مدت طولانی هارد دیسک چقدر طول می کشد؟

مکانیسم سخت


خرابی دیسک سخت غیرقابل پیش بینی است ، بنابراین در پاسخ به این سؤال که هارد دیسک چه مدت دوام می آورد ، ذاتاً با هشدارهای زیادی همراه است.

جواب کوتاه: گفته می شود ، اگر شما فقط می خواهید یک قانون سریع برای مدت طولانی که انتظار دارید هارد دیسک در لپ تاپ شما دوام داشته باشد ، می خواهیم بگوییم که شما باید بعد از سه سال استفاده آماده خرابی دیسک شوید..

پاسخ طولانی: تعداد معدودی از مطالعات در مورد طول عمر هارد درایوها ممکن است نشانهای واضح تری به شما نشان دهد ، اما هنوز هم مفید نیستند. بسیاری از هارد دیسک های تست شده به هیچ وجه از بین نمی روند. این درایوها همچنین در محیط های کنترل شده نگهداری می شوند و تحت شرایطی مانند مثلاً درایو لپ تاپ شما قرار نمی گیرند.

عامل در سؤالات زیر:

  • هارد دیسک چه مارکی است?
  • این را برای چه چیزی استفاده می کنید؟ برنامه های در حال اجرا ، مشاهده رسانه یا ذخیره سازی?
  • چند بار از کامپیوتر خود استفاده می کنید?
  • آیا غالباً متزلزل ، ارتعاش یا ضربه دیده است?
  • رایانه شما چقدر گرم است?

این عوامل و موارد دیگر می توانند طول عمر یک هارد را تحت تأثیر قرار دهند. کلیه مباحث زیر ، مگر اینکه در مواردی دیگر ذکر شود ، به دیسک های استاندارد مغناطیسی اشاره می شود ، نه درایوهای حالت جامد یا درایوهای ترکیبی.

کدام مارک های هارد طولانی ترین طول را دارند?

جواب کوتاه: درایوهای HGST (نام تجاری جدید هیتاچی) عموماً طولانی تر از Seagate و Western Digital هستند. ما اطلاعات کاملی درباره سامسونگ یا توشیبا نداریم تا در مورد آنها نتیجه گیری کنیم.

دیسک سخت-شکست-نرخ توسط تولید کنندهGraphic by Backblaze ، 2016

پاسخ طولانی: در سال 2014 ، شرکت پشتیبان ابری Backblaze اقدام به ارسال آمار در مورد میزان خرابی بیش از 27000 هارد دیسک و مارک های مربوط به آنها کرد. خلاصه: هیتاچی کمترین شکست را داشت ، به دنبال آن وسترن دیجیتال. Seagate تاکنون بالاترین میزان شکست را داشته است ، در حالی که 13 درصد از مدل های 1.5TB Backblaze در طول یک سال از کار می افتند.

اما وقتی نتایج جدید یک سال بعد منتشر شد ، Western Digital از Seagate پیشی گرفت و بیشتر مارک های آزمایش شده را شکست داد. نتایج توشیبا با وجود تعداد نسبتاً کمی از درایوهای آزمایش شده در این نتایج قرار گرفت. توشیبا تقریباً برابر Seagate گلزنی کرد. HGST هنوز به طور کلی قابل اطمینان ترین بود.

در سال 2016 ، آخرین گزارش ، Seagate به عنوان برند هارد دیسک با بالاترین میزان خرابی به جایگاه خود بازگشت و پس از آن وسترن دیجیتال قرار گرفت. توشیبا هر دو را شکست داد ، اما هیتاچی با کمترین میزان شکست سالانه در رده ی شماره یک قرار گرفت.

توجه داشته باشید که میزان خرابی بین مدل ها و مارک ها متفاوت است. به عنوان مثال ، مدلهای 1.5TB از Seagate خیلی بیشتر از مدلهای بزرگتر از همان مارک آزمایش شده توسط Backblaze ، شکست می خورند..

چرا Backblaze میزان خرابی در هر سال را به جای سن دیسک های سخت هنگام عدم موفقیت اندازه گیری می کند؟ زیرا اکثر درایوهای مورد آزمایش اصلاً خراب نیستند. چهار تا پنج درایو سخت تا پایان هر آزمون سه ساله هنوز هم قوی پیش می رفتند.

چه عواملی باعث خرابی دیسک سخت می شوند?

جواب کوتاه: نقص و لرزش کارخانه

وان حمام-منحنی -2

پاسخ طولانی: یک روش مفید برای تجسم علت ضعف در هارد درایوها با چیزی به نام منحنی وان حمام است.

مهار Bathtub به ما می گوید که در چند روز اول ، هفته ها و ماه های استفاده از دیسک های سخت میزان بالایی از خرابی دارند. این معمولاً نتیجه نقایص کارخانه است. برای مثال یک هارد دیسک ممکن است هنگام ورود مرده باشد. برخی این را هارد دیسک "مرگ و میر نوزادان" می نامند.

اگر هارد دیسک هیچ نقص کارخانه ای نداشته باشد ، به طور معمول طی دو یا سه سال آینده بدون مشکل تحمل می کند ، به این معنی که میزان خرابی کاهش می یابد. در چهار و پنج سال ، میزان شکست دوباره در حال بازگشت است. این نارسایی ها ناشی از فرسودگی عمومی است ، اما مشخص کردن یک دلیل خاص برای محققان مشکل ساز شده است.

به نظر شما عقل متعارف اعتقاد دارید که درایوهای سخت که داغ می شوند معمولاً سریعتر از آنهایی که نمی کنند شکست می خورند. برخی از مطالعات به همین نتیجه می رسند ، اما بزرگترین مطالعه در مورد موضوع تا به امروز توسط Google انجام شده است. همچنین ممکن است فرض کنید که هارد دیسک هایی که استفاده می شوند سریعتر از آنهایی که کمتر استفاده می شوند ، خراب می شوند. گوگل می گوید:

"بر خلاف نتایج قبلاً گزارش شده ، ما بین میزان نارسایی و افزایش دما یا سطح فعالیت ، همبستگی بسیار کمی پیدا کردیم."

فعالیت گوگل با تجزیه و تحلیل کل زمان صرف خواندن یا نوشتن داده بر روی درایو طی یک دوره زمانی ، فعالیت (همچنین به عنوان "استفاده") را اندازه گیری کرده است. درایوهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند بیشتر در سه ماه اول شکست خورده بودند ، اما پس از آن میزان شکست در ماهها و سالهای بعدی کاهش یافت. میزان خرابی حتی و حتی کمتر از درایوهای کم مصرف تا سال پنجم باقی می ماند ، در حالی که درایوهای با سطح استفاده بالاتر مجدداً خراب می شوند. گوگل این را به آنچه آن را "بقای بهترین نظریه" می نامد ، نسبت می دهد و در آن علل عدم موفقیت در استفاده بیشتر از ابتدای و اواخر عمر یک درایو برجسته تر است. به طور خلاصه ، ممکن است استفاده نتواند باعث خرابی دیسک سخت شود ، بلکه سریعتر دلایل واقعی خرابی سطح بیشتر می شود.

وان حمام-منحنی -2

در گزارش Backblaze ، این شرکت خاطرنشان می کند که برخی از درایوها به دلیل آنچه از نظر وی لرزش بوده ، ناسازگار بودند. در حالی که تأثیر گرما و فعالیت هنوز نتیجه ناپذیر است ، لرزش ، ضربات ، افت و لرزها به طور قطع می تواند عمر یک هارد را کوتاه کند..

آیا می توانم به MTBF اعتماد کنم?

پاسخ کوتاه: خیر

MTBF یک هارد دیسک یا میانگین زمان بین خرابی ها ، تخمین این است که هارد دیسک چه مدت دوام خواهد داشت. برخی از تولید کنندگان هارد دیسک این رقم را به عنوان راهی برای نشان دادن چگونگی قابل اعتماد بودن مدل درایو خاص که معمولاً بین 1 میلیون تا 1.5 میلیون ساعت است ، تبلیغ می کنند..

یک مطالعه توسط دانشگاه کارنگی ملون نشان می دهد که MTBF ها بسیار اغراق آمیز هستند. آنها "نرخ شکست سالانه اسمی حداکثر 0.88٪" را پیشنهاد می کنند.

ما می دانیم که در این زمینه ، نرخ جایگزینی دیسک سالانه به طور معمول از 1٪ تجاوز می کند ، 2-4٪ معمولی و تا 13٪ در برخی سیستم ها مشاهده می شود. این نشان می دهد که جایگزینی زمینه یک فرایند نسبتاً متفاوت از آنچه ممکن است پیش بینی شود براساس برگه داده MTTF است. "

این چیزی بیش از دو برابر و در برخی موارد بیش از ده برابر بیشتر از چیزی است که یک تولید کننده در MTTF بیان می کند.

اگر هارد دیسک شما خراب شود چه کاری باید انجام دهید

جواب کوتاه: قبل از عدم موفقیت از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

پاسخ طولانی: مقابله با خرابی دیسک سخت نیاز به اقدامات پیشگیرانه دارد. تلاش برای بازیابی اطلاعات خاموش از هارد دیسک پس از عدم موفقیت ، تلاشی دشوار و گران است. بهترین روش این است که به طور مرتب از درایوهای خود در مکانی جداگانه ، یا درایو فیزیکی یا ابر نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای بیشتر پرونده های رسانه ای شما - اسناد ، تصاویر ، فیلم ها ، بارگیری ها و غیره - یک سرویس پشتیبان گیری ابری استاندارد مانند IDrive یا Crashplan باید کار را بدون دردسر انجام دهد. پشتیبان گیری از ابر اطمینان می دهد که فایل های شما همیشه در صورت نیاز به آنها در دسترس خواهند بود. در حالی که یک هارد اکسترنال می تواند به راحتی هارد دیسک شما از آن نسخه پشتیبان تهیه کند ، سرویس های پشتیبان گیری ابری نسخه های شما را در مکان های مختلف نگه می دارند ، بنابراین دیگر نیازی به نگرانی در مورد خرابی یا سرقت نیست. بیشتر ارائه دهندگان پشتیبان ابری از برنامه هایی استفاده می کنند که به طور خودکار از فایل های شما در هنگام افزودن ، ویرایش و حذف آنها ، نسخه پشتیبان تهیه می کنند ، این امر باعث می شود روند کار ساده تر شود.

اگر می خواهید از سیستم عامل ، تنظیمات و برنامه های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید ، همه چیز پیچیده تر می شود. ما گاهی اوقات این نسخه پشتیبان از "استخوان های لخت" یا "سیستم کامل" می نامیم. آنها در دو نوع ارائه می شوند: تصاویر و کلون.

کلونینگ یک هارد دیسک تقریباً یکسان با اصلی ، کامل با پرونده ها ، برنامه ها ، سیستم عامل ، تنظیمات ، ضبط بوت ، جدول تخصیص - همه چیز ایجاد می کند. اگر هارد دیسک شما ناموفق بود ، فقط در درایو کلون شده جابجا شوید و مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است ، دوباره پشتیبان بگیرید و کار کنید ، اگرچه به زمان خود بازگردید تا زمانی که کلون را ایجاد کنید.

ایجاد یک تصویر مشابه است ، اما همه چیز در یک فایل فشرده شده بزرگ ذخیره می شود که می تواند در هارد اکسترنال ذخیره شود. می توان آن را به جای نصب در یک پارتیشن معمولی ذخیره کرد و فضای بسیار کمتری را اشغال می کند. نکته منفی این است که ترمیم کمی پیچیده تر است. شما به دیسک راه انداز همراه با سیستم عامل خود یا CD یا درایو انگشت شست نیاز دارید و برنامه ترمیم اضطراری را اجرا کنید تا دوباره کار کنید.

همچنین مشاهده کنید: چگونه می توان برای یک تجارت کوچک برنامه بازیابی فاجعه را عملی کرد.

"مکانیسم هارد دیسک" توسط مگنوس هاگدورن تحت مجوز CC BY-SA 2.0 مجاز است

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

About the author

Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 29 = 31