حقایق و آمار سایبری برای 2016-2019

حقایق و آمار سایبری برای 2016-2019


* این لیست از آمارهای مربوط به حمله سایبری از سال 2016-2019 به طور مرتب با آخرین حقایق ، ارقام و روندها به روز می شود.

همه این فناوری ها این روزها هم نتایج خوب و هم عواقب قابل توجهی به همراه دارند. اینترنت به طور فزاینده یک مطالعه موردی کامل برای این ایده است. اینترنت ضمن برقراری ارتباط بهتر با جهان و دموکراتیک کردن اطلاعات ، به افراد نیز این امکان را می دهد که در پشت نقاب های ناشناس ماندن مخفی شوند. "شر چهره" اینترنت ، تهدیدی در حال رشد برای نوجوانان است ، به ویژه هنگامی که با حمله سایبری روبرو شد. با وجود تشدید اقدامات اخیر در زمینه های تبلیغاتی ، واقعیت ها و آمارهای مربوط به حمله سایبری نشان می دهد که این مشکل به زودی از بین نمی رود.

حمل و نقل سایبری در سراسر جهان

ما نتایج یک نظرسنجی بین المللی Ipsos را در مورد بزرگسالان در 28 کشور تجزیه و تحلیل کردیم که نشان می دهد تعداد فزاینده ای از والدین فرزندانی دارند که نوعی از حمله سایبری را تجربه کرده اند..

در کل 20،793 مصاحبه بین 23 مارس - 6 آوریل 2018 در بین بزرگسالان 18-64 سال در ایالات متحده و کانادا و بزرگسالان 16-64 سال در کلیه کشورهای دیگر انجام شده است.

روسیه و ژاپن مورد توجه ویژه ای قرار دارند. در هر دو کشور ، والدین نسبت به اعتماد به نفس بسیار بالایی ابراز داشتند که فرزندانشان به هیچ وجه در مورد حمله سایبری تجربه نمی کنند.

در همین حال ، والدین هندی در میان بالاترین ها باقی مانده اند تا ابراز اطمینان کنند که فرزندانشان حداقل در فضای مجازی مورد حمله قرار می گیرند ، عددی که تنها از سال 2011 تا 2018 رشد داشته است. در سراسر اروپا و آمریکا ، همچنین به نظر می رسد والدین بیشتری نیز یا از تجربیات منفی فرزندان خود آگاه هستند. با حمله به فضای مجازی ، یا فرزندان آنها به طور فزاینده ای چنین حملات آنلاین را تجربه می کنند.

حقایق و آمار سایبری برای 2016-2019

var divElement = document.getElementById ('viz1540230415655')؛ var vizEEELE = divElement.getElementsByTagName ("موضوع") [0]؛ vizElement.style.width = '750px'؛ vizElement.style.minHeight = '587px'؛ vizElement.style.maxHeight = '887px'؛ vizElement.style.height = (divElement.offsetWidth * 0.75) + 'px'؛ var scriptElement = document.createElement ("اسکریپت")؛ scriptElement.src = 'https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js'؛ vizElement.parentNode.insert قبل از (scriptElement ، vizElement)؛

درصد والدینی که فرزند خود را گزارش می دهند قربانی حمله سایبری شده اند. نتایج بررسی 2011-2018

کشور201820162011
هند 37 32 32
برزیل 29 19 20
ایالات متحده 26 34 15
بلژیک 25 13 12
آفریقای جنوبی 26 25 10
مالزی 23 -- --
سوئد 23 20 14
کانادا 20 17 18
بوقلمون 20 14 5
عربستان سعودی 19 17 18
استرالیا 19 20 13
مکزیک 18 20 8
بریتانیای کبیر 18 15 11
چین 17 20 11
صربستان 16 -- --
آلمان 14 9 7
آرژانتین 14 10 9
پرو 14 13 --
کره جنوبی 13 9 8
ایتالیا 12 11 3
لهستان 12 18 12
رومانی 11 -- --
مجارستان 10 11 7
اسپانیا 9 10 5
فرانسه 9 7 5
شیلی 8 -- --
ژاپن 5 7 7
روسیه 1 9 5

چشم انداز جهانی در مورد حمله سایبری

نمودار زیر چشم اندازهای اضافی و بینش در مورد حمله سایبری از مقیاس جهانی را شامل می شود:

  • درصد پاسخ دهندگان از حمله سایبری به عنوان یک مفهوم آگاه هستند
  • تعداد کشورهایی که در آن قوانین خاص ضد زورگویی وجود دارد پاسخ می دهند
  • پاسخگویانی که معتقدند قوانین فعلی برای رسیدگی به پرونده های حمله سایبری کافی است.

حقایق و آمار سایبری برای 2016-2019

var divElement = document.getElementById ('viz1540241721990')؛ var vizEEELE = divElement.getElementsByTagName ("موضوع") [0]؛ vizElement.style.minWidth = '650px'؛ vizElement.style.maxWidth = '850px'؛ vizElement.style.width = '100٪'؛ vizElement.style.minHeight = '587px'؛ vizElement.style.maxHeight = '887px' ؛ vizElement.style.height = (divElement.offsetWidth * 0.75) + 'px'؛ var scriptElement = document.createElement ("اسکریپت")؛ scriptElement.src = 'https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js'؛ vizElement.parentNode.insert قبل از (scriptElement ، vizElement)؛

حقایق و آمار سایبری برای 2016-2019

* این لیست از آمارهای مربوط به حمله سایبری از سال 2016-2019 به طور مرتب با جدیدترین حقایق ، ارقام و روندها به روز می شود. 

همه این فناوری ها این روزها هم نتایج خوب و هم عواقب قابل توجهی به همراه دارند. اینترنت به طور فزاینده یک مطالعه موردی کامل برای این ایده است. اینترنت ضمن برقراری ارتباط بهتر با جهان و دموکراتیک کردن اطلاعات ، به افراد نیز این امکان را می دهد که در پشت نقاب های ناشناس ماندن مخفی شوند. "شر چهره" اینترنت ، تهدیدی در حال رشد برای نوجوانان است ، به ویژه هنگامی که با حمله سایبری روبرو شد. با وجود تشدید اقدامات اخیر در زمینه های تبلیغاتی ، واقعیت ها و آمارهای مربوط به حمله سایبری نشان می دهد که این مشکل به زودی از بین نمی رود.

آمارهای اخیر رشد مداوم در حمله سایبری را نشان می دهد

یک مطالعه Pew Research در سال 2007 نشان داد که 32 درصد از نوجوانان قربانی نوعی از حمله سایبری شده اند. تقریباً یک دهه بعد ، یک مطالعه در سال 2016 توسط مرکز تحقیقات سایبری انجام داد که این تعداد تقریباً بدون تغییر است. تا سال 2016 ، کمتر از 34 درصد از نوجوانان گزارش دادند که قربانی حمله سایبری شده اند. در همین حال ، شورای ملی پیشگیری از وقوع جرم ، این تعداد را با 43 درصد بسیار بیشتر می کند. 

طبق تحقیقات مرکز تحقیقات سایبری ، که از سال 2002 جمع آوری داده های مربوط به این موضوع را انجام می دهد ، از سال 2007 این تعداد دو برابر شده است ، فقط از 18 درصد. اختلاف نظر در آمار و روش های جمع آوری داده ها به کنار ، افزایش حداقلی در حمله سایبری مثبت کاملاً مشخص است. همچنین این یک نشانه است که توجه روزافزون به حمله سایبری در سالهای مداخله ، اندکی برای مهار این روند انجام داده است.

داده های Google Trends نشان می دهد که توجه بسیار بیشتری نسبت به گذشته در مورد حمله سایبری متمرکز شده است. حجم جستجوها برای "حمله به فضای مجازی" از سال 2004 سه برابر افزایش یافت:

حمله سایبریمنبع: Google Trends

تحقیقات ارائه شده در نشست انجمن های علمی کودکان در سال 2017 ، تعداد کودکانی را که در سال 2008 تا 2015 به دلیل اقدام به خودکشی یا ابراز افکار خودکشی در بیمارستانها بستری شده اند ، نشان داد. بخش عمده این افزایش با افزایش در حمله سایبری مرتبط است (منبع: CNN). خودکشی های بیشتر نوجوانان نیز اکنون به نوعی به حمله سایبری (1 ، 2 ، 3) نسبت به گذشته نسبت داده می شوند. علاوه بر این ، احتمالاً مردان جوان نسبت به زنان خودکشی می کنند ، اگرچه در کل خودکشی های نوجوانان بین سال های 2000 تا 2017 بوده است. 

به نظر می رسد زورگویی اثراتی فراتر از خودآزاری دارد. تحقیقات Javelin دریافت که کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند 9 برابر بیشتر قربانی کلاهبرداری در هویت نیز می شوند.

حمله سایبری 2018

کجا و چگونه حمله سایبری رخ می دهد

در حالی که گاهی اوقات اطلاعات مربوط به نرخ رشد سلاح های سایبری دشوار است ، اما اطلاعات بسیار بیشتری درباره مکان و چگونگی وقوع حمله سایبری وجود دارد. درست همانند زورگویی قبل از رسانه های اجتماعی و انجمن های اینترنتی ، افرادی که دیگران را مورد زور قرار می دهند ، معمولاً به دنبال دو چیز هستند: فرصت و توجه.

در عصر اینترنت ، فرصت قلدری دیگران فقط افزایش یافته است. پیش از اینترنت ، غالباً به دلیل گسترش شایعات ، حضور بدنی لازم بود. اکنون ، زورگویی می تواند بلافاصله ، در مخاطب بسیار بزرگتر اتفاق بیفتد و بسیار سریعتر گسترش یابد. علاوه بر این ، کسانی که تصمیم می گیرند دیگران را مورد آزار و اذیت قرار دهند ، می توانند از لایک ، سهم ، بازتوییت و تأثیر "قرار گرفتن در" که اغلب وقتی دیگران به یک وضعیت منفی اضافه می شوند ، رضایت بیشتری دهند..

همانطور که در یک مطالعه 2010 انجام شد ، عابران می توانند تأثیر معنی داری بر خطر دانش آموزان آسیب پذیر برای قربانی شدن داشته باشند. با توجه به یافته های این مطالعه ، رهگذران می توانند "تأثیر عوامل خطر فردی و بین فردی برای قربانی شدن را تعدیل کنند." در حالی که این تحقیق در مورد قلدری جسمی انجام شده است ، با تمدید ، "رهگذران" می توانند با تعطیل کردن آنلاین یا تأثیرگذاری چنین تأثیراتی داشته باشند. رفتار یا عدم آن ، عدم پاسخ و کمرنگ شدن توجه سایبری ها ممکن است امیدوار باشد که از آن استقبال کند.

داده های حاصل از مطالعات بی شماری همچنین حاکی از آن است که رسانه های اجتماعی اکنون مورد حمایت رسانه های سایبری قرار گرفته اند. فرمت های دیگر هنوز هم در حال استفاده هستند ، از جمله ، ارسال پیام متنی و انجمن های اینترنتی مانند Reddit.

آمارهای اخیر شامل موارد زیر است:

 • 20.1 درصد از آنان اظهار داشتند كه تحت تأثیر شایعات آنلاین قرار گرفته اند. (منبع: مرکز تحقیقات سایبری)
 • تقریباً بیش از 7 درصد دانش آموزان دوره متوسطه و دبیرستان دارای یک صفحه وب متوسط ​​یا مضر هستند که در مورد آنها ایجاد شده است. (منبع: مرکز تحقیقات سایبری)
 • در یک نظرسنجی از والدین و بزرگسالان در سراسر آسیا ، 79 درصد اظهار داشتند كه یا فرزندشان یا كودكی كه می شناسند در هنگام بازی های آنلاین تهدید به جسمی شده اند. (منبع: Telenor)
 • حمله سایبری اغلب در فیس بوک یا از طریق پیام های متنی اتفاق می افتد. (منبع: مجله بهداشت عمومی آمریکا)

حمله سایبری

تأثیر مستقیم حمله سایبری بر نوجوانان و نوجوانان

اثرات طولانی مدت در مورد حمله سایبری را نمی توان نادیده گرفت. در کنار افزایش تعداد خودکشی ها که مستقیماً با حمله سایبری در ارتباط است ، عواقب دیگری برای قربانیان زورگویی به وجود می آید. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که قربانیان زورگویی بیشتر در معرض سوء مصرف مواد و بزهکاری های خشونت آمیز قرار دارند. تحقیقات دیگر در مورد حمله سایبری (ذکر شده در زیر) نشان می دهد که حمله به فضای سایبر باعث می شود دانش آموزان نسبت به امنیت جسمی خود در مدرسه احساس کنند. علاوه بر این ، حمله سایبری می تواند با کاهش انگیزه آنها بر موفقیت کلی دانش آموز تأثیر منفی بگذارد.

تحقیقات کلیدی در مورد تأثیر حمله سایبری شامل موارد زیر است:

 • در اوایل سال 2019 ، مرکز ملی آمار آموزش و پرورش (ZIP) داده هایی را منتشر کرد که نشان می داد مدارسی که تلفن های همراهشان مجاز نیستند ، تعداد بیشتری از موارد اصلی گزارش شده در زمینه حمله سایبری را نیز در اختیار دارند. (منبع: ZIP)
 • یک مطالعه در سال 2019 نشان داد ، نوجوانانی که در فضای مجازی قرار گرفتند نیز به احتمال زیاد از خواب ضعیف و افسردگی رنج می برند. (منبع: دانشگاه بوفالو)
 • یک مطالعه سال 2018 نشان داد که والدین می خواهند در پیشگیری و حل حمله سایبری درگیر شوند ، اما نمی دانند چگونه. این مطالعه همچنین نشان داد که نوجوانان غالباً معتقدند که حمله به فضای مجازی عادی است و نمی خواهند والدین مداخله کنند. (منبع: تیلور & فرانسیس آنلاین)
 • در یک نظرسنجی آنلاین از نوجوانان 12 تا 17 ساله استرالیا ، مشخص شد که ارتباط اجتماعی به طور قابل توجهی به کاهش تأثیر حمله سایبری کمک می کند. (منبع: پزشکی Xpress)
 • از آگوست سال 2016 ، 16.9 درصد دانش آموزان دبیرستانی و متوسطه خود را قربانی سایبری معرفی کردند. (منبع: مرکز تحقیقات سایبری)
 • در بین نوجوانان ، 36.7 درصد از پاسخ دهندگان زن اظهار داشتند كه در مقطعی از زندگی خود قربانی حمله سایبری می شوند ، در مقایسه با 30.5 درصد پسران. (منبع: مرکز تحقیقات سایبری)
 • بیشتر رفتارها و تهدیدهای مربوط به سلامتی در دنیای آفلاین آینه می شود (منبع: چشم انداز علوم روانشناسی)
 • 34 درصد دانش آموزان ادعا می کردند حداقل یک بار در طول زندگی خود مورد ضرب و شتم آنلاین قرار گرفته اند. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)
 • 17 درصد دانش آموزان توضیح دادند كه در طی 30 روز گذشته مدتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)
 • تقریباً 64 درصد دانش آموزانی که ادعا می کردند در فضای مجازی قرار گرفته اند ، توضیح دادند که این امر هم بر احساس امنیت و هم در توانایی یادگیری در مدرسه تأثیر منفی گذاشته است. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)

خودکشی میزان حمله به فضای مجازی را ارزیابی می کندمنبع: CDC

 • براساس یک مطالعه چندین ساله دانشگاه آتلانتیک فلوریدا از 20،000 دانش آموز دبیرستانی و متوسطه ، 70 درصد دانش آموزان گفته اند که کسی شایعات را در مورد آنها به صورت آنلاین پخش می کند. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)
 • بیش از یک از 10 دانش آموز (12 درصد) حداقل یک بار در حمله به فضای مجازی شخص دیگری پذیرفتند. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)
 • دختران به احتمال زیاد قربانی جرایم سایبری می شوند (به استثنای کسانی که در طی 30 روز اخیر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند) ، در حالی که پسران به احتمال زیاد در فضای مجازی قرار دارند. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)
 • تفاوت متقابل قابل توجهی بین زورگیری به صورت حضوری و آنلاین وجود دارد. 83 درصد دانش آموزانی که در 30 روز گذشته بصورت آنلاین مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند نیز در مدرسه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در همین حال ، 69 درصد دانش آموزانی که اعتراف کرده اند دیگران را به صورت آنلاین قلدری کنند ، اخیراً نیز در مدرسه دیگران را مورد ضرب و شتم قرار دادند. (منبع: دانشگاه آتلانتیک فلوریدا)
 • نوجوانانی که مشغول حمله به فضای مجازی بودند ، بیشتر توسط همسالان خود "محبوب" تلقی می شدند. (منبع: مجله بزرگسالی).

حمله سایبری علیه انجمن LGTBQ +

یک تحقیق در حال رشد نشان می دهد که افرادی که به عنوان LGBTQ + شناخته می شوند ، نه تنها در فرد مورد آزار و اذیت بیشتر قرار می گیرند بلکه در مقایسه با افرادی که بعنوان فرد دگرجنس گرایانه هستند ، بیشتر مورد حمله قرار می گیرند. عواقب این نوع درمان همچنین منجر به افزایش خودکشی در برخی از جوامع LGBTQ می شود و ممکن است منجر به کاهش سطح تحصیلات شود..

 • بیش از 27.1 درصد از نوجوانان LGBTQ ، در مقایسه با 13.3 درصد از همسالان خود ، در فضای مجازی قرار گرفتند. (منبع: CDC)
 • تعداد بیشتری از نوجوانان LGBTQ (10 درصد) از عدم حضور در مدارس برای جلوگیری از زورگویی ، در مدارس شرکت نکردند ، در حالی که در مقایسه با 6.1 درصد از نوجوانان دگرجنسگرا ، در نهایت منجر به دستیابی به سطح تحصیلات کمتری می شوند. (منبع: CDC)
 • بیش از 1/5 از کل نوجوانان (22 درصد) که گزارش می دهند که از جهت گیری جنسی خود "مطمئن نیستند" گزارش شده اند که در فضای مجازی قرار گرفته اند. (منبع: CDC)
 • جوانان سیاه LGTBQ به دلیل حمله سایبری و انواع دیگر زورگویی در مقایسه با جوانان و جوانان غیر سیاه LGTBQ که بعنوان فرد دگرجنسگرا شناخته می شوند به احتمال زیاد با مشکلات روحی روبرو هستند. یک مطالعه دانشگاهی در مورد داده های CDC در دانشگاه آمریكا نشان داد كه 56 درصد از جوانان سیاه پوست LGTBQ در معرض خطر افسردگی هستند. (منبع: دانشگاه آمریکایی)
 • تعداد زیادی از جوانان سیاه پوست LGBTQ افکار خودکشی را تجربه می کنند. دانشگاه آمریكا نشان داد كه 38 درصد نسبت به جوانان دگرجنسگرا در سال گذشته افكار خودكشی داشته اند. (منبع: دانشگاه آمریکایی)
 • یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که جوانان LGBTQ با افزایش سن ، قربانی سایبری را تجربه می کنند ، در حالی که جوانان دگرجنسگرا این افزایش را تجربه نکردند. (منبع: رایانه ها در رفتار انسانی)
 • یک مطالعه از 1.031 نوجوان نشان داد که "گرایش جنسی فقط عامل جمعیت شناختی است که به شدت با درگیری سایبری ارتباط دارد یا با علائم بهداشت روان منفی ارتباط دارد". (منبع: مجله کودک & تروما در بزرگسالان)

نیاز به تحقیقات گسترده تر و گسترده تر

هنگامی که جنبه های مختلفی از حمله سایبری را مورد بررسی قرار داد - یک فقدان خیره کننده از داده ها - یک موضوع مشترک پدیدار شد. این بدان معنا نیست که تحقیقات در مورد حمله سایبری در آنجا وجود ندارد. حتی یک جستجوی ساده در پایگاه های داده های تحقیقاتی ، هزاران مقاله را که به نوعی موضوع را پوشش می دهند ، نشان می دهد. با این حال ، بیشتر تحقیقات در مورد حمله سایبری یا در مقیاس اندک یا فاقد عمق است. بیشتر تحقیقات نیز مبتنی بر نظرسنجی ها است که منجر به تغییر زیادی در نتایج حاصل از بررسی از نظرسنجی می شود.

مطالعه دانشگاه اقیانوس اطلس فلوریدا یکی از بهترین منابع اطلاعاتی است که تا به امروز ارائه شده است. با این حال ، بیشتر مورد نیاز است ، از جمله تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده از منابع دیگر. تا آن زمان ، آمارهای مربوط به حمل و نقل سایبری که در دسترس عموم است ، تصویری ناقص از موضوع جاری را نشان می دهد.

تحقیقات گذشته همچنان دارای ارزش است

با وجود فقدان داده های عمومی و یا به راحتی قابل دسترسی ، تعداد زیادی از داده های فراتر از سال 2015 هنوز هم می تواند به نوری چشمگیر در این موضوع کمک کند. تحقیقات و آمارهای گذشته نشان می دهد که حمله به فضای مجازی در کجا بوده است و به تأثیر این مسئله که چرا این مسئله هنوز هم امروز نگرانی دارد ، کمک می کند.

داده های قدیمی تر در مورد حمله سایبری شامل موارد زیر است:

 • اکثر نوجوانان (بیش از 80 درصد) اکنون به طور مرتب از یک دستگاه تلفن همراه استفاده می کنند و راه های جدیدی را برای قلدری باز می کنند. (منبع: آمار قلدری)
 • نیمی از بزرگسالان جوان به نوعی درگیر حمله سایبری شده اند. 10-20 درصد دیگر گزارش کردند که مرتباً آن را تجربه می کنند. (منبع: آمار قلدری)
 • حمله به فضای مجازی و خودکشی ممکن است از جهاتی مرتبط باشد. حدود 80 درصد جوانان که خودکشی می کنند دارای افکار افسردگی هستند. حمله سایبری اغلب به افکار خودکشی بیشتر از زورگویی سنتی منجر می شود. (منبع: JAMA کودکان)
 • بیش از نیمی از نوجوانانی که از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند ، شاهد حمله سایبری بوده اند. (منبع: NoBullying.com)
 • بیش از 50 درصد از نوجوانان مورد بررسی گفتند که آنها پس از قربانی شدن در فضای مجازی هرگز در والدین خود اعتماد ندارند. (منبع: NoBullying.com)
 • وب سایت Nobullying.com بیش از 9.3 میلیون بازدید در سال 2016 از افرادی که به دنبال کمک به قلدری ، حمله سایبری و ایمنی آنلاین هستند ، ثبت کرده است. (منبع: NoBullying.com)
 • تقریبا 43 درصد بچه ها قربانی سایبری شده اند. حدود 25 درصد بیش از یک بار قربانی شده اند. (منبع: DoSomething.org)

حقایق و آمار سایبری برای 2016-2019منبع: DoSomething.org

 • نه از 10 نوجوانی که از طریق رسانه های اجتماعی مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند گزارش می دهند که آنها آن را نادیده گرفته اند. 84٪ دیگر گفتند که آنها دیده اند که دیگران سعی در جلوگیری از حمله سایبری دارند. (منبع: DoSomething.org)
 • یک نظرسنجی از بیش از 10،000 جوان در انگلیس کشف کرد که 69 درصد گزارش داده اند که در مورد رفتارهای سوء استفاده کننده آنلاین که به سمت شخص دیگری انجام می شود ، کاری انجام داده اند. (منبع: DoSomething.org)
 • همین نظرسنجی ایالات متحده همچنین کشف کرد که 71 درصد از بزرگسالان معتقدند شبکه های اجتماعی به اندازه کافی برای جلوگیری از حمله سایبری اقدام نمی کنند. (منبع: DoSomething.org)

آیا به دنبال آمارهای بیشتر مربوط به اینترنت هستید؟ آمار و اطلاعات مربوط به سرقت هویت ما در سال 2017 -2019 یا آمار جرایم سایبری ما را که 100+ واقعیت و ارقام ما است ، بررسی کنید.

همچنین ممکن است شما ارائه دهندگان اینترنت فناوری و اعتیاد به اینترنت را دوست داشته باشید: چگونه آن را تشخیص داده و از آن استفاده کنید؟ ؟ - 44.6٪ مردم شما را اذیت می کنند

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

27 − = 18