IPV6 vs IPV4: آنها چه هستند ، چه تفاوتی دارند ، که بیشترین امنیت را دارد؟

IPV6 vs IPV4

IP ، برای پروتکل اینترنت کوتاه است ، نحوه اتصال دستگاه های متصل به اینترنت و ارتباط با یکدیگر است. به هر دستگاه متصل به اینترنت – رایانه ها ، تلفن های هوشمند ، سرورها ، اتومبیل ها ، یخچال های هوشمند و غیره – حداقل یک آدرس IP اختصاص داده می شود. آدرس IP یک دستگاه و محل آن را در هر نقطه از جهان شناسایی می کند. IPv6 جدیدترین نسخه این فناوری است.

شما می توانید مانند یک شماره تلفن به یک آدرس IP فکر کنید. دارای کد منطقه ای است که به یک مکان کلی اشاره دارد. شماره تلفن ها معمولاً با افراد یا مشاغل خاص در ارتباط هستند ، بنابراین روشی مطمئن و در عین حال ناقص برای شناسایی شخص هستند.

IPv4 در سال 1983 قبل از جهانی شدن اینترنت ایجاد شد و هنوز هم وسیله اصلی مسیریابی ترافیک اینترنت بین دستگاهها است. یک آدرس عمومی IPv4 ، مانند شماره اختصاص داده شده به هر دستگاهی که این مقاله را در آن می خوانید ، از اعداد و رقم ها تشکیل شده است. به نظر می رسد چیزی شبیه به این است:

123.45.67.89

یک آدرس IPv4 می تواند ترکیبی از چهار شماره جداگانه از 0 تا 254 باشد. این چهار بایت است ، با دامنه کلی 4.3 میلیارد آدرس ممکن.

به نظر می رسد مانند بسیاری ، درست است?

اما افزایش شدید دستگاههای که به صورت آنلاین می آیند ، شروع به فرسودگی سیستم می کنند. ما در حال کمبود تعداد هستیم سرانجام ما به حد مجاز می رسیم ، که می تواند اینترنت را خراب کند و از ورود آنلاین دستگاه های جدید جلوگیری کند.

اینجا IPv6 است. در واقع همان IPv4 را انجام می دهد ، مگر اینکه تعداد آدرس های بیشتری در دسترس باشد. یک آدرس IPv6 عمومی به شرح زیر است:

2001: db8 :: ff00: 42: 8329

آدرس های IPv6 هر یک از آنها دارای 128 بیت است و از رقم های شش ضلعی استفاده می کنند. این بدان معناست که به جای صفر تا 10 (پایه 10) ، آنها می توانند از صفر تا 10 به علاوه “از” تا “f” استفاده کنند (پایه 16). این به ما مجموعه ای از مجموع 340 ترکیب خنثی (3.4 10 10 ^ 28) را می دهد.

لازم نیست که به زودی نگران نشانی آدرس های IPv6 باشیم.

بنابراین چرا ما فقط IPv6 را تغییر نمی دهیم?

روند انتقال کند بوده است. این تنگنا در درجه اول مربوط به ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ، بلکه مراکز داده و کاربران نهایی است.

  1 از 3 خط تلفن ثابت در انگلستان توسط کلاهبرداران جعل BT هدف قرار گرفت

آدرس های IP توسط پنج ثبت جهانی – یکی برای هر قاره / منطقه – اداره می شوند که 16.8 میلیون آدرس IPv4 را بصورت همزمان اختصاص می دهند. بین سالهای 2011 تا 2015 ، همه جز یک از 5 ثبت نام آدرس های سطح بالا را خسته کردند.

برای رسیدگی به این مشکل ، بیشتر ISP ها آدرس IP پویا را به کاربران اختصاص می دهند. این بدان معنی است که آدرس IP شما احتمالاً هر بار که به یک شبکه متصل می شوید به صورت دوره ای تغییر می کند. دستگاه هایی که به صورت آفلاین می روند آدرس IP خود را کنار نمی گذارند تا بتوانند توسط دیگران استفاده شوند. در اصل ، شما اجاره می دهید اما آدرس IP خود را ندارید. این به طور چشمگیری باعث کاهش مخاطرات IPv4 می شود.

انتقال در حال وقوع است ، اما در حال حاضر IPv4 و IPv6 به طور همزمان کار می کنند. گوگل گزارش می دهد که حدود 14 درصد از کاربران آن از طریق IPv6 به آن دسترسی دارند ، این رقم نسبت به سال گذشته کمتر از 10 درصد است. پیشرفت استقرار بین کشورها متفاوت است. طبق نگارش Comcast ، اکنون نیمی از کاربران آمریکایی از IPv6 استفاده می کنند.

بزرگترین عامل جلوگیری از استقرار IPv6 هزینه است. به روزرسانی کلیه سرورها ، روترها و سوئیچ هایی که مدت طولانی صرفاً به IPv4 بستگی دارد ، وقت و هزینه دارد. در حالی که بسیاری از این وسایل زیرساختی می توانند فرضی شوند ، اما بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند منتظر بمانند تا نیاز به تعویض داشته باشند. این روند ظهور باعث کند شدن اوضاع شده است.

آیا IPv6 از IPv4 امن تر است?

هنگامی که IPv6 برای اولین بار راه اندازی شد ، شرکت ها را ملزم به رمزگذاری ترافیک اینترنت با آن می کردند IPSec, یک استاندارد رمزنگاری نسبتاً رایج (اما تقریباً به اندازه SSL). رمزگذاری محتوای ترافیک اینترنت را تقلا می کند ، بنابراین هرکسی که آن را متوقف کند نمی تواند آن را بخواند.

اما برای جذب شرکت های بیشتر ، این شرط به یک پیشنهاد قوی تبدیل شده است. رمزگذاری و رمزگشایی داده ها به منابع محاسباتی احتیاج دارد ، که به پول بیشتری نیاز دارد. IPSec همچنین می تواند بر روی IPv4 پیاده سازی شود ، که در تئوری بدان معنی است که IPv6 به همان اندازه ایمن IPv4 است. به احتمال زیاد هنگام انتقال ، شاهد افزایش استفاده IPSec خواهیم بود ، اما برای همه لازم نیست.

  نحوه تماشای SBS On Demand (خارج از استرالیا) با VPN

در حالی که ما در مرحله انتقال هستیم ، برخی از کارشناسان معتقدند که کاربران IPv6 در واقع بیشتر از افرادی که به IPv4 می چسبند در معرض خطر هستند. برخی از ISP ها از فناوری های انتقال استفاده می کنند –تونل های IPv6, به ویژه – که باعث می شود کاربران در برابر حمله آسیب پذیر شوند. آ کارگزار تونل به طور معمول توسط ISP ها استفاده می شود تا در شبکه های IPv4 خود به محتوای IPv6 دسترسی پیدا کند. هکرها می توانند با استفاده از تزریق بسته و حملات بازتاب ، کاربران تونل IPv6 را هدف قرار دهند. توجه داشته باشید که برخی از کارگزاران تونل امنیت بهتری نسبت به دیگران دارند.

پیش بینی می شود که این انتقال چندین سال دیگر طول بکشد ، بنابراین این روش های انتقال برای مدتی در جای خود باقی می مانند.

یکی دیگر از مشکلات امنیتی بالقوه با ویژگی جدید IPv6 همراه است: تنظیم خودکار. این اجازه می دهد تا دستگاه ها بدون نیاز به سرور آدرس IP خود را به آنها اختصاص دهند. این آدرس ها با استفاده از آدرس MAC منحصر به فرد دستگاه ، که هر تلفن ، رایانه و روتر دارد ، تولید می شوند. این یک شناسه منحصر به فرد ایجاد می کند که اشخاص ثالث می توانند از آنها برای ردیابی کاربران خاص و شناسایی سخت افزارهایشان استفاده کنند. دستگاه های Windows ، Mac OSX و iOS قبلاً افزونه های حریم خصوصی را به صورت پیش فرض نصب و فعال می کنند ، بنابراین این برای اکثر افراد مشکلی نخواهد بود.

آیا IPv6 سریعتر از IPv4 است?

IPv6 در مقایسه با IPv4 تأثیر قابل توجهی در سرعت اینترنت نخواهد داشت.

گفته می شود ، برخی از روش های انتقال مانند تونل های IPv6 هنگام تبدیل درخواست به IPv4 و برعکس ، تأخیر بیشتری ایجاد می کنند..

آیا تفاوت های عمده دیگری بین IPv4 و IPv6 وجود دارد?

ایجاد فضای آدرس بزرگتر هدف اصلی IPv6 است ، اما شامل تعدادی زنگ و سوت دیگر است که آن را از IPv4 جدا می کند. بیشتر این به روز رسانی ها برای شما جالب نخواهد بود مگر اینکه شما یک مدیر شبکه باشید ، اما ما به هر حال آنها را در اینجا لیست خواهیم کرد.

  • چندتایی اجازه می دهد تا یک بسته واحد در یک عملیات ارسال واحد به چندین مقصد منتقل شود.
  • تنظیمات خودکار به دستگاه ها اجازه می دهد تا بدون نیاز به سرور ، آدرس IP و سایر پارامترهای خود را به صورت خودکار پیکربندی کنند
  • امنیت لایه شبکه رمزگذاری IPSec را به همه گره ها اضافه می کند ، اگرچه این یک نیاز جدی نیست
  • IPv6 با از بین بردن مسیریابی مثلثی ، در دستگاه های تلفن همراه بهتر کار خواهد کرد
  • پردازش مورد نیاز توسط روترها برای رسیدگی به درخواستها بسیار کارآمدتر و ساده تر است
  نحوه دریافت یک آدرس IP آلمانی

IPv6 چگونه بر VPN من تأثیر می گذارد?

متأسفانه ، تقریباً تمام VPN ها فقط بر روی IPv4 کار می کنند. اگر درخواستی برای وب سایت ارائه دهید که به طور پیش فرض در یک آدرس IPv6 است ، با استفاده از یک سرور DvS IPv6 که خارج از شبکه VPN شماست ، برطرف می شود. به این نشت IPv6 گفته می شود و می تواند مکان واقعی شما را به یک وب سایت یا اپلیکیشن قفل شده جغرافیایی مانند Hulu و Netflix نشان دهد. اگر وب سایت برای شناسایی چنین نشتهایی تنظیم شده باشد ، می تواند شما را از مشاهده محتوا مسدود کند. شما می توانید برای نشت IPv6 DNS تست کنید (این تست همچنین برای نشت IPv4).

در حالی که ما کاربران را ترغیب می کنیم تا با IPv6 سوار شوند ، در این حالت لازم است که آن را روی رایانه ، رایانه لوحی یا تلفن هوشمند خود غیرفعال کنید. این بسته به نوع دستگاه شما معمولاً می تواند در جایی از تنظیمات اتصال به اینترنت انجام شود.

تعداد بسیار کمی از ارائه دهندگان VPN به دلیل هزینه های اضافی برای اجرای یک سرور IPV6 DNS ، از IPv6 پشتیبانی می کنند.

نحوه آزمایش اتصال IPv6

اگر می خواهید ببینید که دستگاه شما یا VPN از IPv6 پشتیبانی می کند ، به این سایت بروید و فوراً یک تست را اجرا می کنید.

اگر می خواهید تست کنید که آیا وب سایت خاصی از طریق IPv6 در دسترس است ، به این صفحه بروید و URL را وارد کنید. به یاد داشته باشید HTTP یا HTTPS را از کشویی انتخاب کنید.

چگونه می توان IPv6 را تغییر داد?

با فعال کردن آن در رایانه و / یا تلفن هوشمند ، می توانید IPv6 را تغییر دهید. بیشتر دستگاه های جدید به طور پیش فرض هر دو را فعال می کنند. اگر اینطور نیست ، می توانید آن را در تنظیمات اتصال اینترنتی خود تغییر دهید.

نحوه فعال یا غیرفعال کردن IPv6 در ویندوز:

در اینجا یک آموزش سریع برای ویندوز 10 آمده است:

نحوه فعال یا غیرفعال کردن IPv6 در سیستم عامل Mac:

  1. کلیک کنید بر روی نماد اپل, سپس برو به تنظیمات سیستم > شبکه.
  2. کلیک پیشرفته و کلیک کنید TCP / IP برگه
  3. بر روی کشویی در کنار کلیک کنید IPv6 را پیکربندی کنید و تنظیم مورد نظر خود را انتخاب کنید

وقتی ISP ها ، شرکت های وب و سازندگان روتر وای فای می بینند که تعداد بیشتری مشتری از IPv6 استفاده می کنند ، در نوع پاسخ می دهند.

همچنین می توانید با پخش این کلمه در 6 ژوئن که روز جهانی سالانه IPv6 است ، کمک کنید.

About the author