شبکه جیتر چیست و چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید؟

شبکه Jitter چیست و چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید

هنگامی که در میان تماس تلفنی VoIP قرار دارید ، موارد کمی ناامید کننده به عنوان صدای جرقه در شبکه وجود دارد. Jitter یکی از آن اختلالاتی است که هیچ سرپرست شبکه نمی خواهد در خدمات آنها تأثیر بگذارد. Jitter در همان براکت از عوارض عملکرد شبکه قرار دارد تاخیر انداختن, تاخیر, و از دست دادن بسته.

>>>پرش به بهترین ابزارهای جیتر شبکه<<<

قبل از هر چیز دیگر ، مفید است که این سه مفهوم را تعریف کنیم ، زیرا آنها کاملاً جمع می شوند:

  • جیتر - نوسان در نرخ تأخیر در شبکه
  • تاخیر انداختن - چقدر طول می کشد که یک بسته از یک نقطه انتهایی به نقطه دیگر سفر کند
  • تاخیر - چقدر طول می کشد تا یک بسته از یک نقطه به نقطه دیگر برسد
  • از دست دادن بسته - عدم موفقیت یک یا چند بسته برای رسیدن به مقصد

در حالی که jitter شبکه روی بعضی از برنامه ها و خدمات بسیار بیشتر از سایرین تأثیر می گذارد ، jitter مشکلی است که باید برطرف شود. در این مقاله ، ما می خواهیم ببینیم که چه جرقه ای وجود دارد و چگونه می توان jitter را در یک شبکه با سطح سازمانی مدیریت کرد.

جیتر چیست?

واریانس تأخیر بسته یا بسته هست اصطلاح مورد استفاده برای اشاره به نوسانات در تأخیر در انتقال بسته ها از طریق شبکه. بنابراین ، Jitter در حال تغییر نرخ تأخیر در یک شبکه است و در میلی ثانیه اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، اگر دو رایانه در یک دفتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنید ، تبادل بسته های داده وجود خواهد داشت. در شبکه های سالم ، این بسته ها با یک فاصله ثابت حرکت خواهند کرد (چیزی مانند 10 دقیقه تأخیر در هر بسته).

در شبکه ای که دچار مشکل شدید شده است ، سطح تاخیر در طول حمل و نقل نوسان دارد و می تواند تاخیر 50ms در انتقال بسته ها را به همراه داشته باشد. نتیجه نهایی است تراکم شبکه به عنوان دستگاه برای همان فضای پهنای باند مبارزه می کند. هرچه ترافیک بیشتر تراکم پیدا کند ، احتمال از دست رفتن بسته بیشتر می شود.

نمودار jitter چیست؟

تصویر بالا مکالمه VoIP را نشان می دهد که بسته ها صدای صدای کاربر را تبدیل می کنند و آن را به مقصد منتقل می کنند. همانطور که در سمت چپ مشاهده می کنید ، بسته ها با فواصل زمانی آن دست نخورده هستند. با این وجود ، در سمت راست ، چیدمان بسته ها به خطر افتاده است و کاربر نهایی در خارج از وقت بسته ها را دریافت می کند. این نتیجه صوتی است که تشخیص و درک آن دشوار است.

جیتر قابل قبول چیست?

نمودار جیتر قابل قبول

حتی اگر در بیشتر موارد jitter به دور از ایده آل بودن باشد ، کمی تکان دهنده در شبکه شما تأثیر قابل توجهی در اتصال شما نخواهد داشت. بعضی اوقات نوسانات غیر عادی وجود دارد که تأثیر طولانی مدت ندارند. در این موارد ، جرقه مشکل زیادی ندارد. سیسکو نشان می دهد که سطح قابل قبول jitter یا سطح تحمل jitter به شرح زیر است:

  • جیتر زیر 30ms
  • کمتر از 1٪ از دست دادن بسته
  • تأخیر شبکه در کل کمتر از 150 میلی متر است

در حالت ایده آل ، شما باید سعی کنید زباله های زیر 20ms را برای بهترین عملکرد نگه دارید. اگر صدای جیر جیر شما بیش از 30ms باشد ، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت مکالمات در زمان واقعی شما خواهد گذاشت. با سرعت 30 دقیقه یا بالاتر ، شما تحریف را تجربه خواهید کرد که درک دیگر کاربر را دشوار می کند.

در صورتی که jitter ، از بین رفتن بسته یا تأخیر بیشتر از معیارهای ذکر شده در بالا باشد ، باید فوراً برای یافتن ریشه مشکل اقدام کنید. با نگه داشتن این معیارهای کلیدی در زیر آستانه ، می توانید اطمینان حاصل کنید که خدمات مهم مربوط به تماس های ویدیویی و تماس های VOIP مشکلات عملکرد جدی را تجربه نمی کنند.

چگونه جیتر بر شبکه تأثیر می گذارد?

تأثیر jitter بستگی به خدمتی دارد که از آن استفاده می کنید. در بعضی از سرویس ها ، صدای جیر جیر قابل توجه نخواهد بود ، اما در مورد دیگر مانند تماس های VoIP و تماس های ویدیویی ، این امر بسیار برجسته تر خواهد بود. Jitter بیشترین تأثیر را در سرویس های زمان واقعی مانند ترافیک VoIP می گیرد. هنگامی که از طریق تلفن VoIP مکالمه می کنید با کاربر دیگری به صورت زنده در حال برقراری ارتباط هستید و همه چیزهایی که می شنوید باید کاملاً واضح باشد. این بدان معنی است که سیگنال های صوتی وارد شده باید به ترتیب حفظ شوند تا قابل فهم باشند.

در مورد بارگیری پرونده ها در جایی که نمی توانید بگویید آیا jitter باعث شده است که بسته ها به تأخیر بیفتند یا به صورت غیرقانونی مرتب شوند ، همین مسئله را نمی توان گفت. برای مکالمات VoIP, هر چیزی کمتر از تحویل سیگنال در زمان واقعی منجر به گفتگو با سیگنال های صوتی غیرقابل تصرف خواهد شد. جست و خیز در سیگنال های صوتی و متزلزل ویژگی مشخصه جرئت در گرفتن مکالمه است.

چرا Jitter چنین مشکلی را برای تماسهای تلفنی VoIP ایجاد می کند?

هر زمان که صدای جرثقیل در شبکه مورد بحث قرار می گیرد ، تماس های تلفنی VoIP یکی از رایج ترین مناطقی است که در آن جرقه زنی مضر است. این در درجه اول به دلیل نحوه انتقال داده های VoIP است. وقتی در یک حرف می زنید تلفن VoIP صدای شما به داده هایی تبدیل می شود که از طریق اینترنت منتقل می شوند. صدای شما در بسته های مختلف شکسته شده و سپس در انتهای دیگر به تماس گیرنده منتقل می شود.

با این حال ، در حالی که داده های صوتی تقسیم شده شما در حال گذر است ، با طیف وسیعی از ترافیک دیگر که از طریق شبکه شما سفر می کند ، رقابت می کند. تمام این داده ها از منابع شبکه متضرر می شوند که بعضی اوقات منجر به تاخیر می شود. این تاخیر ممکن است هنگام بارگیری یک فایل آشکار نباشد اما وقتی صدای شما از طریق بسته های بی نظم در می آید منجر به آشفتگی و تحریف آنچه در ابتدا به کاربر گفته اید می شود..

در مقابل ، وقتی ایمیل ارسال می کنید ، بسته ها دقیقاً قبل از رسیدن به کاربر در انتهای دیگر مجدداً جمع می شوند. با تماس های VoIP ، هیچ وقت برای این کار وجود ندارد و بنابراین صدای شما از توالی خارج می شود. به همین دلیل است که VoIP یکی از نکات کلیدی نگرانی هنگام فکر کردن در مورد جیتر شبکه است زیرا یکی از مستعدترین آنهاست. این امر در مورد سایر خدمات در زمان واقعی مانند تماس های ویدیویی و بازی های ویدیویی نیز صادق است.

یكی از شایع ترین دلایل بروز تکان دهنده در سرویس های VoIP است عدم اولویت بندی بسته. اگر بسته های صوتی اولویت بندی نشده باشند ، احتمالاً کاربر نهایی jitter را دریافت می کند. راه حل این است که به روتر بروید و اولویت بندی بسته های منتقل شده در شبکه (اولویت بندی بسته ها را با جزئیات بیشتر در زیر مشاهده خواهیم کرد).

چگونه با ابزارهای مانیتورینگ شبکه بتوانید جیتر را پیدا کنید

بکارگیری ابزار مانیتورینگ شبکه یکی از بهترین راه ها برای دور نگه داشتن چشم شما برای ایجاد جرقه شبکه است. هنگامی که یک سرویس عملکرد subpar را تجربه می کند ، می تواند به شما بگوید یک ابزار نظارت بر شبکه ، همچنین می تواند به شما کمک کند تا ببینید چه زمانی از محدوده پهنای باند فعلی تنظیم شده توسط ISP خود فراتر رفته اید..

مانیتورینگ برای jitter بسیار مهم است زیرا به شما امکان می دهد لحظه ای مشکل ایجاد شود. همچنین زمینه مسئله عملکرد را به شما می دهد تا بتوانید عیب یابی آگاهانه را با حرکت به جلو انجام دهید. با داشتن امکان مشاهده jitter شبکه ، تلاش های شما برای حل و جلوگیری از ضربات شبکه در آینده آگاه تر و موثرتر خواهد بود.

در این بخش بعدی ، ما می خواهیم نحوه استفاده از ابزارهای نظارت بر شبکه را برای اجرای نظارت QoS بررسی کنیم. با رعایت نکردن مسائل مربوط به عملکرد مانند jitter و تأخیر ، می توانید بگویید چه موقع شبکه خوب کار می کند و چه زمانی نیاز به مداخله دارید.

در اینجا دو بهترین ابزار برای مقابله با jitter شبکه:

مانیتورینگ QoS برای Jitter: مانیتور شبکه PRTG (آزمایشی رایگان)

مانیتور شبکه PRTG تصویر سنسور پینگ جیتور

مانیتور شبکه Paessler PRTG تعدادی ویژگی را ارائه می دهد که برای نظارت بر جرقه بسیار مفید است. ابزار شامل یک سنسور رفت و برگشت QOS, حسگر QOS One Way, سنسور IP SLA Cisco, و به ویژه ، الف حسگر پینگ جیتر طراحی شده برای اندازه گیری میزان تاثیری که روی سرویس شما تأثیر می گذارد. سنسور Ping Jitter ، پینگ های ICMP را به آدرس اینترنتی می فرستد تا مقدار ضربات آماری آماری و زمان اجرای آن را مشخص کند.

نتیجه بر روی شماره گیری های رنگ روشن همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است نشان داده شده است. این ویژگی برای كسانی كه می خواهند كمك كنند كه میزان تأثیرگذاری یك سرویس كلیدی چگونه است ، مفید است. به همین ترتیب ، شما همچنین می توانید استفاده کنید مانیتور شبکه PRTG برای پیکربندی هشدارهای منحصر به فرد خود به شما اطلاع دهید وقتی این سرویس مشکلات مربوط به عملکرد را تجربه می کند. در یک محیط زنده ، این امر به شما کمک می کند تا هنگام وقوع سریع پاسخگوی لرزها باشید. می توانید امتحان کنید سنسور پرش پیتلر پینگ که در بسته نرم افزاری قرار می گیرد مانیتور شبکه Paessler PRTG در یک محاکمه رایگان 30 روزه.

مانیتور شبکه Paessler PRTG با Sensor Ping Jitter با محاکمه رایگان 30 روزه بارگیری کنید

مانیتورینگ QoS برای تلفن های VoIP: SolarWinds VoIP & مدیر کیفیت شبکه (آزمایش رایگان)

SolarWinds VoIP تصویر مانیتور شبکه

با توجه به اینکه جرقه شبکه مشکلی است که برای تماس های VoIP بسیار مشکل ساز است ، اتخاذ یک راه حل نظارت QoS برای VoIP به شما کمک می کند تا عیب یابی را برای حفظ این سرویس مهم انجام دهید. ابزارهای نظارت بر شبکه مانند SolarWinds VoIP & مدیر کیفیت شبکه به شما امکان می دهد معیارهایی مانند اندازه گیری کنید تکان دهنده, تاخیر, و از دست دادن بسته که بر عملکرد نهایی تماسهای VoIP تأثیر می گذارد.

SolarWinds VoIP & مدیر کیفیت شبکه یک انتخاب خوب است زیرا نه تنها این معیارها را ردیابی می کند بلکه هنگام شناسایی جرقه به طور فعال به شما اطلاع می دهد. این بدان معنی است که هر بار عملکرد یک تماس از هر تعداد پارامتر از پیش تعریف شده هشدار دریافت خواهید کرد. دانستن دقیقاً عدم موفقیت تماس شما به شما امکان می دهد تا با اطلاعات بسیار بیشتری عیب یابی کنید. SolarWinds VoIP & مدیر کیفیت شبکه در یک آزمایش 30 روزه رایگان برای ارزیابی در دسترس است.

SolarWinds VoIP & مدیر کیفیت شبکه آزمایش آزمایشی 30 روزه بارگیری کنید

نحوه جلوگیری از جیتر

البته ، هنگامی که فهمیدید که جت شبکه دارید ، می خواهید برای پرداختن به آن اقدام کنید. چندین روش مختلف وجود دارد که می توانید این کار را از اولویت بندی ترافیک خاص تا استقرار بافر jitter انجام دهید. در این بخش ، ما در مورد برخی از متداول ترین راه های مقابله با جیتر شبکه و بازگشت یک شبکه به عملکرد کامل بحث خواهیم کرد..

نکته مهم در مورد بسیاری از این تکنیک ها این است که برای کاهش تأخیر نیز دو برابر می شوند. برخی از مراحل زیر به شما امکان می دهد "دو پرنده را با یک سنگ بکشید" تا زمان تأخیر و لرزیدن را از بین ببرید. قبل از اجرای هر یک از این تغییرات ، می خواهید در مورد تأثیر گیرنده در شبکه خود کاملاً مطمئن باشید (با شناسایی آن با یک ابزار نظارت بر شبکه.)

Buffers Jitter برای به حداقل رساندن جیتر

هر زمان که میزان تکان دهنده بیش از آستانه پرشکوه قابل قبول است که توسط سیسکو مشخص شده است ایده خوبی است که در نظر بگیرید استقرار یک بافر jitter. بافر jitter وسیله ای است که برای ذخیره تأخیر یا تأخیر با ذخیره بسته های وارد شده برای مدت زمانی کوتاه قبل از انتقال آنها به کاربر نهایی ، استفاده می شود. قبل از ارسال ترافیک برای کاربر نهایی ، بافرهای Jitter برای 30-200 میلی متر در ترافیک بافر پیکربندی شده اند.

در چارچوب تماس VoIP یا تماس ویدیویی ، این نتیجه باعث می شود کمتر صدای جرقه زدن و مکالمه ای که برای هر دو طرف قابل درک است باقی بماند. یک بافر jitter بسته های داده را قبل از ارسال آنها نگه دارید در تلاش برای اطمینان از رسیدن بسته ها به ترتیب. در یک تماس VoIP ، نتیجه نهایی به حداقل می رسد و وقفه در کیفیت تماس قطع می شود.

با این وجود ، توجه به این نکته مهم است که با استفاده از بافر jitter ، تصمیم دارید تاخیر کلی موجود در شبکه خود را افزایش دهید. با نگه داشتن بسته ها a بافر jitter به معنای واقعی کلمه اضافه کردن تأخیر است به سرویس به همین ترتیب ، باید در هنگام برقراری ارتباط کامل دوتایی ، مراقب تنظیم بافرهای jitter باشید. در نتیجه ، شما می خواهید قبل از استقرار بافر jitter ، لینک انتقال خود را بررسی کنید.

مشکل اصلی بافرهای jitter این است که آنها یک راه حل برای کمک به باند هستند. آنها به علت اصلی بروز لرز نمی پردازند ، بلکه فقط علائم را برطرف می کنند. اگر می خواهید صدای شبکه را به طور کامل از بین ببرید ، باید به عمق قلب روتر خود بروید. افزودن تنظیمات جدید QoS به شما امکان می دهد تا ریشه مشکل را شروع کرده و خدمات خود را بهبود بخشید.

تنظیمات QoS: اولویت بندی بسته

اولویت بندی بسته نوعی از تنظیمات QoS است که به وسیله آن می توانید به منظور کاهش تراکم شبکه ، نوع خاصی از ترافیک را در اولویت قرار دهید.. ترافیک اولویت بندی شده شما دارای امتیازات انتقال بیش از سایر انواع ترافیک است و ابتدا در هر سناریو ارسال می شود. ترافیکی که شما در اولویت قرار داده اید بستگی به خدمتی دارد که می خواهید از آن حمایت کنید. به طور کلی ، اولویت بندی بسته برای آن دسته از برنامه های مهم برای ماموریت که در هر زمان خواستار عملکرد بالا هستند ، محفوظ است.

برای پشتیبانی از تماس VoIP و اطمینان از بهترین کیفیت ، باید اطمینان حاصل کنید که بسته های حاوی رسانه VoIP بر سایر ترافیکها در اولویت قرار دارند. شما می توانید پیوند داده را به "اولویت عالی" تنظیم کنید تا این ترافیک قبل از هر چیز دیگری اداره شود. در صورتی که یک لینک داده غرق شود ، قبل از اولویت بندی ترافیک ، از ترافیک غیر اولویت دور می شود.

برای اولویت بندی ترافیک VoIP می توانید پروتکل حمل و نقل در زمان واقعی را در اولویت قرار دهید (RTP) بسته ها. نحوه انجام این کار بستگی به طراحی روتر شما دارد. به عنوان مثال ، در روتر Linksys ، شما به نمای QoS در رابط وب بروید. برای اولویت بندی ترافیک RTP موارد زیر را وارد می کنید شماره بندر:

  • 5004
  • 5005

پس از راه اندازی مجدد ، ترافیک RTP از سایر ترافیک ها ممتازتر است. مهم نیست که از چه وسیله ای استفاده می کنید می خواهید تنظیمات را تا حد ممکن ساده نگه دارید تا تنظیمات خود را بیش از حد پیچیده نکنید.

راه حل های دیگر

در اینجا می خواهیم راه حلهای دیگری را بررسی کنیم که در عین حال متداولترین راه جلوگیری از پرشکستگی شبکه نیستند ، با این وجود قابل توجه است.

1. یک روتر قدرتمند جدید خریداری کنید

اگر روتر شما به اندازه کافی قدرتمند نیست تا بتواند با نیازهای شبکه فعلی خود کنار بیاید ، جای تعجب نیست که چرا شما jitter را تجربه می کنید. خرید یک روتر جدید می تواند یکی از سریعترین راه ها برای بهبود خدمات شما و از بین بردن jitter شبکه باشد. با این حال ، شما می خواهید قبل از استقرار آن اطمینان حاصل کنید که روتر جدید خود را کاملاً تحقیق می کنید. مهمترین چیز برای اطمینان از داشتن پهنای باند برای مدیریت مناسب ترافیک شبکه شما.

2. پهنای باند خود را ارتقا دهید یا به یک اتصال اینترنتی پرسرعت بروید

در تعدادی از موارد ، این مشکل زیرساخت شما نخواهد بود بلکه سرعت اتصال شماست. سرعت اتصال آهسته تمایل به ایجاد jitter دارد ، به خصوص هنگام به اشتراک گذاشتن پهنای باند با سایر دستگاه ها. به روزرسانی پهنای باند خود با ISP فعلی یا تغییر ارائه دهنده خدمات می تواند منجر به بهبود قابل توجهی در سرویس شود که باعث از بین رفتن jitter می شود..

شبکه خاموش QoS متوقف می شود

بیشتر اوقات ، پخش کننده شبکه مسئله ای نیست. با این حال ، اگر شروع به ترکیب خدمات پیشرفته ای مانند سیستم های تلفن VoIP و نرم افزار کنفرانس ویدیویی کنید ، به احتمال زیاد به مدیریت QoS برای مدیریت jitter شبکه نیاز دارید. حتی اگر دچار مشکل شدید شبکه نشوید ، ماندن روی انگشتان پا و نظارت بر کیفیت خدمات خود با مانیتور عملکرد شبکه به شما این امکان را می دهد تا مطمئن شوید که jitter تبدیل به یک مشکل بدون مشکل نمی شود.

بعد از اینکه آشفتگی شبکه آشکار شد ، میزان قدرت آن را اندازه گیری کنید. اگر از آستانه های مشخص شده توسط سیسکو فراتر رود ، خوب است که مداخله کنید و اقدام کنید. شما می توانید این کار را با اولویت بندی انتقال بسته های حساس و با استقرار بافر jitter انجام دهید. در حالی که ارتقاء پهنای باند شما نیز یک راه حل ممکن است اغلب است بهتر است به جای خرید پهنای باند بیشتر ، پهنای باند فعلی خود را بهینه کنید.

با استفاده از یک رویکرد پیشگیرانه برای کاهش تأثیرات فاش کننده شبکه ، مطمئن خواهید شد که دفعه بعد که با مشتری یا همکار خود ارتباط برقرار می کنید ، کل مکالمه به طور طبیعی جریان می یابد. به یاد داشته باشید که ارتباط صوتی ضعیف نه تنها ناخوشایند است بلکه این پتانسیل را دارد که مبلغ قابل توجهی را برای شما هزینه کند (خصوصاً اگر با مشتری در ارتباط هستید!). سرمایه گذاری در ابزارهای نظارت بر شبکه و راه حل های دیگر در حال حاضر باعث صرفه جویی در هزینه های بیشتر در مسیر شما خواهد شد.

مربوط: Qos چیست؟?

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 22 = 24

Adblock
detector