تأخیر در مقابل کارآیی – درک تفاوت

تأخیر در مقابل توان

تعدادی از معیارهای مختلف وجود دارد که می تواند برای اندازه گیری سرعت انتقال داده ها در یک شبکه استفاده شود. قادر به گفتن سرعت خدمات خود متریک را برای سنجش عملکرد شبکه فراهم می کند. توان و تأخیر برخی از متداول ترین روش های اندازه گیری شبکه ها هستند. اندازه گیری سطح توان یا تأخیر می تواند به شناسایی مشکلات عملکرد در شبکه شما کمک کند.

با این حال ، این مفاهیم مشابه نیستند. در این مقاله ، ما می خواهیم به این موضوع بپردازیم تفاوت بین تأخیر و توان و چگونه می توان از آنها برای اندازه گیری آنچه در جریان است استفاده کرد. قبل از انجام این کار ، ما قصد داریم تعریف کنیم که تأخیر و توان چیست.

به طور خلاصه ، زمان تأخیر و توان به شرح زیر است:

 • تاخیر - زمان لازم برای انتقال یک بسته از طریق شبکه. شما می توانید این را به صورت یک طرفه به مقصد خود یا به عنوان یک سفر دور اندازه‌ای بسنجید.
 • توان - مقدار داده ارسال شده و در مدت زمان واحد دریافت می شود

ما می خواهیم این موارد را بطور جداگانه با جزئیات بیشتر در زیر بررسی کنیم. اما در ابتدا ، ما قصد داریم این دو را به طور مستقیم مقایسه کنیم.

ما در مورد ابزارهای زیر جزئیات زیادی کسب می کنیم ، اما اگر شما فقط برای یک نگاه سریع وقت دارید ، در اینجا ما هستیم لیست بهترین ابزار برای اندازه گیری توان شبکه و تأخیر شبکه:

 • بسته آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds (امتحان رایگان) ابزارهای تحلیل پهنای باند شبکه ضروری و ابزارهای نظارت بر عملکرد متشکل از مانیتور عملکرد شبکه و آنالایزر ترافیک NetFlow
 • بسته نرم افزاری SolarWinds Flow Tool (ابزار رایگان رایگان) ابزار رایگان برای نظارت بر ترافیک جریان در شبکه.
 • سنسور دور رفت و برگشتی Paessler PRTG QoS (امتحان رایگان) کیفیت اتصال به شبکه که از طریق دو کاوشگر شبکه ارتباط برقرار می کند را تجزیه و تحلیل کنید

رابطه بین توان ، تأخیر و پهنای باند

رابطه بین توان و تأخیر تحت تأثیر مفهوم پهنای باند است. پهنای باند نامی است که به آن داده شده است تعداد بسته هایی که می توانند در سراسر شبکه منتقل شوند. اگر شما به لوله فکر می کنید ، یک لوله فیزیکی مقدار محتوا را که می تواند از طریق لوله انتقال یابد محدود می کند. در زمینه شبکه ، این تعداد بسته های مختلف را می توان به طور همزمان منتقل کرد.

مدت زمان سفر یک بسته از مبدأ به مقصد آن به تاخیری گفته می شود.  تأخیر نشان می دهد چه مدت طول می کشد تا بسته ها به مقصد خود برسند. توان اصطلاحی است که به آن داده شده است تعداد بسته هایی که طی مدت زمانی خاص پردازش می شوند. توان و تأخیر با نحوه کار در یک شبکه ارتباط مستقیمی دارند.

به بیان دیگر ، رابطه این سه به شرح زیر است:

 • پهنای باند یک شبکه را مشخص می کند حداکثر تعداد مکالمه هایی که شبکه می تواند از آنها پشتیبانی کند. مکالمه ها تبادل داده ها از یک نقطه به نقطه دیگر است.
 • تاخیر برای اندازه گیری استفاده می شود این گفتگوها چقدر سریع انجام می شود. هرچه زمان تأخیر بیشتر باشد ، این مکالمات طولانی تر می شوند.
 • سطح تأخیر حداکثر توان یک مکالمه را تعیین می کند. توانمندی میزان داده ها در یک مکالمه قابل انتقال است.

به طور طبیعی ، میزان داده هایی که می توانند در یک مکالمه منتقل شوند ، تأخیر بیشتری را در آن کاهش می دهد. این بدان دلیل است که انتقال داده ها در مکالمه بیشتر طول می کشد زیرا بسته ها مدت زمان بیشتری را برای رسیدن به مقصد خود طول می کشد. اکنون می خواهیم با جزئیات بیشتری به این مفاهیم بپردازیم.

تأخیر شبکه چیست؟?

مهمترین و مهمترین چیز ، تأخیر ، معیار تأخیر است. این اندازه گیری تأخیر به مقدار زمانی که یک بسته برای مسافرت از مبداء به مقصد خود از طریق یک شبکه نیاز دارد ، می پردازد. به طور کلی ، این است اندازه گیری شده به عنوان یک سفر دور اما اغلب به عنوان یک سفر یک طرفه نیز اندازه گیری می شود. تأخیر در سفر معمولاً به این دلیل استفاده می شود که رایانه ها اغلب منتظر هستند تا قبل از ارسال از طریق کلیه داده ها ، از دستگاه مقصد ارسال شوند (این امر تأیید می کند که ارتباطی برای ارسال داده ها به آن وجود دارد).

به عنوان یک نتیجه ، وجود تأخیر نشان می دهد که یک شبکه کند عمل می کند. هرچه مقدار تاخیر بیشتر باشد برای رسیدن یک بسته به مقصد خود زمان بیشتری طول می کشد. این امر منجر به خدماتی که کند و ناپسند هستند. به عنوان مثال ، اگر شما در حال نوشتن چیزی در یک دستگاه از راه دور هستید ، ممکن است تا دو ثانیه تأخیر قبل از آنچه که تایپ کرده اید روی صفحه نمایش داده شود.

تأخیر در مقابل پهنای باند

تأخیر در مقابل کارآیی - درک تفاوت

زمان تاخیر و پهنای باند دو مفهوم بسیار متفاوت هستند که رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. Latency سرعت انتقال بسته را اندازه گیری می کند در حالی که از پهنای باند برای اشاره به حداکثر ظرفیت شبکه استفاده می شود. ساده ترین روش برای توضیح رابطه این دو ، این است پهنای باند به اندازه بزرگ بودن لوله اشاره دارد, و زمان تاخیری برای اندازه گیری سرعت سریع محتوای لوله به مقصد مورد استفاده قرار می گیرد.

این دو رابطه علت و معلولی دارند. به عنوان مثال ، پهنای باند کمتری برای تحقق رسیدن اطلاعات به مقصد و مدت زمان تاخیر بیشتری از آن استفاده خواهید کرد. به همین ترتیب ، هرچه پهنای باند بیشتری داشته باشید بسته‌ها سریعتر به مقصد خود خواهند رسید. این حتی در صورتی که زمان تاخیر داشته باشید این مورد نیز اتفاق می افتد.

چه عواملی باعث تأخیر شبکه می شود?

تأخیر شبکه می تواند به دلیل طیف وسیعی از مسائل ایجاد شود ، اما به طور کلی ، به حالت روترها و فاصله بین دستگاه های شبکه شما کاهش می یابد. هر تعداد مسیریاب بیشتر باید با تأخیر بیشتری سفر کند به این دلیل است که هر روتر باید بسته را پردازش کند. در بیشتر موارد ، این تأخیر قابل توجه نیست ، اما هنگام عبور و مرور از طریق اینترنت می توان آن را برجسته تر نشان داد (زیرا تعداد روترهای بسته از طریق آن افزایش می یابد).

مسافتی که یک بسته می تواند سفر کند نیز می تواند تأثیر چشمگیری بر میزان تأخیر در یک شبکه داشته باشد. بسته ای که به سراسر جهان سفر می کند حداقل 250 ms تاخیر خواهد داشت. در شبکه های سطح شرکت ، زمان تاخیر در میزان کمتری وجود دارد. هنگامی که بسته ها از طریق شبکه به مقصد خود سفر می کنند ، بندرت در یک خط مستقیم به گره سفر می کنند. به همین ترتیب میزان تأخیر بستگی به مسیری دارد که بسته در آن می گیرد.

در یک شبکه به خوبی طراحی شده ، مسیرهای کارآمد باید وجود داشته باشد تا بسته ها سریعاً به مقصد خود برسند. اگر شبکه با مسیرهای شبکه غیرمستقیم ضعیف طراحی شده باشد ، زمان تأخیر بسیار برجسته تر خواهد شد.

توان شبکه چیست؟?

همانطور که قبلاً گفتیم ، توانا اصطلاحی است که برای اشاره به کمیت داده های ارسال شده استفاده می شود که یک سیستم می تواند طی یک بازه زمانی خاص پردازش کند.. توان عملیاتی یک روش خوب برای اندازه گیری عملکرد اتصال به شبکه است زیرا به شما می گوید چند پیام با موفقیت در مقصد می رسند. اگر اکثر پیام ها با موفقیت تحویل داده شوند ، توان کارایی در نظر گرفته می شود. در مقابل ، میزان کم تحویل موفقیت آمیز منجر به توان کمتری خواهد شد.

هرچه توان پایین تر باشد ، عملکرد شبکه نیز بدتر می شود. دستگاه ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر متکی به تحویل بسته هستند ، بنابراین اگر بسته ها به مقصد خود نرسند ، نتیجه نهایی کیفیت خدمات پایین نخواهد بود. در چارچوب تماس VoIP ، توان عملیاتی باعث می شود تماس گیرندگان از تماس ضعیف با جستجوی صوتی استفاده کنند.

توان در مقابل پهنای باند

پهنای باند اصطلاحی است که برای توصیف حداکثر مقدار داده ای که می تواند در شبکه شما منتقل شود ، استفاده می شود. پهنای باند شبکه شما محدود به استاندارد اتصال به اینترنت شما و قابلیت های دستگاه های شبکه شما است. به پهنای باند به عنوان محدودیت اتصال به شبکه خود فکر کنید. در مقابل ، بازده نرخ انتقال داده واقعی است که در شبکه شما رخ می دهد.

ناگفته پیداست که توان پایین تر از پهنای باند است. دلیل این امر این است که پهنای باند نشان دهنده حداکثر قابلیت های شبکه شما و نه میزان انتقال واقعی است. این مهم است که توجه داشته باشید در دوره های اوج یا هنگامی که مسائل مربوط به عملکرد شایع هستند زیرا توان تولید اغلب از پهنای باند پایین تر خواهد بود.

چه عاملی باعث ایجاد توان شبکه می شود?

توان عملیاتی شبکه ضعیف توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود. یکی از اصلی ترین مقصرین این است عملکرد ضعیف سخت افزار. اگر دستگاه هایی مانند روترها تخریب عملکرد ، خطا را تجربه می کنند ، یا به سادگی منسوخ شده اند ، می توانید با توان کم کار خود را تمام کنید. به همین ترتیب ، اگر شبکه ها با ترافیک زیادی پر ازدحام شوند ، از بین رفتن بسته ها اتفاق می افتد. از بین رفتن بسته ها جایی است که بسته ها در هنگام انتقال گم می شوند. کارایی شبکه پایین اغلب هنگام بسته شدن بسته ها در هنگام انتقال ایجاد می شود.

چگونه می توان تأخیر و توان را اندازه گرفت

تأخیر یکی از روشهای مطمئن برای اندازه گیری سرعت شبکه شما است. تأخیر در میلی ثانیه اندازه گیری می شود. در صورتی که می خواهید میزان داده های سفر از یک نقطه به نقطه دیگر را اندازه گیری کنید ، از توان شبکه استفاده می کنید. توان در بیت بر ثانیه اندازه گیری می شود. در قالب مگابیت در ثانیه (Mbps) یا گیگابیت بر ثانیه (Gbps). توان عملیاتی نرخی است که بسته ها طی مدت زمانی خاص با موفقیت به مقصد خود می رسند. در حالی که شما می توانید توان را محاسبه کنید ، اندازه گیری آن با bps ساده تر است تا یک محاسبه.

چرا تأخیر و توان شبکه اهمیت زیادی دارند?

تأخیر و توان شبکه هم مهم است زیرا آنها تاثیری در عملکرد شبکه شما دارند. اگر زمان تاخیر خیلی زیاد باشد ، بسته ها زمان بیشتری را برای رسیدن به مقصد خود می طلبند. هرچه زمان رسیدن بسته ها برای رسیدن به مقصد مورد نیاز باشد ، دستگاه ها ، خدمات و برنامه های کندتر در شبکه کار می کنند. به همین ترتیب ، هرچه میزان توان کمتر باشد ، تعداد بسته های پردازش شده در یک بازه زمانی خاص کمتر می شود.

وقتی تأخیر و توان کمترین حضور را داشته باشند ، مشکلی نیستند. با این حال ، لحظه ای تأخیر خیلی زیاد می شود و یا توان خود را کاهش می دهد ، پس از آن شبکه شما متوقف می شود. این نقطه ای است که در آن سرویس ها به صورت کند و بی صدا شروع می شوند زیرا بسته ها با سرعتی که قادر به دستیابی به عملکرد کامل شبکه شما نیست ، به مقصد خود نمی رسند..

این است برای اندازه گیری تأخیر و توان شبکه اهمیت دارد زیرا به شما امکان می دهد بررسی کنید که شبکه شما قربانی عملکرد ضعیف نمی شود. چندین روش وجود دارد که می توانید تأخیر و توان را اندازه گیری کنید اما ساده ترین راه استفاده از یک ابزار نظارت بر شبکه است. این نوع ابزار می تواند به شما بگویید که زمان تاخیر و توان آنها به چه میزان مشکل ساز رسیده است.

ابزار اندازه گیری توان شبکه

بسته آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds (امتحان رایگان)

با توجه به تأثیرات توان شبکه در عملکرد شبکه ، نظارت بر آن مهم است. برای این کار به یک ابزار نظارت بر شبکه احتیاج دارید. ابزارهای مختلف زیادی وجود دارد که می توانید استفاده کنید ، اما یکی از بهترین ها این است بسته آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds. این راه حل می تواند توان شبکه را برای نظارت بر داده های جریان توان در کنار در دسترس بودن دستگاه های شبکه اندازه گیری کند.

تصویر بسته بسته های پهنای باند شبکه SolarWinds

بسته آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds گزینه مناسبی برای پرداختن به توان شبکه است زیرا به شما کمک می کند تا به علت اصلی اشاره کنید. شما می توانید مشکلات عملکردی را در شبکه خود تشخیص داده و برای رفع آنها قدم بردارید تا توان به حداقل برسد.

آنالایزر پهنای باند شبکه SolarWinds PackDownload آزمایشی 30 روزه رایگان

بسته نرم افزاری SolarWinds Flow Tool (ابزار رایگان رایگان)

بسته نرم افزاری SolarWinds NetFlow

بسته نرم افزاری SolarWinds Flow Tool شامل سه امکانات ساده اما قدرتمند است:

 • تنظیم کننده NetFlow
 • Replicator NetFlow
 • ژنراتور NetFlow

شما هیچ گونه نمایش داده های گرافیکی چشمگیر با این سه برنامه کاربردی دریافت نمی کنید. درعوض ، شما رابطهای سرراست دریافت می کنید که به شما در استفاده از آن کمک می کند NetFlow v5 پیامهایی که روترهای سیسکو شما تولید می کنند. NetFlow یک پروتکل شبکه است که توسط سیسکو تهیه شده است و در هنگام عبور از روتر اطلاعات بسته ها را جمع می کند.

شما می توانید استفاده کنید تنظیم کننده NetFlow در بسته نرم افزاری Flow Tool به عنوان یک رابط استاندارد که با یک روتر سیسکو مشخص شده تماس گرفته و توابع NetFlow را برای ارسال اطلاعات به کلکتور شما تنظیم می کند.

دو ابزار دیگر در بسته نرم افزاری به شما کمک می کنند تا شبکه را آزمایش کنید و با استفاده از تجزیه و تحلیل NetFlow ، تقاضا را افزایش دهید.

Replicator NetFlow بسته های NetFlow را به مقصد مقصد در شبکه شما ارسال می کند. این به شما امکان می دهد توانایی های زیرساخت خود را مطالعه کنید و به شما در شناسایی تنگناها کمک می کند. ژنراتور NetFlow ایجاد ترافیک اضافی برای شبکه شما. این به شما امکان می دهد تا رفتار تعادل بار ، فایروال و هشدارهای نظارت بر عملکرد شبکه را آزمایش کنید.

بسته نرم افزاری Flow Tool یک ابزار رایگان عالی است که به شما این امکان را می دهد تا از آمادگی شبکه خود برای بسط خدمات و تقاضا اطلاعاتی را کسب کنید..

بسته نرم افزاری ابزار 100٪ رایگان SolarWinds Flow Tool

ابزار اندازه گیری تاخیر شبکه

سنسور دور رفت و برگشتی Paessler PRTG QoS (امتحان رایگان)

پیگیری حضور تأخیر به شما کمک می کند تا استاندارد اتصال خود را اندازه بگیرید و تشخیص دهید که سرویس شما بدون هیچ گونه تنگنایی در ترافیک عملکرد خوبی دارد. مانیتور شبکه Paessler PRTG دارای طیف وسیعی از ویژگی های نظارت بر تأخیر شبکه است که آن را برای این کار ایده آل می کند. با مانیتور شبکه PRTG می توانید پهنای باند شبکه خود را مشاهده کنید تا قدرت اتصال خود را ببینید.

تأخیر در مقابل کارآیی - درک تفاوت

سنسور رفت و برگشت QoS PRTG برای نظارت بر زمان تاخیری که توسط بسته هایی که در سراسر شبکه سفر می کنند ، استفاده می شود. سنسور QoS Round Trip را می توان به عنوان هشدار تنظیم کرد تا هنگام تأخیر از آستانه خاصی ، به شما اطلاع دهد. این عالی است به شما این امکان را می دهد تا اطمینان حاصل کنید که تأخیر نمی تواند مشکلی برای عملکرد شبکه شما باشد.

Paessler PRTG Network MonitorDownload آزمایشی 30 روزه رایگان

خط مقدماتی شبکه خروجی شبکه

یکی از مهمترین اطلاعاتی که باید هنگام اندازه گیری توان شبکه بدانید پایه اصلی شبکه شما است. پایه گذاری شبکه جایی است که شما عملکرد شبکه خود را در زمان واقعی اندازه گیری می کنید. به عبارت دیگر ، پایه گذاری شبکه در مورد آزمایش قدرت اتصال مستقیم شماست. پایه گذاری شبکه جایی است که شما هستید نظارت بر ترافیک شبکه خود را برای شناسایی روند, مشاهده تخصیص منابع, نمایش عملکرد تاریخی و ناهنجاری های عملکرد را شناسایی کنید. پایه گذاری شبکه شما یک قاب مرجع را برای شما فراهم می کند که هنگام نظارت بر عملکرد شبکه با شما تماس بگیرید.

برای نظارت بر توان شبکه خود می خواهید عواملی مانند آنها را پیگیری کنید بهره برداری از منابع و ترافیک شبکه برای دیدن چگونگی عملکرد شبکه. تنظیم خط مقدماتی شبکه می تواند به همان اندازه ساده یا پیچیده ای باشد که شما می خواهید. اولین قدمها این است که برای نقشه برداری شبکه خود ، یک نمودار شبکه ترسیم کنید و به خط مشی مدیریت شبکه را تعریف کنید. نمودار شبکه نقشه راه دستگاههای شما را فراهم می کند و خط مشی تعیین می کند کدام سرویس ها مجاز به اجرای در شبکه شما باشند.

چگونه می توان تأخیر و توان را کاهش داد

اگر ثابت کردید که تأخیر و توان عملیاتی مشکلی در شبکه شما هستند ، چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای رفع مشکل استفاده کنید.

نقاط پایانی را رصد کنید

یکی از راه های محدود کردن تأخیر شبکه ، شروع به نظارت بر نقاط پایانی شما است. نقاط پایانی منبع تأخیر هستند زیرا می توان از آنها برای اجرای برنامه های پهنای باند استفاده کرد. این هاگ های پهنای باند یا گویندگان برتر منابع شبکه را جذب می کنند و تأخیر سایر خدمات کلیدی را افزایش می دهند. نظارت بر این نقاط انتهایی با ابزاری مانند مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds یا مانیتور شبکه Paessler PRTG به شما امکان می دهد اطمینان حاصل کنید که این برنامه های سرکش نیستند و باعث ایجاد مشکلات تأخیر شما می شوند.

به دنبال Bottlenecks شبکه باشید

بعضی اوقات علت تأخیر در تنگناهای شبکه پایین می آید. تنگنای شبکه هنگامی رخ می دهد که جریان بسته ها توسط منابع شبکه محدود شود. چندین روش مختلف برای حل تنگناها وجود دارد اما یکی از این موارد بهبود طراحی LAN شما است. تقسیم شبکه شما در VLAN ها می تواند به بهبود عملکرد کمک کند. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که کارت های شبکه سرور می توانند با سرعتی بالاتر از گره های درون شبکه شما اجرا شوند.

راه اندازی مجدد سخت افزار خود را

با راه اندازی مجدد سخت افزار در هنگام مواجهه با مشکلات عملکرد ، عیب یابی 101 است. با راه اندازی مجدد روتر ، حافظه نهان پاک می شود تا بتواند مانند گذشته کار خود را شروع کند. این همچنین می تواند در رایانه های شما نیز اعمال شود. اگرچه این به عنوان یک راه حل ساده به نظر می رسد ، تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از مشکلات عملکرد با اجرای این مراحل اساسی قابل حل است.

بر QOS کارایی و تأخیر را کنترل کنید

نظارت بر تأخیر و توان شما تنها راهی برای اطمینان از عملکرد شبکه شما در حد استاندارد است. اگر وجود دارد پنهان بودن پهنای باند و توان کم آن پس از آن پهنای باند شما مورد استفاده ضعیف قرار می گیرد. هرچه زودتر درباره آن مطلع شوید ، زودتر می توانید اقدامی انجام داده و عیب یابی را شروع کنید. بدون راه حل نظارت بر شبکه ، پیگیری این اشخاص بسیار دشوار خواهد بود. عدم رعایت این موارد منجر به عملکرد ضعیف شبکه خواهد شد.

لحظه ای که می بینید که به عنوان مثال وجود تأخیر وجود دارد ، می دانید که بسته ها برای رسیدن به مقصد خود خیلی طولانی طول می کشند. این می تواند منجر به کارآیی شود که تعداد بسته های ارسال شده در طی مکالمه را محدود می کند. این بدان معناست که زمان شروع عیب یابی برای علت تأخیر و توان عملیاتی است.

پس از نظارت بر شبکه خود می توانید پس از آن به دنبال رفع اشکال مختلف در شبکه خود باشید تا ببینید مشکل از بین رفته است یا خیر. اگر این مشکل همچنان ادامه داشته باشد ، شما فقط تا زمان خود ادامه خواهید داد علت اصلی را پیدا کنید. پس از پایان عیب یابی ، باید منشاء مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. با داشتن معیارهای روشن برای عملکرد در یک مانیتور شبکه می توانید عملکرد خود را در اسرع وقت حفظ کنید.

همچنین مشاهده کنید: QOS چیست؟?

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =

Adblock
detector