مانیتور LAN: 12 بهترین ابزار مانیتورینگ LAN برای سال 2020

مانیتور LAN: 12 بهترین ابزار مانیتورینگ LAN برای سال 2020

مانیتور LAN چیست؟?

یک مانیتور LAN (یا مانیتور شبکه محلی) از شبکه رایانه محلی شما از جمله رایانه ها ، روترها ، سرورها ، چاپگرها و موارد دیگر می توان به شما دسترسی داد. ابزارهای مانیتورینگ LAN عملکرد شبکه را رصد می کنند و شما را به مسائلی از قبیل چاپگر آفلاین یا روتر که کار نمی کند هشدار می دهد.

ما ابزارهایی را که برای این لیست انتخاب کرده ایم با جزئیات بیشتری در زیر پوشش می دهیم ، اما اگر فقط برای خلاصه سریع وقت دارید ، در اینجا لیست ما از بهترین ابزارهای مانیتورینگ LAN قرار دارد:

 1. مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds (امتحان رایگان) این ابزار اصلی در پایدار SolarWinds از خدمات مدیریت زیرساخت است. با دستگاه های متصل از طریق SNMP ارتباط برقرار می کند و در ویندوز سرور اجرا می شود.
 2. مانیتورینگ Paessler LAN با PRTG (آزمایشی رایگان) این ابزار سرورها و برنامه های کاربردی و همچنین LAN ها را کنترل می کند. این ویندوز اجرا می شود و شامل سنسورهایی برای نظارت بر ترافیک و همچنین بررسی های بهداشت دستگاه.
 3. بسته نرم افزاری SolarWinds Flow Tool (بسته نرم افزاری رایگان) سه گانه از خدمات که به شما کمک می کند ظرفیت شبکه خود را آزمایش کنید.
 4. نرم افزار AdRem NetCrunch (آزمایشی رایگان) سیستم نظارت بر زیرساخت ها که در 9 ماژول کاربردی موجود است. در ویندوز و ویندوز سرور اجرا می شود.
 5. Site24x7 مانیتورینگ شبکه با Cloud (آزمایشی رایگان) یک سرویس مبتنی بر ابر که بر شبکه ها ، برنامه ها و رفتار کاربر نظارت می کند.
 6. ManageEngine OpManager سیستم جامع مدیریت شبکه که بر روی ویندوز و لینوکس نصب می شود. این ابزار از SNMP برای بررسی دستگاه های شبکه استفاده می کند.
 7. Nagios Core و Nagios XI نسخه های پرداخت شده (Nagios XI) و رایگان (Nagios Core) مانیتور شبکه ای که برای شرکت های کوچک و متوسط ​​مناسب است.
 8. پاندورا NMS مانیتور شبکه SNMP محور که شامل ماژول های مدیریت آدرس و پیکربندی IP است.
 9. زنوز - در نسخه های پولی و رایگان (Zenoss Core) موجود است ، می توانید این نرم افزار را برای نظارت بر شبکه به صورت آنلاین اجرا کنید یا با اشتراک از Cloud به آن دسترسی داشته باشید..
 10. پویا مانیتور اتصال به شبکه که وضعیت سرور و دستگاه را نیز در بر می گیرد.
 11. ConnectWise Automate مانیتور شبکه ای که شامل اقدامات خودکار است که توسط هشدارهای وضعیت شروع می شوند.
 12. Zabbix مانیتور شبکه منبع باز آزاد که از SNMP برای ردیابی وضعیت دستگاههای شبکه استفاده می کند.

ارزیابی ابزارهای نظارت بر شبکه

مانیتورهای LAN از نظر پیچیدگی از ابزارهای خرابکاری بسته گرفته تا سیستم های مدیریت کامل شبکه استفاده می کنند. وظایف اصلی هنگام مدیریت شبکه امکان پیگیری استفاده از امکانات ، اطمینان از اضافه شدن تجهیزات نیست و امکان نظارت و اطمینان از عملکرد همه تجهیزات است. مانیتورهای LAN شما را به موقع آگاه می کنند تا بتوانید مشکلات را پیش از تأثیرگذاری بر عملکرد خود برطرف کنید.

از آنجا که احتمالاً شبکه شما دارای تجهیزات از طیف وسیعی از تولید کنندگان است ، شما نمی خواهید به یک سیستم اختصاصی برای ابزارهای نظارت بر LAN خود متصل شوید. مهم است که بررسی کنید که سیستم نظارتی که خریداری می کنید با کلیه تجهیزات شبکه ای که قبلاً در اختیار دارید سازگار است. اگرچه شبکه های بی سیم به طور رسمی جزئی از تعریف "LAN" نیستند ، دریافت یک مانیتور که می تواند روتر وای فای شما را نیز شامل شود گزینه خوبی برای جستجوی آن است..

بهترین ابزارهای مانیتورینگ LAN

در این راهنما ابزارهای نظارت بر LAN که کل طیف مورد نیاز را در بر می گیرد ، فهرست می شود, نه فقط سیستم هایی برای شرکتهای بزرگ. هنگام مشاهده ابزارهای نظارت بر شبکه LAN ، به ویژگیهای زیر توجه شده است:

 • تجسم - شما به مانیتور نیاز دارید تا وضعیت شبکه کلی را با یک نگاه نشان دهد
 • هشدارها - مانیتور باید از سیستم بازخورد برای برجسته کردن نارسایی ها و استرس استفاده کند
 • سفارشی سازی ها - سیستم باید به شما اجازه دهد اسکریپت های خود را بنویسید تا خودکار گزارش شود
 • سازگاری چند فروشنده - سیستم نظارت باید بتواند با تمام تجهیزات موجود شما ارتباط برقرار کند.
 • ابزارهای تحلیل - بعضی اوقات لازم است که بتوانید شبکه را کاوش کنید ، درست در پایین بسته ها

با توجه به این معیارها لیستی از بهترین ابزارهای مانیتورینگ LAN را جمع آوری کرده ایم.

1. مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds (آزمایشی رایگان)

صفحه نمایش خورشیدی NPM
SolarWinds در حال حاضر یکی از هکرهای بزرگ در بازار فناوری LAN است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات را برای مدیران شبکه تولید می کند که می توانند بصورت جداگانه خریداری شوند یا در کنار هم جمع شوند تا یک سیستم مدیریت کامل شبکه را تشکیل دهند..

برای استفاده از مانیتور عملکرد شبکه ، مجبور نیستید برای خرید همه ماژول های دیگر متعهد شوید ، اما ممکن است وسوسه شوید پس از استفاده از ابزار نظارت بر شبکه ، به سایر برنامه های SolarWinds نگاهی بیندازید.. ویژگی اصلی این ابزار که آن را در لیست ما برنده می کند داشبورد به خوبی سازمان یافته است. شما فقط با یک نگاه در رابط کاربری ، یک نمای کلی از عملکرد کل شبکه دریافت می کنید. معیارهای زمان واقعی فعالیت شبکه با ارائه گرافیکی ، از جمله نمودارهای پای و نمودارهای خط فوراً قابل مشاهده می باشند.

اگر مسئول چندین سایت هستید ، می توانید به لطف قابلیت نظارت از راه دور آن ، صلاحیت مانیتورینگ شبکه را گسترش دهید. به این ترتیب ، شما می توانید تمام دستگاه های WAN خود را از یک مکان مرکزی مدیریت کنید.

یکی از چهار صفحه نمایش Summary شامل لیستی از شرایط بحرانی است که در روز اتفاق افتاده است. داده های زنده که به این صفحه خلاصه می شوند از روش SNMP هستند. بیشتر تجهیزات سازگار با شبکه جدید با عملکردهای SNMP که از قبل در سیستم عامل و بارگذاری شده قرار دارند ، ارائه می شود مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds بطور خودکار با عوامل دستگاه شناسایی و تعامل می کند تا شما را از وضعیت تجهیزات مطلع کند.

این هشدارهای وضعیت در زمان واقعی هسته اصلی سیستم نظارت است ، اما شما نمی خواهید که توسط هر پیام وضعیتی که به مانیتور وارد می شود متلاشی شوید.. رابط را می توان برای فیلتر کردن هشدارهای وضعیت و اعلان اعضای تیم مختلف با توجه به شرایط مختلف فعالیت شبکه ، تنظیم کرد که ممکن است بوجود بیاید این امر به شما کمک می کند اگر مسئول شبکه بزرگی باشید که توسط گروهی از متخصصان پشتیبانی می شود ، کار خود را به طور مؤثر مدیریت کنید. در صورت برون سپاری بسیاری از پشتیبانی سخت افزاری شما ، این امکانات بسیار مفید است - مانیتور عملکرد شبکه مستقیماً به ارائه دهنده خدمات اطلاع می دهد ، بنابراین نیازی نیست که وقت خود را برای برقراری تماس های پشتیبانی تلف کنید..

بسته مانیتورینگ شبکه های سیمی و بی سیم را مدیریت می کند. برای بررسی جزئیات هر گره در شبکه می توانید برای بررسی مشکلات و پیگیری استفاده از آن ، سوراخ کنید. باز هم ، صفحه نمایش جزئیات گره دارای نمایشگرهای گرافیکی است تا بتواند یک نگاه کامل از عملکرد در یک نگاه داشته باشد.

مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds با هدف شبکه های بزرگ شرکت ها انجام می شود و سیستم ورود به سطح آن 2895 دلار است. قیمت ها با توجه به تعداد گره های موجود در شبکه شما افزایش می یابد. بنابراین ، اگر شما فقط یک شبکه کوچک و بودجه بسیار تنگ دارید ، این ابزار جامع نظارت بر شبکه احتمالاً برای شما مناسب نیست.

انتخاب سردبیر

مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds: این ابزار دارای یک داشبورد نرم و صاف است که تنها با یک نگاه کلی می تواند به عملکرد کل شبکه شما بپردازد.

دانلود: بارگیری آزمایشی 30 روزه رایگان در SolarWinds.com

سایت رسمی: http://www.solarwinds.com/network-performance-monitor/

2. مانیتورینگ LAN Paessler با PRTG (آزمایشی رایگان)

داشبورد PRTG Paessler
سیستم Paessler PRTG مانیتورینگ سرور و همچنین نظارت بر LAN و WAN را در بر می گیرد. فن آوری اساسی که این ابزار کنترل را هدایت می کند ، است سیستم NetFlow. این امکان ردیابی نرخ انتقال بسته در شبکه در زمان واقعی را دارد. یک ابزار مته برای پایین تر نگاه کردن به سطح پروتکل توسط یک ابزار دستیابی به بسته بسته ارائه می شود. نظارت اما فقط وظیفه تماشای ترافیک نیست. عملکردهای مانیتورینگ Paessler PRTG LAN به SNMP برای ارائه هشدار به وضعیت سخت افزاری متکی هستند. هشدارهای ارائه شده توسط SNMP مدیران شبکه را قادر می سازد از بحران ها جلوتر بمانند. اگر می توانید قبل از خرابی سخت افزار بمانید و قبل از شروع تماس های کاربر از دست خارج شوید ، می توانید مبلغ زیادی را در میز پشتیبانی خود ذخیره کنید..

یک مزیت بزرگ SNMP این است که از پهنای باند بسیار کمی استفاده می کند ، بنابراین نظارت شما با این مجموعه باعث کاهش سرعت شبکه نمی شود. داشبورد سیستم Paessler یک رابط کاربری عالی است که شامل نمودارها ، نمودارها و شماره گیری ها می باشد تا اطلاعات فوری در مورد وضعیت کلی شبکه شما را در اختیار شما قرار دهد. تو می توانی برای دریافت گزارش های وضعیت فوری حاوی داده های زنده ، گره های جداگانه را در شبکه پرس و جو کنید. این صفحات خاص دستگاه شامل گرافیکی آسان برای دنبال کردن هستند و به کلیه داشبورد از هر رایانه ای در شبکه و همچنین تبلت و تلفن های هوشمند قابل دسترسی است..

PRTG به ویژه برای عملیات چند سایت که شامل اتصالات اینترنت و سرویس های ابری است ، بسیار قدرتمند است. شما می توانید تمام عملکردهای مدیریت شبکه خود را در یک مکان متمرکز کنید و به لطف Paessler به هر شبکه شخصی سایت از راه دور دسترسی پیدا کنید. پروب از راه دور فن آوری. PRTG همچنین شبکه های بی سیم شما را کنترل می کند.

نصب PaTler PRTG به شدت هدایت می شود. بسیاری از مراحل نصب به صورت خودکار انجام می شود و ویژگی کشف یکپارچه شبکه ، توپولوژی شما را به صورت خودکار نقشه برداری می کند. ابزار مانیتورینگ LAN شامل قالبهایی است که اطلاعات وضعیت را در هر دستگاه جمع می کنند. این یک قالب استاندارد به تلاش مانیتورینگ شما می آورد ، شما را قادر می سازد به تمام تجهیزات موجود در شبکه توجه جدی داشته باشید. بسیاری از جنبه های سیستم نظارت PRTG قابل تنظیم است و به شما اعلان ها و وضعیت هایی را می دهد که برای موفقیت شبکه شما مهم هستند..

آزمایش رایگان PRTG Paessler تعداد نامحدودی از سنسورها را امکان پذیر می کند اما فقط برای یک دوره 30 روزه در دسترس است. یک نسخه آزمایشی نیز وجود دارد - با هدف کمک به مشاغل کوچک در هنگام رشد - که در حال حاضر امکان استفاده از حداکثر 100 سنسور را برای مدت نامحدودی فراهم می کند.

مانیتورینگ Paessler LAN با محاکمه رایگان 30 روزه PRTGDownload

3. بسته نرم افزار SolarWinds Flow Tool (ابزار رایگان)

بسته نرم افزاری SolarWinds NetFlow

بسته نرم افزاری ابزار جریان از SolarWinds مجموعه ای از سه ابزار تحلیل ترافیک شبکه است. این بسته است کاملاً رایگان.

مانیتورهای عملکرد شبکه معمولاً روی وضعیت تجهیزات شبکه تمرکز می کنند. ابزارهای تحلیل ترافیک شبکه ، مانند این یکی, به حجم ترافیکی که در طول کابل شبکه بین دستگاه ها می گذرد ، نگاه کنید. برای دیدن این ترافیک در حمل و نقل ، نیازی به ضربه زدن به شبکه نیستید زیرا همه بسته ها در طول کابل بین دو دستگاه شبکه جریان دارند. بنابراین می توانید با مشاهده جریان ترافیک تجهیزات شبکه در هر دو نقطه ، از وقایع موجود در کابل دریابید.

سیسکو سیستم ایجاد شده است NetFlow برای فعال کردن مدیران سیستم برای جمع آوری ترافیک در روتر. این سیستم بر جمع آوری متمرکز است هدر بسته. این هم ترافیک را کپی می کند و هم خلاصه ای از انواع و حجم ترافیک را محاسبه می کند. بسته نرم افزاری Flow Tool با آن کار می کند NetFlow v5 و به شما کمک می کند تا از داده های ایجاد شده توسط NetFlow برای تجزیه و تحلیل بهره برداری کنید. این بسته شامل سه برنامه کاربردی است:

 • >تنظیم کننده NetFlow
 • Replicator NetFlow
 • ژنراتور NetFlow

تنظیم کننده NetFlow به عنوان رابط تمام روترهای سیسکو شما عمل می کند. NetFlow روی هدر بسته های IP کار می کند ، بنابراین یک عملکرد مرتبط با سوئیچ است. به جای ورود به هر روتر به نوبه خود و کار از طریق منوهای مدیر روتر ، فقط می توانید از این انتهای جلویی ساده استفاده کنید که همه عملکردها را باریک می کند تا فقط قابلیت های NetFlow را روشن کنید و آن ترافیک را به سمت جمع کننده NetFlow خود هدایت کنید. این به عنوان یک وقت پس انداز عالی عمل می کند.

Replicator NetFlow ابزار داده های NetFlow ذخیره شده شما را می گیرد و وقایع را در شبکه شما مجدداً تکرار می کند. این شما را قادر می سازد در پخش مجدد به ترافیک نگاه کنید. این باعث می شود نگرانی از دلایل هرگونه کندی یا خرابی که ممکن است در هنگام بیرون آمدن از دفتر یا دور از میز شما باشد ، از دست ندهید..

ژنراتور NetFlow ترافیک جعلی ایجاد می کند تا بتوانید حجم بیشتری برای اجرای شبکه خود داشته باشید. اگر می خواهید خدمات را افزایش داده یا نقاط انتهایی اضافی را به شبکه خود اضافه کنید ، این یک تمرین عالی است که منجر به حجم بیشتر ترافیک می شود. قبل از وقوع تغییرات برنامه ریزی شده ، می توانید عملکرد متعادل کننده های بار ، فایروال ها و هشدارهای نظارت بر عملکرد شبکه را آزمایش کنید.

بسته نرم افزاری Flow Tool به شما کمک می کند تا پیش از وقوع آن ، از فاجعه برآیید. شما هیچ گونه نمایش داده های گرافیکی را در این ابزار دریافت نمی کنید ، اما این فرصت را دارید که شبکه خود را به موقع خود آزمایش کنید تا در هنگام اشغال شدن در جای دیگر ، کار اشتباهی انجام نشود. Flow Bundle به عنوان یک ابزار رایگان ارائه می شود.

بسته نرم افزاری ابزار 100٪ رایگان SolarWinds Flow Tool

4. نرم افزار AdRem NetCrunch (آزمایشی رایگان)

مانیتور LAN: 12 بهترین ابزار مانیتورینگ LAN برای سال 2020

NetCrunch محصولی از است نرم افزار Adrem. این شرکت یک بستر مانیتورینگ شبکه ایجاد کرده است که شامل ماژول های ویژه می باشد. بنابراین ، می توانید از طریق انتخاب مدول هایی که خریداری می کنید ، اجرای خود را تنظیم کنید. هر ماژول به عنوان ابزاری مستقل عمل می کند ، اما ماژول های بیشتر بینش بیشتری در مورد جنبه های بیشتر زیرساخت های شما می بخشد.

مهمترین ماژول برای نظارت بر شبکه می باشد مانیتور SNMP. با استفاده از قابلیت های پروتکل ساده مدیریت شبکه که در کلیه دستگاه های شبکه ساخته شده است. مانیتور شبکه NetCrunch به عنوان یک مدیر SNMP برای سیستم عمل می کند و نظرسنجی های مربوط به وضعیت دستگاه های دستگاه را رأی می دهد. مانیتور همچنین هشدارهایی را ارسال می کند که عوامل دستگاه به عنوان "دام"پیام ها هنگام بروز شرایط اضطراری.

پاسخهای دستگاه معمولی در داشبورد NetCrunch به نمایشگرهای گرافیکی جمع آوری می شود وضعیت زندگی برای همه دستگاه های شبکه تله ها به هشدارها تفسیر می شوند و شدت وضعیت وضعیت و دستگاه را گزارش می دهد که مشکلی را نشان می دهد.

مانیتور SNMP ابزاری مفید برای رفع مشکلات احتمالی دستگاه است و به شما امکان می دهد تا قبل از اینکه اختلال در عملکرد ایجاد شود و کاربران شروع به توجه کنند ، مشکلات را برطرف کنید. این ابزار همچنین شامل می شود نظارت بر سوئیچ و نقشه برداری پورت. این بررسی در دسترس بودن خدمات شبکه و همچنین سلامت دستگاه است. این خدمات شامل می شوند DNS, DHCP, FTP, و HTTP.

از میان هشت ماژول دیگر NetCrunch ، احتمالاً اولین موردی که به شما کمک می کند تا شبکه خود را بهتر رصد کنید ، خواهد بود آنالایزر جریان ترافیک. این ابزار با استفاده از IPFix ، NetFlow (v5) با روترها ارتباط برقرار می کند & v9) ، sFlow ، JFlow ، netStream ، cFlow ، AppFlow و rFlow. هر یک از این پروتکل ها توسط محصولات سازندگان دستگاه های مختلف شبکه استفاده می شوند ، بنابراین شما محدود به نظارت بر دستگاه های خاص تنها در صورت داشتن یک محیط چند فروشنده محدود نخواهید شد.

داشبورد آنالایزر جریان ترافیک ، حجم ترافیک زنده در سیستم را نشان می دهد. همچنین نمونه هایی از ترافیک را برای تجزیه و تحلیل تاریخی ذخیره می کند. این ابزار همچنین NBAR2 را تکمیل می کند ، که ترافیک را بر اساس دسته پروتکل نشان می دهد. این یک دستیار مهم است وقتی می خواهید شکل دهی به ترافیک را از طریق صف انجام دهید تا عملکرد بیشتری از منابع شبکه خود بکشید و از تنگناها جلوگیری کنید.

یکی دیگر از ماژول های مهم NetCrunch برای مدیریت شبکه LAN است لایه 2 نقشه برداری توپولوژی. این دستگاه تمام لایه های 2 را در نقشه خود در نقشه نشان می دهد و اتصالات بین همه سوئیچ های شما را نشان می دهد. داشبورد جریان ترافیک در هر لینک را نشان می دهد و در صورت اضافه کردن ، جابجایی یا حذف دستگاه ، به طور خودکار طرح نقشه را به روز می کنید..

NetCrunch یک ابزار مفید و قابل گسترش برای نظارت بر شبکه است. نصب نرم افزار پنجره ها و سرور ویندوز. شما می توانید یک آزمایش آزمایشی 7 روزه در مورد هر یا همه ماژول های NetCrunch را دریافت کنید حتی بدون نیاز به ثبت جزئیات خود. این دوره آزمون تا یک محاکمه رایگان 30 روزه اگر جزئیات خود را ثبت کنید.

AdRem Software NetCrunchStart آزمایشی 30 روزه رایگان

5. مانیتورینگ شبکه Site24x7 با Cloud (آزمایشی رایگان)

Site24x7

Site24x7 ابزار مانیتورینگ شبکه یک سیستم جامع نظارت بر زیرساخت IT است که برنامه ها را نیز نظارت می کند. یک ماژول دیگر در بسته ، رفتار کاربر در وب سایت ها را ردیابی می کند و پیشرفت های کاربر مصنوعی را برای آزمایش وب سایت ایجاد می کند.

بخش عمده خدمات نظارت بر زیرساخت ها است مانیتور شبکه. این مانیتور عملکرد شبکه است که به جای مشاهده ترافیک هنگام عبور از کابل های شبکه ، با دستگاه های شبکه ارتباط برقرار می کند.

این هست سرویس ابری, بنابراین نیازی به نصب هیچ نرم افزار مدیریت سیستم بر روی سایت نیست. این سرویس از طریق اینترنت به شبکه مانیتور شده متصل می شود. کلیه ارتباطات بین شبکه و کنترل کننده در ابر توسط رمزگذاری محافظت می شود. دسترسی به داشبورد ، که در ابر ساکن است ، از طریق هر مرورگر وب تسهیل می شود. انتقال داده های این دسترسی نیز توسط رمزگذاری محافظت می شود.

Site24x7 خدمات خود را با تماس با شبکه نظارت شده و انجام جارو کشیدن سیستم آغاز می کند. در این مرحله ، مانیتور شبکه برای شناسایی جزئیات آن از جمله ساخت ، مدل و وضعیت با هر دستگاه تماس می گیرد. نتایج این استعلام ها درج شده است موجودی. Site24x7 همچنین ایجاد می کند نقشه توپولوژی شبکه از اطلاعات جمع آوری شده در مرحله autodiscovery.

نقشه موجودی و توپولوژی به طور مداوم به روز می شود تا منعکس کننده تغییرات در شبکه و دستگاه هایی باشد که آن را اجرا می کنند. به غیر از سوئیچ ها و روترها ، سرویس مانیتور فایروال ها و سایر وسایل متصل را کنترل می کند. این عملکرد لینک های WAN ، شبکه های بی سیم و سرویس های ابری و همچنین شبکه کابل در محل را ردیابی می کند.

قلب سرویس مانیتورینگ Site24x7 LAN مبتنی بر پروتکل ساده مدیریت شبکه (SNMP). این پروتکل یک استاندارد صنعتی است. در سیستم SNMP دو عنصر وجود دارد: عوامل دستگاه و یک مدیر SNMP. نقش مدیر SNMP در نظرسنجی عوامل دستگاه است. هر عامل دستگاهی را که نظارت می کند برای وضعیتها و مکان هایی که اطلاعات را با فرمت استاندارد اسکن می کند ، اسکن می کند. وقتی درخواست اطلاعات رسید ، با نسخه فعلی گزارش وضعیت پاسخ می دهد ، که به آن "A" گفته می شود پایگاه اطلاعات مدیریت (MIB). مدیر SNMP MIB های دریافت شده را در وضعیتهای نشان داده شده در داشبورد سیستم وارد می کند.

عوامل SNMP توسط سازندگان تجهیزات روی هر دستگاه شبکه بارگیری می شوند. Site24x7 نقش مدیر SNMP را پر می کند. مدیر همچنین در صورت شناسایی یک وضعیت بحرانی ، اعلان های فوری وضعیت را از طریق دستگاه دریافت می کند. این اعلان ها در داشبورد Site24x7 به هشدارها و هشدارها ترجمه می شوند ، بنابراین مدیران شبکه مجبور نیستند صبر کنند تا مشکلی با یک دستگاه باعث ایجاد مشکلات عملکردی قابل توجه در شبکه شود.

Site24x7 در یک نسخه رایگان و چهار نسخه پرداخت شده در دسترس است. نسخه رایگان محدود به نظارت بر پنج وب سایت یا سرور است. نسخه های شارژ شده توسط اشتراک پرداخت می شود و هر یک در دسترس است یک محاکمه رایگان 30 روزه.

Site24x7 مانیتورینگ شبکه با آزمایش رایگان 30 روزه CloudStart

6. ManageEngine OpManager

داشبورد OpManager
OpManager توسط تولید می شود ManageEngine, بازیکن مهم دیگر در صنعت نرم افزار شبکه. برای آشنایی با ویژگی های آن می توانید یک نسخه رایگان از سیستم OpManager دریافت کنید و شبکه سازمانی کوچک خود را به درستی کنترل کنید.

شما مجاز به نظارت بر حداکثر ده دستگاه با OpManager رایگان هستید. با این حال ، شما هنوز همان سطح اعلان سیستم را دارید که کاربران نسخه پرداخت شده دریافت می کنند. موتور روش نظارت از SNMP استفاده می کند. این در همه سخت افزارهای سازگاری شبکه جدید ساخته شده است ، بنابراین شما به طور خودکار می توانید از همه دستگاههای متصل به شبکه خود به صورت واقعی بازخورد فعالیت شبکه را بدست آورید. یکی دیگر از فناوریهای متداول سیستم OpManager ، روش نظارت بر ترافیک NetFlow است.

این که آیا شما از سیستم رایگان استفاده می کنید ، یا تصمیم به پرداخت آن دارید ، می توانید این نرم افزار را روی لینوکس یا ویندوز بارگذاری کنید. این توانایی تعامل با بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر SQL و MySQL ، Active Directory و Eventlog را دارد.

اگر به دنبال خرید سیستم OpManager هستید ، باید دو برنامه را انتخاب کنید: ضروری و سازمانی. با برنامه ضروری و حداکثر 10،000 با بسته Enterprise می توانید حداکثر 1000 گره را مدیریت کنید. هر دوی این گزینه ها می توانند نظارت خود را بر روی سیستم های WAN و صوتی با نظارت از راه دور و عملکردهای QoS گسترش دهند.

ویژگی ای که شما با نسخه رایگان OpManager به دست نمی آورید ابزار کشف خودکار است. این کار شبکه شما را نقشه برداری می کند و آن را به صورت گرافیکی زیبا در داشبورد ارائه می دهد. نقشه نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش بر اساس نقشه واقعی جهان است, بنابراین می توانید تصویری از کل شبکه خود حتی اگر جهانی باشد ، بدست آورید. قسمت بالای صفحه اصلی داشبورد با نمودارهای مینیاتوری ، نمودارها و شماره گیری ها بسته بندی شده است. اگر هر كدام از اینها را كلیك كنید ، اگر كلیك كنید ، كلیك كنید ، اما كدگذاری رنگ آن نمایشگرهای آیكون ، مرور سریع وضعیت شبکه را بسیار آسان می كند.

داشبورد شامل پایین کشیدن دستگاه است و می توانید برنامه ای برای تبلت و تلفن های هوشمند برای دسترسی به اطلاعات وضعیت شبکه در هر کجا که هستید تهیه کنید.. حضور OpManager رایگان خبر عالی برای شرکت های کوچک است. با این حال ، کمی جهش برای امیدوار کردن به نسخه پرداخت شده خواهد بود. خوب است اگر این شرکت یک بسته سطح ورودی را ارائه دهد که چیزی مانند 400 یا 500 گره را در بر بگیرد تا به شرکتهای کوچک کمک کند تا با ورود به قلمرو شرکتهای متوسط ​​، از سیستم OpManager بمانند..

7. Nagios Core و Nagios XI

صفحه نمایش Nagios XI
Nagios با استفاده از نرم افزار نظارت بر شبکه منبع باز ، آن را مدیریت می کند کاملاً رایگان برای استفاده. رابط کاربری این سیستم رایگان که به آن Nagios Core گفته می شود ، کاملاً جامع نیست. شما با بارگیری اصلی یک رابط وب اصلی دریافت می کنید ، سپس می توانید از طریق صفحات انجمن Nagios Core جستجو کنید تا پلاگین ها و پوسته هایی را جستجو کنید که سایر کاربران برای خودشان توسعه داده اند و مایل به اشتراک گذاری هستند.

اگر بودجه لازم برای ابزارهای مانیتورینگ LAN ندارید ، سیستم Nagios Core گزینه بسیار خوبی خواهد بود و آماده ارائه مصالحه هستید. نسخه رایگان Nagios XI وجود دارد که دارای محدودیت رایگان است - شما فقط می توانید از آن برای نظارت بر هفت گره استفاده کنید. با این حال ، این پیشنهاد ، همراه با دو درجه استفاده پولی ، بدان معنی است که Nagios XI برای تمام اندازه های شبکه مناسب است.

نسخه استاندارد پرداخت شده با قیمت حداقل 1.995 دلار با حداقل 100 گره در شبکه موجود است و نسخه Enterprise با قیمت 3495 دلار شروع می شود. این یک قیمت خرید یک بار است و شامل دسترسی به پشتیبانی ایمیل و انجمن های انجمن می شود. برای پشتیبانی از تلفن می توانید هزینه های اضافی بپردازید. خریداران نسخه های Enterprise موظفند سالانه در یک برنامه نگهداری یا یک برنامه نگهداری و پشتیبانی مشترک شوند.

با استفاده از Nagios XI ، قابلیت نظارت در زمان واقعی Nagios Core را به دست می آورید ، اما داده های جمع آوری شده با فرمت قابل هضم تر مدیریت ، ارائه و فیلتر می شوند. گرافیک روی داشبورد تمام کارها را برای شما انجام می دهد. شما می توانید فوراً ببینید که در شبکه مشکلی وجود دارد. صفحات رابط شامل نمودارها ، نمودارها و شماره گیری ها هستند که به شما کمک می کنند داده های عملکرد را با یک نگاه دریافت کنید.

سیستم Nagios XI بسیار آسان است زیرا این نرم افزار شامل کشف خودکار است ، بنابراین شبکه به تنهایی نقشه برداری می کند. این ویژگی هنگام اضافه کردن تجهیزات به شبکه بسیار مفید است. جادوگر پیکربندی به شما کمک می کند تا رابط کاربری مطابق سلیقه خود را انجام دهید. می توانید برای تفویض دسترسی جزئی به داده ها در بین اعضای تیم ، گروه های کاربری و حسابهای فردی ایجاد کنید.

Nagios قادر به نظارت بر تجهیزات در سایتهای از راه دور است و شما می توانید با نصب عامل اجرای برنامه از راه دور در آن سرورها ، قابلیت های نظارت از راه دور خود را برای وضعیت های بدنی سرور عمیق تر کنید..

دامنه گزینه های اشتراک ، از جمله Nagios Core و نسخه رایگان Nagios XI برای شبکه های کوچک ، بدان معنی است که این سیستم واقعاً مقیاس پذیر است. Nagios Core فقط با یک نصب نرم افزار به Nagios XI ارتقا می یابد. هنگامی که از Nagios XI رایگان به نسخه استاندارد و سپس به بسته Enterprise تغییر دهید ، هیچ یک از تنظیمات شخصی خود را از دست نمی دهید. این یک ویژگی بسیار خوب برای گسترش سریع شرکت ها است.

8. پاندورا NMS

صفحه Pandora NMS
نصب Pandora NMS با جارو کشیدن شبکه آغاز می شود که سیستم را قادر می سازد تا توپولوژی شما را ترسیم کند. نقشه شبکه فقط یکی از گرافیک های موجود در داشبورد است که به شما کمک می کند سیستم را با یک نگاه ردیابی کنید.

عملکردهای نظارت بر Pandora NMS بر اساس روشهای SNMP است. گره مدیر شبکه مرکزی شما برای ردیابی وضعیت دستگاه ، سیستم را به طور مداوم نظرسنجی می کند. هشدارهای استاندارد SNMP شرایط بحرانی را گزارش می دهند ، بدون اینکه منتظر درخواست وضعیت مدیر شبکه باشند. موتور پاندورا قادر به برقراری ارتباط با دستگاههایی است که از SNMPv1 ، v2c و v3 استفاده می کنند.

بسته پاندورا فقط مانیتورینگ شبکه در زمان واقعی را پوشش نمی دهد. سیستم گسترده تر ، به نام Pandora FMS, شامل مدیریت آدرس و همچنین یک IPAM داخلی است. مدیر آدرس IP می تواند با هر دو آدرس IPv4 و IPv6 کار کند.

عنصر سوم Pandora FMS سیستم مدیریت پیکربندی آن است که می تواند وضعیت پچ نرم افزاری شرکت شما را ردیابی کرده و نرم افزارهای سرکش را بر روی سیستم تشخیص دهد.

این که آیا شما در حال حاضر یک سیستم مدیریت و تنظیم پیکربندی DDI دارید که از آن خوشحال هستید ، بستگی به این مسئله دارد که آیا این ترکیب مورد علاقه شما باشد. اما اگر به دنبال یک ابزار کاملاً جدید برای شبکه سازی هستید ، این گزینه می تواند برای شما مناسب باشد.

اگر یک شبکه چند سایت دارید ، می توانید از طریق نظارت از راه دور ، کلیه مدیریت WAN سازمان خود را در یک مکان متمرکز کنید.. با این وجود ، می توان مسئولیت ها و دسترسی به سیستم را در داشبورد تقسیم کرد تا دسترسی مدیران سایت به فقط زیرمجموعه های خود محدود شود - محتوای داشبورد کاملاً قابل تنظیم است. همچنین می توان نقش هایی را در داخل کنسول تعریف کرد تا دسترسی جزئی به کنترل های داشبورد انجام شود ، این امکان را می دهد تا کارمندان جوان بتوانند با خیال راحت شرکت کنند و مدیران را برای دسترسی به توابع گزارشگری آسان کنید.

Pandora NMS یک محصول اسپانیایی است و قیمت آن به یورو تعیین شده است. بسته نرم افزاری نظارت بر شبکه ، به عنوان نسخه "جامعه" از نرم افزار منبع باز آن به صورت رایگان در دسترس است. سیستم مدیریت کامل شبکه از 2625 یورو شروع می شود و گره های شبکه بیشتر می شوند. این قیمت شامل یک بسته تعمیر و نگهداری و پشتیبانی به مدت یک سال است. راه حل Enterprise برای شبکه های بزرگ شامل ردیابی سرویس های ابری است. این طرح با 3،750 یورو برای سال اول آغاز می شود و پشتیبانی و نگهداری یک سال نیز در آن گنجانده شده است.

برخی از ویژگی های اضافی به عنوان موارد اضافی در دسترس هستند اما با برنامه Enterprise گنجانده شده اند. آنها شامل می شوند سیستم های دسترسی از راه دور و نظارت بر SAP. اگر به این موارد نیاز دارید ، می توانید در برنامه ارتقاء شرکت در نظر بگیرید که در آن قیمت آن ویژگی های اضافی وجود دارد. بسته شرکت با قیمت مذاکره قیمت گذاری می شود.

9. زنوز

صفحه Zenoss
Zenoss Core یک است سیستم نظارت بر شبکه منبع باز که می توانید نصب کنید رایگان. دو نسخه پولی از این نرم افزار نظارت و تحلیل شبکه در زمان واقعی وجود دارد. می توانید یک نسخه داخلی را دریافت کنید که به آن Zenoss Service Dynamics گفته می شود ، یا می توانید یک سرویس مبتنی بر ابر مدیریت شده با نام Zenoss-as-a-service داشته باشید..

هر کدام از گزینه ها را انتخاب کنید ، یک ماژول کشف خودکار دریافت خواهید کرد. این به طور خودکار توپولوژی شبکه شما را نقشه برداری می کند و تمام دستگاه های متصل به سیستم را وارد می کند. شما مجاز به حداکثر 1000 دستگاه شبکه هستید ، اما با هر دو سرویس پرداخت شده ، تعداد دستگاه هایی که می توانید داشته باشید نامحدود است.

نظارت فقط به تجهیزات استاندارد شبکه ، پایانه ها و چاپگر محدود نمی شود. همچنین بر روی منبع تغذیه ، قفسه های سرور ، پورت ها ، فن ها و کارتهای پارچه نظارت خواهد کرد.

سیستم نظارت بر شبکه مبتنی بر SNMP است. این عالی است زیرا به معنای آن است که شما با تمام تجهیزات جدیدی که در حال حاضر با اتصالات شبکه تولید می شود ، سازگاری خودکار را بدست می آورید. هشدارهای SNMP اعلان مربوط به خرابی دستگاه را ارائه می دهند که مستقیماً وارد داشبورد می شوند. جریان ترافیک در اطراف شبکه توسط NetFlow کنترل می شود.

این که آیا شما می خواهید از سیستم داخلی استفاده کنید یا نسخه مبتنی بر ابر سرویس نظارت بر شبکه LAN Zenoss, داشبورد مبتنی بر وب است, این بدان معنی است که از هر سیستم عامل GUI قابل دسترسی است. شما می توانید با نصب کلکسیون در هر سایت ، قابلیت های Zenoss را برای پوشش چندین سایت و ایجاد نظارت از راه دور گسترش دهید.

نرم افزار مانیتورینگ استاندارد توسط ZenPacks قابل گسترش است. اینها افزودنیهای اعلان هستند که از سخت افزار خاصی تهیه می شوند که توسط طیف وسیعی از تولید کنندگان تجهیزات شناخته شده تولید می شود. دیگر لازم نیست همه ZenPacks موجود را نصب کنید. با این وجود ، دانش در مورد وجود ZenPack برای یک دستگاه خاص ، خرید تجهیزات جدید برای محیط چند فروشنده شما را آسانتر می کند..

تمامی طعم های نرم افزار مانیتورینگ شبکه Zenoss شامل توابع نظارت بر سرور و ذخیره سازی است و همه آنها توابع مدیریت آدرس IP را نیز شامل می شوند.

10. دیناتراس

تصویر Dynatrace
Dynatrace با سایر سیستم های نظارت شبکه در این لیست متفاوت است. این امر بر عملکرد اتصالات شبکه تمرکز دارد تا وضعیت دستگاههای متصل به شبکه. بازنمایی های گرافیکی شبکه خیره کننده است و آنها می توانند برجسته کنند که کابل کشی جسمی بیش از پیش پیچیده شده است ، به شما می دهد یک مرور کلی درباره چگونگی بهتر کردن شبکه خود می توانید ارائه دهید.

نظارت شبکه در زمان واقعی به محیط های مجازی گسترش می یابد. همانند شبکه فیزیکی ، Dynatrace اتصالات شما را کشف کرده و آنها را نقشه برداری می کند. چیدمان محیط مجازی به شما نشان می دهد که ترافیک هر یک از ماشین های مجازی شما چقدر است, به شما فرصتی بهتر برای ظرفیت مناسب می دهد. گره های نقشه برداری شده به عنوان بخشی از محیط مجازی همچنین می توانند شامل هر سرویس ابری باشند که مشاغل شما از آن استفاده می کند.

Dynatrace ترافیک شبکه را در سطح فرآیند تجزیه و تحلیل می کند. شما می توانید ببینید که کدام فرآیندها از بیشترین منابع استفاده می کنند و کدام جنبه های زیرساخت های شما رو به زوال است. جدا از منابع شبکه ، Dynatrace معیارهای استفاده از سرور ، از جمله حافظه ، دیسک و استفاده از CPU را ارائه می دهد.

سیستم Dynatrace برای تجارت آنلاین ایده آل خواهد بود. می توانید عملکرد برنامه را ردیابی کنید و ببینید که چگونه فعالیت های هر کاربر به فعال سازی نرم افزار ، فعالیت شبکه پردازش و استفاده از منابع می رسد. بازنمودهای فعالیت شبکه به نقاشی بسیار وابسته است. این یک رویکرد نسبتاً منحصر به فرد برای نظارت بر عملکرد است و بسیار مؤثر است. تمرکز روی جریان فرآیند به جای عملکرد تجهیزات باعث می شود تا این امر بیشتر از یک آنالایزر شبکه استفاده شود تا یک مانیتور ساده.

اگر به مانیتورهای شبکه دیگر در این لیست نگاه کردید و تصمیم گرفتید که آنها واقعاً جزئیات جریان داده ای را که جستجو می کنید به شما ارائه ندهند ، احتمالاً Dynatrace جواب مشکل شماست.

11. ConnectWise Automate

ConnectWise Automate
ConnectWise طیف وسیعی از خدمات شبکه سازی را تولید می کند و سیستم نظارت بر شبکه آن Automate نام دارد. این راه حل مبتنی بر ابر با هدف مشاغل کوچک و متوسط ​​است. این شرکت قیمت های خود را در وب سایت خود منتشر نمی کند. درعوض ، برای مذاکره درمورد قیمت باید مجبور شوید با نماینده فروش تماس بگیرید. روش مخفی قیمت گذاری می تواند کمی کارآفرین برای کارآفرینان باشد.

داشبورد چندین فرمت نمایش برای داده های شما ارائه می دهد ، بنابراین می توانید لیست های ساده از رویدادها را مشاهده کنید یا نمایشگرهای گرافیکی از داده های زنده.

نام Automate روش های عملکرد بسته را توضیح می دهد. ایده این است این سیستم نظارت همه کار را برای شما انجام می دهد, از جمله کشف شبکه و ردیابی کاربر. تعدادی از موارد اضافی شما را قادر می سازد بسیاری از کارهای مدیریت شبکه را روی خلبان خودکار انجام دهید. مثلا, کنترل نسخه معمولاً تابعی نیست که از سیستم نظارت بر شبکه انتظار می رود. با این حال ، Automate شامل یک ابزار مدیریت پچ است که تمام نسخه های نرم افزار را در سیستم خود وارد می کند و به شما این امکان را می دهد که همه آن را از یک مکان مرکزی به روز کنید..

ConnectWise Automate فقط به یک سایت محدود نمی شود. این نرم افزار قادر به ارائه خدمات به چندین مشتری MSP و شبکه های مختلف آنها است. خودکار می تواند چندین مکان را رصد کند بر اساس یک محدوده IP و همچنین زیر شبکه های آن شبکه های مشتری را در بر می گیرد.

ابزارهای مدیریت از راه دور ، مانند ConnectWise Control, با خرید ConnectWise Automate گنجانده شده است. این می تواند یک راه حل مناسب برای یک نرم افزار یا ارائه دهنده خدمات IT باشد زیرا به بخش IT شما قابلیت پشتیبانی کامل از کاربر را می دهد ، نه فقط یک نرم افزار نظارت بر شبکه.

12. Zabbix

داشبورد Zabbix
Zabbix یکی دیگر از سیستم های منبع باز است. فایده نرم افزار منبع باز این است که هرکسی می تواند افزودنی هایی تولید کند. برنامه اصلی به صورت رایگان در دسترس است و بیشتر افزودنیهای آن نیز وجود دارد.

با وجود آزاد بودن ، داشبورد از نگاه بسیار حرفه ای به آن بهره می برد. Yمی توانید عناصر داشبورد را خاموش کنید تا مهمترین اطلاعات شما در برجسته ترین مناطق صفحه قابل مشاهده باشد. ویژگی های داشبورد شامل لیستی از داده های رویداد زنده ، نمودارها و کدنویسی رنگ است تا اطلاعات مهم را فوراً تشخیص دهد.

ماژول نظارت شبکه در زمان واقعی Zabbix به SNMP متکی است ، بنابراین شما قادر خواهید بود از نمایندگی های دستگاهی که تجهیزات شما قبلاً توسط سازندگان آن نصب کرده است ، بهره مند شوید. سیستم Zabbix می تواند سرویس های ابری ، عملکرد برنامه ها ، سخت افزارهایی مانند قفسه ها و یو پی اس ها و سرورها را کنترل کند. این سیستم همچنین می تواند در صورت داشتن سایت های دیگری که می خواهید بصورت متمرکز مدیریت کنید ، مانیتورینگ از راه دور را پیاده سازی کند.

ماژول گزارشگری از پیش نوشته شده با Zabbix وجود ندارد ، اما می توانید گزارش های سفارشی خود را ایجاد کنید و به دنبال قالب های گزارش نوشته شده توسط دیگران در انجمن های وب سایت Zabbix باشید.

ضعف در بسیاری از پروتکل های شبکه این است که آنها در سطوح پایین تر در پشته پروتکل کار می کنند ، که این امر رمزگذاری را مشکل می کند. Zabbix شامل یک لایه رمزگذاری است, است که قفل کردن سیمهای ضبط و snoopers و نظارت بر داده ها را قادر می سازد تا با اطمینان از شبکه عبور کنند. سیستم رمزگذاری ، مراحل احراز هویت را در دسترس قرار می دهد ، بنابراین می توانید برای دسترسی به داده های موجود در داشبورد مانیتور شبکه ، اجازه های مختلفی ایجاد کنید..

Zabbix در مشاغل کوچک و متوسط ​​است ، بنابراین اگر تازه کار را شروع کنید ، این راه حل نظارت بر شبکه رایگان برای شما ایده آل خواهد بود.

نرم افزار شبکه منبع باز

مفهوم نرم افزار منبع باز در فناوری شبکه رایج تر می شود. این به دلیل این هست که سیستم های منبع بسته اختصاصی می توانند بدافزارها را پوشانده باشند بنابراین صاحبان شبکه تمایل داشتند که به سمت ارائه دهندگان بزرگ نرم افزاری مانند مایکروسافت و سیسکو حرکت کنند. با این حال ، شرکت های بزرگتر به مناسبت اثبات شده کاملاً قابل اعتماد نیستند.

نمونه ای از این وضعیت در طی افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد جاسوسی توسط آژانس امنیت ملی بر شهروندان آمریکایی کشف شد. مشخص شد که مایکروسافت در اسکایپ ، یک درب پشتی برای رمزگذاری خود ایجاد کرده است ، و این امکان را برای جزئیات بیشتر در مورد مکالمات خصوصی به NSA فراهم کرده است..

بنابراین, حرکت منبع باز به عنوان یک راه حل مثبت برای امنیت نرم افزار دیده می شود. ممکن است فکر کنید اجازه دسترسی به هر هکر در جهان به منبع برنامه نویسی شبکه به آنها فرصت می دهد تا چگونگی ترک خوردن و شکسته شدن در شبکه خود را بررسی کنند. با این حال ، نرم افزار منبع باز برای برنامه های حساس به امنیت ، عموماً شامل مراحل احراز هویت امتحان شده و آزمایش شده است که هیچ کس قادر به ترک آن نیست. در اصل ، مدل منبع باز بر رویکرد کاملی نسبت به امنیت متکی است و نه انتظار می رود که رازداری کافی باشد.

مانیتورهای شبکه منبع باز می توانند دسترسی مناسبی از ورود به سطح نرم افزار مدیریت شبکه را به صورت رایگان به مشاغل کوچک ارائه دهند.

انتخاب ابزارهای مانیتورینگ LAN

اگر مشاغل كوچكی را اداره می كنید و نیاز به خرید نرم افزار نظارت برای گسترش شبکه خود دارید ، پس از آن نگاهی به برخی از گزینه های منبع باز لیست شده در این راهنما. اگر می خواهید یک سیستم با کیفیت عالی که نظارت بر فعالیت شبکه با گسترش کار خود را حفظ می کند ، پس از آن SolarWinds ، OpManager و Paessler PRTG احتمالاً بهترین گزینه های شما خواهد بود. نگاهی به سیستم های مانیتورینگ دیگر در لیست ما ، مانند پویا برای کشف برخی از ویژگیهای منحصر به فرد که ممکن است مناسب نظارت شبکه شما باشد ، بهتر از رهبران بسته نیاز دارد.

انتخاب نرم افزار مانیتورینگ LAN می تواند یک کار وقت گیر باشد زیرا در این بازار مدعیان زیادی وجود دارد. با تشکر از این راهنما ، اکنون می توانید جستجوی خود را فقط به ده ابزار برتر مانیتورینگ LAN محدود کنید.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 15 =

Adblock
detector