چگونه برای از بین بردن ضرر بسته

نحوه برطرف کردن فقدان بسته

از بین رفتن بسته ها یکی از مهمترین معیارهای عملکرد شبکه است ، اما از بین رفتن بسته چیست ، چه عواملی باعث شده و چگونه آن را رفع می کنید?

از دست دادن بسته چیست؟?

از بین رفتن بسته ها به هر بسته اطلاعاتی که در طول سفر از طریق یک شبکه رایانه ای از بین رفته یا از بین می رود ، اشاره دارد.

از بین رفتن بسته ممکن است به دلیل خرابی یا ناکارآمدی مؤلفه ای باشد که داده ها را در یک شبکه حمل می کند ، مانند روتر معیوب ، اتصال کابل شل یا سیگنال وای فای بد.

از بین رفتن بسته همچنین می تواند عمدی باشد ، به عنوان مثال هنگامی که از آن برای محدود کردن توان در طول تماس های VoIP یا جریان های ویدیویی استفاده می شود تا از وقفه های زمانی جلوگیری شود ، به خصوص در زمان هایی که تراکم شبکه زیاد است. این امر باعث می شود جریانها و تماسهای با کیفیت پایین تری داشته باشند که بر تجربه کاربر تأثیر منفی بگذارد. برای برطرف کردن از بین رفتن بسته ، باید تعیین کنید که کدام قسمت از شبکه شما در بروز این مشکل نقش دارند.

نحوه برطرف کردن فقدان بسته

 1. اتصالات شبکه فیزیکی را بررسی کنید - بررسی کنید که تمام کابل ها و پورت ها به درستی وصل و نصب شوند.
 2. سخت افزار خود را مجدداً راه اندازی کنید - راه اندازی مجدد روتر و سخت افزار در سراسر شبکه شما می تواند به جلوگیری از بسیاری از ایرادهای فنی یا ایرادات کمک کند.
 3. از اتصالات کابل استفاده کنید  - استفاده از اتصالات کابل به جای اتصالات بی سیم می تواند کیفیت اتصال را بهبود بخشد.
 4. منابع مداخله را حذف کنید - هر چیزی که می تواند باعث تداخل شود را حذف کنید. خطوط برق ، دوربین ، بلندگوهای بی سیم و تلفنهای بی سیم همه باعث ایجاد اختلال در شبکه می شوند.
 5. نرم افزار دستگاه را به روز کنید - به روزرسانی دستگاه های خود به شما اطمینان می دهد که هیچ اشکالی در سیستم عامل وجود ندارد که باعث از بین رفتن بسته ها شود.
 6. سخت افزار منسوخ یا کمبود را جایگزین کنید - ارتقاء زیرساخت های شبکه به شما اجازه می دهد تا در کل از سخت افزارهای کمبود خلاص شوید.
 7. از تنظیمات QoS استفاده کنید - ترافیک شبکه خود را بر اساس برنامه هایی که مهم ترین آنها هستند ، در اولویت قرار دهید. برای مثال ، ترافیک صوتی یا ویدیویی را در اولویت قرار دهید.

ابزارهای نظارت بر شبکه برای ردیابی تلفات بسته

هرچه شبکه محکم تر باشد ، با روترها و اتصالات بهتری وجود داشته باشد ، احتمال از دست دادن بسته کمتر خواهد بود. اما به طور قطع بسیاری از ارتباطات از طریق اینترنت اتفاق می افتد ، و همه راه ها در این راه شناخته نمی شوند. این بدان معنی است که ما همیشه باید در ارتباطات داده مقداری از دست دادن بسته را پیش بینی کنیم. خوشبختانه امروزه برخی از سیستم های نظارت شبکه بسیار مؤثر در دسترس هستند.

ما هرکدام از ابزاری را که این لیست را ایجاد کرده است با جزئیات بیشتری در زیر می پوشانیم ، اما اگر فقط برای خلاصه زمان کافی دارید ، در اینجا آمده است لیست ما از 5 سیستم نظارت بر شبکه:

 1. مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds (آزمایشی رایگان) - بررسی کامل سلامت دستگاه شبکه ، در حال اجرا در ویندوز سرور ، که از SNMP برای نظارت زنده استفاده می کند.
 2. مانیتورینگ از دست دادن بسته های Paessler با PRTG (آزمایش رایگان) - یک شبکه ، سرور و ابزار مانیتور برنامه که شامل یک سنسور پینگ ، سنسور کیفیت خدمات و یک سنسور Cisco IP SLA.
 3. ManageEngine OpManager - سیستم مدیریت شبکه برای Windows و Linux که از SNMP برای بررسی وضعیت دستگاه استفاده می کند.
 4. Nagios XI - مجموعه مدیریت شبکه رایگان که روی لینوکس اجرا می شود.
 5. Ipswitch WhatsUp Gold - ابزار مدیریت شبکه مبتنی بر ویندوز که از روشهای SNMP برای برقراری ارتباط با دستگاههای شبکه استفاده می کند.

تعیین احتمال از دست دادن بسته

چگونه برای از بین بردن ضرر بسته

از دست دادن بسته در شبکه های خصوصی و سیمی کمتر محتمل است ، اما در اتصالات اینترنت از راه دور بسیار محتمل است. فلسفه IP برای انتقال بسته های داده از طریق شبکه ، به هر روتر تصمیم می گیرد که یک بسته را به کدام قسمت بعدی منتقل کند. رایانه ارسال کننده هیچ گونه کنترلی بر مسیری که بسته دریافت می کند ندارد.

اتکا به روترهای شخصی برای تصمیم گیری در مسیریابی به معنای آن است هر نقطه دسترسی در مسیر باید یک پایگاه داده از جهتهای مطلوب را برای هر مقصد نهایی حفظ کند. این استراتژی جدا شده بیشتر اوقات کار می کند. با این حال ، یک روتر نمی تواند فوراً بداند که روتر دیگری که پایین خط است ، بیش از حد بارگذاری شده یا معیوب است.

همه روترها بطور دوره ای دستگاه های همسایه خود را از وضعیت وضعیت مطلع می کنند. یک مشکل در یک نقطه به محاسبات محاسباتی که در روترهای همسایه انجام می شود می رود. یک بلوک راهنمایی و رانندگی در یک روتر به همه روترهای موجود در اینترنت اطلاع داده می شود و باعث می شود همه روترها مسیرهای مجدداً مسیر را تغییر دهند که در غیر این صورت از روتر مشکل گذر می شدند.. زنجیره اطلاعات برای تبلیغ زمان می برد.

بعضی اوقات روتر بهترین مسیر را محاسبه می کند و یک بسته را به یک مسیر مسدود شده ارسال می کند. با نزدیک شدن بسته به آن بلوک ، روترهای نزدیکتر به مشکل از قبل آن را می دانند و دوباره بسته را در اطراف همسایه معیوب تغییر می دهند.. این تغییر مسیر می تواند روترهای جایگزین را بیش از حد کند. اگر نقص در روتر مانع از اعلان وضعیت شود ، بسته بدون در نظر گرفتن آن به آن روتر ارسال می شود.

به طور خلاصه ، هرچه یک بسته بیشتر سفر کند ، روترهای بیشتری از آن عبور می کنند. روترهای بیشتر به معنای نقاط احتمالی بیشتر خرابی و احتمال بالاتر افت یک بسته هستند.

ملاحظات از دست دادن بسته

شما هرگز به نقطه‌ای نخواهید رسید که زیرساخت شبکه شرکت شما به از دست دادن بسته صفر برسد. به طور خاص انتظار دارید که هنگام برقراری ارتباط از طریق اینترنت ، این عملکرد را بکشید.

هنگامی که دلایل از بین رفتن بسته را درک کردید ، سالم ماندن شبکه کار ساده تر می شود. مانیتور شبکه را نصب کنید جلوگیری از خرابی تجهیزات و اضافه بار سیستم که باعث از بین رفتن بسته در شرایط بحرانی می شود.

از دست دادن بسته هزینه های کسب و کار شما را هزینه می کند زیرا باعث ترافیک اضافی می شود. اگر با از بین رفتن بسته ها سر و کار ندارید ، باید با خرید زیرساخت های اضافی و سطح بالاتری از پهنای باند اینترنت جبران کنید از یک سیستم خوب تنظیم شده نیاز دارید.

ابزاری برای تشخیص و عیب یابی از بین رفتن بسته

این ابزارها به شما کمک می کند تا تجهیزات لازم برای از بین رفتن بسته ها را شناسایی کنید و نظارت مستمر دستگاه را برای جلوگیری از ریزش بسته ارائه دهید هر زمانی که ممکن بود.

1. مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds (آزمایشی رایگان)

مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds

مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds شامل یک تابع autodiscovery که کل شبکه شما را نقشه برداری می کند. این ویژگی کشف به صورت خودکار تنظیم می شود و بعد به طور دائم عود می کند, بنابراین هرگونه تغییر در شبکه شما در ابزار منعکس خواهد شد. autodiscovery لیستی از دستگاه های شبکه و نقشه شبکه ایجاد می کند.

مانیتور ردیابی عملکرد دستگاه های بی سیم و سیستم های VM.

ابزار جمع می شود SNMP پیامهایی که از شرایط هشدار دهنده در کلیه دستگاههای شبکه گزارش می کنند. می توانید سطح هشدار ظرفیت را روی آن تنظیم کنید روترهای نقطه ای و سوئیچ های نزدیک به ظرفیت. اقدام در این شرایط به شما کمک می کند از ظرفیت اضافی که منجر به از بین رفتن بسته ها می شود استفاده کنید.

کنسول مدیریت شامل ابزاری به نام است NetPath پیوندهای عبور شده از مسیرهای شبکه شما را نشان می دهد. داده های مورد استفاده برای ایجاد گرافیک بطور مداوم است به روز شده و پیوندهای مشکل دار را به رنگ قرمز نشان می دهد, بنابراین شما می توانید مشکلات را فوراً شناسایی کنید. هر روتر و سوئیچ در مسیر به صورت یک گره در مسیر نمایش داده می شود. وقتی مکان نما را روی یک گره معلق می کنید ، نشانگر آن است تاخیر و از دست دادن بسته آمار برای آن گره.

مانیتور عملکرد شبکه معیارهای خود را تا گره های اینترنت گسترش می دهد. حتی می تواند داخل شبکه های ارائه دهندگان خدمات را ببینید, مانند مایکروسافت یا آمازون ، و گزارش گره های موجود در آن سیستم ها.

NetPath به مشکلات از بین رفتن بسته ها و به شما امکان می دهد بلافاصله علت مشکل را شناسایی کنید. ماژول کنترلر SNMP به شما امکان می دهد تنظیمات مربوط به هر دستگاه را از راه دور تنظیم کنید, بنابراین می توانید به سرعت مشکلات از بین رفتن بسته را در شبکه خود برطرف کنید.

اگر سیستم صوتی خود را بر روی یک شبکه داده اجرا می کنید ، باید این موارد را در نظر بگیرید SolarWinds VoIP و مدیر کیفیت شبکه. این ابزار به ویژه بر روی شرایط شبکه که برای تحویل موفقیت آمیز VoIP مهم هستند تمرکز دارد. از آنجا که از بین رفتن بسته مشکل اصلی VoIP است ، این ماژول بر روی آن متریک متوقف می شود. این سیستم شامل یک ماژول تجسم است که مسیرهای دنبال شده توسط VoIP را نشان می دهد ، همراه با سلامتی هر گره در وضعیت کدگذاری شده توسط رنگ. این ابزار گسترش می یابد نظارت بر کیفیت VoIP در سایتها برای پوشش دادن کل WAN.

هر دو محصول SolarWinds بر روی یک پلتفرم مشترک اجرا می شوند و می توانند با هم ادغام شوند. همه سیستم های نظارت بر زیرساخت های SolarWinds اجرا می شوند سرور ویندوز. میتونی به دستش بیاری یک محاکمه رایگان 30 روزه برای هر دوی این ابزارها.

انتخاب سردبیر

مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds: کل شبکه خود را نقشه برداری کنید تا دید از دست دادن بسته را ببینید و منبع مشکل را شناسایی کنید.

دانلود: بارگیری آزمایشی 30 روزه رایگان در SolarWinds.com

سایت رسمی: http://www.solarwinds.com/network-performance-monitor/

2. مانیتورینگ از دست دادن بسته های Paessler با PRTG (آزمایش رایگان)

داشبورد PRTG Paessler

Paessler یک بازیگر مهم در بخش نرم افزار نظارت بر شبکه است و تمام تخصص خود را در یک محصول قاتل قرار می دهد: PRTG. این شرکت محصول خود را با تعداد حسگرها قیمت گذاری می کند. آ "سنسور"یک وضعیت شبکه یا دستگاه یا ویژگی سخت افزاری است. شما باید استخدام کنید سه سنسور برای جلوگیری یا برطرف شدن از بین رفتن بسته.

سنسور پینگ نرخ از دست دادن بسته را در هر دستگاه محاسبه می کند. سنسور کیفیت خدمات بررسی از دست دادن بسته در هر پیوند در شبکه. سومین مورد سنسور IP SLA Cisco که فقط داده ها را از تجهیزات شبکه سیسکو جمع آوری می کند.

روال نظارت بر سیستم PRTG در حال انجام است شرایط را که باعث از بین رفتن بسته ها می شود سر کنید. اول از همه ، شما باید اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه باگ نرم افزار یا خرابی سخت افزاری شبکه را فلج نمی کند. PRTG استفاده می کند SNMP عوامل به طور مداوم نظارت بر شرایط خطا در هر قطعه سخت افزار در شبکه. سطح هشدار را در ظرفیت پردازش هر دستگاه شبکه تنظیم کنید و با یک مانیتور مستقیم از شبکه در کل نرخ به ازای هر پیوند ازدواج کنید.  ایجاد ترافیک در یک منطقه از شبکه ممکن است باعث اضافه بار روی سوئیچ یا روتر مربوط و به نوبه خود شود باعث ریختن بسته ها می شود.

سیستم PRTG نیز عملکرد برنامه را کنترل می کند. در صورت مشاهده ناگهانی سنبله در ترافیک ایجاد شده توسط یک برنامه ، می توانید از اضافه بارهای شبکه جلوگیری کنید فقط با مسدود کردن موقت شما همچنین می توانید منبع ترافیک را به یک نقطه پایانی خاص ردیابی کنید روی شبکه و آن منبع را مسدود کنید تا از اضافه بار خارج شود.

داشبورد PRTG شامل تصویری عالی است که شامل شماره گیری های رنگی ، نمودارها ، نمودارها و نمودارهای رنگی می باشد. ویژگی های نقشه برداری PRTG چشمگیر بوده و ارائه می دهد نمای طرح بندی فیزیکی هم در شبکه و هم در یک نقشه در دنیای واقعی برای WAN. آ ویرایشگر نقشه به شما امکان می دهد نمایه های شبکه شخصی خود را با انتخاب کدام لایه برای نمایش و اینکه آیا شامل شناسایی پروتکل ها ، برنامه ها و نقاط انتهایی باشد..

مانیتورینگ Paessler PRTG به Cloud گسترش می یابد ، شما را قادر می سازد سایت های از راه دور را رصد کنید ، و دستگاه های بی سیم و محیط های مجازی را نیز تحت پوشش خود قرار دهید. می توانید PRTG را روی آن نصب کنید پنجره ها سیستم عامل یا انتخاب کردن به عنوان یک سرویس مبتنی بر ابر به سیستم از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنید. Paessler ارائه می دهد یک محاکمه رایگان 30 روزه از PRTG.

Paessler Package Loss Monitoring با آزمایشی رایگان 30 روزه PRTGDownload

3. ManageEngine OpManager

داشبورد OpManager

OpManager دارای یک داشبورد بسیار پیشرفته است که بدون آنکه بیننده را تحریک کند ، می تواند بسیاری از اطلاعات را جمع کند. می توانید داشبورد را سفارشی کنید و نسخه های مختلفی را برای اعضای تیم مختلف تهیه کنید. مراحل نصب با مرحله کشف شبکه خاتمه می یابد ، که پایگاه داده سیستم OpManager را جمع می کند. مانیتور نمایه گرافیکی از شبکه شما را ایجاد می کند گسترش به WANs و تجهیزات بی سیم. اگر تو داری محیط های مجازی, OpManager هر دو عنصر مجازی و فیزیکی سیستم شما را نقشه برداری می کند.

سیستم نظارت بر شبکه استفاده می کند SNMP برای ادامه نظارت بر سلامت تمام دستگاه های موجود در شبکه. سیستم SNMP به نمایندگان دستگاه امکان ارسال پیام های هشدار داده شده به نام "تله ها.این کنترل کننده بلافاصله این هشدارها را روی داشبورد نشان می دهد و می تواند توسط آن تنظیم شود پست الکترونیک یا پیامک. این سیستم نظارت کمک می کند از بروز هرگونه شرایط اضطراری که باعث از بین رفتن بسته ها شود جلوگیری کنید.

سیستم ورود به سیستم هشدار ساده ترین راه برای شما را ارائه می دهد مواردی که منجر به از بین رفتن بسته ها می شوند را کشف و حل کنید. یکی از شرایط هشدار از بین رفتن بسته است. این هشدار به یک دستگاه خاص شبکه وصل شده است. با کلیک بر روی اعلان ، داشبورد OpManager شما را به صفحه ای در مورد آن قطعه تجهیزات و نشان می دهد معیارهای عملکرد در قالبهای بصری. این روش به شما سریع می دهد تا بررسی کنید که کدام شرایط باعث افزایش نرخ از دست دادن بسته ها شده است.

اگر هیچ جنبه ای از عملکرد روتر به شما مشکلی را نشان نمی دهد ، می توانید روی آن کلیک کنید گزارش تغییر تنظیمات را بخوانید. اگر نرخ از دست دادن بسته افزایش یابد با تغییر تنظیمات هماهنگ می شود, می توانید قبل از این تغییرات تنظیمات دستگاه را به حالت آن برگردانید برای دیدن اینکه آیا این مسئله مشکل را برطرف می کند یا خیر.

OpManager تمام اطلاعات مورد نیاز شما را برای جلوگیری یا برطرف شدن از بین رفتن بسته تنها با چند کلیک به شما می دهد. این سیستم قابل نصب است پنجره ها یا لینوکس و در دسترس است یک محاکمه رایگان 30 روزه.

4. ناجیوس XI

صفحه نمایش Nagios XI

ناجیوس هسته است یک برنامه رایگان و منبع باز. تنها مشکل این است که هیچ رابط کاربری گنجانده نشده است. برای به دست آوردن کنترل های کامل رابط کاربری گرافیکی ، باید سیستم Nagios XI را پرداخت کنید.

مانند سایر توصیه های این لیست, Nagios XI تمام دستگاههای متصل به شبکه شما را کشف می کند و آنها را در داشبورد لیست می کند. همچنین نقشه ای از شبکه شما ایجاد می کند. بررسی وضعیت در حال انجام مشکلات عملکرد بالقوه تحریک بسته را از بین ببرید.

اساسنامه توسط اختصاصی بررسی می شود سیستم نظارت Nagios Core 4 به جای SNMP. اما ، Nagios را می توان با افزونه های رایگان گسترش داد ، و یک سیستم نظارت بر SNMP محور در کتابخانه پلاگین موجود است.  نرخ توان ترافیک ، فعالیت CPU و استفاده از حافظه به عنوان وضعیت موجود در داشبورد به نظر می رسد. با تنظیم سطح هشدار روی این ویژگی ها ، می توانید اخطار کافی را برای جلوگیری از اضافه بار هرکدام از دستگاه های شبکه خود دریافت کنید.

آ مدیریت پیکربندی ماژول تنظیمات هر دستگاه را در شبکه بررسی می کند و آن را ثبت می کند. ورود به سیستم تغییرات ایجاد شده در آن تنظیمات را ثبت می کند. اگر یک تنظیم جدید عملکرد ، مانند افزایش از دست دادن بسته را تحت تأثیر قرار می دهد ، می توانید از مدیر پیکربندی استفاده کنید تا فوراً تنظیمات را برگردانید در یک دستگاه به پیکربندی قبلی.

داشبورد Nagios XI شامل تصویری بسیار جذاب است نمودارهای رنگی ، نمودارها و شماره گیریها. شما می توانید داشبورد را سفارشی کنید و نسخه هایی را برای اعضای مختلف تیم و همچنین مدیران غیر فنی که نیاز به اطلاع رسانی دارند ایجاد کنید.

بسته Nagios XI شامل تمام ابزارک های مورد نیاز برای مونتاژ داشبورد سفارشی از طریق رابط کشیدن و رها کردن است. این سیستم دارای گزارش های استاندارد است و شما حتی می توانید خروجی دلخواه خود را بسازید.

ناگیوس داده های عملکرد را ضبط و ذخیره می کند, بنابراین می توانید ابزارهای تحلیل رابط را برای پخش مجدد حوادث ترافیکی تحت سناریوهای مختلف کار کنید. ویژگی های برنامه ریزی ظرفیت این سیستم به اضافه بار بالقوه احتمالی که باعث از بین رفتن بسته ها می شود ، کمک می کند.

Nagios XI سیستم های مجازی ، سرویس های ابری ، سایت های از راه دور و سیستم های بی سیم و همچنین شبکه های سیمی سنتی را پوشش می دهد. فقط می توانید این مانیتور را روی آن نصب کنید CentOS و RHEL Linux. اگر آنها را ندارید اما VMware یا Hyper-V شما می توانید آن را در آنجا نصب کنید. Nagios XI در دسترس است محاکمه 60 روزه رایگان.

5. Ipswitch WhatsUp Gold

داشبورد طلای WhatsUp

محصول Ipswitch WhatsUp Gold دستگاه های شبکه را رصد می کند و از شرایط خطای احتمالی از جمله حافظه دستگاه و فرسودگی پردازنده هشدار می دهد. این هشدارها از طریق مدیریت می شوند SNMP و شما را خاموش کردن ظرفیت و مشکلات خرابی که باعث از بین رفتن بسته ها می شود.

این نرم افزار شامل یک ویژگی کشف شبکه, که تمام داده های مانیتور را جمع آوری می کند. این دائماً توپولوژی شبکه LAN را به روز می کند ، و افزودنیهای موجودی ، جابجایی ها و حذف ها را کشف می کند. فرآیند کشف یک لیست دستگاه ایجاد می کند و نقشه شبکه ایجاد می کند. این نقشه از داده های جمع آوری شده در لینک اطلاعات و شبکه لایه های. نقشه دستگاه های مشکل دار را به رنگ قرمز نشان می دهد. نقشه برداری از لینک های شبکه به Cloud گسترش می یابد و همچنین شامل محیط های مجازی و دستگاه های بی سیم است.

معیارهای عملکرد مانند از بین رفتن بسته در لیست دستگاه و در نقشه شبکه نشان داده شده است.

داشبورد WhatsUp Gold امکان دسترسی به آن را فراهم می کند داده های زنده و تاریخی. این تجزیه و تحلیل روند تقاضای ترافیک را انجام می دهد. هشدارهای زنده در صورت برطرف شدن شرایط خاص طبق قوانین از پیش تنظیم شده ، ایجاد می شوند و می توانید شرایط هشدار دلخواه خود را تنظیم کنید. هشدارها می توانند به عنوان ایمیل ، پیام SMS یا اعلان های Slack برای اعضای تیم ارسال شوند.

WhatsUp Gold نصب دارد سرور ویندوز و می توانید دریافت کنید یک آزمایش رایگان.

نتیجه

قادر بودن به به راحتی جمع آوری پیش بینی نشده در از دست دادن بسته را اصلاح کنید در انجام کار خوب به شما کمک زیادی خواهد کرد. اگرچه ابزارهای موجود در این لیست کمی گران قیمت هستند ، اما آنها در دراز مدت برای خود بپردازند از طریق بهره وری افزایش می یابد و نیاز پهنای باند را کاهش می دهد.

خوشبختانه ، تمام آن ابزارهای گران قیمت که در بالا به آن اشاره کردیم برای آزمایش های رایگان در دسترس است. چند مورد را بررسی کنید تا ببینید بهترین گزینه برای جلوگیری از از بین رفتن بسته چیست.

آیا سطح زیادی از دست دادن بسته را تجربه کرده اید که بر عملکرد شبکه شما تأثیر گذاشته است؟ آیا می دانید بارگیری بیش از حد در شبکه شما رخ می دهد؟ از کدام ابزار برای نظارت بر شبکه خود و جلوگیری از از بین رفتن بسته ها استفاده می کنید؟ در بخش نظرات زیر پیامی در مورد تجربه خود بگذارید و به دیگران در جامعه کمک کنید تا از تجربه شما بیاموزند.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 4 = 6

Adblock
detector