انجام دکترینگ (با مثال) و چگونه از آن جلوگیری می کنید

انجام دکترینگ چیست و چگونه از آن جلوگیری می کنید


انجام دکترینگ چیست?

Doxxing (که با عنوان "doxing" نیز نوشته می شود) یک تهدید آنلاین برای حفظ حریم خصوصی شما است. اگرچه این دهه از دهه 1990 در جامعه هکرها واقع شده است ، اما اکنون برای هر کسی که از اینترنت استفاده می کند تهدید بزرگی شده است. Doxxing شامل تحقیق در مورد جزئیات زندگی افراد است. هدف از این عمل این است که آن شخص را در معرض پیگرد قانونی قرار دهید ، شرم آور قربانی شوید ، انتقاد نسبت به آن شخص بکشید و یا به آنها صدمه جسمی وارد کنید..

زندگی مردم با doxing خراب شده است. برخی از حملات doxing منجر به یک کمپین گسترده از شرمساری عمومی می شوند ، معادل آنلاین تلفن همراه. این اثرات باعث می شود افراد شغل خود ، خانواده و حتی خانه های خود را از دست دهند. اهداف حملات مهم doxxing مجبور به پنهان شدن شده اند و مجبور شده اند که تمام حساب های آنلاین خود را حذف کرده و هویت خود را تغییر دهند.

بنابراین ، اجازه دهید اطلاعات بیشتری درباره doxxing و چگونگی جلوگیری از آن کسب کنیم.

منشاء doxxing

اصطلاح doxxing از کلمه هکر "اسناد" ناشی می شود. "اسناد" به "اسناد" تبدیل می شوند و سپس به "dox" تبدیل می شوند. اطلاعات مهمی که می توانید پیدا کنید شماره تأمین اجتماعی فرد ، آدرس آنها ، شماره تلفن ، آدرس ایمیل ، نام پروفایل رسانه های اجتماعی ، محل کار ، جزئیات بستگان ، شرکا و کودکان و غیره است.

این اصطلاح برای اولین بار در دهه 1990 ظاهر شد كه هكرها به رغم مخالفت ، رقیب را از بین بردند. در این حالت ، دادگستری بر شناسایی هکر و اقدامات بد وی و تحویل آن جزئیات به مقامات متمرکز شده تا وی را دستگیر کند..

هدف از doxxing

Doxxing یک سلاح است و می تواند از آن برای خیر یا شر استفاده شود. با این حال ، بیشتر از آن به عنوان روشی برای حمله استفاده می شود. جنبش ناشناس و همراهان آن در هیئت مدیره پیام 4Chan بویژه مشتاق استفاده از doxxing به عنوان راهی برای مجازات دشمنان هستند. 4Chan میلیون ها عضو دارد و یک کمپین نفرت علیه یک شخص مشهور یا رهبر شرکت در آن سایت آغاز می شود می تواند بسیار مخرب باشد.

حملات خبری راه اندازی شده توسط 4chan شامل تماس های تلفنی شوخی ، مقادیر زیاد ایمیل سوء استفاده کننده ، مقادیر پیام های متنی و حتی حمله های فیزیکی به فرد است..

حملات Doxxing

از آنجایی که doxing به طور کلی منفی است و اغلب به دلیل انتقام جویانه دامن می زند ، لزوماً قربانی نباید شخص بدی باشد. با این حال ، مهاجمین با حمله به اتهامات دروغین علیه آن شخص و انتشار اطلاعات تماس هدف ، از آنها حمایت می كنند. این مورد با کایل کوین ، مهندس زیست پزشکی در دانشگاه آرکانزاس اتفاق افتاد. وی به عنوان شرکت در تظاهرات نئو نازی ها شناخته شد. با این حال ، این فقط یک مورد هویت اشتباه بود - راهپیمایی کمی شبیه او بود. با این حال ، هنگامی که doxxers درگیر شد ، زندگی او ، خانواده ، دوستان و همکارانش جهنم شد.

در مورد کوین ، او خوش شانس بود که شبانه در واقع در یک مکان عمومی بوده است و چند تن از همکاران اداره دانشگاه را به عنوان شاهد معصومیت وی داشته است. منابع دانشگاه به وی کمک کرد تا از حملات جان سالم به در ببرد. تعداد کمی از افراد خوش شانس هستند.

جسیکا لئونارد از فلوریدا در سال 2010 اقدام به ایجاد سیر و سلوک یوتیوب در برابر کاربران 4Chan کرد. بنا به دلایلی ، این 11 ساله در 4Chan به داشتن رابطه جنسی با یکی از اعضای گروه "Blood on the Dancefloor" متهم شده بود. با تشکر از doxxing ، که آدرس و اطلاعات تماس جسیکا را فاش کرد ، دختر جوان از حمله به صورت آنلاین ، حضوری و از طریق ایمیل ، تلفن و برنامه چت غافل شد..

پدرش درگیر شد و ویدئویی را در دفاع از دخترش منتشر کرد تا تهدید کنندگان را به عقب نشینی تهدید کند. ترول ها یک روز درست داشتند. طی یک سال ، پدر جسیکا در اثر سكته قلبی ناشی از استرس مرد و دختر جوان را به یك مركز روانی بردند.

مشکل با doxing

همانطور که موارد معدود ذکر شده نشان می دهد ، یک ردیف احمقانه یا عدم اطلاع رسانی صحیح می تواند منجر به حملات اوباش تهدیدآمیز به افراد شود. استدلال در رسانه های اجتماعی می تواند به اتهامات دروغین و یک کمپین نفرت انگیز افزایش یابد. Doxxing به این مشاجرات دندان اضافه می کند و منجر به تخریب روانی یا حتی حملات جسمی می شود. Doxxing باعث می شود تا فضای مجازی به سطح بعدی برسد.

مربوط: آمار سایبری

بدون تحقیق در مورد اطلاعات شخصی که doxing انجام می دهد ، اختلافات آنلاین می تواند بصورت آنلاین باقی بماند. با این حال ، دانستن آدرس دشمنان باعث می شود مجموعه ای از وقایع ایجاد شود که می تواند منجر به کشتن شود.

جابجایی

در روز ، اگر شوخی می خواست از کسی انتقام بگیرد ، آنها در هر مکان تحویل پیتزا در شهر فراخوانده می شدند و به عنوان قربانی سفارش پیتزا می دادند. هدف از این حمله تحویل پیتزا به زودی یک چمنزار جلو پر از پسران عصبانی تحویل پیتزا خواهد شد که خواستار پرداخت هستند.

اکنون که انجام doxxing می تواند هویت دشمن را در آن طرف جهان نشان دهد, حملات شوخی به موقعیتهای جدی برای زندگی افزایش یافته است. این حملات با عنوان SWATTING شناخته می شوند.

در یک حمله SWATTING ، مرتکب قربانی می شود ، اما به عنوان مجلل پیتزا صدا نمی کند. او تهدیدهایی را برای شلیک مدرسه و بمباران ورزشگاه های فوتبال در یک حساب آنلاین جعلی ارسال می کند. مهاجم اطمینان می دهد که اطلاعات تماس کشف شده قربانی را در معرض نمایش قرار می دهد تا دنباله ای به خانه هدف برسد. از طرف دیگر ، مهاجم به سادگی با اتهامی ناشناس به پلیس محلی ادعا می کند که مقتول دارای بمبی است و در حال طرح یک حمله تروریستی است.

یک تیم SWAT یا نیروی پلیس دیگر وارد چمن جلو می شوند ، کاملاً مسلح شده و مسلح می شوند.  SWATTING به نوعی انتقامجویانه است که به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن است و بدون انجام دادرسی انجام نمی شود. تعدادی از افراد مشهور اهداف SWATTING بوده اند. این موارد شامل تیلور سویفت ، کریس براون ، اشتون کوچر ، تام کروز و مایلی سایرس است..

در یک حادثه سال 2017 ، دو ندای وظیفه گیمرها با شرط 1.50 دلار شکست خوردند ، به لطف SWATTING و انجام doxing ناقص منجر به مرگ شدند. تایلر باریس از لس آنجلس با مراجعه به پلیس در ویچیتا ، کانزاس ، ادعا کرد که به کسی شلیک کرده است و او همچنین دو گروگان را نگه داشته است. تیم SWAT پلیس بلافاصله وارد آدرس شد. وقتی اندرو فینچ از خانه بیرون رفت تا دریابد چه خبر است ، تیم SWAT او را به قتل رساند.

نه باریس و نه فینچ در اصل شرکت نکردند ندای وظیفه اختلاف نظر. بیلیس به نمایندگی از بازنده شرط ناخوشایند عمل می کرد و آدرس اشتباه را برای هدف به دست آورد. این آدرس خانه مادر مادر فینچ بود ، که در آن زمان از آنجا بازدید می کرد.

منابع عمومی اطلاعات خصوصی

کارگزاران داده

بسیاری از مکان های وب اطلاعات شخصی شما را نگه می دارند. مشاغل از ذخیره و جمع آوری اطلاعات شما به همراه داده های مربوط به افراد دیگر سود می برند. به آن مشاغل کارگزار داده گفته می شود. آنها لیست های مشتری را از مشاغل دیگر خریداری می کنند. بنابراین ، در صورت خرید پرواز ، شرکت هواپیمایی ممکن است شما را در لیستی قرار دهد که آنها به یک کارگزار داده می فروشند.

هر کاری که انجام می دهید مورد توجه شخصی است ، خصوصاً در دنیای بازاریابی. ممکن است نظرسنجی راجع به صابون مورد علاقه خود تکمیل کرده یا برای برنده شدن در یک سفر دریایی وارد یک رقابت شوید. شرکت هایی که شما را برای جلب نظر خود جذب می کنند ، معمولاً اطلاعاتی را که فرم تهیه کرده اید ، برای ذخیره و یا فروش آن می فروشند. این به آنها یک جریان درآمد دوم می دهد که می تواند به پرداخت جایزه ای که آنها به عنوان انگیزه ای برای شرکت در ارائه می دهند ، کمک کند. آنها اطلاعات شما را به یک کارگزار داده می فروشند.

کارگزاران داده معمولاً اطلاعاتی درباره افراد نمی فروشند. با این حال ، هکرها و doxxers بعضی اوقات روی حجم زیادی از داده کار می کنند و هنگامی که اطلاعات شما به فروش رسید ، می توانید به طور خودکار با سایر اطلاعاتی که از لیست های دیگر تهیه شده است ، هماهنگ شوید. بنابراین ، با مقایسه منابع چندگانه ، doxxers می توانند جزئیات دقیق تری را در مورد تعداد زیادی از افراد جمع آوری کنند. این گزینه بسیار سریعتر از هک کردن حساب اهداف است. با این حال ، نیاز به پرداخت این اطلاعات گران قیمت می کند.

شما قادر هستید که بسیاری از سایتهای کارگزار داده اطلاعات شما را حذف کنند. با این حال ، این یک فرایند طولانی است که در ادامه با جزئیات بیشتری توضیح داده می شود.

که است

اگر وب سایت خود را اداره می کنید ، یا یک وب سایت برای شغل خود دارید ، اطلاعات ثبت نامی که برای دریافت نام دامنه در آن پر کرده اید از طریق پایگاه داده WHOIS برای همه دنیا منتشر می شود. این داده ها مستقیماً از طریق سایت WHOIS یا از طریق واسطه فروش دامنه مانند GoDaddy قابل دسترسی هستند.

برای به دست آوردن یک وب سایت لازم نیست اطلاعات شخصی خود را ارائه دهید. برخی از کارگزاران دامنه گزینه پنهان کردن این اطلاعات را به شما پیشنهاد می دهند. با این وجود ، می توانید با وارد کردن یک آدرس ایمیل پست الکترونیکی ، قرار دادن شماره تلفن جعلی به فرم و نام یک شرکت سازنده ، این حریم خصوصی را به صورت رایگان دریافت کنید - آنها هرگز در واقع با شما تماس نمی گیرند و نام شما را بررسی نمی کنند..

آدرس آی پی

هر ارتباطی که در اینترنت ایجاد می کنید باید آدرس اینترنتی خود را بر روی آن حمل کنید. به این آدرس IP گفته می شود. Doxxers می توانید از یک IP logger برای ردیابی فعالیت های آنلاین خود استفاده کنید. یک IP logger می تواند شما را ردیابی کند و هویت خود را در صورت ترکیب با جستجوهای مربوط به عضویت در سایت های خاص ، افشا کند. آدرس IP شما در واقع متعلق به ارائه دهنده خدمات اینترنت شما است. با این حال ، این اطلاعات به تنهایی جزئیات مربوط به شما را نشان می دهد.

چگونه از خود در برابر doxing محافظت کنیم

عمل doxing به وضوح رو به افزایش است و عواقب آن اکنون کشنده است. بنابراین ، باید در مورد اطلاعاتی که به صورت آنلاین در دسترس قرار می گیرید ، محتاط باشید.

رسانه های اجتماعی

متأسفانه ، اکثر ما اطلاعات شخصی زیادی را در سایت های رسانه های اجتماعی به دست می دهیم. شما باید اطمینان حاصل کنید که فقط به دوستان نزدیک اجازه می دهید تا به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. بسیاری هستند که درخواست های دوستان را از هر کسی می پذیرند. ممکن است شما در فیس بوک افرادی را ببینید که هزاران دوست "دوست" دارند. یکی از این افراد نباشید. فقط به افرادی که خیلی خوب می شناسید اجازه دهید در فیس بوک دوست شما باشند. در مورد دوست داشتن "همکاران" از کار محتاط باشید - آنها به زودی می توانند رقیب شوند.

 1. در فیس بوک ، بر روی فلش پایین در نوار بالای منو کلیک کرده و را انتخاب کنید تنظیمات در منوی کشویی.

به تنظیمات حریم خصوصی در Facebook دسترسی پیدا کنید

 1. انتخاب کنید حریم خصوصی در منوی سمت چپ و سپس کلیک کنید ویرایش کنید جنب چه کسی می تواند پست های آینده شما را ببیند.
 2. در صفحه بعدی ، را انتخاب کنید دوستان از لیست کشویی و سپس کلیک کنید نزدیک.

خود را از doxxing در فیس بوک محافظت کنید

از ارسال جزئیات در مورد محل کار خودداری کنید و در مورد جایی که فرزندانتان به مدرسه می روند ننویسید. اگرچه خوشحال کننده است که لحظات مورد علاقه خود را با دوستان خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ، اما بهتر است سیاستی را برای ارسال نکردن عکس از فرزندان خود اعمال کنید و از هر کس دیگری که در رویدادها عکس می گیرد ، بخواهید که آنها را آنلاین نگذارید..

بسیاری از سایت ها به شما امکان می دهند با Facebook ، Google Plus یا حساب Gmail خود وارد شوید. از آن گزینه استفاده نکنید. این سایت را قادر می سازد از مشخصات رسانه اجتماعی که برای ورود به سیستم انتخاب کرده اید ، به تمام اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند.

مربوط: چگونه می توان امنیت و حریم شخصی خود را در فیس بوک بهبود بخشید

از ارتباطات اینترنتی خود محافظت کنید

هکرها می توانند داده های اینترنت شما را بخوانند حتی اگر محتوا رمزگذاری شده باشد. هر ارتباطی که در اینترنت برقرار می کنید آدرس اینترنتی شما در آن قرار دارد و می توان آن را در یک مکان ردیابی کرد. بنابراین ، با نصب VPN ، فعالیت اینترنت خود را گمنام کنید.

در مورد استفاده از کانونهای وای فای عمومی احتیاط کنید زیرا این امر را می توان از طریق کانون های جعلی جعلی که توسط هکرها ایجاد می شود رهگیری کرد. از این نظر ، یک VPN نیز می تواند به شما کمک کند.

از داده های رایانه محافظت کنید

Doxware نوعی نرم افزار مخرب است. این نام دیگری برای spyware است که سعی می کند اطلاعات شخصی و رمزهای عبور شما را برای خدمات آنلاین سرقت کند.

هکرها را با نصب ضد ویروس از این اطلاعات شخصی دور نگه دارید. اگرچه به نظر می رسد برخی از سیستم های ضد ویروس کامپیوتر شما را کند می کنند ، اما وسوسه نمی شوید آن را خاموش کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که به این نرم افزار اجازه می دهید به روزرسانی ها را بررسی کرده و به صورت خودکار آنها را نصب کند.

داده های شخصی خود را از برنامه های خود حذف کنید

همه این کار را نمی کنند ، اما می توان هویت خود را در تنظیمات بسیاری از برنامه هایی که استفاده می کنید بنویسید. به عنوان مثال ، می توانید نام خود را در ویژگی های برنامه های Microsoft Office خود قرار دهید. این بدان معنی است که هر سندی که ارسال می کنید نام شما را در آن خواهد داشت. اگر نام خود را در خصوصیات هر برنامه وارد کرده اید ، آن را حذف کنید.

به همین ترتیب, تنظیمات مربوط به اسباب بازیهایی را که خود دارید بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل تلفن هوشمند شما به آدرس ایمیل یا اطلاعات شخصی دیگری دسترسی ندارد. تنظیمات دوربین ، وب کم ، کنسول بازی شما و کنسول های بازی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که از نام شما یا اطلاعات شخصی دیگر در آنجا نیست.

از هویت ایمیل خود محافظت کنید

یک حساب وب سایت "مشعل" دوم ایجاد کنید تا از سایتهایی که هنگام ثبت نام به آنها نیاز به آدرس ایمیل دارید ، استفاده کنید. بسیاری از وب سایت های جدید جالب وجود دارد که ممکن است مشتاق شوید به آن بپیوندید. با این حال ، برخی از این سایت ها برای برداشت محصول doxxing هستند و برای اطمینان از این که می توانید در آن سایت ها وثیقه بگذارید بدون اینکه اطلاعات شخصی واقعی را در آنجا بگذارید ، به آنها وثیقه نیاز دارید..

ایمیل یک شکل ارتباطی بسیار ناامن است. اگرچه بسیاری از سرویس های پست الکترونیکی نامه را به صورت رمزگذاری رمزگذاری می کنند ، اما قبل از رسیدن به صندوق ورودی گیرنده ، همه ایمیل ها در یک سرور متوسط ​​به متن ساده ذخیره می شوند. برای بهبود حریم شخصی خود ، از سیستمهای ایمیلی ایمن دیدن کنید. سیستم های ایمیل با رمزگذاری داخلی مانند Mailinator را بررسی کنید.

نام کاربری و کلمه عبور متفاوت است

اگر دوست دارید از سایت های پورنو یا سایت هایی با اهداف سیاسی قوی بازدید کنید ، یک شخصیت جداگانه برای آنها ایجاد کنید. نام کاربری مشابه را در این سایت ها ایجاد نکنید و همیشه رمز عبور خود را تغییر دهید.

بسیاری از افراد برای هر سایتی که مشترک می شوند از همان رمز عبور استفاده می کنند. با این حال ، خطر این استراتژی راحتی این است که اگر به وب سایت جعلی ضربه بزنید ، هکری که آن سایت را ایجاد کرده است ، آن رمز عبور را دارد که در همه جا از آن استفاده می کنید. برای ایجاد کلمه عبور های مختلف برای هر سایتی که در آن ثبت نام کرده اید ، از یک قفل گذرواژه استفاده کنید.

اطلاعات خود را در اتحادیه اروپا حذف کنید

در اتحادیه اروپا ، شما حق دارید فراموش نکنید. این قانون خصوصاً به نتایج موتورهای جستجو مربوط می شود. اگر از موتورهای جستجو برای حذف اطلاعات در مورد خود استفاده کنید ، doxxers در ردیابی داده های خود مشکل بیشتری خواهید داشت.

می توانید یک فرم را در Google پر کنید تا بتوانید نتایج جستجوی مربوط به شما را حذف کنید. بینگ همچنین فرم درخواست حذف حریم خصوصی را دارد. همچنین می توانید درخواست کنید که یاهو اطلاعات مربوط به شما را از نتایج موتور جستجوی خود حذف کند.

اوضاع در دست داشتن اطلاعات شخصی در اروپا سخت تر می شود. در ماه مه سال 2018 ، دستورالعمل جدید اتحادیه اروپا درباره حریم خصوصی داده ها ، با عنوان مقررات عمومی حمایت از داده ها ، اجرایی می شود. این امر باعث می شود که شرکت ها نتوانند اطلاعات مربوط به شما را در اختیار شما قرار دهند. با این حال ، روش مشخصی برای درخواست حذف داده های شما وجود ندارد و هیچ ثبتی وجود نخواهد داشت.

GDPR این امکان را ایجاد می کند که در صورت انتقال این داده ها به خارج از اتحادیه اروپا ، یا در صورت عدم اطلاع از اطلاعاتی که در اختیار دارند ، دادخواستهای مربوط به اقدامات طبقاتی علیه شرکتهایی که از اطلاعات شخصی که در اختیار آنها محافظت نمی کند ، به اندازه کافی محافظت شود. در مورد آنها.

خود انجام کار در ایالات متحده است

ردیابی اطلاعاتی که درمورد شما نگهداری می شود ، تا زمانی که این اطلاعات فاش نشود ، مسئله doxing نیست. فرایند محافظت از خود در برابر نشت اطلاعات ، "خود انجام کار" نامیده می شود. این به معنای تحقیق در مورد اطلاعات موجود در وب است و نه کشف اطلاعاتی که شرکت ها در مورد شما مخفی نگه دارند..

شما می توانید یک تجمع سریع در مورد مکانهایی که هکرها می توانند شما را در We Leak Info پیدا کنند ، دریافت کنید. دانشکده حفظ حریم خصوصی اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی خودکشی دارد.

در ایالات متحده ، می توانید از Google بخواهید که اطلاعات مربوط به شما را از صفحات نتایج موتور جستجو و سایر خدمات Google حذف کند.

پس از آن ، به این سایت ها مراجعه کرده و از آنها بخواهید داده های خود را حذف کنند. در اینجا لیستی از شروع کار ارائه شده است ، اما این جامع نیست.

 • BeenVerified: https://www.beenverified.com/faq/opt-out/
 • CheckPeople: http://www.checkpeople.com/optout
 • FamilyTreeNow: http://www.familytreenow.com/contact
 • Checkmate فوری: https://www.instantcheckmate.com/optout/
 • Intelius: https://www.intelius.com/optout.php
 • Nuwber: https://nuwber.com/removal/link
 • OneRep: https://onerep.com/optout
 • PeekYou: http://www.peekyou.com/about/contact/optout/index.php
 • PeopleFinders: http://www.peoplefinders.com/manage/
 • PeopleSmart: https://www.peunitiesmart.com/optout-signup
 • Pipl: https://pipl.com/directory/remove/
 • PrivateEye: http://secure.privateeye.com/help/default.aspx#26
 • PublicRecords360: http://www.publicrecords360.com/optout.html
 • راداریس: http://radaris.com/page/how-to-remove
 • Spokeo: http://www.spokeo.com/opt_out/new
 • TruthFinder.com: https://www.truthfinder.com/opt-out/
 • جستجوی مردم ایالات متحده: http://www.usa-people-search.com/manage/default.aspx

سرویس های Duck و DeleteMe را ببینید که به شما کمک می کنند اطلاعات مربوط به شما در ایالات متحده را شناسایی کرده و آن را حذف کنید ، بنابراین لازم نیست خودتان به هر سایتی مراجعه کنید.

از انجام کار خودداری کنید

متأسفانه ، گرچه شبکه جهانی وب آزادی بیان خود را به شما می دهد ، اما این امکان را به دیگران می دهد که به کلیه اطلاعاتی که در آنجا قرار می دهید دسترسی پیدا کنند. بنابراین ، اگر احساس می کنید در مقابل سرقت هویت یا نمایه سازی آسیب پذیر هستید ، نسبت به آنچه می نویسید در وب احتیاط کنید.

اگرچه مقصر دانستن قربانیان عادلانه نیست ، اما نمونه جسیکا لئونارد نشان می دهد که می توانید doxing را تحریک کنید. اگر قصد بحث و جدال دارید ، برای جلوگیری از کشف هویت خود باید اقدامات اضافی انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که فقط هنگام ارسال نظر به صورت مستعار از اسم مستعار استفاده می کنید و سعی می کنید در صورت ارسال ویدیو - مانند مکان و صورت خود ، جزئیات را نشان ندهید..

Doxxing می تواند زندگی شما را خراب کند ، بنابراین مراقب اطلاعاتی باشید که در وب قرار می دهید.

تصویر از: Socialmediahacked از طریق Pixabay توسط TheDigitalArtist ، تحت مجوز CC0

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

About the author

Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

80 − = 77