مدل OSI توضیح داده شده است

مدل OSI توضیح داده شده است

اتصال به سیستم باز کنید (OSI) model یکی از اصلی ترین مفاهیمی است که مدیران در هنگام مدیریت شبکه باید به آنها برسند. مدل OSI به عنوان نقشه راه آنچه در یک شبکه اتفاق می افتد عمل می کند و به دیدن نحوه انتقال اطلاعات از طریق شبکه کمک می کند. در این مقاله ، ما می خواهیم به بررسی مدل OSI بپردازیم.

مدل OSI از زمان ایجاد تاکنون خود را به عنوان یک طرح ارزشمند برای مدیران شبکه ثابت کرده است 1984. مدل OSI از پیشنهادی است که توسط آن تهیه شده است سازمان استاندارد بین المللی. مدل OSI برای کمک به تولید کنندگان در ایجاد فناوری مطابق با استانداردهای جهانی طراحی شده است که مبانی ارتباط دستگاه ها با یکدیگر را تعیین می کند..

مدل OSI چیست؟?

مدل OSI به a اشاره دارد چارچوب شبکه رایانه ای که از هفت لایه تشکیل شده است. لایه های مدل OSI به همراه خلاصه لایه ها به شرح زیر است:

شماره لایه
نام لایه
شرح
7 کاربرد خانه پروتکل ها و خدماتی که شامل یک برنامه هستند
6 ارائه اطمینان حاصل می کند که اطلاعات به شکلی ارائه شده است که دستگاه می تواند آن را درک کند
5 جلسه اتصالات و خاتمه بین رایانه های متصل را مدیریت می کند
4 حمل و نقل مدیریت انتقال داده و بررسی داده های منتقل شده همان داده دریافت شده است
3 شبکه داده ها را آدرس داده و بین شبکه ها تحویل می دهد
2 لینک اطلاعات داده ها را از طریق رسانه شبکه انتقال می دهد
1 جسمی ارتباط فیزیکی بین دستگاه ها را فراهم می کند

توجه خواهید کرد که این موارد از شماره 7-1 به جای 1-7 ذکر شده است ، دلیل این امر این است که لایه برنامه لایه ای است که قابل مشاهده است و بیشتر با کاربران در تعامل است.

لایه برنامه (لایه 7)

همانطور که در بالا ذکر شد ، سطح کاربردی شخصی است که کاربر در واقع با آن تعامل دارد. هر وقت با برنامه ای در رایانه خود ارتباط برقرار می کنید ، در لایه برنامه فعال هستید. به عنوان مثال ، اگر از Google Chrome یا Skype استفاده می کنید ، در حال تعامل با برنامه هستید لایه 7. این لایه از پروتکل هایی مانند استفاده می کند HTTP, Telnet, و FTP. به طور خلاصه ، این لایه متمرکز بر فرآیندهای کاربر نهایی و ارائه هرگونه کاربردی است که کاربر می خواهد به آن دسترسی داشته باشد.

لایه ارائه (لایه 6)

لایه نمایشی یا لایه 6 از مدل OSI برای تهیه و ترجمه داده ها از قالب شبکه به قالب برنامه یا برعکس طراحی شده است. این لایه نحوه ارائه داده ها برای هر یک از این واحدها را از نظر نحو و ساختار تعیین می کند. در بسیاری از موارد ، Presentation Layer از طریق رمزگذاری و رمزگشایی داده ها قابل مشاهده است. مثالهای دیگر شامل ASCII, TIFF, JPEG, GIF, ESBCDIC, عکس, JPEG, MPEG, و MIDI.

Session Layer (لایه 5)

لایه 5 از مدل OSI به این مدل گفته می شود Session Layer. Session Layer لایه ای است که وظیفه برقراری ، حفظ و پایان دادن اتصالات بین برنامه های مختلف را بر عهده دارد. این لایه عباراتی را که براساس آنها برنامه ها با یکدیگر تعامل دارند کنترل می کند. بخش اصلی این هماهنگی ساده است Session Layer دیکته خواهد کرد چه مدت یک سیستم منتظر پاسخ برنامه دیگری خواهد بود. به طور معمول پروتکل هایی از قبیل مشاهده خواهید کرد NetBios, NFS, RPC, و SQL کار بر روی این لایه.

لایه حمل و نقل (لایه 4)

حمل و نقل لایه یکی از شناخته شده ترین لایه های OSI مدل OSI است زیرا این لایه مسئول انتقال داده ها بین سیستم های نهایی و هاست است. این دیکته می کند که چه چیزی ارسال می شود به کجا ، و چه مقدار از آن ارسال می شود. در این سطح ، شما پروتکل هایی مانند TCP, UDP, و SPX. در صورت بروز خطا ، لایه حمل و نقل مسئولیت آن را نیز بر عهده دارد بازیابی خطا پایان به پایان.

لایه شبکه (لایه 3)

لایه شبکه مدل OSI وظیفه دارد که با بیشتر مسیریابی در یک شبکه روبرو شود. این لایه به حمل و نقل بسته ها می پردازد و مسیری را که بسته ها از طریق یک شبکه طی می کنند تعیین می کند. به عبارت ساده تر ، لایه شبکه نحوه سفر یک بسته به مقصد خود را تعیین می کند. پروتکل هایی مانند TCP / IP, AppleTalk, و IPX در این لایه کار کنید.

لایه Data Link (لایه 2)

در لایه 2 مدل OSI ، این موارد را دارید لایه پیوند داده. لایه پیوند داده انتقال داده های گره به گره را کنترل می کند و می تواند به زیر نویس ها تقسیم شود. کنترل دسترسی به رسانه (مک) لایه و کنترل لینک منطقی (LLC) لایه. لایه MAC نحوه دسترسی یک کامپیوتر متصل به داده ها را از نظر مجوز تعیین می کند. از طرف دیگر ، لایه LLC عناصری مانند کنترل جریان ، هماهنگ سازی قاب و اسکن خطاها را کنترل می کند. سوئیچ ها در این لایه کار می کنند.

لایه فیزیکی (لایه 1)

در لایه 1 ما ... را داریم لایه فیزیکی. لایه فیزیکی لایه سخت افزاری مدل OSI است که شامل عناصر شبکه مانند هاب ها ، کابل ها ، اترنت و تکرار کننده ها است. به عنوان مثال ، این لایه وظیفه انجام تغییرات سیگنال برقی مانند روشن شدن چراغ را بر عهده دارد. در این لایه با شما روبرو می شوید شبکه محلی کابلی, RS232, عابر بانک, و FDDI. بیشتر اوقات مدیران از این موارد استفاده می کنند لایه فیزیکی برای بررسی صحیح اتصال کابل ها و دستگاه ها.

چرا مدل OSI مهم است?

اگر برای امتحان شبکه مانند CCNA تحصیل می کنید ، داشتن دانش صحیح از مدل OSI برای قبولی در امتحان و گرفتن گواهینامه بسیار مهم است. با این وجود فراتر از آن ابزار اساسی ، دانستن مدل OSI در داخل و خارج ، درک بهتری از نحوه اتصال دستگاههای سراسر شبکه به یکدیگر ایجاد می کند..

از بسیاری جهات ، مدل OSI به عنوان نقشه راهنما از آن استفاده می کند لایه فیزیکی مستقیم تا سطح کاربردی که در رایانه خود با آنها تعامل دارید. این راهنما همه چیز را از نحوه تعامل پروتکل ها با لایه OSI به نحوه ساخت شبکه شما در واقع می گوید. شناختن این راهنما به شما این امکان را می دهد تا در مدیریت شبکه خود و عیب یابی برای عیب های موجود در سرویس خود ، راه خود را مرور کنید. با دانستن مدل OSI در داخل و خارج ، شما در موقعیتی شدید قرار دارید که از طریق آن می توانید شبکه خود را کنترل کنید.

ما چند دلیل ذکر شده برای استفاده از مدل OSI لایه بندی شده در زیر ذکر کرده ایم:

  • استاندارد های یکسان برای تولید کنندگان - مدل OSI مجموعه ای از مدل های استاندارد را برای تولید کنندگان برای تولید محصولات در اطراف تعریف می کند. نتیجه نهایی محصولاتی است که می توانند با هم کار کنند و نه محصولاتی متفاوت که هیچ زمینه مشترکی را تشخیص نمی دهند.
  • آسان تر برای درک - استفاده از یک مدل لایه ای ، درک نحوه عملکرد یک شبکه را بسیار آسان تر می کند. جدا کردن لایه ها به تمایز بین فرآیندهای مهم در یک شبکه کمک می کند.
  • عیب یابی - هر پروتکل یا داده ای که یک لایه واحد از OSI را اشغال می کند می تواند در طی فرآیند عیب یابی هدف قرار گیرد. این امر به مدیران اجازه می دهد مشکلات را سریعتر پیدا کرده و راه حل های آن را سریعتر مشخص کنند.

همچنین مشاهده کنید: راهنمای نهایی CCNA

نحوه به یاد آوردن مدل OSI

هنگامی که برای اولین بار از آن یاد گرفتید ، مدل OSI می تواند برای حفظ کردن بسیار مشکل باشد. با این حال ، ترفندهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا این روند بسیار ساده تر انجام شود. ساده ترین راه برای به یاد آوردن مدل OSI استفاده از مونیمونیک است. اینها به شما کمک می کنند که مدل OSI را به یک جمله به یاد ماندنی تبدیل کنید. ما بعضی از موارد ذکر شده را در زیر گنجانده ایم تا به شما در یادآوری مدل OSI کمک کنیم:

  • همه افراد به نظر می رسد نیاز به پردازش داده دارند
  • یک پنگوئن گفت که هیچ کس پپسی نمی نوشد
  • کلیه جوانب مکانهای پیراشکی درجه یک
  • لطفاً پیتزا سوسیس را دور نریزید
  • مردم نیازی به دیدن پل آلن ندارند
  • لطفاً به فروشندگان چیزی نگویید
  • لطفاً کلمات اختصاری افراد احمق را آموزش ندهید

همانطور که مشاهده می کنید ، می توانید مدل OSI را هم به جلو و هم به عقب حفظ کرد. همچنین ایده خوبی است که برای کمک به یادآوری با خود همراه شوید. بهترین مونیمونیک ها به راحتی به یاد می آورند و یک عنصر طنز را نیز اضافه می کنند.

مدل OSI: مبانی شبکه

یادگیری مدل OSI می تواند دلهره آور به نظر برسد اما با خواندن اصول کلی مدل و با استفاده از یک زن و شوهر از مونیمونیک های سبک می توانید اطمینان حاصل کنید که همیشه می توانید لایه ها را به یاد بیاورید. این که آیا شما برای امتحان آماده می شوید یا به سادگی به دنبال بهبود دانش شبکه خود هستید ، مدل OSI یک سیستم مفید است که به شما کمک می کند تا در طی مراحل عیب یابی شبکه خود به طرز چشمگیری کمک کنید.

در صورتی که در یک سیستم شبکه یا ارتباط از راه دور کار می کنید ، مدل OSI به همان اندازه مهم است. دانستن آن مانند پشت دست به شما امکان می دهد تا نظارت آگاهانه شبکه را انجام دهید. از این گذشته ، اگر شما مدل OSI را درک نکردید ، کاملاً دیدنی نسبت به آنچه در هر لایه شبکه شما اتفاق می افتد ، ندارید. این باعث می شود شبکه شما در درازمدت حفظ نشود.

همچنین مشاهده کنید:
راهنمای نهایی TCP / IP
نحوه شروع به عنوان یک مدیر شبکه

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 2 =

Adblock
detector