WebDAV: آنچه در آن است ، جایی که نوبت می رسد و گزینه های دیگر آن است

شبکه (صنعت ، شبکه)

WebDAV چیست؟ در چه زمینه هایی با آن روبرو می شوید؟ چگونه تفاوت آن با گزینه های آن متفاوت است?

وب و WebDAV

قرار بود وب در سطح جهانی وسیله ای برای مصرف باشد و تولید محتوا. اما مرورگرهای وب تقریباً بلافاصله توانایی ویرایش صفحات وب را از دست دادند و محتوای فقط خواندنی را برای تبدیل شدن به یک هنجار قریب به اتفاق برای خواندن محض خواند..

WorldWideWeb (مرورگر اصلی مبتنی بر NeXT) که بسیاری از کارکردها / حوزه عمومی آن را نشان می دهد / توسط تیم برنرز لی برای CERN / ایجاد: 13 دسامبر 1994اولین مرورگرهای وب از ویرایش صفحات وب پشتیبانی کردند.

با این وجود ، اغلب ویرایش مشارکتی از راه دور لازم است ، و به همین دلیل در قالب های مختلف مجدداً در وب ظاهر می شود. WebDAV (نوشتن وب توزیع و انتشار) یک مکانیسم است. یک وب سرور که از WebDAV پشتیبانی می کند ، به طور همزمان مانند یک سرویس دهنده پرونده کار می کند. این یک توانایی قدرتمند است.

ممکن است با WebDAV در سرورهای Apache HTTP ، Microsoft IIS ، Box.com ، WordPress ، دروپال ، Microsoft Sharepoint ، Subversion ، Git ، Windows Explorer ، macOS Finder ، Microsoft Office ، Apple iWork ، Adobe Photoshop و بسیاری مکان های دیگر روبرو شوید..

تاریخ WebDAV به اواخر دهه 90 باز می گردد. در سال های اینترنتی ، باستانی است در دنیای پروتکل های وب و API ها معماری های SOAP / XML و RESTful را به نمایش می گذارند. با وجود ماندگاری آن ، اجرای WebDAV می تواند عجیب و غریب باشد. بسیاری از سرورها و کلاینت ها زیر مجموعه ها یا زیر مجموعه های گسترده ای از استانداردهای چندگانه را اجرا می کنند. بنابراین قابلیت همکاری را نمی توان فرض کرد. موفقیت بستگی به بستر ، محیط و برنامه های افزودنی خاص فروشنده دارد.

با توجه به همه اینها ، در بسیاری از موارد استفاده WebDAV توسط سازوکارهای مدرن تری تهیه شده است. اما این یک قابلیت قدرتمند و یک اسب بخار قابل اعتماد است که سرورها و مشتری های مناسب با یکدیگر مطابقت دارند. می توانید در بسیاری از زمینه های مختلف با آن روبرو شوید.

WebDAV چیست؟?

WebDAV (RFC 4918) پسوندی به HTTP است ، پروتكلی كه مرورگرهای وب و سرورهای وب برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می كنند. پروتکل WebDAV وب سرور را قادر می سازد که مانند یک سرویس دهنده پرونده نیز رفتار کند ، از نویسندگی مشترک محتوای وب پشتیبانی می کند.

WebDAV مجموعه ای از روش ها و هدر های استاندارد HTTP را گسترش می دهد تا توانایی ایجاد پرونده یا پوشه ، ویرایش یک فایل در محل ، کپی یا انتقال یا حذف یک پرونده و غیره را فراهم کند ، به عنوان یک افزونه برای HTTP ، WebDAV به طور معمول از پورت 80 برای رمزگذاری نشده استفاده می کند. دسترسی و پورت 443 (HTTPS) برای دسترسی ایمن.

برای پشتیبانی از نوشتن مشارکتی ، مشخصات اصلی WebDAV شامل قفل پرونده است ، اما به دلیل پیچیدگی دامنه ردیابی نسخه ، در قسمت "نسخه" DAV قرار گرفت. DeltaV (RFC 3253) ، نسخه مدیریت و پیکربندی WebDAV ، بعداً تعریف شد. قابلیت جستجو در افزونه بعدی نیز اضافه شد (RFC 5323).

دسترسی به پرونده ها و دستکاری ها قابلیت فهمیده ای است که برای مخاطبان گسترده مفید است. اما ردیابی تجدید نظر برای کاربران غیر تکنیکی خارجی است. همچنین روش متداولی وجود ندارد که سیستم عامل ها ، سیستم های کنترل نسخه و برنامه ها برای مدل سازی تاریخ و تغییر استفاده کنند. بسیاری از طرح ها در حال استفاده هستند. در نتیجه ، WebDAV بدون نسخه گسترده است ، و DeltaV بسیار کمتر اجرا می شود.

اگر با سرور WebDAV که به آن "کلاس 1" گفته می شود روبرو شوید ، این بدان معنی است که فاقد قفل است. کلاس 2 شامل قفل است. یک سرور WebDAV با نسخه سازی معمولاً سرور "DeltaV" خوانده می شود.

WebDAV خود پایه و اساس پروتکل های اضافی ، از جمله تقویم (CalDAV) و مدیریت تماس (CardDAV) است..

جایی که WebDAV را پیدا خواهید کرد

WebDAV در بسیاری از زمینه های مختلف ، در سمت سرور یا مشتری قرار می گیرد.

یک هشدار: بسیاری از این موارد مدتی است که از پشتیبانی WebDAV برخوردار هستند. هنگامی که WebDAV برای بسته بندی خاص مرکزی نیست ، ممکن است عملکرد WebDAV مانند گذشته نباشد.

سرورهای WebDAV

سرور WebDAV همیشه یک سرور است اما ممکن است در سیستم دیگری تعبیه شود.

وب سرورهای هدف کلی

اجرای پیش فرض منبع باز WebDAV در سرور Apache HTTP است. بسیاری از سرورهای وب از WebDAV از طریق یک ماژول الحاقی ، مانند Nginx ، lighttpd و Microsoft IIS پشتیبانی می کنند..

سیستم های کنترل نسخه

چندین سیستم کنترل نسخه از طریق برخی از انواع WebDAV از جمله Subversion ، Git و PVCS قابل دسترسی است.

سیستم عامل های همکاری و سیستم های مدیریت محتوا

سیستم عامل های همکاری مانند Microsoft Sharepoint یا CMS هایی مانند WordPress ، دروپال یا جوملا ممکن است WebDAV داخلی داشته باشند یا از طریق ماژول های اضافی در دسترس باشند.

خدمات ذخیره سازی و ذخیره سازی ابر متصل به شبکه

دستگاههای ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) در شبکه شما ممکن است از دسترسی از راه دور از طریق WebDAV پشتیبانی کنند. خدمات میزبانی فایل Cloud مانند Box.com ممکن است به شما امکان دسترسی به پوشه ها و پرونده های خود را از طریق WebDAV فراهم کند.

برنامه های مختلف

WebDAV در مکان های تصادفی تبدیل می شود که در آن دستکاری و ویرایش پرونده از راه دور مفید است. به عنوان مثال ، پلت فرم طراحی سیستم LabView می تواند از WebDAV برای انتقال پرونده به / از یک رایانه هدف جاسازی شده استفاده کند.

مشتری های WebDAV

همانطور که در اسناد Subversion متذکر می شود ، مشتریان WebDAV برنامه های مستقل ، برنامه های افزودنی برای کاوشگر پرونده یا ماژول های سیستم فایل هستند. به طور خاص ، یک سرویس دهنده WebDAV ممکن است یکی از موارد زیر باشد.

برنامه های دسترسی به پرونده WebDAV

برنامه هایی که به شما امکان دسترسی به پرونده های از راه دور را دارند ، ممکن است کاملاً جهت دهی به WebDAV باشند ، مانند cadaver ابزار خط فرمان Linux ، یا DAV Explorer گرافیکی. یا ممکن است اینها ابزاری باشند که با پروتکل های مختلف صحبت می کنند ، مانند WinSCP یا Cyberduck.

WinSCP اجازه دسترسی به پرونده ها روی یک سرور WebDAV را می دهدبا استفاده از WinSCP برای مرور پرونده های از راه دور از طریق WebDAV.

این به شما امکان بارگیری و بارگذاری فایل ها ، دستکاری در پوشه ها و غیره را می دهد. آنهایی که رابط کاربری گرافیکی استعاره های بصری کشیدن و رها و مرتبط دارند.

برنامه هایی که از WebDAV استفاده می کنند

طیف وسیعی از برنامه ها توانایی کار با پرونده هایی را دارند که از طریق WebDAV دسترسی دارند. گفتگوی انتخاب پرونده برنامه ، از ورود فقط یک نام محلی ، بلکه URL WebDAV ، با نام کاربری و رمز عبور لازم برای سرور WebDAV پشتیبانی نمی کند. این برنامه ها شامل Microsoft Office (Word ، Excel و غیره) است. Apple iWork (صفحات ، اعداد ، متن اصلی)؛ Adobe Photoshop و Dreamweaver؛ و دیگران.

هنگامی که چنین برنامه ای با پرونده ها یا پوشه ها در سرور WebDAV کار می کند ، WebDAV در پشت صحنه کار می کند تا تغییرات فایل از راه دور مشترک را ارائه دهد. پرونده های روی سرور "در جای خود" ویرایش می شوند ، بدون بارگیری در سیستم فایل محلی برای بارگذاری مجدد بعدی (که چندین نسخه ایجاد می کند که می توانند از همگام سازی خارج شوند).

پسوند فایل کاوشگر

رابط کاربری فایلهای بیشتر مدیران سیستم های عامل شامل افزونه ای برای ارائه و دستکاری پوشه ها و پرونده های WebDAV به صورت محلی هستند. این موارد شامل فایلهای ویندوز Explorer ، macOS Finder و GNOME Files (Nautilus) و KDE Konqueror در لینوکس است..

اکسپلورر پرونده استاندارد ویندوز را می توان به یک سرور WebDAV اشاره کرد.نقشه برداری از سرور WebDAV به عنوان درایو شبکه در ویندوز اکسپلورر.

در هر حالت گزینه "اتصال به سرور" وجود دارد که URL سرور WebDAV را ارائه می دهید (متاسفانه فرمت URL از ابزار به ابزار دیگر متاسفانه). سپس نام کاربری و رمز عبور را برای دسترسی به سرور ارائه می دهید.

در پرونده WIndows Explorer ، پرونده های WebDAV را می توان دستکاری کرد که گویی در یک درایو محلی هستند.سرور WebDAV در ویندوز اکسپلورر نقشه برداری شده است.

مدیر فایل پرونده ها و پوشه های از راه دور را که از طریق WebDAV قابل دسترسی است ، به عنوان منابع محلی ارائه می دهد که می توانید بر روی آن ، کلیک کنید ، بکشید و رها کنید ، و غیره.

ماژول های Filesystem

چندین سیستم عامل شامل گزینه استفاده از ماژول سیستم فایل سطح پایین است که اتصال به یک سرور WebDAV را به عنوان درایو یا سوار سوار یا نقشه می کند. این موارد شامل Microsoft WebDAV Redirector ، سیستم فایل MacOS WebDAV و Linux GNOME GVfs و KDE KIO است..

هنگامی که سیستم عامل سرور WebDAV را نقشه برداری و نصب کرد ، به نظر می رسد که پرونده ها و پوشه هایی که از طریق WebDAV در معرض دید هستند محلی هستند. آنها به تماسهای عادی دسترسی به فایلها دسترسی پیدا می کنند و هر برنامه محلی بدون اطلاع از محل واقعی آنها به آنها دسترسی پیدا می کند.

گزینه های دیگر برای WebDAV

WebDAV ویرایش و دستکاری پرونده از راه دور را امکان پذیر می کند. مکانیسم های بسیاری دیگر برای کار با پرونده ها روی یک سرور از راه دور وجود دارد. چگونه WebDAV متفاوت است?

FTP

تاریخ FTP (پروتکل انتقال پرونده) از روزهای اولیه اینترنت است. در آن زمان اینترنت یک شهر کوچک بود ، بنابراین امنیت وانیل FTP برای خیابان های متوسط ​​اینترنت امروز کاملاً ناکافی است. در مقابل ، WebDAV از امنیت HTTPS استفاده می کند. طراحی FTP سازگار با فایروال نیست ، جایی که WebDAV به مکانیسم های استاندارد برای پشتیبانی از سرورهای وب متکی است. FTP به فرایند سرور مخصوص به خود نیاز دارد ، جایی که WebDAV در وب سرور زندگی می کند. و FTP شامل ویژگی های همکاری گرا مانند قفل کردن و ردیابی نسخه نمی شود.

فرزندان FTP وجود دارند که با اجرای یک برنامه افزودنی FTP یا یک پروتکل کار ، در بالای SSL / TLS یا SSH ، نیاز به امنیت را برطرف می کنند..

SSH

پروتکل SSH (Secure Shell) از رمزنگاری برای تأمین امنیت خدمات سیستم عامل مانند دسترسی به پرونده و اجرای دستور از طریق شبکه ناامن استفاده می کند. از جمله خدمات SCP (پروتکل امن کپی) و SFTP (پروتکل امن انتقال پرونده).

SSH (و بنابراین SCP و SFTP) به فرایند سرور و قوانین فایروال خود نیاز دارد ، اما پشتیبانی از SSH تقریباً در لینوکس و macOS کاملاً جهانی است ، و اخیراً به یک سرویس داخلی در ویندوز 10 تبدیل شده است (قبلاً نرم افزار شخص ثالث لازم بود) . SCP فقط پرونده های متحرک را کنترل می کند ، جایی که SFTP می تواند پوشه ها را دستکاری کند ، پرونده ها را حذف کند ، و غیره. با این وجود ، آنها فاقد ویژگی های همکاری گرا هستند. پروتکل SFTP از قفل پرونده پشتیبانی می کند ، اما هنوز نمی توانید در مورد حضور و فعال بودن آن حساب کنید.

ویکی

هنگامی که ما در مورد تولید مشارکتی در وب صحبت می کنیم ، ویکی ها نمونه بارز آن هستند. ویکی ها وب سایتهای ویرایش شده گروهی هستند که به عنوان پایگاه دانش پروژه ، ابزار یادداشت برداری ، وب سایتهای جامعه و غیره خدمت می کنند.

ویکی به کاربران خود اجازه می دهد تا محتوای خود را در صفحات تغییر دهند ، صفحات ایجاد کنند و اتصالات بین صفحات را با استفاده از یک مرورگر وب وانیلی تغییر دهند - هیچ پروتکل خاصی مانند WebDAV لازم نیست..

ویکی ها معمولاً از یک زبان نشانه گذاری ساده شده استفاده می کنند که بسیار محدود تر و سریعتر از درک HTML است. یک موتور ویکی در وب سرور مانند WebDAV زندگی می کند. برای ویرایش یک مرورگر وانیلی به ویرایش ، ویکی ها امکان ویرایش فایلهای چندرسانه ای را ندارند و تنها "مدیریت پرونده / پوشه" که در آن گنجانده شده است ، امکان ایجاد و تغییر لینک های پیوند بین صفحات ویکی است..

ایده آل برای ویکی این است که وب سایت دارای منبع تغذیه ای و خود سازماندهی است. هر کاربر می تواند تغییراتی ایجاد کند و هیچ صاحب یا دروازه بان از پیش تعریف شده ای وجود ندارد. آرمان آنارشیک اغلب به خطر می افتد. موتورهای مختلف ویکی وجود دارد ، و بسیاری از آنها از تأیید هویت کاربر و تحمیل کنترل دسترسی در عملیات پشتیبانی می کنند.

سیستم های فایل توزیع شده

چندین پروتکل برای اشتراک گذاری سیستم فایلهای از راه دور در شبکه ها وجود دارد که متداول ترین آنها نقشه برداری یا سوار کردن سهم شبکه صادر شده توسط یک سرور است و به شما امکان می دهد که به عنوان یک درایو محلی به پوشه ها و پرونده ها روی سرور دسترسی پیدا کنید. SMB / CIFS بومی ویندوز است. NFS بومی Unix / Linux است؛ و برای MacOS ، AFP پیش فرض قدیمی به نفع SMB کاهش می یابد.

این پروتکل ها در اصل کلیه خدمات یک سیستم فایل در درایو محلی را ارائه می دهند ، از جمله قفل کردن پرونده ، اما ردیابی نسخه فایل داخلی نیست..

امکانات سیستم فایل توزیع شده اغلب با سیستم عامل همراه می شوند. اگر بعداً اضافه شود ، آنها معمولاً به ماژول های اضافی اضافه شده به سیستم عامل نیاز دارند.

این پروتکل ها برای کار بر روی LAN ساخته شده اند. عملکرد از طریق اینترنت گسترده یا VPN چند ستاره نخواهد بود ، اگرچه می توانید با تنظیم کردن آن را تا حدودی کاهش دهید ، و نسخه های بعدی پروتکل ها سعی دارند این کاربرد جدید را مرتفع کنید..

این پروتکل ها دارای سطح حمله بسیار بزرگتری نسبت به پروتکل های ساده تر مانند WebDAV هستند. اگرچه برخی نسخه های اخیر مانند NFSv4 و SMB3 پیشرفت هایی را برای پشتیبانی از استفاده ایمن در شبکه های غیر قابل اعتماد ایجاد می کنند ، اما بیشتر نسخه های این سرویس ها فراتر از شبکه LAN نیستند و پیکربندی آنها برای چنین استفاده ها بسیار خطرناک است..

ذخیره فایل ابر

سرویس های ذخیره سازی ابر مانند Dropbox ، Microsoft OneDrive ، Google Drive و Box.com به نظر می رسد مکان های طبیعی برای WebDAV. در بعضی از آنها نشان داده می شود - Box.com از طریق WebDAV قابل دسترسی است و از طریق امکانات استاندارد ویندوز WebDAV به OneDrive قابل دسترسی است (اگرچه هماهنگی فایل OneDrive را نصب نکنید فقط به این نیاز دارید). سایر سرویس های ذخیره سازی ابری API های خاص خود ، نرم افزار همگام سازی پرونده ها و مشتری های برنامه وب را ارائه می دهند و اگر می خواهید به WebDAV دسترسی داشته باشید باید از یک دروازه شخص ثالث استفاده کنید.

API های تخصصی ، نرم افزار همگام سازی پرونده ها و مشتری های برنامه وب که توسط سرویس های ابری ارائه شده اند برای ایجاد امنیت و کارایی از طریق شبکه هایی مانند اینترنت طراحی شده اند..

چرا WebDAV را انتخاب کنید?

اگرچه گزینه های دیگری برای WebDAV وجود دارد و برخی از آنها سیستم های جدیدتری هستند ، اما هیچ یک از سیستم های رقیب تمام امکانات WebDAV را ادغام نمی کنند. ویژگی های اصلی WebDAV عبارتند از:

  • ادغام سیستم عامل
  • رایگان برای استفاده
  • ادغام نزدیک با خدمات وب
  • کنترل نسخه
  • رمزگذاری حمل و نقل
  • دسترسی از راه دور
  • ذخیره سازی متمرکز
  • کنترل نسخه
  • قفل پرونده

هیچ یک از سیستم های جایگزین برای مدیریت پرونده ، همه این خصوصیات را ندارند. می توانید پرونده ها را با امنیت با SFTP و SCP انتقال دهید ، اما این پروتکل ها شامل کنترل نسخه نمی شوند. WebDav به جای اینکه نیاز به کپی کردن فایل ها در رایانه محلی کاربر داشته باشد ، دسترسی از راه دور به اسناد را در یک فروشگاه مرکزی اعطا می کند و سپس دوباره کپی می کند.

می توانید بسته های نرم افزاری را خریداری کنید که نوشتن مشارکت را مدیریت می کنند ، اما پس از آن شما می توانید برای سیستمی پرداخت کنید که فقط سرویس های WebDAV را کپی کند ، که می توانید بصورت رایگان دریافت کنید.

اگرچه WebDAV گاهی اوقات به عنوان یک روش قدیمی منعکس شده است ، اما بسیار خوب در خدمت شرکت های محبوب ذخیره سازی ابری است تا دسترسی محلی بی سیم به پرونده های راه دور را فراهم کند. شیوه های کار مدرن در زمینه اشتراکی ، مدیریت پروژه ، تالیف مشارکتی ، هماهنگی توسعه ، ارتباط از راه دور و سرویس های ابری الزاماتی را برای خدماتی ایجاد می کند که WebDAV توانسته است برای ده ها سال ارائه کند. به نوعی ، WebDAV از زمان خود جلوتر بود و فقط اکنون مشاغل شروع به فعالیت به روش هایی می کنند که نیاز به مجموعه کامل قابلیت های WebDAV دارد.

سرورها و سرویس گیرندگان WebDAV هنوز قوی هستند

WebDAV یک پروتکل دیرینه است که یک وب سرور را قادر می سازد تا به عنوان یک سرویس دهنده پرونده عمل کند و از نوشتن مشارکتی در محتوای وب پشتیبانی کند. در بسیاری از موارد استفاده ، WebDAV توسط مکانیسم های مدرن تر پیاده می شود. اما وقتی سرورها و مشتریهای مناسب با یکدیگر مطابقت دارند ، این یک چرخه کار مطمئن است ، بنابراین هنوز هم در بسیاری از برنامه های مختلف روبرو می شوید.

صنعت-صنعت-امتیازات شبکه 4 توسط ژرالت ، تحت مجوز CC0.

WorldWideWeb (مرورگر اصلی مبتنی بر NeXT) ، ج. 1993 ، تیم برنرز لی برای سرن - از طریق ویکی پدیا.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 8

Adblock
detector