بهترین مانیتور پهنای باند – ابزار رایگان برای تجزیه و تحلیل استفاده از ترافیک شبکه

پهنای باند پهنای باند

نظارت بر پهنای باند چیست و چرا اهمیت دارد?

پهنای باند پیمایش روش اندازه گیری پهنای باند موجود در شبکه محلی (LAN) یا شبکه گسترده (WAN) است..

یک مانیتور پهنای باند بینش در زمان واقعی برای استفاده در سراسر شبکه شما را فراهم می کند ، بنابراین می توانید هرگونه محدودیتی را کنترل کنید اما از همه مهمتر گره های پهنای باند را در شبکه خود شناسایی کنید که می تواند به سایر موارد مانند نفوذ شبکه اشاره کند..

ما هر یک از ابزارهای زیر را در عمق زیر پوشش می دهیم ، اما در صورت کوتاه بودن زمان و خلاصه دوست دارید ، در اینجا آمده است لیست ما از بهترین ابزارهای پهنای باند پهنای باند:

  1. مانیتور پهنای باند در زمان واقعی SolarWinds (بارگیری رایگان) - بسته نرم افزاری رایگان از ابزارهایی که از NetFlow ، J-Flow و sFlow برای ثبت الگوهای ترافیکی و ضبط بسته ها استفاده می کنند.
  2. مانیتور شبکه Paessler PRTG (آزمایش رایگان) - ابزار PRTG شامل تعداد زیادی سنسور است که از جمله آنها مانیتورهای NetFlow و sFlow هستند.
  3. SoftPerfect NetWorx - به مدت 30 روز رایگان ، این ابزار برای ویندوز ، Mac OS و Linux برای نظارت بر شبکه های کوچک مناسب خواهد بود.
  4. MonitorEngine Bandwidth Monitor - بخشی از مجموعه ابزارهای کنترل زیرساخت ، این ابزار از پیام رسانی NetFlow برای بررسی ترافیک شبکه استفاده می کند.
  5. ntopng - با یک نسخه رایگان در انجمن ، این مانیتور شبکه منبع باز از nProbe برای جمع آوری اطلاعات مربوط به جریان ترافیک استفاده می کند.
  6. WhatsUp Gold - ابزاری برای نظارت بر شبکه که بر روی ویندوز نصب می شود و می تواند توسط یک ماژول تخصصی تحلیل ترافیک شبکه گسترش یابد.

چرا پهنای باند اینترنت را کنترل کنید?

اگر WAN را با تعامل زیاد بین سایتها اجرا می کنید ، اگر خدمات Cloud را در زیرساخت IT خود ادغام کنید ، یا اگر منبع اصلی کسب و کار شما وب سایت شماست ، نظارت پهنای باند شما نیاز به پوشش عملکرد اینترنت و همچنین استفاده از پهنای باند شبکه دارد..

بدون شک برای داشتن ارتباطات تجاری خود در سراسر جهان و برقراری ارتباط با تأمین کنندگان و مشتریان ، یک برنامه خدماتی با ارائه دهنده اینترنت دارید. شما ممکن است طرحی را انتخاب کرده باشید که پهنای باند کافی را برای شما فراهم نکند. شما فقط وقتی وضعیت پهنای باند را در اتصالات اینترنتی خود نظارت می کنید ، آن وضعیت را کشف خواهید کرد.

چرا از ابزار مانیتور ترافیک شبکه استفاده می کنید?

ISP شما قول می دهد یک لوله قابل اعتماد به اینترنت با حجم مشخصی از شما ارائه دهد. نصب سخت افزار شبکه انتخابی شما به گونه ای طراحی شده است که سطح خاصی از خدمات را در اختیار شما قرار دهد. آیا پهنای باند و در دسترس بودن مورد انتظار خود را بدست می آورید ، یا چیزی در ارائه آن ناکام است؟ آیا ترافیک غیرمنتظره باعث پهنای باندی است که می کنید?

ابزارهایی که بر ترافیک شبکه و پهنای باند نظارت می کنند می توانند از فناوری های مختلفی بهره ببرند. یک میزبان می تواند تمام بسته های عبور داده شده توسط یک رابط شبکه خاص (یعنی ضبط بسته) را مشاهده کند. اکثر دستگاه های شبکه مدیریت شده - و میزبان - SNMP را پشتیبانی می کنند ، بنابراین می توانند برای به دست آوردن آمار عملکرد از آنها خواسته شوند.

پهنای باند پهنای باند بر ظرفیت موجود تجهیزات شبکه و میزان آن ظرفیتی که توسط ترافیک اشغال شده تمرکز دارد. شما می توانید با گرفتن خرابی در حجم ترافیک با استفاده از برنامه یا منبع و مقصد ، این مکان را بیشتر ببخشید تا مکان هایی را ببینید که هاگگرهای پهنای باند واقعی در کجا قرار دارند..

آمار ترافیک شبکه

شما باید میزان پهنای باند هر لینک در شبکه خود را تماشا کنید ، نه فقط در دسترس بودن پهنای باند کلی. یک پیوند می تواند تراکم کند ، در حالی که دیگران ظرفیت اضافی را حفظ می کنند. افزودن پهنای باند اضافی برای کاهش بارگذاری بیش از حد در یک لینک می تواند باعث افزایش توان اضافی سایر لینک ها شود. این پیوند احتقان ممکن است پنهان کردن پهنای باند پهنای باند در مناطق دیگر شبکه باشد.

اگر دستگاه های شبکه شما از یک پروتکل نظارت بر ترافیک مانند NetFlow یا sFlow پشتیبانی می کنند ، می توانند داده های ترافیک را در ابزار نظارت شما منتشر کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این فن آوری ها ، به بهترین تحلیلگرها و جمع کننده های رایگان NetFlow برای ویندوز ، و NetFlow vs sFlow: معرفی به تجزیه و تحلیل ترافیک مراجعه کنید: تفاوت چیست و کدام یک بهتر است?

ابزارهای پهنای باند شبکه

کدام ابزار نظارت بر پهنای باند شبکه برای شما مناسب است؟ هنگام انجام مقایسه ابزارهای نظارت بر شبکه ، ملاحظات مختلفی وجود دارد. یک عامل این است که چه فناوری های نظارت سخت افزاری نصب شده شما پشتیبانی می کند (به عنوان مثال ، آنها SNMP را پشتیبانی می کنند؟ NetFlow؟ sFlow؟). یکی اندازه و پیچیدگی شبکه شماست. یک ابزار ساده که مناسب یک دفتر کوچک است برای یک شبکه بزرگ پیشرفته کاملاً ناکافی است. در اینجا ما به محبوب ترین و غنی ترین ویژگی های ابزار پایش پهنای باند رایگان می پردازیم که می تواند داده های زمان واقعی را در استفاده از شبکه و پهنای باند اینترنت شما ارائه دهد.

ابزارهای نظارتی که شما را قادر به انجام آزمایش پهنای باند شبکه به صورت تقاضا می کنند ، عملکردهای تحلیلی را ارائه می دهند. عیب یابی مشکلات پهنای باند بدون امکان جمع آوری و ذخیره ترافیک شبکه غیرممکن است.

الزامات نظارت بر پهنای باند

شما به ابزاری احتیاج دارید که بتواند در حالی که مشغول کارهای دیگری هستید ، شبکه شما را برای شما نظارت کند. برای به دست آوردن آن سطح خدمات از مانیتور پهنای باند خود ، اطمینان حاصل کنید که ابزاری را انتخاب کنید که بتواند سطح ترافیک را در دسترس بودن به پهنای باند کامل شما بررسی کند و هشدارهایی برای شما ارسال کند. گزارش هایی که می توانند در تمام ساعات روز برنامه ریزی شوند به شما کمک می کنند تا در استفاده از پهنای باند خود در ساعت 24/7 نیز مراقب باشید.

ویژگی های تحلیلی در ابزارها به شما کمک می کند تا نیازهای ظرفیت خود را هم برای پاسخگویی به تقاضای فعلی برنامه ریزی کنید ، هم برای افزایش روند ترافیک و برای ارائه خدمات اضافی در صورت تقاضا.

اگر ابزار پهنای باند شما می تواند ترافیک جمع آوری شده را در یک پرونده ، پرونده های باز و داده های ترافیک در بیننده ذخیره کند ، می توانید با گذشت زمان الگوهای مشاهده ترافیک را مشاهده کنید. بازدیدکنندگانی که شامل قابلیت فیلتر ، مرتب سازی و برچسب زدن هستند به شما امکان می دهند منابع مشکلات ظرفیت پهنای باند را شناسایی کنید. ابزار تحلیلی که نمایشگرهای گرافیکی پیچیده ای برای داده ها و قالب های گزارش جامع ارائه می دهد ، شما را قادر می سازد تا مشکلات و راه حل ها را به ذینفعان سازمان خود ارتباط برقرار کرده و به تصمیمات مشترک برسید..

بهترین مانیتور پهنای باند

ما کلیه الزامات فوق را در نظر گرفته ایم و توصیه هایی را در مورد نرم افزار گردآوری کرده ایم که هنگام حضور در مانیتور پهنای باند باید در نظر بگیرید. در حال حاضر بسیاری از مانیتورهای عالی در دسترس هستند ، اما شما زمان کافی برای بررسی همه آنها ندارید. بنابراین ، ما این راهنما را برای کاهش زمان لازم برای صرف تحقیق در مورد نرم افزار جدید برای شرکت خود نوشتیم.

1. مانیتور پهنای باند در زمان واقعی SolarWinds - بارگیری رایگان BUN 230

SolarWinds مجموعه ای از محصولات را ارائه می دهد که پشتیبانی کاملی برای نظارت و مدیریت شبکه می کند. آنالایزر ترافیک NetFlow در زمان واقعی آنها داده های مفیدی را در مورد پهنای باند دستگاه هایی که از NetFlow پشتیبانی می کنند فراهم می کند. ما در پست قبلی در مورد بهترین آنالایزرها و جمع کننده های رایگان NetFlow بحث کرده ایم. در اینجا ما بر روی یک ابزار رایگان دیگر از SolarWinds ، مانیتور پهنای باند Real-Time تمرکز خواهیم کرد.

مانیتور پهنای باند SolarWinds در زمان واقعی روی ویندوز اجرا می شود. از SNMP برای آمارگیری رابط های چند شبکه در زمان واقعی برای آمار ترافیک خود استفاده می کند ، و بصری وضعیت یک رابط انتخاب شده را بصورت گرافیکی نمایش می دهد.

SolarWinds RTBM: لیست واسطهای کشف شده که قابل کنترل هستند

شکل 1: لیست رابط های کشف شده که می توانند مورد بررسی قرار گیرند

هنگامی که آدرس IP و پارامترهای SNMP را برای دستگاه یا میزبان تهیه کردید ، مانیتور پهنای باند Real-Time رابط های موجود در آنجا و داده های اصلی درباره آنها را لیست می کند.

SolarWinds RTBM: نمایش گرافیکی استفاده از رابط

شکل 2: نمایش گرافیکی استفاده از رابط

انتخاب یکی از رابط ها ، گرافیکی از استفاده از پهنای باند در آن رابط را برای شما فراهم می کند.

SolarWinds RTBM: تنظیم آستانه های هشدار در مورد استفاده از رابط

شکل 3: تنظیم آستانه های هشدار در مورد استفاده از رابط

می توانید آستانه های هر رابط را طوری تنظیم کنید که نمودار هنگام استفاده از حد انتخاب شده شما ، هشدار را نشان دهد.

مانیتور پهنای باند باند واقعی ، راهی عالی برای دیدن آنچه در رابط های خاص اتفاق می افتد ، به خصوص برای دستگاه هایی که از NetFlow پشتیبانی نمی کنند (یا sFlow) است. آنالایزر ترافیک خالص جریان خالص SolarWinds می تواند ترافیک را با مکالمه ، برنامه ، دامنه ، نقطه پایانی و پروتکل افزایش دهد. پهنای باند مانیتور از معیارهای اساسی تر کار می کند ، بنابراین نمی تواند این کار را انجام دهد. اما وقتی دستگاه هایی دارید که از پروتکل های نظارت بر ترافیک پشتیبانی نمی کنند ، مانیتور پهنای باند Real-Time یک ابزار ضروری است.

دو ابزار رایگان: هر دو ابزار رایگان را از SolarWinds در بسته پایش پهنای باند دریافت کنید.

همچنین می توانید هر دو ابزار رایگان را از SolarWinds در بسته نرم افزاری پهنای باند دریافت کنید.

گزینه دیگر برای نظارت بر پهنای باند که توسط SolarWinds ارائه می شود ، ipMonitor است. این یک ابزار رایگان نیست ، اما می توانید آن را در یک آزمایش رایگان 14 روزه امتحان کنید. این یک ابزار تخصصی است که شبکه ها ، سرورها و برنامه ها را کنترل می کند. شما را از کلیه معیارهای عملکرد ، از جمله در دسترس بودن به موقع ، کیفیت سرویس اینترنت و ظرفیت شبکه آگاه می کند. این مانیتور روی داده های زمان واقعی کار می کند ، شامل هشدارها و عملکردهای گزارشگری است و به شما کمک می کند تا خرابی سیستم مربوط به ظرفیت را برطرف کنید.

اگر تصمیم دارید به ابزاری برای هزینه بپردازید که بتواند با مشاغل شما تا دامنه شرکت رشد کند ، پکیج آنالایزر پهنای باند شبکه شامل مانیتور عملکرد شبکه و تحلیلگر ترافیک NetFlow است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ابزارها ، به بررسی تحلیلگر ترافیک SolarWinds NetFlow مراجعه کنید.

انتخاب سردبیر

ابزاری قدرتمند که نه تنها در زمان واقعی چندین رابط شبکه را مانیتور و نمودار می کند بلکه می توانید آستانه ها و هشدارهای مربوط به هر رابط را تنظیم کنید ، به خصوص برای دستگاه هایی که از NetFlow پشتیبانی نمی کنند. همراه با آنالایزر شبکه رایگان ، می توانید ترافیک را از طریق مکالمه ، برنامه ، دامنه و نقطه پایانی مشاهده کنید. همچنین 100٪ رایگان است.

دانلود: بسته نرم افزاری پهنای باند رایگان از SolarWinds

سایت رسمی: www.solarwinds.com/network-bandwidth-analyzer-pack/

سیستم عامل: پنجره ها

2. مانیتور شبکه Paessler PRTG (امتحان رایگان)

مانیتور شبکه Paessler PRTG یک راه حل "شامل باتری ها" است که بر استفاده از پهنای باند ، سلامت دستگاه های موجود در شبکه شما و موارد دیگر نظارت می کند. نسخه رایگان پس از ماه اول به 100 سنسور محدود می شود. از آنجا که یک سنسور یک جریان داده فردی است ، به طور معمول هر دستگاه به چندین سنسور نیاز دارد.

مانیتور PRTG Network روی ویندوز اجرا می شود. از SNMP ، WMI ، NetFlow ، sFlow و خرخر کردن بسته استفاده می کند. تنظیم ابزار کمی پیچیده است اما یک جادوگر راه اندازی و نحوه فیلمبرداری ارائه شده است.

مانیتور شبکه PRTG: مشاهده گویندگان برتر ، اتصالات ، پروتکل ها و دیگر کاربردها

شکل 11: مشاهده گویندگان برتر ، اتصالات ، پروتکل ها و دیگر کاربردها

نسخه رایگان PRTG Network Monitor یک جعبه ابزار مناسب برای نظارت بر شبکه کوچک را در اختیار شما قرار می دهد ، نسخه آزمایشی رایگان را از اینجا بارگیری کنید. برای اطلاعات بیشتر ، به بهترین آنالایزرها و جمع کننده های رایگان NetFlow برای ویندوز مراجعه کنید.

Paessler PRTG Network MonitorDownload آزمایشی 30 روزه رایگان در Paessler.com

3. SoftPerfect NetWorx

بسیاری از ابزارهای نظارت بر شبکه فرض می کنند شما یک شبکه بزرگ و پیچیده را اداره می کنید ، و بنابراین یک مجموعه پیشرفته از امکانات را ارائه می دهید. اما در دسته پهنای باند پهنای باند ، ابزارهای زیادی وجود دارد که در جهت دیگر حرکت می کنند و پهنای باند یک رایانه شخصی را رصد می کنند. این احتمالاً برای شما خیلی مینیمالیستی است ، اما اگر یک دفتر کوچک دارید و فقط باید یک (یا چند کامپیوتر) و یک روتر را کنترل کنید ، ممکن است SoftPerfect NetWorx ابزاری ساده و مورد نیاز شما باشد..

NetWorx ابزاری تمیز است که بر استفاده از پهنای باند بر روی یک یا چند رایانه شخصی یا یک دستگاه مک یا لینوکس واحد نظارت خواهد کرد. همچنین می تواند از طریق SNMP پهنای باند را بر روی روتر شما به اینترنت نظارت کند. NetWorx اکنون یک ابزار مجاز است ، بنابراین فقط 30 روز رایگان است ، پس از آن شما باید مجوز (نسبتاً ارزان) را بهار کنید.

SoftPerfect NetWorx: نظارت از طریق SNMP با NetWorx

شکل 7: نظارت از طریق SNMP با NetWorx

علاوه بر پهنای باند پهنای باند ، NetWorx ابزارهای مختلفی مانند سرعت سنج و گزارش استفاده از هر کاربر را ارائه می دهد.

4- ابزار مانیتورینگ پهنای باند ManageEngine

ManageEngine مجموعه کامل مدیریت شبکه را تولید می کند و نسخه های رایگان برخی از ابزارهای آنها را ارائه می دهد. در مقاله ما در مورد بهترین آنالایزرها و جمع کننده های رایگان NetFlow برای ویندوز ، ما به AnalEzer ManagerEngine NetFlow که دید در زمان واقعی به پهنای باند شبکه و الگوهای ترافیک دسترسی دارد ، نگاهی انداختیم ، وقتی دستگاه هایی دارید که از NetFlow پشتیبانی می کنند. NetFlow Analyzer ترافیک توسط برنامه ها ، مکالمات ، پروتکل ها و غیره را نمایش می دهد. این می تواند شما را به مشکلات هشدار دهد ، و طیف وسیعی از گزینه های تولید گزارش را دارد. در اینجا ما به ابزار مانیتورینگ پهنای باند که بخشی از نسخه رایگان ManageEngine OpManager است توجه خواهیم کرد.

ابزار پهنای باند مانیتورینگ SNMP را افزایش می دهد. این ویندوز یا لینوکس اجرا می شود. نسخه رایگان پشتیبانی از 10 دستگاه و رابط های آنها را کنترل می کند.

ManageEngine OpManager: دستگاه ها و رابط های آنها و هشدارها

شکل 8: دستگاه ها و رابط های آنها و هشدارها

تنظیم OpManager یک فرآیند چند مرحله ای است اما کاملاً پیچیده نیست. پس از ارائه پارامترهای زیر شبکه و SNMP ، OpManager زیر شبکه های شما را اسکن کرده و دستگاه های شما را کشف می کند. سپس ، از برگه موجودی می توانید وضعیت رابط های دستگاه را بررسی کنید. می توانید نمودارها و جداول سرعت شبکه و پهنای باند شبکه و همچنین معیارهای سخت افزاری دستگاه را مشاهده کنید ، یا در سطح دستگاه بچرخید یا به یک رابط خاص سوراخ کنید..

ManageEngine OpManager: راه اندازی یک رابط

شکل 9: راه اندازی یک رابط

ManageEngine OpManager: نمودارهای استفاده از رابط

شکل 10: نمودارهای استفاده از رابط

در سطح رابط شما می توانید گزارشاتی را نشان دهید که از 12 ساعت گذشته تا یک ماه گذشته پهنای باند را نشان می دهد. همچنین می توانید آستانه های دریافت ایمیل هشدار خودکار یا پیام های پیام کوتاه را تنظیم کنید. با نظارت بر دروازه ISP خود می توانید میزان استفاده از اینترنت و میزان پهنای باند دریافتی را بررسی کنید.

ابزار پهنای باند پهنای باند ، همراه با سایر ویژگی های نسخه رایگان ManageEngine OpManager ، مجموعه ای از امکانات خوب و مناسب برای نظارت بر 10 یا کمتر دستگاه در شبکه کوچک را برای شما فراهم می کند..

5. ntopng

ntopng یک ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک مبتنی بر وب منبع باز است. نسخه جامعه ntopng رایگان است. نسخه های حرفه ای (کسب و کار کوچک) و شرکت نیاز به خرید مجوز دارند. همه نسخه ها ضبط بسته را انجام می دهند. نسخه شرکت همچنین از SNMP استفاده می کند. دریافت داده های جریان ntopng بستگی به nProbe دارد. یک نسخه کاملاً کارآمد از nProbe نیاز به مجوز پرداختی دارد. مجوزها برای سازمانهای آموزشی و غیرانتفاعی رایگان است.

ntopng: مشاهده جریان

شکل 12: جریانهای مشاهده

رابط کاربری مبتنی بر وب ntopng داده ها را به ترافیک (مانند بلندگوهای برتر) ، جریان ها ، هاست ها ، دستگاه ها و رابط ها تبدیل می کند.

ntopng: مشاهده پروتکلntopng: مشاهده پروتکل

ntopng یک ابزار نظارت بر پهنای باند منبع باز و پهنای باند است.

6. Gold WhatsUp

WhatsUp Gold ابزاری مشهور برای نظارت بر شبکه از IPSwitch است که از نظر ویژگی های بسیار غنی و در عین حال ساده است. برای ارزیابی نسخه پرداخت شده هم در نسخه رایگان استارت و هم در یک آزمایش 30 روزه موجود است.

WhatsUp بر ترافیک شبکه ، سرورها ، سرورهای مجازی ، سرویس های ابری و برنامه ها نظارت دارد. نسخه رایگان یک مجوز پنج نقطه ای رایگان برای نظارت بر پنج منبع است (به عنوان مثال ، پنج سرور).

WhatsUp باید روی ویندوز نصب شود. راه اندازی ساده است و از کشف خودکار استفاده می کند. رابط کاربری چندین نقشه با نقشه شبکه تعاملی و امکان حفاری برای بررسی مسائل را فراهم می کند.

لیست مشاهده لیست طلای WhatsUp دستگاه های کشف شده را نشان می دهد.لیست مشاهده لیست طلای WhatsUp دستگاه های کشف شده را نشان می دهد.

امکانات تجزیه و تحلیل ترافیک با طیف گسترده ای از دستگاه های دارای جریان فعال از جمله NetFlow ، sFlow ، NetFlow-Lite ، IPFIX و J-Flow کار می کند.

داشبورد تحلیل ترافیک WhatsUp Gold وضعیت ترافیک را نشان می دهد.داشبورد تحلیل ترافیک WhatsUp Gold وضعیت ترافیک را نشان می دهد.

داشبورد قابل تنظیم است. WhatsUp گزارشهای کنسرو بسیاری ارائه می دهد ، از جمله گزارش برای پهنای باند و استفاده. شما همچنین می توانید گزارش های سفارشی طراحی کنید.

10 نمای برتر WhatsUp Gold نشان می دهدنمای برتر 10 دستگاه برتر "10" را با آمارهای مختلف نشان می دهد

می توانید هشدارها را تنظیم کنید تا وقتی فرستنده یا گیرنده از آستانه پهنای باند بیش از آستانه های بهره برداری می شوند ، هشدارها را پیکربندی کنید و غیره. چندین روش ممکن برای اطلاع رسانی از جمله ایمیل و پیامک وجود دارد. اقدامات ایجاد شده این امکان را می دهند که به طور خودکار به عنوان پاسخ به هشدار ، اقدامات را به صورت خودکار انجام دهند.

نسخه رایگان WhatsUp Gold ابزاری سر راست و کاملاً برجسته برای نظارت و مدیریت یک فروشگاه کوچک است. فارغ التحصیلی از نسخه ارزان قیمت به شما امکان می دهد تا شبکه های بزرگ را تحت پوشش خود قرار دهید.

مقایسه ابزارهای نظارت بر شبکه

چندین گزینه رایگان خوب برای نظارت بر پهنای باند شبکه شما وجود دارد. انتخاب یک مورد مناسب به سخت افزار شبکه نصب شده شما ، اندازه و پیچیدگی شبکه شما و اینکه چگونه انتظار دارید رشد کند بستگی دارد..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

35 + = 38

Adblock
detector