تفاوت بین کابل های مستقیم ، متقاطع و کرکره ای است

مستقیم از طریق کابل های متقاطع و رولگرد تفاوت در چیست


انواع کابل

رایج ترین شکل کابل شبکه "سیم بهم تابیده بدون محافظ"(UTP) این قالب کابل برای شبکه محلی کابلی استانداردها ، که توسط مدیریت می شوند موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) این استاندارد ها به وسیله کد ذکر شده اند 802.3. استانداردهای اترنت برای همه قابل خواندن است و شامل مشخصات تنظیمات کابل و انواع کانکتورهایی است که برای وصل کابل ها به دستگاه ها استفاده می شود. آنچه ما معمولاً به عنوان کابل شبکه می شناسیم یک مورد است 802.3 کابل مشخص شده برای شبکه های اترنت.

تمایز بین الف مستقیم از وسط, متقاطع, و بازگرداندن کابل به روشی وصل می شود که اتصالات در هر انتها سیم کشی شوند. یک کابل UTP شامل هشت سیم است. هر سیم جداگانه در یک پوشش پلاستیکی رنگی پوشانده شده است و کل بسته در یک پوسته بیرونی محکم شده است.

در پیکربندی جفت پیچ خورده ، هشت سیم درون کابل به چهار جفت تقسیم می شوند. دو سیم به صورت یک جفت به دور هم پیچیده شده اند. این روش درمانی هر دو سیم را از تداخل محافظت می کند. جفت شدن به راحتی قابل تشخیص است زیرا یکی از این دو در یک پوشش با رنگ جامد قرار دارد و دیگری با یک نوار مارپیچ به رنگ سفید جفت سفید است. رنگ های این جفت عبارتند از:

 • سبز
 • نارنجی
 • آبی
 • رنگ قهوه ای

اتصالات کابل

نام معمولی اتصالات در انتهای کابل های اترنت است RJ-45. با این حال ، این اسم مناسب نیست RJ-45 یک اتصال قطع شده از سیم تلفن است. با توجه به نام مناسب این اتصالات 802.3 استانداردها "8P8C"، که مخفف"هشت موقعیت ، هشت اتصال.با این حال ، اگر می شنوید که یک تکنسین شبکه با اتصال به آن تماس گرفته است ، عصبانیت نکنید RJ-45. این راهی است که همه این شاخه ها را نام می برند و اگر چیز بزرگی راجع به آن مطرح کنید ، خودتان در وقت استراحت در وقت استراحت می نشینید.

یک سکانس استاندارد برای سیمهای رنگی در آن وجود دارد 8P8C اتصال دهنده کاملاً منطقی نیست. سفارش به شرح زیر است:

 • پین 1: نوار نارنجی
 • پین 2: پرتقال جامد
 • پین 3: نوار سبز
 • پین 4: جامد آبی
 • پین 5: نوار آبی
 • پین 6: جامد سبز
 • پین 7: نوار قهوه ای
 • پین 8: جامد قهوه ای

به معنای واقعی این معنی نیست که همه جفت ها به جز جفت سبز به کانکتور در کنار یکدیگر قرار گیرند و هیچ دلیلی برای برعکس شدن نوار آبی / ترتیب جامد وجود ندارد. با این حال, این استاندارد است و باید آن را رعایت کنید زیرا سوکت اتصال دهنده ها به داخل آن سیم کشی شده است تا سیگنال های منتقل شده توسط سیم های دارای کد رنگی را به این ترتیب خاص بپذیرید.

طرح اتصال در بالا ذکر شده در استاندارد EIA-568B مشخص شده است. این توسط تعریف شده است اتحاد صنایع الکترونیکی, از این رو "EIA.استاندارد در حال حاضر توسط اداره می شود انجمن صنعت ارتباطات از راه دور, بنابراین به پینت نیز گفته می شود TIA-568B. موسسه ملی استاندارد امریکا همچنین استاندارد را به رسمیت می شناسد و بنابراین می توانید آنرا بنامید ANSI-568B. طرح اتصال در EIA-568B استاندارد در زیر نشان داده شده است.

پینوات RJ-45 TIA-568B

استاندارد اصلی سیم کشی اتصالات کابل اترنت در واقع است EIA-568A - EIA-568B طرح به عنوان یک جایگزین قابل قبول در دسترس قرار گرفت. با این حال ، نسخه B به عنوان استاندارد اصلی در صنعت پیاده سازی شده است. EIA-568A استاندارد دارای طرح کمی متفاوت است:

 • پین 1: نوار سبز
 • پین 2: جامد سبز
 • پین 3: نوار نارنجی
 • پین 4: جامد آبی
 • پین 5: نوار آبی
 • پین 6: پرتقال جامد
 • پین 7: نوار قهوه ای
 • پین 8: جامد قهوه ای

تصویری از مضراب EIA-568A در زیر نشان داده شده است.

ماسوره RJ-45 TIA-568A

مهم نیست که از هر کدام از این استانداردها استفاده می کنید ، مادامی که در هنگام خرد کردن کانکتورها در هر دو انتهای یک کابل سازگار باشید.

اهداف کابل

چرا یک کابل اترنت هشت سیم در آن دارد؟ آیا اهمیتی دارد که کدام یک از اتصالات در جایی قرار بگیرد؟ پاسخ این دو سؤال تعجب آور است.

اول از همه ، UTP کابل که همیشه برای شبکه های اترنت استفاده می شود ، نیازی به هشت سیم ندارد. با این حال ، این کنوانسیون است. جفت آبی و جفت قهوه ای هیچ کاری انجام نمی دهند.

سیم های موجود در کاپشن های رنگی همه یکسان هستند. اگر محفظه سیم راه راه آبی را بپیچید ، وقتی سیم آن جدا شود ، دقیقاً مانند سیم جامد نارنجی به نظر می رسد. این واقعیت که دو مجموعه دستورالعمل مختلف برای سیم کشی وجود دارد RJ-45 می تواند به هرج و مرج منجر شود. با این وجود ، فرقی نمی کند که سیم ها را به چه ترتیب سفارش دهید ، دقیقاً مهم نیست که همان رنگ را در پین 1 در اتصالات در هر انتها و همان رنگ در پین 2 و غیره قرار دهید..

DTE و DCE

سوکت که RJ-45 متناسب با آن در کارت شبکه لحیم شده است. هر قطعه تجهیزات که می توانند به یک شبکه کابل متصل شوند ، باید دارای یک کارت شبکه باشند ، که به عنوان a نیز شناخته می شود کنترل کننده رابط شبکه یا NIC. در واقع دو نوع دستگاه وجود دارد که به یک شبکه متصل می شوند: DTE و DCE. DTE مخفف "تجهیزات ترمینال داده."این به رایانه شما مربوط می شود. آ DCE است "تجهیزات کنترل مدار داده."این بدان معنی است که هر دستگاه شبکه ، مانند مودم ، روتر یا سوئیچ.

تمایز بین DTE و DCEs وقتی می خواهید از کابل مستقیم یا کابل متقاطع استفاده کنید ، مهم است.

اهداف پین اتصال دهنده

عامل مهمی که باید هنگام سیم کشی به یاد داشته باشید RJ-45 شاخه ها عملکرد هر پین است. لیست زیر هدف قرار دادن هر اتصال دهنده در داخل را نشان می دهد 8P8C پلاگین متناسب با DTE:

 • پین 1: سیگنال مثبت را منتقل کنید
 • پین 2: سیگنال منفی را منتقل کنید
 • پین 3: دریافت سیگنال مثبت
 • پین 4: هیچی
 • پین 5: هیچی
 • پین 6: دریافت سیگنال منفی
 • پین 7: هیچی
 • پین 8: هیچی

اتصالات داخل سوکت از هر طرف باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند. هیچ نکته ای در a وجود ندارد DTE اگر داده ها را به پایین پین های 1 و 2 انتقال دهید DCE از طرف دیگر ، آن پین ها را به عنوان اتصالی در نظر گرفته است که باید داده ها را از طریق آن ارسال کند. بنابراین سوکت در DCE معکوس سیم کشی می شوند. در اینجا هدف پین تا آنجا که a است DCE نگران است:

 • پین 1: دریافت سیگنال مثبت
 • پین 2: دریافت سیگنال منفی
 • پین 3: سیگنال مثبت را منتقل کنید
 • پین 4: هیچی
 • پین 5: هیچی
 • پین 6: سیگنال منفی را منتقل کنید
 • پین 7: هیچی
 • پین 8: هیچی

بنابراین یک DTE روی پین های 1 و 2 انتقال داده می شود و روی پین های 3 و 6. دریافت می کند DCE روی پین های 3 و 6 انتقال می یابد و روی پین های 1 و 2 دریافت می کند.

کابل مستقیم

آ کابل مستقیم اغلب به نام a کابل پچ یا آن کابل اترنت. کابل همراه با روتر شما در جعبه قرار دارد ، یک کابل مستقیم از طریق آن است - این رایج ترین قالب برای کابل های شبکه است. کابل مستقیم از طریق شکل همانطور که در بالا توضیح داده شد پیکربندی شده است. فرقی نمی کند کابل خریداری شده زیر باشد EIA-568A یا EIA-568B زیرا در هر دو حالت ، سیم رنگی یکسان در هر دو طرف به همان پین وصل می شود. این کابل مورد استفاده برای اتصال a است DTE به یک DCE. پایان اشتباهی وجود ندارد. اتصالات در هر دو انتها دقیقاً یکسان هستند و سوکت روی رایانه شما که کابل به آن وصل می شود دقیقاً همان (خارجی) است به عنوان وصل شده روی روتر یا مودم شما که اتصال کابل را می گیرد..

کابل های چاپگر

کابل های چاپگر روی حیله و تزویر اگر چاپگر خود را به یک سوئیچ وصل می کنید ، پس از آن شما به کابل مستقیم نیاز دارید. متعارف, شما نمی توانید از کابل مستقیم برای اتصال پرینتر خود به رایانه استفاده کنید. دلیل این است که هم کامپیوتر شما و هم پرینتر شما هستند DTE. پین های 1 و 2 را به عنوان کانال انتقال در نظر می گیرند و هر دو به اطلاعات ورودی پین های 3 و 6 گوش می دهند. بنابراین اگر کامپیوتر شما داده های پین 1 و 2 را ارسال می کند و چاپگر شما روی پین های 3 و 6 گوش می دهد ، چاپ هرگز انجام نمی شود. اتفاق افتادن. در این مورد, شما به کابل متقاطع احتیاج دارید.

کابل های متقاطع

آ کابل متقاطع دقیقاً همانطور که از نام آن مشخص است ، از سیم از پین 1 در یک انتها تا پین 3 در اتصال دیگر عبور می کند. سیمی که در یک انتها به پین ​​2 وصل شده باشد ، در انتهای دیگر به پین ​​6 وصل می شود و سیم های پین 3 و 6 به ترتیب در اتصال دیگر به پین ​​های 1 و 2 می روند. کابل متقاطع هر دو را دنبال می کند EIA-568A و EIA-568B. A در یک انتها و B در دیگری است. بنابراین این استانداردهای متناقض مفید واقع شدند.

برای گذراندن امتحانات CCNA, فقط باید بدانید که پینی که سیم نارنجی راه راه به آن در سمت چپ نمودار وصل می شود ، سیم سبز راه راه را در سمت راست نمودار می گیرد. پین که سیم سبز جامد را در سمت چپ می گیرد ، سیم نارنجی جامد را در سمت راست می گیرد. همچنین می توانید چپ و سبز نارنجی را به راست بنویسید و باز هم نمرات کاملی کسب کنید.

مستقیم یا متقاطع

اگر می خواهید کابل برای اتصال رایانه و پرینتر خود به یکدیگر باشد ، به کابل متقاطع نیاز دارید. اگر چندین رایانه و یک چاپگر دارید ، لازم است سوئیچ بخر. همه رایانه ها به سوئیچ وصل می شوند مستقیم از طریق کابل و چاپگر شما نیز با یک کابل مستقیم از طریق سوئیچ متصل می شود.

به یاد داشته باشید ، دو نوع دستگاه وجود دارد که به شبکه ها متصل می شوند. وقتی دو دستگاه از انواع مختلف را به یکدیگر وصل می کنید ، از کابل مستقیم استفاده می کنید. هنگامی که دو دستگاه از همان نوع را به یکدیگر وصل می کنید ، از کابل متقاطع استفاده می کنید. اگر یک دستگاه شبکه را بین دو دستگاه از یک نوع قرار دهید ، تمام کابل ها مستقیماً از طریق آن عبور می کنند. هنگامی که شما نیاز به خرید یک کابل شبکه دارید ، دستگاه هایی را که می خواهید هر انتهای کابل را به آن وصل کنید ، تعریف کنید DTE / DCE دسته بندی ها. این لیست باید پیکربندی کابل مورد نیاز شما را روشن کند.

 • DTE به DCE: مستقیم از طریق کابل
 • DTE به DTE: کابل متقاطع
 • DCE به DTE: مستقیم از طریق کابل
 • DCE به DCE: کابل متقاطع

کابل مورد استفاده برای هر دو فرمت مستقیم و متقاطع دقیقاً یکسان است. تفاوت بین کابل مستقیم و متقاطع این است که در پیکربندی متقاطع سیمهای پوشیده از رنگ که از انتهای فرهای کابل خارج می شوند ، در یک انتها به برق وصل می شوند.

وجود ندارد DTE پایان یا DCE به کابل های شبکه پایان دهید. شما نمی توانید آنها را به روش اشتباه وصل کنید. اگر همان سیم های رنگی در هر دو طرف به پین ​​های مشابه وصل شوند ، می توانید به رایانه خود منتهی شوید و انتهای دیگر به روتر خود وصل کنید. مهم نیست اگر دنباله سیم کشی بین دو انتها متفاوت باشد ، مهم نیست که به رایانه خود وصل شوید و به چاپگرتان وصل شود.

یک نشانگر دیگر برای کسانی که در امتحانات CCNA می نشینند, نمودار مستقیم از طریق کابل در آزمایش ، نشانگر EIA-658B را در هر دو انتها نشان می دهد.

MDI و MDI-X

دور از امتحانات CCNA, یک عارضه دیگر وجود دارد به هنگام خرید کابل های شبکه ، به آن توجه کنید. اگر دستگاه شما پیاده سازی شده است MDI و MDI-X, نیازی نیست که نگران کابلهای متقاطع باشید. MDI است رابط وابسته به متوسط استاندارد است و در داخل سوکت NIC عمل می کند. این می تواند تشخیص دهد که انتقال سیم ها به جای گوش دادن به صدای پین 3 و 6 به گوش می رسد. MDI-X مخفف رابط وابسته به متوسط ​​- متقاطع. بنابراین ، اگر کامپیوتر ، چاپگر ، سوییچ ، روتر یا مودم شما دارد MDI روی جعبه چاپ شده ، شما فقط باید یک کابل مستقیم خریداری کنید.

کابل رولور

این روزها ، دیگر نیازی به نگرانی نیست کابل های انتقال دهنده. آنها به سادگی ترتیب پین هر سیم را در یک کابل معکوس می کنند. سیم که در یک انتهای به پین ​​1 وصل می شود ، در انتهای دیگر به پین ​​8 می رود ، سیم که به پین ​​2 می رود و انتهای اول به انتهای دیگر به پین ​​7 می رسد. در وسط پین های اتصال 4 و 5 معکوس شده است. این فرمت برای اتصالات RS-232 استفاده می شود که به درگاه های سریال در رایانه ها ، چاپگرها یا مانیتورها وصل می شوند. پورت های سریال اخبار قدیمی هستند و دیگر نیازی به نگرانی در مورد خرید کابل چرخشی نیست.

رنگ پوشش کابل

ممکن است کابل های شبکه ای را خاکستری ببینید ، در حالی که برخی دیگر زرد ، برخی از آنها آبی ، و سپس آنها سفید هستند. چرا؟ اکثر متخصصان شبکه به شما خواهند گفت که رنگ ژاکت کابل معنی ندارد. این فقط یک مسئله زیبایی شناسی است. آنها تا حدودی درست هستند. محتویات کابل دقیقاً مهم نیست که رنگ ژاکت پلاستیکی چقدر باشد. با این حال ، تولید کنندگان کابل فقط برای سرگرمی کاپشن های کابل رنگی مختلف تولید نمی کنند.

رنگ های کابل شبکه

یک استاندارد صنعتی وجود دارد که این رنگ ها برایشان معنی دارد. این که آیا شما دنبال پیروی از آن کنوانسیون هستید بستگی به شما دارد - بیشتر سایتها به استاندارد توجه نمی کنند. خدمات مشاوره صنعت ساختمان بین المللی (BICSI) استانداردهای لازم برای ادغام خدمات فناوری اطلاعات در ساختار را تبلیغ می کند. از جمله استانداردهایی که تبلیغ می کند EIA-568, که قبلاً درباره آنها خوانده اید استاندارد دیگر این است استاندارد استاندارد برای زیرساختهای ارتباطی ساختمانهای تجاری, همچنین به عنوان ANSI / TIA / EIA-606-B (PDF) شناخته می شود. اینجاست که آن رنگ های کابل سرچشمه می گیرند. معانی رنگ کابل به شرح زیر است:

 • نارنجی: نقطه مشخص
 • سبز: اتصال به شبکه
 • بنفش: تجهیزات مشترک
 • قرمز: سیستم کلید
 • سفید: ستون فقرات سطح اول
 • خاکستری: ستون فقرات درون ساختمان (MC-IC یا IC-HC)
 • براون: ستون فقرات درون ساختمان (IC-HC)
 • آبی: افقی
 • زرد: دیگر

در اینجا تصویری از بخش رمزگذاری رنگ از EIA-606-B استاندارد ها در جایی که این رنگ ها تعریف می شوند ، سند می کنند.

معنی کابل رنگ

در مورد کابل های شبکه اطلاعات کسب کنید

ایجاد شبکه ، نگهداری و مدیریت یک مسیر شغلی بسیار رضایت بخش است. این یک زمینه بسیار فنی است و با اطلاعات علمی و نظری زیادی در مورد موضوع روبرو خواهید شد. با این حال ، اینگونه است همچنین یک عامل بسیار مهم در دنیای واقعی است چرخ های تجارت را چرخان می کند. هرچه در تئوری و عملكرد شبکه مهارت بیشتری پیدا می كنید ، بیشتر به اقتصاد كمك می كنید و به رشد جهانی كمك می كنید. نقطه شروع شما دانستن چگونگی بستن اتصال به انتهای کابل شبکه است. اکنون که از نحوه کابل های شبکه و نحوه اتصال آنها به دستگاه ها اطلاع دارید ، در راه تبدیل شدن به مهندس شبکه یا مدیر شبکه هستید!

تصاویر: 
EIA-568A از ویکی پدیا. دامنه عمومی.
EIA-568B از ویکی مدیا. دامنه عمومی.
رنگ های کابل شبکه از PXHere. دامنه عمومی.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 61 = 69