بررسی سرور TFTPD32 TFTP (پروتکل انتقال فایل بی اهمیت)

بررسی سرور TFTPD32 TFTP

TFTPD32 یک ابزار مفید برای جمع آوری و توزیع فایل های سیستم در یک شبکه کوچک است. این ابزار توسط فرانسوی ، فیلیپ جونین ساخته شده است و به صورت رایگان در وب سایت وی در دسترس است.

TFTPD32 همچنین در نسخه 64 بیتی موجود است. به این TFTPD64 گفته می شود. این ابزار بر روی سیستم عامل ویندوز از ویندوز 95 تا ویندوز 10 کار می کند.

این ابزار فقط به عنوان یک سرور TFTP عمل نمی کند ، بلکه این عملکرد نیز خواهد بود مشتری TFTP. سایر ویژگی های این برنامه هستند یک برنامه سرور DNS, یک ابزار DHCP, مدیریت Syslog, و مشتری SNTP. این ابزار دارای جلوی GUI است و کد منبع باز است ، بنابراین می توانید از طریق برنامه بخوانید تا ببینید که چگونه کار می کند.

working_tftpd32

درباره TFTP

پروتکل انتقال پرونده بی اهمیت یک سیستم سبک وزن برای انتقال پرونده های کوچک در اطراف شبکه است. پروتکل شامل خدمات رمزگذاری نمی باشد ، بنابراین برای انتقال پرونده ها از طریق اینترنت مناسب نیست. کاربرد اصلی این سیستم برای سال بوده است توزیع فایل های پیکربندی به دستگاههای شبکه هنگام راه اندازی TFTP به عنوان بخشی از BOOTP و محیط اجرای پیش از بوت استفاده می شود. پروتکل در RFC 1350 تعریف شده است.

از آنجایی که BOOTP بیشتر مورد استفاده قرار نمی گیرد ، سودمندی TFTP کاهش می یابد. روند DHCP محبوبیت بیشتری پیدا می کند. با این حال, TFTP هنوز هم برای انتقال عکس های فوری پیکربندی به یک فروشگاه مرکزی مفید است و برای برگرداندن این داده ها در مواردی که پیکربندی دستگاه باید به عقب برگردد. TFTP بیش از UDP است و تماس در بندر 69 نیز آغاز می شود.

TFTPD32 برای TFTP

سودمندی امکانات TFTPD32 برای TFTP این است که چند اضافی اضافی دارد که استاندارد TFTP لخت را تقویت می کند. با استفاده از گزینه های TFTP (که جزئی از استاندارد هستند) می توان شرایط انتقال را بهینه کرد ، مانند تیز کردن, بلوک کردن, و زمان بندی.

TFTP هیچ عملکرد دایرکتوری را شامل نمی شود و حتی نمی توانید پرونده ها را در رایانه راه دور لیست کنید. با این حال ، TFTPD32 این قابلیت ها را اضافه می کند. صفحه نمایش شامل می شود یک نوار پیشرفت, که علاوه بر این مفید است ، به خصوص اگر از آن برای انتقال پرونده های بزرگ استفاده کنید.

TFTPD32 برای DHCP

اگر DHCP را در شبکه خود پیاده سازی کنید ، دیگر نیازی نیست که در یک ابزار سرور DHCP فانتزی سرمایه گذاری کنید زیرا در TFTPD32 ساخته شده است. ماژول سرور DHCP می تواند توزیع کند تعداد نامحدودی آدرس IP و می تواند تخصیص دهد آدرسهای استاتیک و همچنین تهیه یک تخصیص آدرس خودکار IP سیستم.

وقتی سرویس DHCP را تنظیم می کنید ، کافی است آدرس IP شروع و اندازه استخر را وارد کنید. همچنین می توانید نام دامنه ، ماسک و روتر پیش فرض را برای مراحل DHCP وارد کنید.

TFTPD32 برای DNS

لازم نیست سرویس DNS خود را بر روی همان رایانه سرور DHCP اجرا کنید ، اما اگر یک شبکه کوچک دارید ، احتمالاً خواهید داشت. رابط کاربری TFTPD32 هر دو سرویس را در همان پنجره اما در زبانه های مختلف قرار می دهد. جابجایی از یک برگه به ​​دیگری سرویس های موجود در برگه های پنهان را خاموش نمی کند, همه آنها اجرا خواهند شد چه شما در حال مشاهده آنها باشید یا نه.

اگر تصمیم دارید سرویس DNS خود را روی رایانه دیگری قرار دهید ، فقط کافی است نسخه دیگری از TFTPD32 را روی آن کامپیوتر نصب کنید و فقط از تب DNS در رابط کاربری خود استفاده کنید..

TFTPD32 برای مدیریت Syslog

برگه Syslog در TFTP32 به شما امکان می دهد پیامهای Syslog را ببینید در اطراف شبکه گردش می کنند. شما همچنین می توانید نام پرونده ذخیره سازی Syslog را مشخص کنید. رابط هیچگونه قابلیت تجزیه و تحلیل Syslog را ارائه نمی دهد ، اما شما می توانید پرونده های Syslog را مدیریت کنید و می توانید پیام ها را از یک پرونده به بیننده رابط بارگیری کنید.

همچنین ببینید: 15 بهترین سرور رایگان Syslog برای لینوکس و ویندوز

TFTPD32 استفاده می کند

ترکیبی از توابع در TFTPD32 در هزینه های زیادی صرفه جویی می کند زیرا هزینه خرید سیستم DHCP ، سرور DNS ، سرور Syslog و مدیر تنظیمات را حذف می کند. در هر ماژول ، TFTPD32 فقط خدمات اساسی را که شما برای مدیریت هر یک از وظایف شبکه خود نیاز دارید ارائه می دهد. به عنوان مثال ، هیچ عملکردی برای آشتی DHCP / DNS وجود ندارد و هیچ ابزار مدیریت آدرس IP در آنجا وجود ندارد تا آدرس های رها شده را بررسی کند.

TFTPD32 ایده آل است ابزار مدیریت شبکه استارت برای شبکه های کوچک با رشد شبکه شما ، متوجه می شوید که به توانایی های تحلیلی و اتوماسیون بیشتری نیاز دارید. بنابراین, درنهایت TFTPD32 پیشی خواهید گرفت. در یک شبکه کوچک ، ارائه کارکردهای اساسی و عدم وجود ویژگیها یک مزیت است زیرا اگر شما شبکه خود را به تنهایی مدیریت می کنید ، به احتمال زیاد وقت ندارید به هر حال از این ویژگی های اضافی استفاده کنید. در سیستم های بزرگتر ، مسئولیت های مدیریت پیکربندی و مدیریت آدرس شما بدون اتوماسیون فرآیند و هشدارهای پیش بینی به سرعت کنترل نمی شوند.

آیا از TFTPD32 برای شبکه خود استفاده می کنید؟ آیا می دانید این کارکرد همه عملکردهای مورد نیاز شما را برای مدیریت شبکه شما فراهم می کند؟ آیا برای اطمینان از داشتن همه قابلیت های لازم برای مدیریت موفقیت آمیز شبکه خود ، ابزارهای اضافی اضافه می کنید؟ در بخش نظرات در زیر پیام بگذارید و از تجربیات خود با TFTPD32 مطلع شوید.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + = 14

Adblock
detector