توان در مقابل پهنای باند: درک ابزارهای تفاوت پلاس

توان در مقابل پهنای باند

در اندازه گیری عملکرد شبکه به عنوان سرعت ، فاکتورهای کمی به همان اندازه مهم هستند. سرعت سفر بسته‌ها از فرستنده به گیرنده ، تعیین میزان ارسال اطلاعات در یک بازه زمانی معین را تعیین می کند. سرعت پایین شبکه منجر به یک شبکه کند می شود با برنامه هایی که با سرعت حلزون حرکت می کنند. در این مقاله ، ما به کارایی در مقابل پهنای باند نگاه می کنیم تا توضیح دهیم که چگونه می توان از این مفاهیم کلیدی برای اندازه گیری سرعت شبکه استفاده کرد.

به طور خلاصه ، توان و پهنای باند را می توان به شرح زیر تعریف کرد:

  • توان - کارآیی اصطلاحی است که می تواند داده ها را در یک بازه زمانی مشخص از مبدأ به مقصد منتقل کند
  • پهنای باند - پهنای باند ، اصطلاحی است که برای حداکثر ظرفیت انتقال یک شبکه استفاده می شود.

ما می خواهیم این دو مفهوم را با جزئیات بیشتر در زیر بررسی کنیم.

توان چیست؟?

توان نامی است که به آن داده می شود مقدار داده هایی که می توانند در یک بازه زمانی خاص ارسال و دریافت شوند. به عبارت دیگر ، توان عملیاتی میزان دستیابی پیام ها به مقصد خود را با موفقیت اندازه گیری می کند. این یک اقدام عملی برای تحویل بسته واقعی است نه تحویل نظری بسته. متوسط ​​توان مصرفی به کاربر می گوید که چند بسته در مقصد به مقصد خود می رسند.

برای داشتن بسته های خدماتی با کارایی بالا ، باید با موفقیت به مقصد خود برسید. اگر تعداد زیادی از بسته ها در هنگام گم شدن از بین بروند و به همین دلیل ناموفق باشند ، عملکرد شبکه ضعیف خواهد بود. نظارت بر توان شبکه برای سازمانهایی که به دنبال نظارت بر عملکرد واقعی شبکه و تحویل بسته موفقیت آمیز هستند بسیار مهم است.

بیشتر زمان تولید شبکه در اندازه گیری می شود بیت در ثانیه (bps) اما بعضی اوقات اندازه گیری می شود بسته های داده در ثانیه. توان شبکه به عنوان یک رقم متوسط ​​که برای نشان دادن عملکرد کلی شبکه استفاده می شود ، اندازه گیری می شود. اندازه گیری توان کم میزان ، مشکلاتی مانند از بین رفتن بسته ها را در هنگام گم شدن بسته ها در هنگام ترانزیت نشان می دهد (این موارد در صورت رد شدن از طریق صوتی می تواند برای تماس های صوتی VoIP ویرانگر باشد).

پهنای باند چیست?

پهنای باند اندازه گیری میزان ارسال و دریافت اطلاعات در هر زمان است. هرچه پهنای باند شبکه ای بیشتر باشد ، داده های بیشتری نیز می تواند به جلو و عقب ارسال کند. اصطلاح پهنای باند برای اندازه گیری سرعت بلکه برای اندازه گیری ظرفیت استفاده نمی شود. پهنای باند را می توان در اندازه گیری کرد بیت در ثانیه (bps) مگابیت در ثانیه (مگابیت در ثانیه) و گیگابیت بر ثانیه (Gbps).

نکته مهم در مورد پهنای باند این است که داشتن پهنای باند بالا ، عملکرد بالا شبکه را تضمین نمی کند. اگر توان خروجی در شبکه تحت تأثیر تأخیر ، از بین رفتن بسته ها و صدای جرقه قرار بگیرد ، خدمات شما حتی اگر مقدار قابل توجهی از پهنای باند در دسترس داشته باشید ، تأخیر را مشاهده می کنند..

پهنای باند در مقابل توان: تحویل بسته نظری و تحویل بسته واقعی

پهنای باند سطح و توان به نظر می رسد مشابه هستند اما در عمل نمی توانند از هم جدا شوند. متداول ترین قیاس که برای توصیف رابطه این دو مورد استفاده می شود این است پهنای باند را به عنوان لوله و توان آن را به عنوان آب در نظر بگیرید. هرچه لوله یا پهنای باند بزرگتر باشد ، آب یا داده بیشتری می توانند در یک زمان از طریق آن جریان پیدا کنند.

در یک شبکه این بدان معنی است که مقدار پهنای باند تعداد بسته ها را می توان ارسال و دریافت کرد بین دستگاهها در یک زمان و مقدار توان مصرفی به شما می گوید که در واقع چند بسته در حال انتقال است.

به عبارت دیگر ، پهنای باند اندازه گیری نظری را برای حداکثر تعداد بسته هایی که می توان انتقال و توان مصرفی را به شما می گوید ، تعداد بسته هایی را که در واقع با موفقیت منتقل می شوند ، به شما می گوید. در نتیجه ، به عنوان معیار عملکرد شبکه ، توان مصرفی از پهنای باند مهمتر است.

اگرچه توان عملیاتی اصطلاح بهتری برای سنجش عملکرد شبکه است ، این بدان معنا نیست که پهنای باند هیچ تاثیری در عملکرد ندارد. به عنوان مثال ، پهنای باند تأثیر قابل توجهی در سرعت بارگذاری یک صفحه وب در مرورگر دارد. بنابراین اگر به دنبال استفاده از هاستینگ وب برای یک برنامه هستید ، میزان پهنای باند موجود شما می تواند بر عملکرد برخی خدمات تأثیر بگذارد..

پهنای باند و سرعت یکسان نیستند

تصور غلط رایج این است که از پهنای باند می توان به عنوان معیار سرعت استفاده کرد. ما این مورد را به طور مختصر در بالا مورد بحث قرار داده ایم اما به دلیل چگونگی ترکیب این دو ، ارزش بررسی مجدد دارد. به عنوان مثال ، اغلب ISP ها را مشاهده می کنید که سرویس های پر سرعت را تبلیغ می کنند که به دلیل میزان پهنای باند موجود در بازار به بازار عرضه می شوند.

این باعث بازاریابی خوب می شود اما صحیح نیست. اگر مقدار پهنای باند را افزایش دهید تنها چیزی که تغییر می کند اینست که می توانید داده های بیشتری را در یک زمان ارسال کنید. به نظر می رسد قادر به ارسال اطلاعات بیشتر به طور همزمان شبکه را سریعتر می کنیم اما سرعت واقعی سفر بسته ها را تغییر نمی دهد.

حقیقت این است که پهنای باند فقط یکی از بسیاری از عواملی است که سرعت شبکه را به هم گره می زند. در یک شبکه ، سرعت یک است اندازه گیری زمان پاسخ. عواملی مانند از دست دادن بسته و سرعت تأخیر در تأثیر آن.

پهنای باند شبکه و تأخیر شبکه

پهنای باند و زمان تأخیر نیز به طور مرتب با هم بحث می شوند اما هرکدام معنای منحصر به فرد خود را دارند. ما قبلاً مشخص کرده ایم که پهنای باند ظرفیت شبکه یا میزان انتقال داده ها در یک پنجره زمان است. تأخیر صرفاً مدت زمانی است که داده ها را برای سفر از فرستنده به مقصد خود انجام می دهد.

رابطه بین این دو نزدیک است ، زیرا پهنای باند تعیین می کند که چه مقدار داده می تواند به صورت تئوری در یک زمان ارسال و دریافت شود. با این وجود ، تأخیر تعیین می کند که این بسته ها با چه سرعتی به مقصد خود می رسند. به حداقل رساندن زمان تأخیر ، حرکت هر چه سریعتر شبکه مهم است.

نظارت بر عملکرد شبکه با توان خروجی (از جمله تأخیر و از دست دادن بسته)

اگر به دنبال اندازه گیری عملکرد شبکه هستید ، استفاده از توان شبکه به جای اینکه به ظرفیت پهنای باند نگاه کنید ، منطقی تر خواهد بود. سرپرستان شبکه روشهای مختلفی دارند که می توانند از آنها برای اندازه گیری عملکرد ضعیف در یک شبکه با سطح سازمانی استفاده کنند.

استفاده از توان برای اندازه گیری عملکرد شبکه در هنگام عیب یابی مفید است زیرا به مدیران کمک می کند تا علت اصلی شبکه کند را نشان دهند. با این حال ، تنها یکی از سه عامل تعیین کننده عملکرد شبکه است. دو مورد دیگر تاخیر و از بین رفتن بسته ها هستند:

  • تاخیر - اصطلاح مورد استفاده برای مدت زمان لازم برای انتقال بسته از مبدا به مقصد. با تاخیر می توان چند روش مانند زمان سفر دور یا انتقال یک طرفه را اندازه گیری کرد
  • از دست دادن بسته - اصطلاحی که برای مشخص کردن تعداد بسته های گم شده در هنگام انتقال هنگام انتقال شبکه استفاده می شود

اندازه گیری این سه نفر در کنار هم ، چشم انداز کاملاً کامل تری از عملکرد شبکه در اختیار مدیران قرار می دهد.

ابزار برای نظارت بر عملکرد و عملکرد

بسته آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds (آزمایشی رایگان)

تصویر بسته بسته های پهنای باند شبکه SolarWinds

بسته آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds محصولی است که می تواند توان شبکه شبکه شما را به طور دقیق اندازه گیری کند. می توانید داده های جریان توان را در کنار پهنای باند مانیتورینگ با SNMP مشاهده کنید. همچنین یک تست توان عملیاتی شبکه وجود دارد که می تواند با نقشه های سیاست قبل و بعد QoS مخلوط شود تا نشان دهد آیا سیاست QoS شما در حال بهبود عملکرد اضافه کاری شبکه است یا خیر..

آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds PackDownload آزمایشی 30 روزه رایگان

همچنین مشاهده کنید: QOS چیست؟

ابزاری برای پهنای باند شبکه

اگرچه پهنای باند شبکه اندازه گیری سرعت نیست ، اما نظارت بر در دسترس بودن پهنای باند برای اطمینان از پهنای باند نظری شما در عمل در صورت نیاز ، مهم است. انجام پهنای باند پهنای باند با یک ابزار نظارت بر شبکه به شما امکان می دهد مقدار واقعی پهنای باند موجود برای دستگاه های خود را در داخل شبکه مشاهده کنید.

آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow (آزمایش رایگان)

عکس صفحه تحلیلگر ترافیک SolarWinds NetFlow

یکی از بهترین ابزارها برای نظارت بر پهنای باند شبکه ، استفاده از آن است آنالایزر ترافیک SolarWinds NetFlow. با SolarWinds NetFlow Analyser Traffic Analytzer ، شما می توانید در دسترس بودن پهنای باند نظارت کنید و گره های پهنای باند را در شبکه خود شناسایی کنید. گره های پهنای باند دستگاه ها یا برنامه هایی هستند که حجم زیادی از پهنای باند را مصرف می کنند. مصرف زیاد پهنای باند می تواند دستگاهی با عملکرد ضعیف یا دستگاهی را به خطر بیاندازد.

هنگامی که می دانید کدام ابزار از یک پهنای باند متناسب با شبکه استفاده می کند ، می توانید به دنبال راه هایی برای کاهش مشکل و ارائه خدمات بیشتر به دستگاه های دیگر باشید. این میزان ظرفیت پهنای باند شما در دسترس سایر دستگاه ها را افزایش می دهد.

SolarWinds NetFlow Analyser TrafficDownload 30 روز آزمایشی رایگان

همچنین ، رایگان بسته نرم افزاری SolarWinds Flow Tool علاوه بر این مفید برای زره ​​پوش تجزیه و تحلیل شما است. این بسته شامل یک رابط است که به شما کمک می کند تا روترهای سیسکو را برای ارسال داده های NetFlow به کلکسیون خود پیکربندی کنید. دو ابزار دیگر شما را قادر می سازد تا داده های راهنمایی و رانندگی را در سراسر شبکه برای اهداف آزمایش و گردش در اختیار شما قرار دهد و همچنین برای بررسی عملکرد تجهیزات و خدمات شبکه در مواجهه با تقاضای اضافی ، ترافیک ایجاد کند..

بسته نرم افزاری ابزار 100٪ رایگان SolarWinds Flow Tool

مانیتور شبکه Paessler PRTG

تصویر مانیتور شبکه PRTG

یکی دیگر از ابزارهای عالی برای پایش پهنای باند استفاده است مانیتور شبکه Paessler PRTG. مانیتور شبکه PRTG به شما امکان می دهد تا دستگاه های درون شبکه خود را رمزگشایی کرده و بر استفاده از ترافیک نظارت کنید. با مانیتور شبکه PRTG می توانید نظارت کنید SNMP, NetFlow, و ترافیک WMI برای نگه داشتن زبانه ها در دسترس بودن پهنای باند.

PRTG Network Monitor همچنین به شما کمک می کند تا با هاگ های پهنای باند برخورد کنید تا بتوانید ببینید که چه میزان پهنای باند توسط دستگاه ها و برنامه های فردی مصرف می شود. این تضمین می کند که شبکه شما برای هر دستگاه بهینه شده است و شما چند سرویس ندارید که اتصال شما را به سمت خزیدن کاهش می دهد.

نحوه بهینه سازی پهنای باند شبکه

اگرچه پهنای باند همانند سرعت پهنای باند شبکه بهینه نیست می تواند بر عملکرد شبکه تأثیر منفی بگذارد و تجربه کاربری فرعی را در بسیاری از برنامه ها ایجاد کند. در این بخش می خواهیم چگونگی اطمینان از بهینه سازی پهنای باند خود را بررسی کنیم:

  • از تنظیمات QoS استفاده کنید
  • از برنامه های مبتنی بر ابر استفاده کنید
  • ترافیک غیر ضروری را از بین ببرید
  • پشتیبان گیری و به روزرسانی های خارج از ساعت های اوج را انجام دهید

از تنظیمات QoS استفاده کنید 

سازمان ها معمولاً تنظیمات QoS یا کیفیت خدمات را برای کمک به شبکه برای پشتیبانی از برنامه های مهم حیاتی پیاده سازی می کنند. با تنظیمات QoS ، می توانید خط مشی های راهنمایی و رانندگی را برای اولویت بندی انواع خاصی از ترافیک تنظیم کنید تا برنامه های دارای نگهداری بالا از تمام پهنای باند مورد نیاز خود را برای انجام مناسب داشته باشند..

به عنوان مثال ، اگر سیستم تلفنی VoIP را اجرا می کردید می توانید تنظیمات QoS را برای اولویت بندی ترافیک صوتی تنظیم کنید. با اولویت بندی ترافیک صوتی ، اطمینان حاصل خواهید کرد که کاربران نهایی بهترین تجربه ممکن را در اختیار کاربران خود قرار می دهند زیرا بسته های صوتی نسبت به اشکال مهم تر از ترافیک اولویت دارند..

از برنامه های مبتنی بر ابر استفاده کنید

گاهی اوقات ساده ترین راه برای بهینه سازی شبکه ، استقرار برنامه های کاربردی در ابر است. با استفاده از ابرهای عمومی و خصوصی ، فشار حفظ ترافیک در شبکه خود را بارگیری می کنید. با اجازه دادن به یک شرکت شخص ثالث با عملکرد این برنامه ها مقابله می کنید ، فشارهای مانیتورینگ را کاهش می دهید و همچنین می توانید عملکرد برنامه های کاربردی مرتباً خود را افزایش دهید.

ترافیک غیر ضروری را از بین ببرید

حتی در پربازده ترین محیط ها ، می توان تعجب آور بود که چه میزان ترافیک غیر ضروری در شبکه ها جمع می شود. یافتن کارمندان در حال مرور در YouTube یا پخش فیلم در Netflix غیر معمول نیست! سفت کردن خط مشی های داخلی خود برای مسدود کردن این ترافیک می تواند به اطمینان حاصل شود که پهنای باند در برنامه های بی ربط به کارهای روزانه هدر نمی رود.

پشتیبان گیری و به روزرسانی های خارج از ساعت های پیک انجام دهید

موارد بسیاری وجود دارد که سازمانها با پشتیبان گیری گسترده از شبکه و بروزرسانی ها در وسط روز ، پهنای باند را تحت فشار قرار می دهند. این به روز رسانی های نرم افزاری می توانند تأثیر قابل توجهی در دسترس بودن پهنای باند شبکه داشته باشند. این امر باعث تاخیر در زمان واقعی و عملکرد ضعیف برای کاربران می شود.

زمانبندی پشتیبان و وصله های نرم افزاری برای خارج از ساعات کاری یا ساعات اوج به حداقل رساندن تأثیر این تغییرات بر روی شبکه کمک خواهد کرد. انجام این تغییرات لازم در خارج از ساعات کاری عادی ، اطمینان حاصل می کند که شبکه برای همه آماده و کار می کند.

همچنین ببینید: بهترین نرم افزار و ابزارهای پایش پهنای باند رایگان

نحوه بهینه سازی توان شبکه

درست مانند پهنای باند شبکه ، توان عملیاتی را نیز می توان بهینه کرد. کلید بهینه سازی توان شبکه شما به حداقل رساندن زمان تأخیر است. هرچه زمان تأخیر بیشتر باشد ، توان عملیاتی آن پایین تر است. توان کم عملکرد عملکرد ضعیف را برای کاربران نهایی فراهم می کند. روش های مختلفی برای به حداقل رساندن تأخیر وجود دارد و ما در اینجا می خواهیم به چند ساده ترین روش نگاه کنیم.

نظارت بر استفاده نهایی

شایع ترین علت تاخیر سایر کاربران در شبکه است. اگر کارمندان از ابزارها یا برنامه های فشرده ترافیکی استفاده می کنند ، عملکرد شبکه می تواند بطور چشمگیری کند شود ، خصوصاً اگر فرد بارگیری را انجام دهد. نظارت بر استفاده از نقطه انتهایی می تواند به شما امکان دهد وقتی کارمندان باعث ایجاد تأخیر در برنامه هایی می شوند که ممکن است مربوط به کار باشد ، مشکل را پیدا کنید.

با استفاده از یک ابزار نظارت بر شبکه مانند مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds یا مانیتور شبکه Paessler RTG می تواند دستگاه هایی را که در حال خواندن اطلاعات موجود هستند به شما نشان دهد. پس از اتمام کار ، می توانید برای خلاص شدن از شر آنها اقداماتی انجام دهید.

بسته های شبکه شبکه را پیدا و آدرس دهید

تنگناهای شبکه یکی از اصلی ترین مقصرین شبکه های با تأخیر زیاد است. تنگناهای شبکه جایی است که ترافیک احتراق می شود و عملکرد شبکه را کند می کند. این تنگناها بسته به زمان احتراق ترافیک ، در طول روز ممکن است رخ دهد. در سازمان های بزرگتر ، این کار پس از ناهار هنگام بازگشت کارکنان به کار خود ادامه می دهد ، اما هر زمان ممکن باشد شبکه عملیاتی شود.

پرداختن به تنگناهای شبکه می تواند از راه های مختلفی از طریق به روزرسانی روتر یا سوئیچ انجام شود تا از سطح ترافیک همگام باشید. روش دیگر کاهش تعداد گره های کلی است (این باعث می شود فاصله مسافت بسته ها برای مسافرت و کاهش احتقان کاهش یابد).

همچنین مشاهده کنید: بهترین ابزار برای نظارت بر توان

توان در مقابل پهنای باند: بستن کلمات

پهنای باند و پهنای باند دو مفهوم متفاوت هستند اما هنوز هم رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. توجه به هر دو کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که شبکه شما بهترین عملکرد ممکن را دارد. به یاد داشته باشید که پهنای باند لوله انتقال ظرفیت نظری است در حالی که توان آن آب است که میزان تحویل بسته های موفقیت آمیز را به شما می گوید..

پهنای باند و پهنای باند با هم ، جامع ترین دیدگاه از عملکرد شبکه شما را ارائه می دهد. ترکیب این دو به شما امکان می دهد اطمینان حاصل کنید که از پهنای باند شما بهینه استفاده شده است و به شما این امکان را می دهد تا با مشکلات عملکردی مانند سر از دست دادن بسته روبرو شوید..

مربوط: آموزش برنامه ریزی ظرفیت شبکه

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − = 86

Adblock
detector