نحوه نظارت بر ترافیک روتر به علاوه بهترین ابزارها

نحوه نظارت بر ترافیک روتر به علاوه بهترین ابزارها

روتر بزرگراه شبکه شماست. دستگاه های موجود در شبکه شما برای ارتباط با سایر دستگاه ها و دسترسی به خدمات آنلاین ، دائماً ترافیک را به عقب و جلو می فرستند. ترافیک رد و بدل شده بین دستگاه ها چیزهای زیادی در مورد شبکه شما می گوید. با نظارت بر ترافیک شبکه می توانید حملات سایبری و رویدادهای شبکه را شناسایی کنید که بر پایداری اتصال شما تأثیر می گذارد. در این مقاله ، ما می خواهیم چگونگی نظارت بر ترافیک روتر را بررسی کنیم.

اگر آن را در اینجا جستجو کرده اید که به دنبال بهترین ابزار برای کار است ، در اینجا آمده است سه ابزار برای نظارت بر ترافیک روتر:

 1. آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow (آزمایش رایگان) نظارت و تحلیل پهنای باند و پهنای باند را با استفاده از داده های جریان که در اکثر روترها ساخته شده است انجام دهید.
 2. مانیتور شبکه Paessler PRTG (آزمایش رایگان) خودکار شناسایی و شروع به نظارت بر تمام روترهای شبکه متصل شده ، و داده های عملکردی خوبی را برای شناسایی خطاها و تنگناهای ترافیکی ارائه می دهد.
 3. ManageEngine NetFlow Analyzer نظارت شبکه در زمان واقعی که از داده های جریان استفاده می کند. قادر به شناسایی تغییرات محیطی و تنظیم هشدارها هستید.

چرا به نظارت بر ترافیک روتر نیاز دارم؟?

نظارت بر ترافیک شبکه برای نظارت بر عملکرد شبکه و دستگاه های متصل مهم است. دستگاه ها و برنامه های روزمره برای بهره برداری از ترافیک شبکه استفاده می کنند و مهم است که اطمینان حاصل کنید که منابع شبکه به طور مساوی توزیع می شوند تا از این خدمات پشتیبانی شود..

به عنوان مثال ، اگر برنامه ای دارید که به طور نامتناسب از پهنای باند غذا می خورد ، سایر سرویس ها دچار تأخیر و وقفه می شوند. با نظارت بر ترافیک روتر می توانید شناسایی کنید که برنامه باعث ایجاد مشکل شده است و برای بازگشت مجدد اتصال به حالت عادی قدم برداشته اید.

در صورت عدم امکان بررسی بدون کنترل ، گرگهای پهنای باند می توانند منابع شبکه را از سایر دستگاهها دور کنند. به عبارت دیگر ، برای اطمینان از ثابت ماندن عملکرد شبکه ، سرعت نظارت بر ترافیک بسیار مهم است.

با استفاده از روتر خود برای نظارت بر ترافیک

هنگام نظارت بر ترافیک شبکه ، شما می توانید مستقیماً از طریق روتر یا با استفاده از یک ابزار نظارت بر شبکه شخص ثالث ، مانیتورینگ کنید. در این بخش ، ما می خواهیم چگونگی استفاده از روتر برای نظارت بر ترافیک شبکه خود را بررسی کنیم. قبل از شروع ، توجه داشته باشید که فرایند به مارک و مدل روتر شما بستگی دارد. گفته می شود که تعدادی از شباهت ها در بین فروشندگان وجود دارد:

 • اگر می خواهید از روتر خود برای نظارت بر ترافیک شبکه استفاده کنید ، ابتدا باید آدرس IP محلی روتر خود را پیدا کنید. اگر آدرس IP را تغییر نداده اید ، احتمالاً اینگونه باشد 192.168.1.1. 
 • در ویندوز اگر آدرس IP را نمی دانید ، آن را باز کنید خط فرمان و دستور زیر را وارد کنید:

C: \ کاربران \ Comparitech>پیکربندی IP

آدرس IP خود را که در کنار آن قرار دارد پیدا خواهید کرد Gateway پیش فرض, که چیزی شبیه به این است:

Gateway پیش فرض. . . . . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.6

 • اکنون که آدرس IP دارید ، مرورگر وب خود را باز کرده و آدرس IP را در نوار جستجو تایپ کنید. اکنون فشار دهید وارد.
 • صفحه ای نمایش داده می شود که از شما می خواهد سرپرست روتر خود را وارد کنید نام کاربری و کلمه عبور. اگر نام کاربری و رمز عبور منحصر به فردی را پیکربندی نکرده اید ، باید مدارک روتر را برای یافتن اعتبارنامه ورود به سیستم بررسی کنید. (همچنین می توانید برای اطلاعات در مورد تنظیمات کارخانه یک فروشنده بصورت آنلاین جستجو کنید).
 • پس از ورود به سیستم ، می توانید با رابط روتر ارتباط برقرار کنید. آنچه داده های عملکردی را می توانید در این مرحله مشاهده کنید به فروشنده ای که آن را تولید کرده است بستگی دارد. سعی کنید لیستی از دستگاهها یا یک بخش وضعیت را جستجو کنید (برخی از روترهای مدرن دارای پایش پهنای باند هستند).
 • پس از یافتن بخشی که ترافیک شبکه را نشان می دهد ، می توانید جستجو کنید که کدام دستگاه ها از پهنای باند بیشتری استفاده می کنند. اگر این اطلاعات را پیدا نکردید یا جزئیات کافی وجود ندارد ، باید به جای آن از یک ابزار نظارت بر شبکه استفاده کنید.

نحوه نظارت بر ترافیک شبکه با استفاده از بستن خرناس بسته (Wireshark)

نحوه نظارت بر ترافیک روتر به علاوه بهترین ابزارها

نظارت بر ترافیک روتر با یک ابزار نظارت بر شبکه به دلیل طیف وسیعی از گزینه های نظارت که در اختیار شما است ، بهترین راه برای طی کردن است. Wireshark یکی از محبوب ترین آنالایزرهای wifi یا sniffers بسته در جهان است. بسیاری از شرکت ها از این ابزار برای نظارت بر ترافیک شبکه خود استفاده می کنند.

Wireshark به دلیل استفاده رایگان از Wireshark به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند عملکرد شبکه را با اطمینان کنترل کند. در این بخش ، ما می خواهیم چگونگی استفاده از Wireshark را برای نظارت بر شبکه خود بررسی کنیم.

قبل از شروع ، شما نیاز به بارگیری و نصب برنامه از این لینک در اینجا دارید. در طی مراحل نصب مطمئن شوید که خودتان هستید WinPcap را نصب کنید در صورت درخواست ، می توانید ترافیک شبکه زنده را ضبط کنید.

اکنون که برنامه نصب شده است ، زمان آن رسیده است که تنظیمات نظارت خود را پیکربندی کنید.

هنگامی که Wireshark را راه اندازی کردید ، در زیر گرفتن انواع مختلفی از اتصالات به شما نشان داده می شود: اتصال به شبکه بلوتوث ، اترنت ، شبکه فقط میزبان VirtualBox و Wi-Fi.

 1. اولین چیز شما لازم است انجام دهید این است که نوع شبکه ای را که می خواهید نظارت کنید انتخاب کنید - وای فای در این مثال استفاده می شود تغییر مکان یا Ctrl کلید برای انتخاب چند شبکه).
 2. کلیک کنید بر روی گرفتن دکمه در بالای صفحه.
 3. هنگامی که منوی کشویی مطبوعات را نشان داد شروع کنید برای شروع ضبط بسته (یا دوبار کلیک کنید در شبکه ای که می خواهید داده ها را از آن بگیرید).
 4. برای متوقف کردن گرفتن بر روی قرمز کلیک کنید متوقف کردن دکمه کنار باله کوسه در نوار ابزار.

خواندن داده های بسته در Wireshark 

اکنون که بسته های خود را در Wireshark ضبط کرده اید ، زمان آن رسیده است که آنها را بازرسی کنید. در Wireshark ، داده های بسته های ضبط شده به سه بخش مختلف تقسیم می شوند. هر یک از این بخش اطلاعات متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد. این بخش ها عبارتند از:

 • لیست بسته ها - در زیر نوار جستجو واقع شده است. تعداد ، زمان ، مقصد منبع ، پروتکل و اطلاعات پروتکل های ضبط شده را نشان می دهد. بخش لیست بسته ها ، جزئیات اصلی مورد نیاز در طول نظارت را برای شما ارائه می دهد.
 • جزئیات بسته - واقع در زیر بسته صفحه لیست پروتکل ها را در بسته انتخابی نشان می دهد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر می توانید بر روی فلش کنار داده های بسته کلیک کنید.
 • بسته های بایت - واقع در پایین صفحه در زیر جزئیات بسته صفحه داده های داخلی بسته را در قالب شش ضلعی نشان می دهد.

این سه حوزه ای است که هنگام نظارت بر ضبط بسته ها باید به آنها نگاه کنید. توجه به این نکته مهم است که Wireshark از کدگذاری رنگ برای کمک به کاربر در تمایز بین انواع بسته های ضبط شده کمک می کند. برای اینکه دریابید که هر رنگ بر روی کدام بسته کلیک می کند چشم انداز > قوانین رنگ آمیزی. با فشار دادن روی می توانید قوانین جدیدی ایجاد کنید + دکمه یا قوانین را حذف کنید - دکمه.

استفاده از فیلترها در Wireshark 

هنگام ضبط داده ها در Wireshark ، برای محدود کردن اطلاعاتی که جمع آوری می کنید ، باید یک فیلتر ضبط را پیکربندی کنید. برای فیلتر کردن بسته ها روی Wireshark کلیک کنید فیلتر جعبه زیر نوار ابزار را وارد کرده و وارد کنید TCP (یا پروتکل دیگری که می خواهید برای آن فیلتر کنید). معیارهای جستجوی TCP اطمینان حاصل می کنند که فقط بسته های با استفاده از پروتکل TCP ضبط می شوند. شما همچنین می توانید از نشانک نماد در سمت چپ قسمت ورودی برای فعال کردن سایر فیلترهای محبوب.

علاوه بر این ، می توانید فیلترها را برای فیلتر کردن داده هایی که قبلاً ضبط شده اند ، اعمال کنید. به اینها گفته می شود فیلترها را نمایش دهید.

سه ابزار و نرم افزار نظارت بر ترافیک روتر

در حالی که Wireshark ابزاری مناسب است ، ارائه نمی دهد انواع ویژگی ها یا تجربه کاربری تصفیه شده ای که بسیاری از ابزارهای اختصاصی دیگر انجام می دهند. در این بخش می خواهیم به سه ابزار جایگزین برتر برای نظارت بر ترافیک شبکه بپردازیم:

1. SolarWinds NetFlow Analyser Traffic (دادگاه رایگان)

نحوه نظارت بر ترافیک روتر به علاوه بهترین ابزارها

آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow ابزاری برای نظارت بر زیرساخت ها است که بر ترافیک روتر برای انواع فروشندگان نرم افزار نظارت می کند. برنامه ارائه می دهد پهنای باند و نظارت بر عملکرد که می تواند از طریق مدیریت شود داشبورد تجزیه و تحلیل عملکرد. داشبورد تجزیه و تحلیل عملکرد کاربر را قادر می سازد تا معیارهای عملکرد را بر روی یک جدول زمانی بکشد و رها کند که روند کلی داده های شبکه را نشان می دهد..

آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow استفاده می کند NetFlow, جی جریان, sFlow, NetStream, IPFIX, و SNMP برای نظارت بر شبکه خود برای نظارت بر پهنای باند ، این سیستم عامل می تواند برنامه های پهنای باند پهنای باند یا دستگاه ها را شناسایی کند. تمام این اطلاعات را می توان از طریق داشبورد مشاهده کرد. می توانید نمودارهای پای را مشاهده کنید 10 برنامه برتر و منابع NetFlow.

اگر به دنبال یک تجربه نظارت دقیق و پهنای باند پهنای باند هستید, آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow یک جایگزین عالی برای Wireshark است. این نرم افزار با قیمتی معادل 1945 دلار (1،560 پوند) شروع می شود. همچنین وجود دارد محاکمه رایگان 30 روزه نسخه ای که می توانید بارگیری کنید.

SolarWinds NetFlow Analyser TrafficDownload 30 روز آزمایشی رایگان

2. مانیتور شبکه Paessler PRTG (آزمایشی رایگان)

نحوه نظارت بر ترافیک روتر به علاوه بهترین ابزارها

مانیتور شبکه Paessler PRTG یکی دیگر از ابزارهای نظارت بر شبکه است که می تواند برای نظارت بر ترافیک استفاده شود. مانیتور شبکه PRTG استفاده می کند SNMP, NetFlow, sFlow, و jFlow برای نظارت بر عملکرد شبکه این ابزار به کاربر امکان می دهد میزان پهنای باند دستگاه های موجود در شبکه را اندازه گیری کند تا مطمئن شود هیچ وسیله ای از منابع زیادی استفاده نمی کند.

سنسور ترافیک SNMP از پیش تنظیم شده برای نمایش داده های ترافیک در ترافیک در, ترافیک بیرون, و کل ترافیک. این موارد را می توان گسترش داد تا شامل شود خطاها در داخل و خارج, دور انداختن در داخل و خارج, بسته های Unicast در داخل و خارج, بسته های غیر عادی در داخل و خارج, بسته های چند مرحله ای داخل و خارج, پخش بسته ها در داخل و خارج, و پروتکل های ناشناخته. می توانید در یک بازه زمانی زمانی مورد نظر خود بین Live Data یا Historic Data انتخاب کنید.

مانیتور شبکه PRTG برای کمتر از 100 سنسور رایگان است. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری داشته باشید ، باید یک نسخه به روز را خریداری کنید. نسخه های پرداخت شده از مانیتور شبکه PRTG برای سنسورهای نامحدود و پنج نصب سرور از 1600 دلار (1،283 پوند) برای 500 سنسور و یک نصب سرور تا 60،000 دلار (48126 پوند) شروع کنید. وجود دارد نسخه آزمایشی 30 روزه رایگان.

Paessler PRRG Network MonitorDownload آزمایشی 30 روزه رایگان

3. ManageEngine NetFlow Analyzer

نحوه نظارت بر ترافیک روتر به علاوه بهترین ابزارها

ManageEngine NetFlow Analyzer مانیتور پهنای باند است که است بررسی ترافیک شبکه در زمان واقعی. این نرم افزار از داده های جریان در قالب پشتیبانی می کند NetFlow, sFlow, IPFIX, خالص, jFlow, و AppFlow. تمام این اطلاعات را می توان از داشبورد مشاهده کرد که نمایش کاملی از عملکرد شبکه را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال ، می توانید نمودارهای پای را در برنامه های برتر و پروتکل های برتر درون شبکه مشاهده کنید.

برای نظارت بر تغییرات در محیط شما, ManageEngine NetFlow Analyzer دارای هشدار مبتنی بر آستانه. می توانید مقادیر آستانه خود را پیکربندی کنید تا تصمیم بگیرید که چه فعالیتی باعث ایجاد هشدار خواهد شد. به عنوان مثال ، می توانید برای استفاده از پهنای باند آستانه تعیین کنید و تعداد دفعاتی را که می توان از آن استفاده کرد قبل از ارسال هشدار به سمت آن ، تصریح کنید.

ManageEngine NetFlow Analyzer در دسترس است پنجره ها و لینوکس و به عنوان نسخه ضروری یا Enterprise در دسترس است. نسخه ضروری 595 دلار (477 پوند) با 10 مجوز برای رابط ها و پشتیبانی از جریانهای تا 50k هزینه دارد.

نسخه Enterprise دارای 1295 دلار (1،039 پوند) با مجوز برای 10 رابط و پشتیبانی از جریان تا 80k در هر مجموعه است. همچنین یک نسخه آزمایشی 30 روزه رایگان وجود دارد که می توانید از این لینک در اینجا بارگیری کنید.

نظارت بر ترافیک روتر با مانیتور شبکه

اگرچه روش های بی شماری برای نظارت بر ترافیک روتر وجود دارد ، ما توصیه می کنیم برای بهترین نتایج ، یک ابزار نظارت بر شبکه را بارگیری کنید. حتی بهترین روترها فقط می توانند اطلاعات زیادی را به شما نشان دهند. استفاده از یک راه حل تخصصی نظارت بر شبکه باعث می شود دید بسیار بهتری به شما ارائه شود.

ابزارهایی مانند Wireshark, آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow, مانیتور شبکه PRTG, و ManageEngine NetFlow Analyzer همه برای نظارت بر ترافیک شبکه در شرکتهای مدرن ایده آل هستند.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

35 + = 37

Adblock
detector