راهنمای قطعی DHCP به علاوه 10 بهترین DDI / IPAM

پروتکل تنظیمات میزبان پویا (DHCP) آدرس IP را به دستگاههای متصل به یک شبکه اختصاص می دهد. این مالکیت آدرس ها را به گونه ای متمرکز می کند که هیچ یک از تجهیزات جداگانه در یک شبکه آدرس دائمی نداشته باشد. DHCP بخشی از مجموعه پروتکل TCP / IP است و به عنوان پروتکل لایه برنامه در پشته TCP / IP در نظر گرفته می شود..

راهنمای قطعی DHCP به علاوه 10 بهترین DDI / IPAM

این پروتکل به مدیران شبکه امکان می دهد آدرس را به دستگاههای متصل به شبکه اختصاص دهند. قالب آدرسی که سیستم از آن استفاده می کند ، آدرس IP است که در پروتکل اینترنت تعریف شده است – بخش دیگری از مجموعه پروتکل TCP / IP.

ما در مورد هر یک از ابزارهای زیر به جزئیات زیادی می پردازیم ، اما اگر مدت زمان کمی دارید ، اینجا است لیست ما از بهترین سیستمهای DDI / IPAM و سرورهای DHCP:

 1. مدیر آدرس IP SolarWinds (آزمایشی رایگان) با سرورهای مایکروسافت و سیسکو DHCP ارتباط برقرار می کند. در ویندوز سرور اجرا می شود و یک راه حل کامل DDI را ارائه می دهد.
 2. IPC BlueCat مناسب برای شبکه های تحت مدیریت تیم. بر روی Windows Server نصب می شود و با سرورهای Microsoft DHCP کار می کند.
 3. IPAM را باز می کند مجموعه DDI که با سرورهای DHCP مایکروسافت کار می کند. نصب بر روی ویندوز سرور یا لینوکس.
 4. Infoblox IPAM IPAM جامع که شامل ردیابی استفاده از آدرس IP است.
 5. مورفئوس راه حل DDI مبتنی بر ابر با ردیابی استفاده از آدرس IP و وضوح DHCP.
 6. GestióIP ابزار رایگان عالی برای همه مسائل مربوط به مدیریت آدرس IP.
 7. مردان & سوئیت موش ها به صورت یک مجموعه کامل DDI یا فقط یک مدیر DHCP در دسترس است. با سرورهای ISC DHCP ، ویندوز DHCP ، Cisco IOS DHCP و سرورهای Kea DHCP کار می کند.
 8. IPAM LightMesh راه حل DDI که برای مشاغل کوچک مناسب است. این شامل یک رابط اسکریپت برای اتوماسیون سفارشی است.
 9. نوکیا VitalQIP سیستم DDI که به صورت نرم افزار یا به عنوان یک دستگاه در دسترس است. شامل سرورهای DNS و DHCP بومی است.
 10. BT Diamond IP یک سیستم ردیابی آدرس IP کنترل از راه دور که به عنوان یک وسیله داخلی نیز در دسترس است.

DHCP بطور معمول توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی برای اختصاص آدرس IP به مشتریان استفاده می شود. این سیستم ISP ها را قادر می سازد تا از مجموعه ای از آدرس ها استفاده بهتری داشته باشند. همه مشتریان ISP به طور همزمان به اینترنت متصل نیستند ، بنابراین کاربران مسکونی دیگر آدرس دائمی اختصاص نمی دهند. درعوض ، به هر کدام یک آدرس برای مدت زمان اتصال اختصاص داده شده است. روترهای wifi خصوصی همان روش را برای شبکه هایی که در آن کار می کنند پیاده سازی می کنند.

آدرس های IP باید در شبکه ای که به آنها دسترسی دارند بی نظیر باشند. بنابراین ، در یک شبکه خصوصی ، آدرسهای IP لازم نیست که منحصر به فرد در سراسر جهان ، فقط در آن شبکه باشند. آدرسهای IP که به اینترنت متصل هستند را نمی توان در هر کجای اینترنت کپی کرد. DHCP با اختصاص آدرس IP از یک استخر رزرو شده نگران است. DHCP استفاده از آدرس IP را ردیابی نمی کند – این مسئولیت وظیفه سیستم های مدیریت آدرس IP (IPAM) است ، که بعداً در این راهنما می خوانید.

DHCP چیست؟?

پروتکل روش های درخواست و توزیع آدرس های IP را در یک شبکه تنظیم می کند. این تعاریف شامل مجموعه ای از انواع پیام است که فرایند تخصیص باید شامل باشد.

مانند تمام پروتکل های دیگر که توسط IETF حفظ شده است, DHCP یک برنامه نیست. این فقط مجموعه ای از استانداردهای است که هر کسی که مایل به ایجاد برنامه ای برای عملکرد توزیع آدرس DHCP است ، باید از آن پیروی کند. اهمیت استانداردهای عمومی برای شبکه سازی این است که آنها بدون توجه به جایی که در جهان نوشته شده اند ، سازگاری بین برنامه های شبکه را تضمین می کنند.

یک عنصر اصلی روش DHCP روشی است که مشتری در ابتدا از آن برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه ها در یک شبکه استفاده می کند. مانند به منظور برقراری ارتباط ، تمام رایانه های موجود در شبکه به یک آدرس منحصر به فرد نیاز دارند, این سوال که چگونه هر رایانه می تواند برای به دست آوردن آدرس ارتباط برقرار کند ، معضلی است که DHCP حل می کند.

روش DHCP در سندی تعریف شده است که در دسترس همگان است و توسط Taskforce مهندسی اینترنت نگهداری می شود. IETF وضعیت کنونی پروتکل را در وب سایت خود به عنوان RFC 3942 ارائه می دهد. این سند DHCP نسخه 4 را تعریف می کند. تعریف اصلی سیستم در دو اسناد برگزار می شود: RFC 2131 و RFC 2132. مجموعه ای از تعاریف پروتکل تکمیلی وجود دارد که به استاندارد منتشر شده در RFC 3942 اضافه می شود. به عنوان مثال ، RFC 4242 نحوه تطبیق پروتکل برای استفاده از آدرس های IPv6 را توضیح می دهد.

نحوه کار DHCP

دو عنصر اساسی یک سیستم DHCP وجود دارد. اینها یک سرور DHCP و مشتری DHCP. مشتری DHCP در هرکدام از دستگاههایی که به شبکه خود وصل کرده اید اقامت دارد. هنگامی که آن دستگاه روشن می شود ، مشتری DHCP کار خود را به عنوان بخشی از مراحل راه اندازی سیستم عامل شروع می کند.

دستگاه دارای آدرس IP نیست ، بنابراین نمی تواند پیامی را با آدرس برگشتی روی آن ارسال کند. در عوض ، مشتری آدرس MAC خود را در پیام درج می کند. آدرس MAC در واقع شناسه کارت شبکه آن دستگاه ها است. آدرس MAC هر کارت شبکه در جهان بی نظیر است.

فرایند اولیه سازی DHCP شامل چهار نوع پیام است:

 • کشف
 • پیشنهاد
 • درخواست
 • تصدیق

در اینجا آمده است که چگونه این چهار پیام ، به طور خلاصه به عنوان خلاصه می شود دورا, فرایند DHCP را پیاده سازی کنید.

انواع پیام DHCP

کشف DHCP

DHCP از پروتکل داده بی سیم کاربر برای انتقال آن استفاده می کند. درخواستی که مشتری ارسال می کند ، پیام Discovery نام دارد. در پروتکل به این نوع پیام DHCPDISCOVER گفته می شود. UDP یک سیستم بدون اتصال است ، بنابراین مرحله تاسیس جلسه اولیه وجود ندارد.

این اولین پیام Discovery توسط مشتری توسط شبکه پخش می شود. این بدان معنی است که به آدرس خاصی ارسال نشده است. به این دلیل است که در این مرحله مشتری DHCP آدرس سرور DHCP را نمی داند.

اگرچه می توان برای تنظیم هر مشتری با آدرس سرور شبکه DHCP که در پیکربندی نوشته شده است ، امکان پذیر است ، فرض عدم دانش آدرس باعث می شود DHCP تنظیم و مدیریت آسان تر شود.. اگر لازم نیست وقتی دستگاه را به شبکه اضافه می کنید ، آدرس سرور DHCP را به صورت دستی به مشتری ارائه دهید ، عملیات کشف به یک رویه جهانی تبدیل می شود. هر دستگاهی می تواند یک مشتری DHCP را به عنوان بخشی از سیستم عامل خود روی آن بارگذاری کند و به طور خودکار در هر شبکه ای که به آن اضافه شود ، جا می گیرد..

عدم وجود یک مقصد مقصد ثابت همچنین بدان معنی است که شما می توانید بدون نیاز به مراجعه به هر دستگاهی در شبکه ، سرور DHCP را از یک رایانه روی شبکه به دیگری منتقل کنید و آدرس آن سرور را دوباره تنظیم کنید.

یک پارامتر ثابت وجود دارد که برای ارتباطات بین سرویس دهندگان DHCP و سرورها استفاده می شود: شماره پورت. درگاه شماره UDP 67 برای سرورهای DHCP و پورت 68 UDP برای مشتریان DHCP رزرو شده است. به این ترتیب ، پخش یک پیام Discovery ، پردازنده های سایر دستگاه های موجود در شبکه را لمس نمی کند. این امر به این دلیل است که فقط روال سرور DHCP برای پیام های خطاب به پورت 67 در شبکه گوش می کند. همه دستگاه های دیگر این شبکه به سادگی پیام را نادیده می گیرند زیرا به پورت 68 ارسال نمی شود.

پیشنهاد DHCP

پاسخ ارسال شده توسط سرور DHCP به عنوان DHCPOFFER ساخته شده است. این پیام از طریق شبکه پخش می شود ، بنابراین هر رایانه ای روی سیستم آن را نگه می دارد. بنابراین ، این به درگاه 68 UDP گفته می شود مشتری DHCP در هر دستگاه شبکه آن را انتخاب می کند.

آدرس MAC گیرنده در نظر گرفته شده در پیام موجود است ، بنابراین تمام دستگاه های دیگر موجود در شبکه به سادگی پیغام خود را رها می کنند..

این پیام حاوی یک آدرس IP پیشنهادی برای مشتری است. همچنین شامل مدت زمان در ثانیه است که دستگاه می تواند از آن آدرس استفاده کند. تخصیص آدرسهای IP در سیستم DHCP موقتی است, مدت زمان اجاره نامه است یا اینکه مشتری تا چه مدت آن آدرس IP را حفظ خواهد کرد.

سایر اطلاعات در پیام Offer شامل ماسک زیر شبکه ای است که برای شبکه استفاده می شود ، آدرس سرور DHCP ، آدرس روتر و آدرس سرورهای DNS در شبکه. با این آدرس ها ، مشتری DHCP می تواند نرم افزار شبکه را در دستگاه پیکربندی کرده و آن قطعه از تجهیزات را به طور کامل در شبکه ادغام کند..

درخواست DHCP

ممکن است فکر کنید که اختصاص یک آدرس به مشتری DHCP توسط سرور DHCP می تواند پایان روند. با این حال ، وضعیت کمی پیچیده تر است زیرا tاو پروتکل این احتمال را که ممکن است چندین سرور DHCP وجود داشته باشد در همان شبکه کار می کند ، حساب می کند.

اگر بیش از یک سرور DHCP در شبکه وجود داشته باشد ، پیام Discovery که برای همه دستگاه های موجود در شبکه ارسال می شود ، توسط همه سرورهای DHCP برداشت می شود. هر یک از آنها پیشنهاد را ارسال می کنند ، به طوری که مشتری چندین آدرس را دریافت می کند. مشتری یکی از آن آدرس ها را انتخاب می کند ، که معمولاً اولین کسی است که دریافت می کند ، و سپس یک پیام درخواست ارسال می کند که تأیید استفاده از آن آدرس را تأیید می کند..

  11 بهترین ابزار APM برای مدیریت عملکرد و نظارت بر عملکرد

در این مرحله مشتری دارای آدرس IP سرور است که پیام پیشنهادی انتخاب شده را ارسال کرده است. با این حال ، پیام درخواست به طور مستقیم به آن سرور آدرس داده نمی شود. این امر به این دلیل است که تمام سرورهایی که پیامهای پیشنهادی را ارسال کرده اند باید پیام درخواست را که حاوی آدرس IP انتخاب شده است انتخاب کنند.

سروری که آدرس IP انتخابی را اختصاص داده است ، پیام درخواست را دریافت می کند و ثبت می کند که آدرس ارائه شده اکنون در حال استفاده است. سرورهای دیگری که پیشنهادات ارسال کرده اند نیز پیام درخواست را دریافت می کنند, تشخیص دهید که آدرس های آنها انتخاب نشده است و آن آدرس ها را برای پیام بعدی Discovery که از شبکه پخش می شود ، در دسترس نگه دارید. پروتکل به ساختار پیام درخواست به عنوان DHCPREQUEST اشاره دارد.

قدردانی DHCP

مرحله نهایی فرایند اولیه سازی DHCP یک پیام تایید DHCP است که توسط سرور ارسال شده و آدرس IP انتخاب شده را ارسال می کند. این پیام در پروتکل به عنوان DHCPACK تعریف شده است. هیچ یک از سرورهای DHCP دیگر در این شبکه این پیام را ارسال نمی کنند.

جالب است که حتی اگر مشتری استفاده خود را از آدرس IP ارائه شده اعلام کرده باشد ، بسته DHCPACK مستقیماً به آن آدرس ارسال نمی شود ، اما ، بار دیگر ، به کلیه دستگاه های موجود در شبکه پخش می شود.

توابع مشتری DHCP

مشتری DHCP آدرس IP را به طور دائم دریافت نمی کند. زمان اجاره نامه تخصیص موضوع سیاست شبکه است و زمان های مختلف اجاره را می توان برای انواع مختلف تجهیزات تعیین کرد. اگر زمان اجاره آدرس به پایان رسیده است ، مشتری DHCP باید برای تمدید آن اقدام کند.

روند تجدید دقیقاً مشابه فرآیند کشف اولیه است ، به جز اینکه این بار مشتری دارای آدرسی است که می تواند با سرور اختصاص داده شده آن آدرس ارتباط برقرار کند. بنابراین, به جای پخش پیام کشف ، مشتری می تواند مستقیماً با سرور DHCP تماس بگیرد. مشتری می تواند همان آدرس IP را درخواست کند ، یا خط مشی شبکه ممکن است مشخص کند که هر تمدید باید با یک آدرس IP جایگزین انجام شود.

دو نوع پیام اضافی در تعریف DHCP برای استفاده مشتری در نظر گرفته شده است: یک پیام DHCPINFORM و گزینه DHCPRELEASE.

DHCP اطلاع

یک پیام DHCPOFFER شامل تعدادی از زمینه های گزینه در ساختار بسته آن است. با این حال ، سرور به ندرت از همه این موارد استفاده می کند و به هیچ عنوان ارزشی نمی دهد. یک برنامه خاص مشتری ممکن است به منظور تنظیم درست دستگاه خود در شبکه به اطلاعات خاصی نیاز داشته باشد. اگر این اطلاعات ضروری در پیام پیشنهادات DHCP وجود نداشته باشد ، می تواند یک آنرا ارسال کند پیغام را آگاه کنید ، و خواستار ارسال جزئیات هستید. اگر این اطلاعات در دسترس باشد ، آن را توسط سرور در قالب یک پیام پیشنهادی دیگر ارسال می شود ، با زمینه های گزینه مورد نیاز پر شده است. نمونه ای از استفاده DHCP Inform این است که مرورگر غالباً از این پیام به عنوان روشی برای دریافت تنظیمات پروکسی وب از طریق روش های خودکار کشف وب پروکسی استفاده می کند..

در ویندوز سرور 2003 ، سرورهای DHCP از نوع پیام پیام برای شناسایی سرورهای DHCP غیر مجاز استفاده می کنند.

انتشار DHCP

پیام انتشار توسط مشتری ارسال می شود تا اجاره نامه خود را بر روی آدرس IP قبل از زمان انقضا تعیین شده پایان دهد. این نوع پیام در عملکرد پروتکل ضروری نیست زیرا خاتمه دادن به طور منظم اجاره نامه قبل از برنامه معمولاً هنگام خاموش کردن کاربر دستگاه رخ می دهد. هیچ روشی برای به تأخیر انداختن روند خاموش کردن کار برای مشتری DHCP امکان ارسال پیام انتشار وجود ندارد. در این حالت ، آدرس IP به آن مشتری اختصاص می یابد تا زمان انقضاء اجاره نامه آن حتی اگر دستگاه در آن دوره فعال نباشد.

پروتکل DHCP فقط مربوط به توزیع آدرس های IP موجود است. این تماس با گره های شبکه را حفظ نمی کند. فرض می کند که یک آدرس IP برای مدت زمان اجاره آن و به همین ترتیب در حال استفاده است تأیید نمی کند که دستگاه اختصاص داده شده به آدرس IP هنوز در شبکه فعال است. در صورت تغییرات پیکربندی شبکه ، مدیر DHCP هیچ تلاشی برای واگذاری مجدد آدرس ها نمی کند. این محدودیت ها به همین دلیل است که DHCP معمولاً به عنوان بخشی از مجموعه پروتکل های آدرس دهی شبکه به نام DDI اجرا می شود که در ادامه توضیح داده می شود..

توابع سرور DHCP

پروتکل پیکربندی Dynamic Host شامل سه روش اختصاص آدرس برای سرور است. اینها هستند:

 • تخصیص پویا
 • تخصیص خودکار
 • تخصیص دستی

در اینجا جزئیات بیشتری در مورد هر یک از این حالت های عملکرد ارائه شده است.

تخصیص پویا

این روش تخصیص استاندارد است که توسط DHCP استفاده می شود و رویه های گفته شده در بالا را دنبال می کند. سرور با طیف وسیعی از آدرس های IP تنظیم شده است ، معروف به a محدوده در اصطلاحات DHCP. این دامنه ممکن است متناقض نباشد و بنابراین گزینه ای برای اعلام محرومیت در محدوده آدرس وجود دارد. محرومیت ها همچنین می تواند به عنوان یک محدوده تعریف شود.

تخصیص خودکار

در این سناریو ، سرور لیستی از تخصیص های قبلی آدرس های IP را به آدرس های MAC دستگاه های موجود در شبکه نگه می دارد. هنگامی که یک درخواست جدید از یکی از آن آدرس ها رسید ، سرور دوباره همان آدرس را اختصاص می دهد. در تخصیص خودکار ، آدرس منحصراً به یک دستگاه اختصاص نمی یابد ، بنابراین ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که یک آدرس قبلی قبلاً در جای دیگری اختصاص یافته باشد و سرور آدرس دیگری را به آن دستگاه ارسال کند..

تخصیص دستی

در این گزینه ، سرور DHCP یک آدرس IP را ذخیره می کند تا تنها با اختصاص به یک آدرس MAC خاص بتواند. این بدان معنی است که هر دستگاه هر بار که به شبکه وصل می شود ، همان آدرس را دریافت می کند. می توان تخصیص دستی را با تخصیص پویا یا خودکار مخلوط کرد. اگر آدرس MAC دستگاه در لیست رزرو قرار نگیرد ، برای اختصاص آدرس باید یکی از دو روش دیگر استفاده شود. این سیستم همچنین به عنوان تخصیص استاتیک ، DHCP استاتیک ، تخصیص آدرس ثابت ، رزرو آدرس ، رزرو DHCP ، رزرو آدرس IP و اتصال MAC / IP معروف است..

سایر گره های DHCP

شبکه های بزرگ معمولاً برای جلوگیری از تاخیر ناشی از دستگاه های زیادی که سعی در چرخش دسترسی به رسانه انتقال دارند ، به زیر کارها تقسیم می شوند. در این موارد ، شبکه هنوز هم می تواند تنها با یک سرور DHCP کار کند ، اما به هر دستگاه فرعی نیاز به رله دارد.

ساختار بسته انواع مختلف پیام DHCP شامل فیلد نامیده می شود GIADDR که توسط رله پر شده است. این آدرس خود رله است ، بنابراین وقتی پیام دریافت شده توسط رله از مشتری به سرور DHCP ارسال می شود ، سرور می داند پاسخ را از کجا ارسال می کند ، و از کدام طیف آدرس هایی برای استفاده برای اختصاص آدرس در آن رله استفاده می کند. زیر شبکه.

ارتباط عامل رله با سرور DHCP هر دو دستگاه را با استفاده از درگاه 67 UDP می بیند.

ضعف های امنیتی DHCP

DHCP از پروتکل داده کاربر استفاده می کند. این یک سیستم ارتباطی بدون اتصال است و بنابراین هیچ رمزگذاری را شامل نمی شود. از آنجا که تقریباً همه انواع پیام در پروتکل برای پخش به هر حالت در شبکه طراحی شده اند ، snoopers می توانند کنترل زیادی را در یک عملیات شبکه بدست آورند و فقط با دسترسی به شبکه و گوش دادن به پخش های DHCP ، اختلال ویرانگر ایجاد کنند..

به همین دلیل است که DHCP بندرت در انزوا پیاده سازی می شود. چندین مسئله هماهنگی وجود دارد که هنگام اختصاص آدرس IP باید در نظر گرفته شود. این آدرس ها همچنین باید توسط یک سرور DNS ارجاع شوند. این احتمال وجود دارد که یک متجاوز بتواند یک سرور جعلی DNS یا DHCP مجازی را در شبکه وارد کند. امنیت شبکه ها و اعتبار آدرس توسط مدیر آدرس IP اعمال می شود. این یک عنصر کلیدی در مجموعه راه حل DDI است.

درباره DDI

چندین مسئله در باره آدرس دهی شبکه تحت پوشش مجموعه ای از پروتکل ها و خدمات وجود دارد که DHCP بخشی از آن است. این سه سیستم به “DDI” معروف است که از حرف اولیه هر یک از سه روش تشکیل شده است.

DNS

اولین “D” در “DDI” مخفف Domain Name System یا DNS. این پروتکل امکان ترجمه بین آدرس IP و نامهای معنی دار انسانی را دارد که برای خدمات در شبکه استفاده می شود. متداول ترین کاربرد این سرویس دایرکتوری ترجمه بین دامنه های وب مانند “krahasitech.com” و آدرس IP واقعی سرور میزبان آن سایت است. DNS در یک شبکه ، نام هایی به یاد ماندنی را به خدمات ، مانند چاپگر می دهد.

لازم نیست نگران مدیریت سرور داخلی باشید تا بتوانید بین آدرسهای موجود در شبکه جهانی وب و آدرسهای IP در اینترنت ترجمه کنید – ISP شما این سرویس را ارائه می دهد یا یک سرور DNS جهانی را معرفی می کند. سرور DNS خصوصی شما فقط باید بین آدرس های IP صادر شده توسط سرور DHCP شما و نام های میزبان دستگاه هایی که به آن آدرس ها اختصاص داده شده است ، ترجمه کند..

DHCP

DHCP هنگام روشن بودن آدرس های IP جدید را به گره های شبکه اختصاص می دهد. سوابق موجود در جدول DNS ارتباط نزدیکی با فعالیتهای سرور DHCP دارند و بنابراین باید اقدامات هر دو سیستم با هم هماهنگ باشند. به همین دلیل DHCP دومین “D” در “DDI” است.

IPAM

“من” در “DDI” نام دارد IPAM سیستم. IPAM مخفف مدیریت آدرس IP است. برخلاف DNS و DHCP ، IPAM به عنوان پروتکل تعریف نشده است. این یک بسته نرم افزاری است که تمام عملکردهای آدرس IP را در یک شبکه به هم پیوند می دهد ، که در اصل شامل توابع DNS و DHCP است..

هنگامی که به دنبال یک راه حل DHCP برای شبکه خود هستید ، آن عملکردها را به عنوان بخشی از یک مدیر آدرس IP پیدا خواهید کرد. بنابراین ، شما باید علاوه بر سرور DHCP ، راه حل های IPAM یا DDI را نیز تحقیق کنید.

  9 بهترین مانیتور دما CPU

نرم افزار DDI

ماژول های مستقل DHCP نادر هستند. هنگامی که به دنبال یک راه حل DHCP برای شبکه خود هستید ، باید جستجوی خود را روی سیستم های DDI متمرکز کنید. این بسیار شایع است که شرکت ها از راه حل های DDI خود به عنوان IPAM استفاده کنند.

بهترین سیستم های DDI / IPAM و سرورهای DHCP

1. مدیر آدرس IP SolarWinds (دادگاه رایگان)

Solarwinds IPAM

مدیر آدرس IP SolarWinds شامل توابع DHCP و همچنین مدیریت DNS است که آن را به یک سیستم کامل DDI تبدیل می کند. می توانید روش تخصیص آدرس های IP ، ذخیره آدرس برای تجهیزات و اختصاص پویا آدرس ها به ترمینال ها را مخلوط کنید. سیستم آدرس رزرو شده در کنسول مدیریت DNS یکپارچه شده است ، بنابراین می توانید آدرس ها را به سرویس ها اختصاص دهید و آنها را به طور همزمان در شبکه در دسترس قرار دهید..

SolarWinds IPAM با سرورهای مایکروسافت و سیسکو DHCP ادغام می شوند ، بنابراین هنگام افزودن تجهیزات و نرم افزارهای جدید DHCP ، نیازی به ورود به یک ارائه دهنده نخواهید داشت. IPAM بطور دوره ای سرورهای DHCP را که در شبکه خود دارید برای عیب یابی و مدیریت دامنه اسکن می کنید.

این نرم افزار شامل یک جادوگر دو مرحله ای است که شما را قادر می سازد یک محیط دامنه تقسیم شده تنظیم کنید ، دامنه ها را به زیر شبکه ها اختصاص دهید. Wizard Allocation Wizard به شما کمک می کند تا اندازه رزرو دامنه را متناسب با اندازه های مختلف زیر شبکه های موجود در شبکه خود تغییر دهید.

نرم افزار کنترل IPAM قادر به تعریف حساب های کاربری مختلف یا دسترسی به توابع است. این بدان معنی است که شما می توانید دسترسی جزئی به اعضای تیم جونیور یا گزارش دسترسی به مدیران بالادستی داشته باشید. ثبت وقایع سیستم هر تغییری را در تنظیمات آدرس IP یا تنظیمات سیستم ثبت می کند و زمان تغییر و نام کاربری اپراتوری را ایجاد می کند..

داشبورد IP Manager به آمار در زمان واقعی در مورد استفاده از آدرس شبکه می دهد. قالب های گزارش استاندارد با نرم افزار ارسال می شوند. این سیستم شامل Reporter Writer است که به شما امکان می دهد گزارش ها را سفارشی کنید. گزارش ها را می توان به طور خودکار به یک لیست از پیش تعریف شده گیرندگان از طریق ایمیل توزیع کرد ، یا می توان آنها را در یک فضای وب با کنترل دسترسی تنظیم کرد.

Solarwinds تعدادی از برنامه های مدیریت شبکه را تولید می کند. اگرچه IP Manager می تواند به عنوان یک تسهیلات مستقل به کار رود ، اما با سایر نرم افزارهای تولید شده توسط شرکت نیز به خوبی ادغام می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد سایت رسمی آداب و رسوم:

www.solarwinds.com/ip-address-manager/

مدیر IP آدرس SolarWinds محاکمه رایگان 30 روزه در SolarWinds.com را بارگیری کنید

2. BlueCat IPAM

BlueCat DHCP

BlueCat یکی از رهبران صنعت در نرم افزار شبکه است و بسته IPAM آن یک سیستم کامل DDI است که کلیه عملکردهای مدیریت DHCP و DNS را پوشش می دهد. این سیستم شامل یک روش شناسائی دستگاه دستی است که به شما کمک می کند علاوه بر این از گره های شبکه را بصورت مرکزی مدیریت کنید.

یکی دیگر از ویژگی های مفید این سیستم مدیریت آدرس IP این است که پشته دوگانه است. با قابلیت های دوگانه پشته می توانید آدرس های IPv4 و IPv6 را در شبکه خود اجرا کنید ، این امکان را برای سیستم آدرس دهی جدید فراهم می کند..

مجموعه BlueCat DDI یک سیستم مبتنی بر ویندوز است و قادر به تعامل با سرورهای DHCP ویندوز است. متأسفانه ، قابلیت نظارت Cisco DHCP را ندارد.

سیستم مدیریت شامل گردش کار و سلسله مراتب تصویب است. این کار تیمی را با مجموعه ها و مهارت های مختلف مهار می کند تا بدون خطر کارمندان جوان ، تغییراتی را که به صورت زنده انجام می شود ، در تلاش خود مشارکت کنند.. امکان تعریف گروه های کاربری برای عملکردهای مدیریت در مدیر آدرس آی پی یکی دیگر از ابزارهای مفید است برای محدود کردن آسیب های احتمالی ناشی از دسترسی بی رویه به کل سیستم توسط همه تیم.

به لطف الگوهای شبکه BlueCat ، افزودنیها و تغییراتی در شبکه ایجاد می شود. قالب ها یک سری از چیدمان های اطلاعاتی را در اختیار سرپرست قرار می دهند که تضمین می کند کارهای اساسی نمی توانند نادیده گرفته شوند و تمام داده های مهم وارد سیستم شوند. به طور کلی ، روش BlueCat تلاش می کند تا بیشترین وظایف مدیریت شبکه را در تلاش برای حذف مشکلات ناشی از خطای انسانی به طور خودکار انجام دهد.

سیستم BlueCat برای بنگاههای بزرگی که تیم مدیریت شبکه را اداره می کنند ، به بهترین وجه مناسب است. عملکردهای گروهی آن در سیستمهای بزرگ خدادادی است ، اما ممکن است برای مدیر شبکه تنها که یک سرویس تک دفتر را اداره می کند کمی محدود کننده به نظر برسد.

3. IPAM را باز می کند

IPAM را باز می کند

IPAM OpUtils توسط ManageEngine توابع DHCP و DNS را ادغام می کند ، و آن را به مجموعه DDI تبدیل می کند. بخش DHCP مدیر آدرس IP فقط می تواند با سرورهای Microsoft DHCP ارتباط برقرار کند. IPAM دارای امکان کشف زیر شبکه است که به شما در مدیریت دامنه آدرس در ماژول DHCP کمک می کند تا دامنه آدرس های مربوط به هر زیر شبکه را ذخیره کنید..

اگر شبکه کوچکی دارید که تنها یک زیر شبکه دارد ، می توانید از نسخه رایگان IPAM OpUtils استفاده کنید. مدیر آدرس IP با بررسی استفاده از آدرس های اختصاص یافته ، از تخصیص DHCP کمک می کند. اگر پیام های نظرسنجی ارسال شده به یک آدرس IP پاسخی دریافت نکنند ، آن آدرس به توزیع آدرس های موجود برای توزیع توسط DHCP بازگردانده می شود..

عملکرد Scope Monitor IPAM گزارش هایی را از سرورهای DHCP در مورد تعداد آدرس های اختصاص داده شده جمع آوری می کند. مانیتور سپس شبکه را برای تعداد آدرسهایی که پاسخ می دهند بررسی می کند. اگر این دو رقم با هم مطابقت نداشته باشند ، مانیتور هشدار را به سرور DHCP می فرستد و بررسی می کند که کدام یک از آدرس های IP اختصاصی دیگر استفاده نمی شوند..

مدیر IP آدرس می تواند در صورت عدم موفقیت در فرایند تخصیص آدرس IP با دستگاه ها از طریق آدرس MAC ارتباط برقرار کند. این وضعیت هشداری را ایجاد می کند که سرور DHCP را برای اختصاص آدرس و بروزرسانی سوابق آن تحریک می کند. مدیر IP آدرس OpUtils با Microsoft DHCP Server 2003 ، Microsoft DHCP Server 2008 و Microsoft DHCP Server 2012 ادغام می شود. اسکن می تواند به صورت تقاضا انجام شود یا می توان برنامه ریزی کرد تا به صورت دوره ای اجرا شود. هر برنامه گزارشی را تهیه می کند که می تواند به طیف وسیعی از قالب ها از جمله PDF تولید شود.

4- IPAM Infoblox

Infoblox IPAM

سیستم Infoblox DDI گزینه دیگری برای شرکتهای بزرگ است. این با توجه به تیم های سرپرست طراحی شده است و قیمت گذاری آن از سطح بالایی برخوردار است ، بنابراین برای مدیریت یک شبکه کوچک یا متوسط ​​مناسب نیست. مانند اکثر گزینه های موجود در این لیست ، پیشنهاد Infoblox IPAM را با مدیریت DHCP و DNS ترکیب می کند..

این بسته شامل قالبهایی برای خودکارسازی کارهای مربوط به آدرس دهی شبکه می باشد و همچنین دارای گزارش های استاندارد برای ارتباطات مدیریت می باشد. هر دو قالب شبکه و گزارشگری قابل تنظیم هستند.

Infoblox یکپارچه سازی دستگاه کشف خودکار را برای آسان تر شدن گسترش شبکه ها انجام می دهد. یک روش اثر انگشت DHCP به مدیر شبکه مرکزی این امکان را می دهد تا از ویژگی های هر دستگاه جدید پرس و جو کند و تخصیص بهتری را به عنوان یک منبع بدست می دهد..

ردیابی منابع IP از سیستمی برای برچسب زدن به ابرداده استفاده می کند تا به شما امکان دهد تا از منابع اصلی استفاده کنید. گره های جدید می توانند از طریق رابط کاربری DDI به صورت مرکزی در شبکه بپیوندند و مقایسه استفاده برای هر گره نیز با استفاده از سوابق آدرس موثر MAC و همچنین ردیابی IP آسانتر می شود. عملکردهای ردیابی IPAM به شما کمک می کند تا کارایی DHCP خود را به طور موثرتری مدیریت کنید. این برای امنیت سیستم مزایایی دارد زیرا شامل امکان شناسایی آدرسهای خارج از محدوده در سیستم و جداسازی دستگاههای سرکش.

نمای چند سایت Infoblox شما را قادر می سازد تا خدمات ابری را به عنوان نقاط یکپارچه در شبکه و همچنین مدیریت متمرکز برای شبکه های پراکنده سازمانی رفتار کنید..

بخش های DHCP کنسول مدیریت ، تعریف دامنه ها برای زیر شبکه ها ، IP رزرو شده و محرومیت ها را آسان می کند. این یک راه حل بسیار جامع DHCP برای شرکت هایی است که شبکه های مختلف با توپولوژی های مختلف را در یک شبکه شرکتی با مرکزیت ادغام می کنند..

5. مورفئوس

مورفئوس

Morpheus یک راه حل کامل مدیریت شبکه است ، نه فقط یک سیستم DHCP یا یک مدیر آدرس IP. توابع DDI در نرم افزار Morpheus ادغام شده و از کنسول مدیر شبکه مرکزی قابل دسترسی است. Morpheus یک راه حل مبتنی بر ابر است ، بنابراین می توانید از طریق مرورگر در هر دستگاه به داشبورد دسترسی پیدا کنید. این سیستم شامل مدیریت هر دو آدرس IPv4 و IPv6 است و مسیریابی مجازی و انتقال را امکان پذیر می کند.

IPAM استفاده از آدرس IP را ردیابی می کند و نتایج کشف شده را با وضعیت فعلی DHCP آدرس های اختصاص یافته و در دسترس پیوند می دهد. اسکن بی نظمی ها را از قبیل دستگاه های موجود در شبکه با استفاده از آدرس های غیر اختصاص یافته و آدرس های بدون پاسخ ، ثبت می کند. این اطلاعات مدیران شبکه را به بی نظمی هایی از جمله نفوذ شبکه و همچنین آدرس های متروکه هشدار می دهد.

تشخیص آدرسهای سرکش امنیت شبکه را سخت تر می کند ، و ثبت همه وقایع و اکتشاف ها به ردیابی فعالیت های نامنظم کمک می کند.

هشدارهایی که آدرس های مرده را در شبکه کشف می کنند ، به سرور DHCP کمک می کند تا سابقه دقیقی از آدرس های اختصاص یافته و در دسترس داشته باشد.

اگر قبلاً IPAM Infoblox یا BlueCat IPAM دارید ، می توانید این مورد را در سیستم مدیریت شبکه Morpheus خود ادغام کنید و با آن رابط در سرورهای DHCP خود ادامه دهید..

6. GestióIP

رابط Gestio

GestioIP برای مشاغل کوچک. اگرچه سیستم OpUtils برای زیرشاخه های مجانی رایگان است ، اما می تواند برای شبکه های کوچک کمی از نظر ویژگی غنی باشد. GestióIP رایگان است و این یک سیستم بسیار ساده تر از بقیه موجود در لیست ماست ، و این یک گزینه جایگزین معتبر برای یک مدیر شبکه است که بتواند با.

  10 بهترین نرم افزار و ابزار مدیریت پچ

کنسول گزارشگری مبتنی بر مرورگر ، لیستی ساده از آدرسهای IP فعال را در اختیار شما قرار می دهد. این لیست قابل جستجو است و می توانید فیلترها را اعمال کنید ، این امر باعث می شود زوم دستگاه های خاص یا بخش های شبکه را ساده کنید. یک ابزار کشف شبکه قدرتمند صفحه نمایش را جمع می کند و به شما کمک می کند آدرس های فعال را با سوابق اختصاصی از سرور DHCP خود مطابقت دهید.

این کنسول شامل یک ماشین حساب زیر شبکه است که در وب سایت GestióIP موجود است. همچنین دارای سازنده برنامه آدرس IPv6 است – GestióIP می تواند استخرهای آدرس IPv4 و IPv6 را مدیریت کند.

اگرچه بسته استاندارد GestióIP رایگان است ، اما چندین افزودنی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید و باید هزینه آن را بپردازید. این دو افزونه شامل رابط برنامه نویس برنامه, که احتمالاً همه برای مدیران شبکه جالب نیست. با این حال ، کسانی که می خواهند اطلاعات را از GestióIP در سایر برنامه ها ادغام کنند ، ممکن است به این ویژگی علاقه مند باشند. یکی دیگر از افزودنیهای پرداخت شده الف است مدیر پشتیبان گیری که تنظیمات دستگاه های شبکه شما را ذخیره می کند.

رابط GestióIP به زبانهای انگلیسی ، پرتغالی ، کاتالان ، چینی (سنتی و مدرن) ، هلندی ، فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی و روسی موجود است.

7. مردان & سوئیت موش ها

کنسول مدیریت مردان و موش ها

مجموعه مردان و موش ها DDI به شما امکان مدیریت DNS و DHCP را به همراه مدیریت آدرس IP می دهد. اگر کل مجموعه را نمی خواهید ، می توانید فقط ماژول DHCP Manager را به عنوان یک برنامه مستقل برای شبکه خود خریداری کنید.

مدیر و مردان DHCP Men و Mice به گونه ای طراحی شده است که دارای شبکه های بزرگ با بسیاری از زیر شبکه ها است. این نرم افزار آدرس های IP را توزیع نمی کند – این عملکرد توسط دستگاه دیگری در شبکه شما انجام می شود. مدیر DHCP مردان و موش ها می توانند با سرورهای ISC DHCP ، ویندوز DHCP ، Cisco IOS DHCP و Kea DHCP در تعامل باشند. همچنین می توانید مردان را تنظیم کنید & دستگاه های DHCP مجازی موش.

مدیر DHCP به عنوان یک پوشش نرم افزاری اجرا می شود. برای اجرای این سرویس در خانه نیازی به خرید یک قطعه تجهیزات اضافی ندارید. کلیه عملکردهای گزارشگر روی یک کنسول مدیریتی که از طریق یک مرورگر وب قابل دسترسی است نمایش داده می شود. از ویژگی های کنسول مدیریت می توان برای نمایش اطلاعات مختلف و اعطای سطوح مختلف کنترل دسترسی به گروه های کاربری ، سفارشی سازی کرد. شما می توانید به یک گروه کاربر گزارش دهنده دستور دهید تا در حالی که کنترل های روی کنسول را به مدیر شبکه تحویل می دهد ، به مدیران بالادست دسترسی به اطلاعات را بدهد..

قابلیت برنامه نویسی که در DHCP Manager ساخته شده است ، مدیران شبکه را قادر می سازد تا فرایندها را به صورت خودکار انجام دهند. زبانهای اسکریپت پشتیبانی شده توسط سیستم عبارتند از SOAP ، RESTful و JSON (با پایتون). بعضی از وظایف استاندارد را می توان با اسکریپت های اتوماسیون از پیش نوشته شده یاری کرد, “جادوگران” نامیده می شود. نمونه ای از این برنامه جادوگر مهاجرت Scope است که به شما در جابجایی آدرس ها از یک سرور DHCP به دیگری کمک می کند..

مجموعه مردان و موشکهای DDI و مدیر DHCP مناسب برای مشاغل بزرگ است که تیمی را برای پشتیبانی از شبکه های خود استخدام می کنند. شرکت های کوچکتر ممکن است نیازهای خود را کمی در این نرم افزار پیدا کنند.

8. LightMesh IPAM

مدیر شبکه LightMesh

رابط کاربری IP آدرس LightMesh ساده و آسان برای استفاده است. این شامل یک صفحه نمایش گرافیکی از توپولوژی شبکه ، سازماندهی زیر شبکه ها آسان است. از نقشه شبکه می توانید زیر شبکه ها ، آدرس فردی را بزرگنمایی کرده و با استفاده از آن آدرس گزارش وضعیت را در دستگاه دریافت کنید. می توانید اسکن های شبکه را به صورت تقاضا یا از طریق برنامه اجرا کنید و این امکان را برای شما فراهم می کند تا ببینید که آدرس های IP اختصاصی دیگر فعال نیستند و اینکه آیا دستگاه های غیرمجاز به شبکه وصل شده اند.

IPAM LightMesh جایگزینی برای سرورهای DHCP شما نیست. در عوض ، با همه سرورهای شما ارتباط برقرار می کند و موقعیت های فعلی آدرس را جمع می کند ، و به شما یک نکته اصلی می دهد تا بتوانید همه سرورهای اختصاص آدرس خود را مدیریت کنید. این سیستم همچنین با سرورهای DNS هماهنگی دارد.

شما می توانید نقش های کاربر را تعریف کرده و به هر گروه دسترسی جزئی به اطلاعات IPAM اعطا کنید. با این کار امکان دسترسی گزارشگری به مدیریت و دسترسی به صفحه های مانیتور فراهم می شود ، اما دستورات مربوط به کارمندان جوان نیست. سیستم LightMesh شامل یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر REST است که به شما امکان می دهد اسکریپت های اتوماسیون خود را بنویسید و همچنین به داده های IPAM از برنامه های دیگر دسترسی پیدا کنید.

این سیستم DDI دارای مجوز ماهانه است. قیمت نمونه 200 دلار در هر ماه برای 2 کاربر مجاز ، مدیریت 10،000 آدرس IP است. مدیر آدرس IP LightMesh برای شرکتهای کوچک و متوسط ​​مناسب است.

9. نوکیا VitalQIP

نوکیا Vital QIP

بسته VitalQIP به تازگی از Alcatel-Lucent به نوکیا ارسال شده است. این مجموعه نرم افزاری برای مدیریت آدرس IP نیز به عنوان نسخه مبتنی بر لوازم خانگی در دسترس است. این یک راه حل کامل DDI با یک مدیر آدرس IP ، یک سیستم DNS و اجرای DHCP است.

VitalQIP می تواند آدرس IPv4 و IPv6 را کنترل کند و سرورهای نوکیا DNS و DHCP خود را نیز ادغام کند ، بنابراین نیازی به سرور از سایر ارائه دهندگان DHCP نخواهید داشت..

این یک راه حل با کیفیت بالا است که مرجع بسیار سریع DHCP و DNS را شامل می شود. این سیستم برای ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مناسب است ، بنابراین احتمالاً باید در صورت داشتن شبکه بسیار بزرگ ، این گزینه را در نظر بگیرید.

DDI دارای پورتال برای ارتباط با سرویس های ابری ، تجهیزات BYOD و محصولات خود سرویس است.

برای رویه ها و گزارش های سفارشی ، می توانید از API های SOAP / XML یکپارچه و API های RESTful استفاده کنید ، و DDI با یک ساختار دستورالعمل جامع همراه است.

ماژول های DHCP و IPAM برای نظارت بر استفاده از آدرس IP ، شناسایی دسترسی غیرمجاز و تخصیص IP مرده با یکدیگر همکاری می کنند..

می توانید پشتیبانی نوکیا را به خرید خود اضافه کنید و این شرکت دوره های آموزشی در مورد چگونگی به دست آوردن بهترین نتیجه از سیستم DDI را ارائه می دهد.

این یک بسته کاملاً جامع است و می تواند میلیون ها آدرس IP را در یک شبکه اختصاص داده و نظارت کند.

10. IP BT Diamond

BT Diamond IP

BT انگلیس خدمات مدیریت شبکه برون سپاری را در سراسر جهان و نه فقط در کشور خود ارائه می دهد. این گزینه برای شروع کار یک انتخاب عالی خواهد بود زیرا شما فقط باید هزینه خدماتی را که استفاده می کنید پرداخت کنید و می توانید با رشد در کسب و کار خود به راحتی خدمات را مقیاس کنید..

این سیستم شامل امکاناتی است که تخصیص آدرس IP را بسیار ساده تر می کند. به عنوان مثال ، سیستم محدوده IP مورد نیاز یا هر زیر شبکه را انجام می دهد ، بنابراین نیازی نیست که نگران نشانی های کم و بیش از همه در هر منطقه از شبکه خود باشید. بسته الماس IP مجموعه ای از DDI است که عملکردهای DNS و DHCP را یکپارچه می کند. همه مشکلات آدرس دهی به طور خودکار به سرورهای DHCP و DNS از تغییراتی که شما در رابط DDI اعمال می کنید ، جریان می یابد..

جابجایی های کشف شبکه ، اختصاص آدرس های IP را تأیید می کنند و استفاده از کاهش یافته را برجسته می کنند تا به شما امکان می دهد آدرس ها را در دامنه های خود جستجو کنید. این بررسی های نظارت بر سیستم همچنین به شما امکان می دهد دستگاه های غیرمجاز متصل به شبکه خود را مشاهده کنید.

مجموعه DDI انتخاب سرور DHCP شما را به Microsoft محدود نمی کند. سیستم IP Diamond همچنین با سرورهای ISC / BIND و Cisco CNR همراه است.

ساختار فرمان رابط را می توان تقسیم بندی کرد تا سطوح مختلف سالخوردگی سطوح مناسب دسترسی به سیستم را داشته باشد. این کارمندان ارشد شبکه سازی را قادر می سازد وظایف ساده را به نوجوانان واگذار کنند بدون اینکه نگرانی داشته باشند که یک عضو بی تجربه می تواند با دسترسی به کنترل هایی که آنها نمی فهمند به سیستم آسیب برساند.

BT Diamond IP فقط به عنوان یک سرویس IP مدیریت شده ارائه نمی شود. اگر در حال حاضر یک تیم مدیریت شبکه دارید و می خواهید موارد را از این طریق حفظ کنید ، می توانید DDI مبتنی بر دستگاه را برای نصب در شبکه خود انتخاب کنید..

پیاده سازی DHCP

DHCP یک استاندارد صنعتی برای توزیع آدرس IP است. پیچیدگی سیستم های ترکیبی طیف وسیعی از سایت ها و خدمات مجازی را در بر می گیرد. نیاز به یک سیستم خودکار برای پیگیری تمام آدرس دهی شبکه شما بسیار مهم است.

یک راه حل DHCP برای شبکه شما باعث می شود دامنه های آدرس زیر شبکه شما از برخورد نباشد و از استخر آدرس IP شما استفاده بهتری بکند. همچنین می توانید برای پیگیری آدرس های دسترسی به شبکه از یک سیستم DHCP به همراه IPAM استفاده کنید که این امر به شما امکان کنترل بهتر بر روی یکپارچگی و امنیت سیستم را می دهد..

مجموعه DDI با DHCP مانع از بروز اشتباه می شود و مدیر شبکه را ستاره شرکت می کند.

بیشتر خواندن

بهترین راه برای رسیدن به مشکل DHCP و درک این مسئله که چگونه به شما در مدیریت بهتر شبکه کمک خواهد کرد ، تسلیم کردن با دانش است. در اینجا منابعی وجود دارد که به شما در ارزیابی موضوع DHCP کمک می کند.

راهنماهای شبکه مقایسه

 • بهترین نرم افزار و ابزار پایش پهنای باند رایگان برای تحلیل میزان استفاده از ترافیک شبکه
 • 6 از بهترین اسکنرهای آسیب پذیری شبکه رایگان و نحوه استفاده از آنها
 • 8 بهترین بسته بندی و تحلیلگر شبکه برای بسته های سال 2023

RFC های DHCP

 • RFC 2131 – پروتکل تنظیمات میزبان پویا
 • RFC 2132 – گزینه های DHCP و افزونه های فروشنده BOOTP
 • گزینه RFC 3046 – گزینه رله DHCP
 • RFC 3397 – گزینه جستجوی دامنه پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP)
 • RFC 3942 – گزینه های تازه تنظیم مجدد پروتکل تنظیمات میزبان پویا نسخه چهار (DHCPv4)
 • RFC 4242 – گزینه زمان تازه کردن اطلاعات برای پروتکل تنظیمات میزبان پویا برای IPv6
 • RFC 4361 – شناسه مشتری خاص گره برای پروتکل پیکربندی میزبان پویا نسخه چهار (DHCPv4)
 • RFC 4436 – شناسایی پیوست شبکه در IPv4 (DNAv4)
 • RFC 3442 – گزینه بدون مسیر مسیر ثابت برای پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) نسخه 4

اطلاعات دیگر در مورد DHCP

 • Lifewire: DHCP چیست؟ (پروتکل پیکربندی میزبان پویا)
 • TechTarget: DHCP (پروتکل پیکربندی میزبان پویا)
 • Microsoft TechNet: DHCP چیست؟?
 • Webopedia: DHCP – پروتکل تنظیمات میزبان پویا
 • Infoblox: سرور DHCP چیست؟?
 • محاسبات شبکه: درک اصول DHCP

تصاویر: جلسه DHCP توسط Gelmo96. دارای مجوز تحت CC BY-SA 4.0

About the author

Comments

 1. استفاده می کند. با استفاده از پروتکل DHCP، آدرس IP به دستگاه های متصل به یک شبکه اختصاص داده می شود. این پروتکل به مدیران شبکه امکان می دهد آدرس را به دستگاه های متصل به شبکه اختصاص دهند. در این راهنما، به بهترین سیستم های DDI / IPAM و سرورهای DHCP پرداخته شده است که به مدیران شبکه کمک می کنند تا بهترین راه حل برای مدیریت آدرس IP در شبکه خود پیدا کنند. این پروتکل برای ارائه دهندگان خدمات اینترنتی نیز بسیار مهم است زیرا آنها را قادر می سازد تا از مجموعه ای از آدرس ها استفاده بهتری داشته باشند. در کل، پروتکل DHCP یکی از ابزارهای مهم برای مدیریت شبکه است که به مدیران شبکه کمک می کند تا بهترین راه حل برای مدیریت آدرس IP در شبکه خود پیدا کنند.

Comments are closed.