10 بهترین ابزار و نرم افزار پیکربندی شبکه

بهترین ابزار پیکربندی شبکه

پیکربندی شبکه چیست?

پیکربندی شبکه در حال ایجاد کنترل ، جریان و عملکرد شبکه است. مدیریت پیکربندی شبکه مسئول تنظیم و نگهداری دستگاه های شبکه شما به همراه سیستم عامل و نرم افزاری است که آنها نصب کرده اند. تغییر در تنظیمات دستگاه می تواند امنیت شبکه شما را تضعیف کرده و به حریم خصوصی کاربران شما آسیب برساند. بنابراین, پیگیری آن تنظیمات بسیار مهم است. سیستم عامل که دستگاههای شبکه شما را اداره می کند نیز ضعف امنیتی بالقوه سیستم شما است. تولید کنندگان تجهیزات دائماً سیستم عامل را مورد بازنگری قرار می دهند و به روزرسانی ها و تکه هایی را برای جلوگیری از سوء استفاده های تازه کشف شده منتشر می کنند. بنابراین ، به روز بودن آن سیستم عامل بسیار مهم است.

صرف نظر از اندازه شبکه شما ، ردیابی سیستم عامل روی هر دستگاه به ناچار دشوار می شود ، بنابراین نصب یک ابزار مدیریت پیکربندی یک ضرورت است. بر خلاف انواع دیگر ابزارهای مدیریت شبکه ، پیدا کردن یک مدیر پیکربندی مناسب. گزینه های زیادی در دسترس نیست. بنابراین ، ما عمیق حفر کرده ایم و ده گزینه را انتخاب کرده ایم که تمام نیازهای مدیریت پیکربندی شبکه شما را برآورده می کند.

ما در مورد هر یک از ابزارهایی که از آنها استفاده می کنیم ، جزئیات زیادی کسب می کنیم. در اینجا لیست ما وجود دارد بهترین ابزارهای مدیریت پیکربندی شبکه:

 1. مدیر تنظیمات شبکه SolarWinds (آزمایشی رایگان) بالای مدیر تنظیمات خط که روی ویندوز سرور اجرا می شود. این دستگاه کلیه دستگاههای شبکه را مدیریت می کند اما قابلیت های اضافی برای تجهیزات سیسکو دارد.
 2. ManagerEngine مدیر تنظیمات شبکه (امتحان رایگان) با استفاده از استانداردهای تغییر شبکه ، پیکربندی و مدیریت انطباق (NCCCM) ، این ابزار می تواند بر روی ویندوز سرور یا لینوکس اجرا شود.
 3. ConfiBack این ابزار با نام “انقباض پشتیبان تنظیمات” ، این ابزار رایگان برای استفاده است و در ویندوز ، لینوکس و Mac OS اجرا می شود..
 4. WeConfig مدیر پیکربندی رایگان برای شبکه های صنعتی.
 5. rConfig ابزار مدیریت پیکربندی رایگان که روی لینوکس اجرا می شود.
 6. خالص LineDancer NetLD روی Windows Server و Linux اجرا می شود. خدمات آن شامل کشف و نظارت خودکار دستگاه است.
 7. اتوماسیون شبکه TrueSight مطابق با لیستی از استانداردهای امنیت داده ها ، این ابزار در ویندوز سرور و لینوکس نصب می کند.
 8. دستگاه 42 این ابزار برای نصب یا به عنوان یک سرویس مبتنی بر Cloud در دسترس است ، این ابزار به طور مداوم شبکه شما را برای خطاهای دستگاه و همچنین محافظت و به روزرسانی تنظیمات نظارت می کند. در Windows و Mac OS اجرا می شود.
 9. مرکز پیکربندی امن شبکه این مانیتور پس از تهیه پشتیبان خودکار و پیکربندی دستگاه ، از تغییرات غیرمجاز در تنظیم تجهیزات شما جلوگیری می کند.
 10. افزونه مدیریت پیکربندی شبکه طلای WhatsUp علاوه بر مانیتور شبکه WhatsUp Gold ، ماژول پیکربندی مدیریت پیکربندی تجهیزات شبکه شما را از تغییرات غیر مجاز محافظت می کند.

معیارهای مدیر پیکربندی شبکه

مدیران پیکربندی شما را قادر می سازند وضعیت و عملکرد دستگاههای شبکه خود را پیگیری کنید. بنابراین یک مدیر تنظیمات باید:

 • یک پایه اولیه تنظیمات ایجاد کنید
 • عکس های پیکربندی پشتیبان گیری
 • نظارت بر تغییرات پیکربندی غیر مجاز
 • بازگرداندن تنظیمات
 • به روزرسانی های سیستم عامل را توزیع کنید

اینها توابع اساسی است که شما از یک مدیر تنظیمات نیاز دارید. برخی از لوازم جانبی خوب عبارتند از:

 • حسابرسی برای انطباق استاندارد
 • به روزرسانی های پیکربندی فله
 • مدیریت پچ سیستم عامل
 • حساب کاربری قابل برنامه ریزی برای تیم ها

بهترین ابزار پیکربندی شبکه

لیستی که ایجاد کردیم ، مطمئن شوید که تمام ملزومات اساسی را پوشش دهید از یک مدیر تنظیمات پیدا شده است. این موارد بالاتر و بالاتر از پیکربندی اصلی شما است تا ویژگیهای زیادی را برای شما فراهم کند. توضیحات مربوط به هر یک از این پیشنهادات را بخوانید.

1. مدیر تنظیمات شبکه SolarWinds (آزمایشی رایگان)

مدیریت پیکربندی شبکه SolarWinds

SolarWinds ارائه می دهد صنعت پیشرو راه حل مدیریت پیکربندی شبکه. این ابزار بر روی پلت فرم Orion شرکت ساخته شده است ، که یک بستر مشترک برای مجموعه ای از ابزارهای مدیریت سیستم است. بنابراین مدیر پیکربندی شبکه با سایر ابزارهای مدیریت سیستم SolarWinds دست و پنجه نرم می کند. اگر شما در جستجوی یک سیستم مدیریت کامل شبکه هستید ، بسته مدیر شبکه اتوماسیون مناسب شما خواهد بود. این شامل مانیتور عملکرد شبکه و آنالایزر ترافیک NetFlow برای نگه داشتن زبانه ها در مورد تجهیزات شبکه شما است. مدیر تنظیمات شبکه تضمین می کند که دستگاه های شبکه شما با آنها دست و پنجه نرم نمی شوند و می توانید از خطاهای مرتکب شده هنگام تنظیم تنظیمات آنها جلوگیری کنید. به این توابع اضافه شده است یک نقشه گیر پورت سوئیچ ، یک ردیاب کاربر نهایی ، یک مانیتور عملکرد WAN و یک مدیر آدرس IP.

بنابراین ، SolarWinds قادر به ارائه یک راه حل کامل است. این مجموعه ای از برنامه های نظارت است که برای یک شبکه بزرگ مناسب است. اگر از قبل نرم افزار مانیتورینگ شبکه را در سایت دارید و فقط می خواهید یک مدیر تنظیمات را بدست آورید ، پیشنهاد SolarWinds هنوز یک سیستم بسیار خوب است. مدیر تنظیمات شبکه SolarWinds کلیه اولویت هایی را که باید برای کنترل دستگاه های شبکه خود داشته باشید ، پوشش می دهد.

مراحل نصب شامل می شود اسکن سیستمی که تمام دستگاههای شما را کشف کرده و عکسهایی از پیکربندی فعلی آنها را ذخیره می کندs از آن به بعد ، هنگامی که می خواهید پیکربندی دستگاه های خود را تغییر دهید ، یا فقط می خواهید یکی از آنها را بروزرسانی کنید ، آن تغییرات را از طریق ابزار مدیر انجام می دهید. مدیر تنظیمات قادر به تعامل با لیست طولانی از مارک های دستگاه است, بنابراین لازم نیست نگران محدود کردن خرید تجهیزات خود به یک فروشنده باشید تا بتوانید مدیریت پیکربندی خود را ساده نگه دارید. گفته می شود ، این ابزار چند ویژگی دیگر دارد که با آنها کار می کند سیسکو تجهیزات آن چیزی که می تواند محصولات دیگر تولید کنندگان را فراهم کند.

سیسکو پیشرفت ها شامل ادغام چک با بانک اطلاعات ملی آسیب پذیری سیسکو در رفت و برگشت حسابرسی. این امر به شما هشدارهای بسیار قدرتمندی در مورد کمبودهای امنیتی می دهد که می توان به سرعت با وصله ، بروزرسانی یا تنظیم در تنظیمات دستگاه شبکه از بین رفت. اگر شما یک لوازم امنیتی تطبیقی ​​سیسکو, مدیر تنظیمات شبکه SolarWinds بینشی در مورد تنظیمات دستگاه به شما می دهد و به شما در مدیریت و ممیزی لیست های کنترل دسترسی کمک می کند. مدیر پیکربندی به روزرسانی ها و تکه های موجود در سیستم عامل ASA شما را بررسی کرده و آنها را بطور خودکار نصب می کند. در صورت داشتن خدمات مشابه ، خدمات مشابه دریافت می کنید Cisco Nexus. مدیر تنظیمات شبکه کمک خواهد کرد که آن را به روز کنید و حسابرسی کنید لیست های کنترل دسترسی و به شما زمینه دفاع مجازی حمایت از روابط والدین / فرزند.

اتوماسیون وظایف پیکربندی شبکه به این معنی است که هنگام تغییر تنظیمات دستگاه های شبکه خود ، نیازی نیست تجهیزات را به صورت آفلاین یا کار خود در یک شب کار کنید..

ماژول حسابرسی از مدیر تنظیمات شبکه به شما اجازه می دهد که مطابق با استانداردهای امنیتی را نشان دهید. تو خواهی توانست تغییرات پیکربندی غیر مجاز را مشاهده کنید و فورا آنها را عقب کنید با این ابزار شما حتی می توانید تصحیح آن تغییرات و همچنین بسیاری از کارهای معمول مدیریت دستگاه را به صورت خودکار انجام دهید.

مدیر تنظیمات شبکه یک پایگاه داده از تنظیمات برای هر دستگاه را حفظ می کند. این بایگانی خوب سازمان یافته ، فهرست بندی و جستجو شده در صورتی که نیاز به تعویض یک قطعه تجهیزات داشته باشید و کلیه تنظیمات دستگاه قدیمی بارگذاری شده بر روی جدید را بدست آورید ، پیدا کردن دستی یک فایل پیکربندی برای شما واقعاً آسان خواهد بود. ابزار حتی می تواند چرخه عمر یک دستگاه را رصد کنید و هنگام نزدیک شدن به پایان عمر خدمات خود ، به شما اطلاع می دهد.

  نحوه استفاده از Wireshark [آموزش]

داشبورد برای مدیر تنظیمات شبکه کنترل دسترسی دارد و شما تصمیم می گیرید که حسابهای کاربر به کدام اطلاعات در کنسول دسترسی پیدا کنند. همچنین می توانید دسترسی خاصی به اعضای خاص تیم خود نداشته باشید.

توضیحات این ابزار در اینجا تمام نقاط گلوله در مقدمه را در بر می گیرد که ویژگی های اصلی و استثنایی مدیریت پیکربندی مورد نیاز خود را برای شما نشان می دهد. متوجه خواهید شد که یک ویژگی وجود دارد که ابزار آن را پوشش نمی دهد: مدیریت پچ.

به شدت صحبت می کنند, مدیریت پچ معمولاً مسئولیت یک ابزار جداگانه است. این در مورد مسئولیت های SolarWinds است. با این حال ، ماژول Patch Manager کاملاً سازگار از SolarWinds موجود است که سیستم عامل دستگاه های شبکه شما را به روز می کند.

SolarWinds به شما پیشنهاد می دهد یک محاکمه رایگان 30 روزه از مدیر تنظیمات شبکه و مدیر پچ, که بر روی نصب می کنند سرور ویندوز محیط. همان آزمایشی آزمایشی 30 روزه رایگان در دسترس است مدیر اتوماسیون شبکه معامله.

مدیر تنظیمات شبکه SolarWinds محاکمه رایگان 30 روزه در solarwinds.com

2. مدیر پیکربندی شبکه ManageEngine (آزمایش رایگان)

ManagerEngine مدیر تنظیمات شبکه

ManageEngine مدعی تاج SolarWinds به عنوان پیشرو در صنعت نرم افزار مدیریت شبکه است. این شرکت مجموعه ای از ماژول های جداگانه را به فروش می رساند که می توانند در کنار هم قرار گیرند و در تعامل باشند ایجاد یک زیرساخت و سیستم نظارت بر کیفیت خدمات IT. شرکت مدیر تنظیمات شبکه یک راه حل بسیار جامع برای کمک به شما در اطمینان از صحت دستگاه های شبکه است. ابزار سازگار است محیط های چند فروشنده. این قادر به مدیریت است تنظیمات سوئیچ ها, روترها, و دیوار آتش به علاوه هر نوع دستگاه شبکه دیگری که در سیستم خود دارید. این ابزار مطابق با طراحی شده است تغییر شبکه ، پیکربندی و مدیریت انطباق (NCCCMاستانداردها.

شروع کنید توسط پشتیبان گیری از پیکربندی همه دستگاه های شبکه خود در انبار مدیر تنظیمات شبکه. این فرآیند برای شما خودکار است. ManageEngine ابزار شامل بسیاری از فرآیندهای خودکار است که باعث می شود بار حفظ پیکربندی دستگاههای شبکه شما کاهش یابد. مرحله بعدی بهره برداری است جابجایی مداوم دستگاه ها برای مراقبت از تغییرات پیکربندی غیر مجاز. هنگام شناسایی واریانس پیکربندی می توانید اقداماتی را انجام دهید که بطور خودکار انجام شوند.

میتونی به دستش بیاری گزارش در مورد تفاوت بین تنظیمات دستگاه های مشابه و تصمیم گیری در مورد مجموعه ای از خط مشی های پیکربندی ، اعمال سیاست های مختلف برای انواع دستگاه های مختلف. هنگامی که تنظیمات تجهیزات خود را بصورت استاندارد انجام دهید ، می توانید پشتیبان گیری از پیکربندی خود را به روز کنید, به شما مجموعه ای از تنظیمات استاندارد را می دهد که می توانید به طور خودکار در دستگاه های جدید اعمال کنید. سرویس به روز رسانی مدیر تنظیمات شبکه همچنین می تواند بصورت عمده استفاده می شود.

فروشگاه تهیه نسخه پشتیبان نیز هنگام نیاز نیز مفید است از تغییرات تصادفی دور شوید یا پیکربندی تغییر می کند که عملکرد را مختل می کند و باید معکوس شود.

سیستم مدیریت پیکربندی شامل یک تابع ورود به سیستم, که کاربرانی را تغییر می دهد که در تنظیمات دستگاه های شبکه تغییر می کنند. آن حساب ها را می توان به طور خودکار معلق کرد, و اطلاعاتی که از سیاههها خارج می شوید در صورت به خطر انداختن یک حساب کاربری به شما نشان می دهد.

داشبورد برای ManagerEngine مدیر تنظیمات شبکه بسیار جذاب است و شامل تعدادی دستگاه تجسم برای کمک به شما در تغییر سریع تغییرات است. این کنسول را می توان برای نقش کاربر تنظیم کرد, که این باعث می شود سیستم خوبی برای تیم هایی که از یک شبکه پشتیبانی می کنند.

سود نهایی مدیر پیکربندی توانایی آن است نظرسنجی برای تکه ها و به روز رسانی ها برای سیستم عامل دستگاه های شبکه خود را. در صورت وجود نرم افزار جدید ، مدیر آن را از بین می برد و کلیه دستگاه های مناسب را به روز می کند. بنابراین ، شما دریافت می کنید یک مدیر پچ یکپارچه با این ابزار.

این سیستم بهتر است مناسب برای شبکه های متوسط ​​و بزرگ. نصب نرم افزار پنجره ها و لینوکس. وجود دارد نسخه رایگان از مدیر تنظیمات شبکه, که به دو دستگاه محدود است. احتمالاً شبکه های زیادی در آنجا نیستند که فقط دو دستگاه روی آنها باشد ، اما این پیشنهاد برای یک محیط آزمایش مناسب است. اگر تصمیم به خرید دارید ، می توانید ابتدا در یک آزمایش 30 روزه ابتدا سیستم را به صورت رایگان امتحان کنید.

ManageEngine Manager Configuration NetworkDownload 30 روز آزمایشی رایگان را بارگیری کنید

3. ConfiBack

ConfiBack

ConfiBack همچنین به عنوان شناخته شده است پشتیبان گیری پیکربندی. این نرم افزار است مجانی و از وب سایت Sourceforge در دسترس است. می توانید آن را نصب کنید پنجره ها, لینوکس, و سیستم عامل مک. این یک مدیر تنظیمات است که برای محافظت از دستگاه های شبکه خود ، در یک تجارت کوچک مناسب است. این ابزار تقریباً به اندازه سه گزینه قبلی در این لیست پیچیده نیست. اما اگر هیچ پولی برای یک مدیر تنظیمات ندارید ، می گیرید ConfiBack گزینه ای بسیار بهتر از بیرون رفتن است.

شما باید سریعاً سیستم را وارد کنید پشتیبان گیری از تنظیمات دستگاه ها. با این حال ، می توانید روند تهیه نسخه پشتیبان را به طور منظم برنامه ریزی کنید. تشخیص تغییر یک فرآیند دستی با پشتیبانی از رابط است. شما باید نسخه پشتیبان تهیه نسخه فعلی یک دستگاه و بعد آن را با نسخه اصلی تهیه کنید با یک تفاوت فرمان این فرآیند خطوط را در دو پرونده همگام سازی می کند و آن دسته از سطرها را با هم متفاوت می کند. نتایج این ابزار در یک فایل متنی ذخیره می شود.

ConfiBack نرم افزار است یک پروژه منبع باز, بنابراین می توانید در صورت تمایل از طریق کد برنامه نویسی شانه بزنید. این روش باز یک روش متداول برای اطمینان از عدم ضعف امنیتی پنهان در برنامه ها و عدم وجود کد هکر است..

رایگان ConfiBack این نرم افزار هیچ روش تأیید اعتبار کاربر را شامل نمی شود و این موارد را ندارد مدیر پچ مدول.

4. WeConfig

WeConfig

WeConfig صورتحساب است مدیر تنظیمات شبکه های صنعتی. ابزار محصولی از Westermo است که تجهیزات شبکه ای با دوام را برای آن ایجاد می کند محیط های فروشگاه. مدیر تنظیمات فقط برای دستگاه های Westermo منظور شده است. با این حال ، آن را نیز با تجهیزات شبکه از تولید کنندگان دیگر کار می کند زیرا این سیستم به سیستم SNMP جهانی متکی است.

هر کس می تواند بارگیری کنید WeConfig نرم افزار به صورت رایگان از وب سایت Westermo. ابزار نصب می شود پنجره ها محیط پس از نصب نرم افزار ، باید آنرا بگویید شبکه را اسکن کنید. این کامپایل خواهد شد نقشه شبکه و همه دستگاه های شبکه را وارد کنید در WeConfig بانک اطلاعاتی اگر صفحه نمایش آیکون ها کمی به هم ریخته است می توانید نقشه شبکه را به صورت دستی سازماندهی مجدد کنید. هنگامی که شما از طرح خود راضی هستید ، می توانید آن را قفل کنید تا کسی از حرکت تصادفی یا حذف عناصر جلوگیری کند. هر نماد پیوندی برای جزئیات بیشتر در مورد دستگاه است که نماینده است و تحلیل و بررسی مشاهده نمودارهایی درباره عملکرد تجهیزات شبکه در شبکه شما نشان می دهد. بانک اطلاعاتی دستگاه به طور خودکار بروزرسانی نمی شود. هر وقت بخواهید موجودی به روز شود مجدداً دستور اسکن صادر کنید.

مدیر تنظیمات به شما امکان می دهد به ذخیره سازی پیکربندی یک دستگاه در یک فایل دستور دهید و یک پرونده پیکربندی را روی یک دستگاه بارگیری کنید. می توانید پیکربندی های موجود در یک دستگاه را حذف یا ویرایش کنید.

  تفاوت بین کابل های مستقیم ، متقاطع و کرکره ای است

WeConfig سیستم نیاز به مداخله زیادی دارد. با این حال ، این سرویس امکان ذخیره نسخه های پیکربندی را فراهم می کند. به منظور بررسی تغییرات در تنظیمات دستگاه ، باید یک نسخه از پیکربندی فعلی و یک مقایسه فایل انجام دهید با فروشگاه تنظیمات اصلی برای معرفی رویه های خودکار خود می توانید مجموعه ای و مقایسه نسخه های پرونده پیکربندی را در یک کار دسته ای تنظیم کنید.

ویژگی های WeConfig شامل برخی از موارد توابع نظارت شبکه مفید. با این حال ، جمع آوری داده ها فقط به صورت تقاضا انجام می شود ، بنابراین در مورد شرایط غیر منتظره هشدار دریافت نخواهید کرد. رابط هیچگونه تأیید اعتبار کاربر را شامل نمی شود و شما نمی توانید داشبورد را تطبیق دهید ، بنابراین این ابزاری نیست که بتوانید آنرا برای تیمی از سرپرستان توزیع کنید. این ابزار برای شبکه های کوچک مناسب است.

5. rConfig

rConfig

یکی دیگر مدیر تنظیمات رایگان که شما می توانید سعی کنید نامیده می شود rConfig. این ابزار از دسترس است GitHub سایت اینترنتی. GitHub کد ابزار را در دسترس قرار می دهد ، بنابراین می توانید از طریق آن نقاط ضعف امنیتی یا حتی آن را بررسی کنید آن را سازگار کنید تا نسخه شخصی خود را بنویسید. این نرم افزار اجرا می شود CentOS و RHEL لینوکس.

ابزار است قادر به شناسایی همه دستگاه های شبکه شما است و شما می توانید به آن فرمان دهید پیکربندی های هر یک را در پرونده ها کپی کنید. ضبط تنظیمات می تواند باشد برنامه ریزی شده, به شما منظم از وضعیت می دهد. همه اقدامات را می توان در همه دستگاه ها ، دسته بندی دستگاه ها یا دستگاه های جداگانه انجام داد.

بررسی تغییرات در تنظیمات به مداخله دستی نیاز دارید و بر اساس یک مدل مقایسه پرونده. می توانید پیکربندی ها را از فروشگاه فایل در دستگاه ها توزیع کنید. مجدداً ، این می تواند در همه دستگاه ها ، به روزرسانی فقط یک دسته از دستگاه یا یک دستگاه مجزا ، پخش شود. می توانید خط مشی ها را در rConfig سیستم و استفاده از مدیر سازگاری پیکربندی برای بررسی اینکه تمام تنظیمات موجود در شبکه شما با آن مشخصات مطابقت دارند.

کمبود rConfig در مقایسه با سایر ابزارهای موجود در این لیست ، این است که هیچگونه تأیید اعتبار کاربر را شامل نمی شود ، بنابراین فقط باید روی یک رایانه امن نصب شود. این بدان معنی است که این ابزار فقط برای شبکه های کوچک مناسب است و نه آنهایی که توسط یک تیم اداره می شوند.

6. Net LineDancer

خالص LineDancer

خالص LineDancer, که به عنوان شناخته شده است خالص, استفاده رایگان نیست ، اما می توانید آن را امتحان کنید یک محاکمه رایگان 30 روزه. خالص LineDancer دارای تمام ویژگی های مورد نیاز شما از یک مدیر تنظیمات است. آی تی به طور خودکار تمام دستگاه ها را ثبت می کند و تصویری از تنظیمات آنها را برای ایجاد می گیرد یک پایه اولیه ذخیره شده. جارو های پیکربندی بعدی می توانند تغییرات مربوط به هر دستگاه را تشخیص دهند. این مقایسه ها نیز می توانند در صورت تقاضا انجام شوند.

پرونده های پیکربندی ذخیره شده را می توان بارگیری مجدد بر روی تجهیزات به صورت عمده ، براساس نوع دستگاه یا به صورت جداگانه انجام داد. این نرم افزار می تواند هزاران دستگاه را مدیریت کند و فرایندهای نظارت از طریق ابزار می توانند خودکار شوند.

گزارش ویژگی های ابزار کاربرانی که تغییراتی در تنظیمات دستگاه ها دارند وارد شوید. علاوه بر این نرم افزار می تواند به شما کمک کند نظارت بر VLAN ها و VM. خالص LineDancer نصب کنید سرور ویندوز نسخه ها و همچنین در CentOS و RHEL لینوکس. محصول دوم LogicVein نام دارد Net StreetDancer. این یک نسخه برش خورده است خالص LineDancer, که 80 درصد از قابلیت های را پوشش می دهد خالص LineDancer. Net StreetDancer, که به آن نیز گفته می شود NSD و netSD, است رایگان برای استفاده.

خالص LineDancer و Net StreetDancer تمام عملکردهای اساسی مورد نیاز یک مدیر تنظیمات را پوشش دهید. با این حال ، این ویژگی های بالاتر را که برای یک سیستم تحت تیم پشتیبانی لازم دارید ، شامل نمی شود – این کنترل دسترسی ندارد. این دو سیستم همچنین هیچ عملکردی برای مدیریت پچ ندارند. خالص LineDancer و Net StreetDancer خواهد بود ایده آل برای شبکه های کوچک.

7. اتوماسیون شبکه TrueSight

مدیر پیکربندی TrueSight

BMC Software اخیراً نام ابزار نظارت بر شبکه خود را از آن تغییر داده است اتوماسیون شبکه BladeLogic به اتوماسیون شبکه TrueSight. اگر در بازار مدیر پیکربندی هستید ، این بسته تازه بازسازی شده ارزش دیدن دارد.

BMC با سیستم پیکربندی جدید خود کار بسیار خوبی انجام داده است زیرا به الزامات استانداردی که بسیاری از آنها با آن توجه کرده اند توجه کرده است مشاغل مبتنی بر داده باید برای پیروزی در قراردادها و حفظ قراردادهای سطح خدمات (SLA) مجبور به پیروی از قرارداد باشند.. استانداردهای پیکربندی توسط “سیاستها” دیکته می شوند. سیستم با سیاست های از پیش نوشته شده حمل می شود که انطباق با طیف وسیعی از الزامات یکپارچگی سیستم را تضمین می کند: NIST, HIPAA, PCI, CIS, دیسا, SOX, و اسکاپ. به نظر نمی رسد که سیاستی از پیش نوشته شده برای آن وجود داشته باشد GDPR هنوز.

اگر به صورت قراردادی یا قانونی موظف به اجرای یکی از این استانداردها باشید ، در انجام وظایف خود بسیار کمک خواهید کرد اتوماسیون شبکه TrueSight. سیستم نه تنها تنظیمات مورد نیاز دستگاه های شبکه را برای رعایت یک استاندارد معین لیست می کند ، بلکه آن شرایط را نیز اجرا می کند. این روش باعث می شود وقت زیادی در خواندن از طریق استانداردها صرفه جویی کنید سعی در نحوه ترجمه الزامات در تنظیمات دستگاه کنید.

سیستم شروع می شود اسکن سیستم, ورود به سیستم در همه دستگاه ها ، بررسی میزان انطباق و تنظیم تنظیمات دستگاه. پس از آن ، مانیتور از کلیه تنظیمات پشتیبان تهیه می کند. TrueSight به اسکن و جلوگیری از هرگونه تغییر ادامه خواهد داد یا وقتی اتفاقی می افتد به شما هشدار می دهند. می توانید تنظیمات استاندارد را به صورت دستی بازیابی کنید ، اما گزینه خودکار است TrueSight آن وظیفه را برای شما انجام خواهد داد.

کنسول اتوماسیون شبکه TrueSight را می توان در بخش ها به گروه های مختلف کاربر اختصاص داد. این به شما امکان می دهد داشبورد های مختلف را برای اعضای مختلف تیم در دسترس قرار دهید.

تغییرات در پیکربندی ها و به روز رسانی ها در سیستم عامل می تواند باشد بصورت عمده. این سیستم تکه های جدید و به روزرسانی ها را تشخیص داده و به شما هشدار می دهد. سپس با تأیید شما اینها به طور خودکار روی کلیه دستگاههای مرتبط نصب می شوند.

اتوماسیون شبکه TrueSight دارای یک ماژول همراه ، به نام مدیریت آسیب پذیری TrueSight. این اراده اضافی اختیاری است تهدیدهای امنیتی را اسکن کرده و آنها را مسدود کنید. همچنین با منابع فروشنده و موارد دیگر ارتباط برقرار می کند بانک اطلاعات ملی آسیب پذیری NIST برای شناسایی نقاط ضعف امنیتی و هشدار از نیاز به پچ کردن سیستم در صورت موجود بودن راه حل مربوطه. این نظارت بر آسیب پذیری برای سرورها و همچنین برای دستگاه های شبکه اعمال می شود.

ابزار را می توان روی آن نصب کرد سرور ویندوز و RHEL و لینوکس اوبونتو. شما باید هزینه این نرم افزار پیکربندی شبکه را بپردازید. اگرچه BMC آزمایشات رایگان را برای برخی از محصولات خود ارائه می دهد ، اما دوره آزمایشی رایگان برای آنها وجود ندارد اتوماسیون شبکه بینایی واقعی یا مدیریت آسیب پذیری TrueSight.

8. دستگاه42

دستگاه42

دستگاه42 ترکیبی چشمگیر است ماژول های مدیریت زیرساخت. ابزار شامل مدیریت دارایی IT, مدیریت آدرس IP, مدیریت زیرساخت مرکز داده, و مدیریت پیکربندی. اگر یک مرکز داده را چه برای خدمات داخلی و چه به عنوان ارائه دهنده خارجی کار می کنید ، باید به این گزینه مدیریت پیکربندی توجه کنید. عملکردهای همراه این ابزار ، آن را برای مراکز داده بسیار جالب می کند.

دستگاه42 سیستم در دسترس است در نصب محل یا همانطور که سرویس مبتنی بر ابر. نصب با وارد کردن موجودی تجهیزات شما و تهیه نسخه پشتیبان از تنظیمات هر یک شروع می شود. مانیتور شبکه را به طور مداوم جارو می کند برای جستجوی تغییرات در تنظیمات دستگاه های شبکه خود. ردیاب نه تنها تمام تنظیمات دستگاه را ثبت می کند ، بلکه نسخه های سیستم عامل هر را نیز ثبت می کند. همچنین سیستم های عامل سرورهای شما و کلیه برنامه ها و نرم افزارهای بارگذاری شده بر روی آنها را در بر می گیرد.

  راهنمای نهایی Port Mirroring

دستگاه42 همه این موارد با روال احراز هویت قفل شده اند. می توانید برای اعضای تیم جداگانه حساب های جدیدی اضافه کنید ، بنابراین این ابزار برای شبکه های متوسط ​​و بزرگ که دارای پشتیبانی تیم هستند ، عالی خواهد بود..

دستگاه42 با اشتراک پرداخت می شود. سه سطح برنامه برای ابزار وجود دارد ، و خوشبختانه, ماژول مدیریت پیکربندی در برنامه هسته گنجانده شده است, که ارزانترین نسخه نرم افزار است می توانید با نمایشی رایگان آنلاین به سیستم نگاهی بیندازید. اگر می خواهید جلو بروید و سیستم را خریداری کنید ، دریافت می کنید یک دوره آزمایشی 30 روزه, بنابراین می توانید در ماه اول عقب برگردید و تمام پول خود را پس بگیرید. این نرم افزار قابل نصب است پنجره ها, سیستم عامل مک و شما می توانید آن را دریافت کنید لینوکس کامپیوتر از طریق یک محیط مجازی. همچنین می توانید خدمات را با آنها ادغام کنید لاجوردی, و AWS خدمات آنلاین.

9. مرکز پیکربندی امن شبکه

مرکز پیکربندی امن شبکه

مرکز پیکربندی از جانب شبکه امن دارای رابط no-frills است ، اما یک سرویس مدیریت پیکربندی صالح را ارائه می دهد. این ابزار دارای کلیه قابلیت های اساسی است که برای کنترل تنظیمات دستگاه های شبکه خود نیاز دارید.

مرکز پیکربندی اراده سیستم خود را اسکن کنید برای ثبت تمام دستگاه های شبکه خود و تهیه نسخه پشتیبان از تنظیمات آنها. پس از اتمام این مرحله مدیر ، می توانید پیکربندی های دستگاه های خود را بررسی کنید در مورد سیاست های صحیح تصمیم بگیرید برای تعهدات مربوط به بخش و داده شرکت شما.

نرم افزار مدیریت شبکه قادر به مدیریت است یک محیط چند فروشنده و شما را قادر می سازد که تنظیمات همه دستگاه ها ، انواع دستگاه های خاص یا دستگاه های فردی را به روز کنید.

مرکز پیکربندی نرم افزار خواهد شد به طور دوره ای تنظیمات هر دستگاه را بررسی کنید و آنها را با نسخه پشتیبان تهیه شده در فضای ذخیره سازی مقایسه کنید. بسته به نحوه تنظیم سیستم ، تشخیص تغییر تنظیمات غیرمجاز نیز بستگی دارد هشدار سریع یا برگشت خودکار به تنظیمات تصویب شده در پشتیبان گیری برای آن دستگاه. هشدارها می توانند از طریق ایمیل ارسال شوند به یکی از اعضای تیم که مسئولیت آن را برعهده گرفته است.

ابزار می تواند مدیریت سایتهای از راه دور و همچنین مرکزی که تمام نسخه های پشتیبان تنظیمات شما در آن ذخیره شده است. ارتباطات درون سایت تحت پوشش قرار می گیرد امنیت SSH.

این نرم افزار قابل نصب است پنجره ها. شما باید هزینه آن را بپردازید مرکز پیکربندی, اما بسیار مناسب است میتونی به دستش بیاری یک محاکمه رایگان 30 روزه از سیستم برای ارزیابی آن قبل از خرید.

10. افزونه مدیریت پیکربندی شبکه طلای WhatsUp

مدیر تنظیمات شبکه طلای WhatsUp

WhatsUp Gold مجموعه مدیریت شبکه تولید شده توسط Ipswitch است. شرکت ارائه می دهد مدیریت پیکربندی ماژول است که به عنوان یک افزودنی برای بسته نظارت شبکه اصلی در دسترس است. WhatsUp Gold Total Plus بسته شامل مدیریت پیکربندی افزودنیها و همچنین افزودنیهای مربوط به تحلیل ترافیک شبکه, نظارت بر برنامه, و نظارت مجازی سازی.

مدیریت پیکربندی طلای WhatsUp افزونه این قابلیت را به شما می دهد صداقت دستگاه های شبکه خود را حفظ کنید. عملکرد اولیه مدیر مجموعه آمارها در یک مرحله کشف. این موجودی از تمام دستگاه های شما را جمع آوری می کند تنظیمات را فهرست می کند از هر. این اطلاعات در یک فروشگاه مرکزی ذخیره می شود.

پس از ورود به آن همه داده ها ، می توانید به وضعیت تنظیمات مربوط به هر دستگاه نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که همه آنها به روز هستند. فروشگاه شما را قادر می سازد پیکربندی را از یک دستگاه بازنشسته به یک دستگاه جدید کپی کنید و همچنین می توانید خطاهای ایجاد شده در طی یک تمرین تغییر تنظیمات را خنثیسازی کنید. مدیر خواهد شد به مقایسه تنظیمات فعلی ادامه دهید از دستگاه های شما به فروشگاه مرجع آن ، و این امکان را می دهد هرگونه تغییر غیرمجاز را مشاهده کنید. این تغییرات را می توان معکوس کرد بازیابی پروفایل های پیکربندی رسمی که در بایگانی ذخیره می شوند.

فرآیند حسابرسی خودکار است, همانطور که مراحل ترمیم که پس از مشاهده تغییرات پیکربندی غیرمجاز ، باید اجرا شوند. شما می توانید بیرون بروید هرگونه تغییر رسمی در توده ، بر اساس نوع دستگاه یا به صورت جداگانه. فرآیندهای خودکار از WhatsUp Gold عبارتند از کاربران ممنوع در صورت تغییر غیرمجاز. می توانید دسترسی محدود را تنظیم کنید به مدیریت پیکربندی ابزاری که به احراز هویت کاربر نیاز دارد ، بنابراین می توانید در دسترس بودن آن فقط به چند عضو تیم sysadmin خود محدود کنید.

کارکردهای حسابرسی و امنیتی از مدیریت پیکربندی افزونه شما را قادر به پیاده سازی ، تأیید و گزارش در مورد آن می کند رعایت استانداردهای یکپارچگی شبکه. این موارد ممکن است در مورد قراردادهای خدماتی اعمال شود یا هنگامی که به دنبال کسب مشتری جدید هستید ، یک روند پیشنهاد برای مناقصه را تشکیل دهد. مدیریت پیکربندی افزونه حتی شامل یک عملکرد مدیریت پچ است این اطمینان حاصل می کند که همه سیستم عامل دستگاه شما تا آخرین نسخه حفظ شده است. این یک شرط دیگر برای رعایت استاندارد حفاظت از داده ها.

شما باید نصب کنید WhatsUp Gold قبل از اینکه بتوانید مدیریت پیکربندی ابزار از Ipswitch. WhatsUp Gold در درجه اول سلامت دستگاه های شبکه و سرور را کنترل می کند. اگر می خواهید بدست آورید تحلیل ترافیک شبکه و مدیریت پیکربندی, اما شما به سایر افزودنیهای موجود در این علاقه ندارید WhatsUp Gold Total Plus بسته ، شما می توانید انتخاب کنید بسته نرم افزاری مدیر شبکه, که فقط شامل آن دو افزودنی به همراه WhatsUp Premium Gold طرح.

WhatsUp Gold و افزودنیهای آن روی آن نصب شود سرور ویندوز محیط این راه حل برای شبکه های متوسط ​​و بزرگ مناسب است. میتونی به دستش بیاری یک آزمایش 30 روزه رایگان از WhatsUp Gold و مدیریت پیکربندی مدول.

انتخاب یک سیستم مدیریت پیکربندی

شما در این لیست سیستم های بسیار جامع و بسیاری از متقاضیان ارزشمند را می یابید که هزینه کم و بدون پول دارند. وقتی یک سیستم مدیریت پیکربندی را برای شبکه خود انتخاب می کنید ، لازم خواهید بود الزامات سیستم را در نظر بگیرید, به خصوص سیستم عامل هایی که نرم افزار می تواند در آن اجرا شود تا گزینه های شما محدود شود.

اندازه شبکه شما و در دسترس بودن بودجه ملاحظات مهم دیگری خواهد بود که شما را به سمت آن سوق می دهد ابزار مدیریت پیکربندی مناسب برای شرکت شما. امکان امتحان کردن یک سیستم در یک آزمایش رایگان یا پیشنهاد ضمانت برگشت پول باید به شما کمک کند ارزیابی خود را محدود کنید. اگر قبل از خرید بدون تعهد بتوانید امتحان کنید ، با اطمینان بیشتری به نصب نرم افزار خواهید پرداخت. در غیر این صورت ، ممکن است خیلی دیر متوجه شوید که استفاده یا نامناسب بودن آن برای نیازهای مدیریت پیکربندی شما دشوار است.

زمینه امنیت سایبری الان خیلی گرم شده با این حال, محافظت از شبکه خود را فقط به تجهیزات و اقدامات اینترنتی محدود نکنید. بعضی اوقات ، فایروال ها ، سرویس های محافظت از حمله و سیستم های شناسایی مزاحم از کار می افتند. خط دفاع دوم شما در کنترل تنظیمات دستگاه های شبکه شما و خط مشی برای به روز نگه داشتن همه سیستم عامل ها و سیستم عامل ها با جدیدترین نسخه ها و تکه های سیستم است..

اتوماسیون جامع ارائه شده توسط بسیاری از ابزارهای موجود در این لیست بدان معنی است که شما نیازی به صرف زمان زیادی برای مدیریت تنظیمات دستگاه ندارید. بنابراین ، حتی اگر شبکه را برای یک شرکت کوچک راه اندازی کنید ، هیچ بهانه ای برای عدم اجرای مدیریت پیکربندی و تغییر کنترل در شبکه خود ندارید.

آیا سیستم مدیریت پیکربندی را برای شبکه خود پیاده سازی کرده اید؟ کدام مدیر را انتخاب کردید و چرا؟ پیامی را در نظرات بخش زیر را برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با بقیه جامعه قرار دهید.

About the author

Comments

 1. ابزارهای مدیریت شبکه است. با استفاده از SolarWinds Network Configuration Manager ، می توانید تنظیمات دستگاه های شبکه خود را مدیریت کنید و از تغییرات غیرمجاز جلوگیری کنید. این ابزار قابلیت هایی مانند پشتیبان گیری و بازگرداندن تنظیمات ، نظارت بر تغییرات و انطباق با استانداردهای امنیتی را داراست. با آزمایش رایگان این ابزار ، می توانید قبل از خرید آن ، عملکرد آن را بررسی کنید.

  2. مدیر پیکربندی شبکه ManageEngine (آزمایش رایگان)
  ManageEngine Network Configuration Manager یک ابزار مدیریت پیکربندی شبکه است که قابلیت هایی مانند پشتیبان گیری و بازگرداندن تنظیمات ، نظارت بر تغییرات و انطباق با استانداردهای امنیتی را داراست. این ابزار بر روی ویندوز سرور و لینوکس اجرا می شود و با استفاده از استانداردهای تغییر شبکه ، پیکربندی و مدیریت انطباق (NCCCM) ، می توانید تنظیمات دستگاه های شبکه خود را مدیریت کنید.

  3. ConfiBack
  ConfiBack یک ابزار رایگان برای پشتیبان گیری از تنظیمات دستگاه های شبکه است. این ابزار بر روی ویندوز ، لینوکس و Mac OS اجرا می شود و به شما امکان می دهد تا تنظیمات دستگاه های خود را پشتیبان گیری کنید و در صورت نیاز بازگردانی کنید.

  4. WeConfig
  WeConfig یک ابزار مدیریت پیکربندی رایگان برای شبکه های صنعتی است. این ابزار قابلیت هایی مانند پشتیبان گیری و بازگرداندن تنظیمات ، نظارت بر تغییرات و انطباق با استانداردهای امنیتی را داراست.

  5. rConfig
  rConfig یک ابزار مدیریت پیکربندی رایگان است که روی لینوکس اجرا می شود. این ابزار قابلیت هایی مانند پشتیبان گیری و بازگرداندن تنظیمات ، نظارت بر تغییرات و انطباق با استانداردهای امنیتی را داراست.

  6. Net LineDancer
  Net LineDancer یک ابزار مدیریت پیکربندی است که روی Windows Server و Linux اجرا می شود. خدمات آن شامل کشف و نظارت خودکار دستگاه است.

  7. اتوماسیون شبکه TrueSight
  TrueSight Network Automation یک ابزار مدیریت

Comments are closed.