ماده 13 چیست و چگونه می تواند بر ناشران و کاربران اینترنت تأثیر بگذارد؟

ماده 13 چیست و چرا اهمیت دارد

با عنوان "ممنوعیت یادداشت" ، ماده 13 دستورالعمل حق چاپ در اتحادیه اروپا مورد انتقاد شدید قرار گرفته است ، زیرا ناشران را برای اجرای قوانین مربوط به حق نسخه برداری سوق می دهد. امثال گوگل ، یوتیوب و توییتر از پیامدهای قانون جدید خوشحال نیستند.

این ناشران فقط تحت تأثیر قرار نمی گیرند. توزیع کنندگان محتوا که به این کانال ها اعتماد می کنند می توانند وضعیت معیشت خود را در معرض خطر قرار دهند و مصرف کنندگان محتوا از طریق این کانال ها برای یک تجربه متفاوت متفاوت درگیر هستند.

در این پست ، بیشتر درباره آنچه که در ماده 13 درگیر است و معنای آن برای ناشران و کاربران اینترنت چیست ، توضیح خواهیم داد.

بروزرسانی 23 مارس 2019: پارلمان اتحادیه اروپا دستورالعمل حق چاپ را شامل ماده 13 و بدون اصلاحاتی تصویب كرده است. کشورهای عضو اکنون دو سال برای تصویب قوانین خاص خود که مقررات مربوط به حق چاپ را به مرحله اجرا می گذارند ، دارند.

ماده 13 چیست و چرا اهمیت دارد?

ماده 13 بخشی از دستورالعمل اتحادیه اروپا در مورد حق چاپ در بازار تک دیجیتال است (اغلب به اختصار "دستورالعمل حق چاپ در اتحادیه اروپا"). دستورالعملهایی برای تعیین اهداف برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است ، بنابراین پس از نهایی شدن این قانون ، همه کشورهای عضو باید قوانین خود را ارائه دهند که مطابق با این بخشنامه باشد..

ماده 13 بخشی از دستورالعمل حق چاپ در اتحادیه اروپا است که توجه منفی را به خود جلب می کند. به طور مشخص, مشکل بر عهده ناشران است. این بخشنامه مستلزم آن است كه ارائه دهندگان خدمات به اشتراک گذاری محتوای آنلاین "با همکاری دارندگان حقوق" اقدامات مناسب و متناسب منجر به عدم دسترسی به حق چاپ یا آثار نقض حق مرتبط با آن یا موضوع دیگر در مورد این خدمات را انجام دهند ، در حالی که غیر نقض آثار و موضوعات دیگر در دسترس هستند. "

معنای اصلی این است که ناشر مسئولیت حذف مطالب دارای حق چاپ را به عهده دارد. در منظر فعلی ، ناشرانی مانند YouTube معمولاً در صورت درخواست صاحب حق چاپ ، محتوا را حذف می کنند. آنها برخی از اقدامات تشخیصی را برای علفهای هرز کردن مواد نقض شده انجام می دهند ، اما آنها قادر به گرفتن همه چیز نیستند. طبق قانون ، آنها به احتمال زیاد نیاز به پیاده سازی اقدامات برتر اتوماتیک تشخیص ، که بسیار پرهزینه و بالقوه غیرقابل اعتماد هستند ، هستند..

پیامدهای ناشران

مدیرعامل YouTube ، سوزان ووجیچکی درمورد ماده 13 در وبلاگ این شرکت حرف های زیادی برای گفتن دارد ، از جمله موارد زیر:

"ماده 13 به عنوان مکتوب تهدید می کند توانایی میلیون ها نفر را خاموش می کند - از سازندگان مانند شما گرفته تا کاربران روزمره - بارگذاری محتوا در سیستم عامل هایی مانند YouTube."

نگرانی اصلی وی این است که با استفاده از فیلترها برای مسدود کردن محتوای دارای حق چاپ ، می توان همه محتوای دارای حق چاپ را مسدود کرد حتی در صورت استفاده منصفانه. در رابطه با این موضوع ، در پست وبلاگ دیگری ، Wojcicki در مورد مشکل در تعیین حق مالکیت مطالب در وهله اول بحث می کند.

DespacitoWojcicki از عنوان جهانی "Despacito" به عنوان نمونه ای از مطالب استفاده می کند که تعیین مالکیت حقوق برای آنها بسیار دشوار خواهد بود.

با این حال ، نگرانی اساسی برای انتشار غولها درآمدزایی خواهد بود. با تشدید قوانین پیرامون محتوای دارای حق چاپ ، YouTube و همتایان انتشار آن منتشر خواهد شد قادر به ارائه همان محدوده و کیفیت محتوا نیست به مخاطبان خود این در نهایت باعث می شود تا مصرف کنندگان به دنبال جای دیگری باشند (به سیستم عامل هایی که برای کار خود دارندگان حق چاپ می پردازند).

گذشته از تأثیرگذاری بر روی سیستم عاملهای انتشار مانند YouTube و Twitter ، اثر ضربه زدن به صدها هزار نفر از مردم که وضعیت معیشت آنها به توزیع محتوا از طریق این سیستم عامل ها بستگی دارد احساس می شود..

از آنجا که این بخشنامه هنوز قانونی نیست ، وظیفه کشورهای عضو بر عهده تصمیم گیری در مورد قوانین دقیق و مجازات در صورت شکستن آنها است..

پیامدهای کاربران

اگرچه استدلال در مورد این بخشنامه - دارندگان کپی رایت حقوق عادلانه به خاطر محتوای خود پرداخت نمی کنند - مورد بحث قرار نمی گیرند ، نگرانی هایی درباره نحوه اجرای این دستورالعمل وجود دارد. همانطور که گفته شد ، مذاکرات فعلی شامل استفاده از فیلترهای خودکار برای تشخیص محتوای نقض شده است. جدیدترین نسخه بیانگر این است که باید از مسدود کردن خودکار محتوا جلوگیری کرد ، اما تا کنون ، پیشنهاد کمی برای جایگزین وجود دارد.

اگر فیلترهای خودکار مستقر شوند ، این نگرانی واقعی وجود دارد که می توان استفاده منصفانه از محتوای دارای حق چاپ را مسدود کرد. اینجاست که moniker "ممنوع الکار رفتاری" وارد می شود ، زیرا مردم می دانند که آیا یک الگوی رفتاری چنین سیستم های اتوماتیک را پشت سر بگذارد یا خیر. در حال حاضر ، حتی اگر الگوهای رفتاری غالباً شامل تصاویر دارای حق چاپ هستند ، اما از قوانین حق نسخه برداری به عنوان تقلید محافظت می شوند. اگر از سیستم های خودکار برای تشخیص مواد دارای حق چاپ استفاده می شود ، مشخص نیست که آیا چنین تصاویر منتقل می شوند یا خیر.

مهم نیست چه چیزی از طریق فیلترها عبور می کند ، شکی نیست که اجرای ماده 13 به نتیجه خواهد رسید بینندگان اتحادیه اروپا از دسترسی بسیار محدود به محتوا برخوردار هستند در مقایسه با چشم انداز فعلی. این می تواند گزینه های آنها را به محتوا از چند شرکت بزرگ کاهش دهد ، و آنها را مجبور به پرداخت قیمت های برتر برای محتوایی کند که به طور رایگان یا با حداقل هزینه از آنها استفاده می کنند. همانطور که در پست قبلی بحث کردیم ، بسیار محتمل است که استفاده از شبکه خصوصی مجازی (VPN) در بین اروپایی ها افزایش یابد زیرا آنها راه هایی برای حفظ وضع موجود از نظر میزان مصرف محتوا پیدا می کنند.

بعد از این چه خواهد شد?

این بخشنامه هنوز قانونی نیست و اگرچه طرفداران بسیاری - عمدتا تولید کنندگان محتوا و نمایندگان آنها - دارد ، مخالفان زیادی دارد که نگرانی های خود را ابراز می کنند. ما مدیرعامل YouTube را قبلاً ذکر کردیم ، اما موارد دیگر کارفرمایان شرکت و دیگر پیشگامان اینترنتی در انتقاد از این بخشنامه پیوستند. برخی حتی نامه سرگشاده ای را به رئیس پارلمان اروپا ارسال كرده اند تا نارضایتی خود را از ماده 13 در مورد آن ابراز كنند.

بنیانگذار ویکی پدیا ، جیمی ولز ، در آن گروه قرار دارد ، اگرچه این پلتفرم به صراحت از محدوده ماده 13 خارج شده است. برای آزادی کلی بیان از طریق اینترنت.

حتی اگر این بخشنامه در پارلمان اروپا به تصویب رسیده باشد ، این صدای نگرانی ها نباید بیهوده باشند. متن نهایی هنوز تصمیم گرفته نشده است و توسط کمیسیون اروپا ، شورا و پارلمان مورد بحث قرار می گیرد. این متن در ژانویه 2019 به رأی گذاشته خواهد شد و پس از تصویب ، این دستورالعمل باید توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا ظرف دو سال اجرا شود.

اعتبار تصویر: "محافظت از حق چاپتوسط Pete Linforth تحت مجوز CC BY 2.0 مجاز است

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

27 − = 20

Adblock
detector