازه مناسب برای همه کاربران مک است.

هزینه:

 • توجه داشته باشید که بارگیری رایگان فقط شما را قادر به مشاهده و ارزیابی ویژگی ها می کند.
 • پاک کردن مک (استفاده مادام العمر برای یک کاربر واحد) - 49 دلار
 • پاک کردن Mac + Mac Recovery Data (استفاده از طول عمر برای یک کاربر واحد) - 148 دلار

پاک کردن درایو MiniTool (ویندوز)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

پاک کردن درایو MiniTool یک پاک کن داده شگفت آور موثر برای اندازه آن است. توسعه دهندگان آن تضمین می کنند که اگر از روش پاک کردن DoD 5220.28-STD استفاده کنید ، داده ها با هیچ راه حل بازیابی اطلاعات قابل بازیابی نیستند. متأسفانه ، شما فقط می توانید یک درایو یا پارتیشن را پاک کنید ، نه پرونده های فردی. در صورت بروز مشکل ، مزیت استفاده از این ابزار پشتیبانی خوب است.

هزینه:

 • این برنامه فقط برای استفاده از رایانه های خانگی ، غیر تجاری و خانگی رایگان است.

AweEraser (MacOS و ویندوز)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

Magoshare برنامه های جداگانه AweEraser را برای MacOS و Windows ارائه می دهد. اینها به شما امکان می دهد تا داده ها را از طریق لپ تاپ یا رایانه رومیزی و از دستگاه های خارجی مانند درایو USB ، هارد دیسک های قابل حمل ، دوربین های دیجیتال و کارت های حافظه به طور دائم و ایمن پاک کنید. این شرکت ادعا می کند استانداردهای پاک کردن داده های نظامی و دولتی.

AweEraser برای پاک کردن هارد دیسک یا دستگاه خارجی ، سه حالت پاک کردن داده را ارائه می دهد:

 • پرونده های خاص را حذف کنید
 • درایو یا دستگاه خارجی را پاک کنید
 • فضای دیسک رایگان را پاک کنید

برنامه ها شامل دیگر ابزارهای مفید برای مدیریت داده های شما هستند:

 • حذف نصب برنامه های ناخواسته و فضای آزاد دیسک را حذف کنید
 • پاک کننده حریم خصوصی برای حذف همه آثار فعالیت های اینترنتی

هزینه:

 • مجوز طول عمر شخصی: 29.95 دلار
 • مجوز مادام العمر کسب و کار: 199،00 دلار

Super Eraser (MacOS و Windows)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید
خالق Super Eraser ، Do Your Data ، گزینه های مختلفی را برای استفاده شخصی و تجاری برای پاک کردن داده های شما برای MacOS یا Windows ارائه می دهد. ادعا می شود که می تواند داده ها را از درایوهای سخت خراب شده و دستگاه های غیر قابل دسترسی پاک کند. این وب سایت دارای چندین آموزش است که به شما کمک می کند داده ها را با استفاده از سیستم عامل های مختلف پاک کنید.

برنامه سه حالت پاک کردن داده را برای تمیز کردن هارد دیسک سیستم یا دستگاه خارجی شما ارائه می دهد:

 • پرونده های خاص را حذف کنید
 • درایو یا دستگاه خارجی را پاک کنید
 • فضای دیسک رایگان را پاک کنید

هزینه:

 • مجوز طول عمر: Super Eraser (ویندوز) - 39،00 دلار
 • مجوز طول عمر: Super Eraser Business (ویندوز) - 159.00 دلار
 • مجوز طول عمر: Super Eraser Mac - 39،00 دلار
 • مجوز طول عمر: Super Eraser Mac و Windows Business - 199،00 دلار

ماشین لباسشویی Mac Secure X9 (MacOS)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

بالای این محدوده ، این برنامه دارای تعداد زیادی زنگ و سوت است. این بسته شامل ماشین لباسشویی Mac ، Mac Antivirus و نرم افزار حفاظت از Mac Network است. همه جانبه خوبی برای مدیریت داده های مک است و می تواند به شما در سازماندهی داک و حذف پرونده های اضافی و همچنین امنیت رایانه کمک کند..

هزینه:

 • محافظت یک ساله (یک کاربر) - 65.99 دلار
 • دو سال حفاظت (یک کاربر) - 119.99 دلار

WipeDrive (Windows، MacOS، Linux)

با خیال راحت دستگاه خارجی را پاک کنید

WipeDrive by White Canyon اطمینان می دهد که داده های HDD یا دستگاه های ذخیره سازی خارجی شما کاملاً پاک شده و غیرقابل بازیابی است. با ویندوز ، MacOS ، لینوکس و هر معماری x86 سازگار است. سازنده آن ادعا می کند که این تنها نرم افزار جهان است که گواهینامه NIAP EAL4 + را ملاقات می کند ، به این معنی که مطابق با اکثر استانداردهای پاک سازی ملی و بین المللی است. هیچ اشتراک سالانه وجود ندارد و White Canyon پشتیبانی رایگان ارائه می دهد.

هزینه:

 • WipeDrive Home (مجوز طول عمر) - 49،00 دلار

نکاتی برای ایمن سازی بیشتر حافظه خارجی

گذشته از دانستن چگونگی پاک کردن ایمن دستگاههای ذخیره سازی خارجی ، می توانید با رعایت این نکات ، اطلاعات خود را ایمن تر نگه دارید:

 • رمزگذاری داده های شما برای تأمین امنیت آن بسیار طولانی خواهد بود و می تواند نیاز به پاک کردن ایمن داده ها از دستگاههای ذخیره سازی خارجی را به حداقل برساند..
 • در مورد آنچه در دستگاههای خارجی ذخیره می کنید ، محتاط باشید. سوال کنید که آیا این امر ضروری است و خطر مربوط به آن را ارزیابی می کنید.
 • همیشه از دستگاههای خارجی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
 • پاک کن داده جدید خود را با یک نسخه رایگان یا آزمایشی یک برنامه بازیابی اطلاعات آزمایش کنید.

اعتبار تصویر: CC0 ، لس هیل - Pexels.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 2

Adblock
detector