SOCKS5 Proxy vs VPN – تفاوت چیست؟ از کدام یک باید استفاده کنید؟

SOCKS5
بیشتر ما خطرات حریم خصوصی موجود در اینترنت را می شناسیم. با توجه به تعداد فزاینده کاربران اینترنت (3.4 میلیارد و در حال رشد ، مطابق آمار اینترنت لایو) و همچنین افزایش کانون های وای فای عمومی (423 میلیون طبق گفته FierceWireless) ، نباید جای تعجب داشته باشد که امنیت اینترنت نگرانی فزاینده ای است..

فقط نگاه کنید که امنیت اینترنت در چرخه انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 چقدر مهم شده است. سرورهای ایمن نا امن. اسناد بیرون آمد. مکالمات خصوصی برای دیدن همه دنیا برای عموم منتشر شد. حقیقت ساده این است ، تا زمانی که از اینترنت استفاده می کنید ، آسیب پذیر هستید. البته ، اگر شما از دسترسی به شبکه بسیار امن استفاده نمی کنید یا از طریق روش های رمزگذاری شده ایمن به وب سایت ها و داده ها دسترسی دارید.

روش های رمزگذاری: HTTPS عالی است ، مگر در مواردی که اینگونه نیست

برخی از جنبه های رمزگذاری آنلاین و امنیت داده ها از شما مراقبت می کنند. دلیل این امر این است که اکثر وب سایت ها علاقه ای به جلوگیری از گرفتن هکرها از اطلاعات شما ندارند. نقض داده ها یک مشکل در حال رشد و یک مسئله بسیار گران است. یاهو پس از سرقت 500 میلیون اکانت در حال حاضر در بین بازی کنترل کنترل خسارت قرار دارد. با متوسط ​​هزینه نقض داده در حال حاضر در جایی در محدوده 4 میلیون دلار یا حدود 154 تا 158 دلار برای هر حساب ، یاهو می تواند در میلیارد دلار به دنبال نقض داده با هزینه بالقوه برای شرکت باشد. آخ. امیدواریم که آنها یک بیمه نامه مسئولیت سایبری خوب خریداری کنند.

اکثر وب سایت ها امن نیستند. در حقیقت ، فقط حدود 25 درصد از رمزگذاری استاندارد HTTPS در سطح سایت استفاده می کنند. وب سایتهای دارای رمزگذاری HTTPS معمولاً از رمزگذاری Secure Sockets Layer (SSL) استفاده می کنند. این یک ارتباط مطمئن بین رایانه شما و سرورهای میزبان وب سایت ایجاد می کند. پس از اتصال ، انتقال داده ها بین رایانه شما و سرورهای وب سایت رمزگذاری می شود. اطلاعات ، مانند روشهای رمزگذاری ، تقسیم می شوند و داده ها با استفاده از کلیدهای امن در هر دو انتها جمع نمی شوند. شناسایی یک وب سایت در هنگام استفاده از HTTPS بسیار آسان است. فقط به آدرس وب سایت نگاه کنید:

Google https

حتی گوگل از روش های رمزگذاری برای موتور جستجوی خود استفاده می کند. اما فریب نخور اگرچه رمزگذاری HTTPS بسیار امن تر از پروتکل HTTP فاقد رمزگذاری است ، اما از یک روش امنیتی همه جانبه دور است. هرکسی که از فعالیت آنلاین شما یا سرورهای وب سایت بازدید نمی کند ، می تواند هنوز مشاهده کند که چه چیزی را مشاهده می کنید و دزدی می کنید یا هویت شما را می گیرد. در یک یادداشت مشابه ، هرچه رمزگذاری HTTPS شگفت انگیز است ، مکان شما را مخفی نمی کند. کسی هنوز می تواند از طریق آدرس IP شما چه کسی را شناسایی کند و آن را به اطلاعات عمومی در دسترس وصل کند. HTTPS یک روش خوب و مطمئن برای اطمینان از سرقت داده های شما در طی فرآیند انتقال نیست اما هویت شما را به صورت آنلاین تضمین نمی کند و اطلاعات شما را کاملاً خصوصی نمی کند..

شبکه خصوصی مجازی مورد آزمایش و واقعی (VPN)

شبکه های خصوصی مجازی (VPN) شاید رایج ترین روش برای ایمن اتصال ، بارگیری و گشت و گذار در اینترنت هستند. تمام رایانه هایی که از اتصالات اینترنت استفاده می کنند بخشی از شبکه مشترک و بزرگتر هستند. اگر از طریق ارائه دهنده سرویس اینترنت خود به اینترنت متصل شوید ، ISP به کامپیوتر شما یک آدرس IP منحصر به فرد اختصاص می دهد و شما را از طریق شبکه آنها به شما خوش می گذارد و شما را به بقیه وب وصل می کند. نظارت بر فعالیت شما برای ISP و دولت یا سازمانهای دولتی که به اطلاعات ISP دسترسی دارند ، بسیار ساده است. شبکه های خصوصی مجازی اما یک تونل مطمئن بین شما و یک سرور خصوصی ایجاد می کنند. شما طبق معمول به صورت آنلاین از طریق ISP خود متصل می شوید ، اما ایمن و مستقیم به یک سرور خاص متصل می شوید.

IPVanish ، یکی از بزرگترین سرویس های VPN موجود ، یک گرافیک مفید برای تجسم آنچه منظور ما را ارائه می دهد:

چگونه vpn از داده های شما محافظت می کند

تونل ایمن ایجاد شده توسط VPN بدین معنی است که ارتباط مستقیمی بین شما و وب سایتهایی که می خواهید به آنها دسترسی داشته باشید ایجاد شده است. هکرها ، دولتها و حتی ISP شخصی شما نمی توانند در مورد آنچه شما انجام می دهید همکار باشند.

مزایای موجود در اینجا کاملاً واضح است ، اما VPN از بسیاری جهات محدود است. از آنجا که داده های شما باید بیشتر به مسافرت برسند و چندین بار در طی مراحل رمزگذاری و رمزگشایی شوند ، سرعت اولیه اینترنت شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در یک یادداشت مشابه ، اگر به یک سرور VPN که از شما دور است وصل می شوید ، مثلاً آنچه در زمان حضور در ایالات متحده هستید و به یک سرور VPN در استرالیا وصل می شوید ، را تجربه کنید. به هیچ وجه به یک سرور VPN متصل نیستید:

بدون VPN:

بدون سرعت vpn

سرور VPN استرالیا:

سرعت VPN استرالیا

پینگ (زمان لازم برای بسته بندی داده ها برای رفت و برگشت بین دو مکان) به طرز چشمگیری بالا می رود. این همچنین هنگامی رخ داد که ما از یک سرویس VPN رایگان ، TunnelBear استفاده کردیم:

سرعت VPN تونل

افزایش پینگ نباید کاربران را بیش از حد افزایش دهد ، تا جایی که یک پینگ بالا همیشه برابر با سرعت دانلود کندتر نیست. با این حال ، پینگ بالاتر نیز می تواند نشانه سرور نسبتاً بسته بندی شده باشد ، اتفاقی که اغلب در مورد سرویس های محبوب تر VPN و بخصوص خدمات رایگان VPN وجود دارد. معمولاً خدمات VPN با افزایش تعداد سرورهایی که ارائه می دهند به این مسئله می پردازند.

در مورد سرعت بارگیری ، در اینجا یک مقایسه ساده بین سرعت (در چند ثانیه) مانند بارگیری از طریق یک سرویس VPN پرداخت شده (IPVanish) ، VPN رایگان (TunnelBear) و بدون VPN وجود دارد:

نتایج تست سرعت VPN

همانطور که از نتایج بدست آمده ، بارگیری بدون VPN بهترین سرعت را دارد ، در حالی که VPN ها سرعت بارگیری را تحت تأثیر قرار می دهند. طبق معمول ، سرویس VPN پرداخت شده سریعتر از سرویس رایگان بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرعتهای VPN مقاله ما را در مورد سریعترین خدمات VPN و اینکه چرا اندازه گیری سرعت VPN مستقیم پیش نمی رود ، بررسی کنید..

VPN ها نیز با اقدامات امنیتی انجام شده توسط شرکت میزبان VPN محدود می شوند. بیشتر خدمات VPN با پرداخت هزینه ، تلاشهای امنیتی خود را افزایش داده و تمامی اشکال رمزگذاری سطح بالا و همچنین حفظ سیاستهای سختگیرانه بدون ورود به سیستم را در بیشتر موارد ارائه می دهند. البته بسیاری از کاربران در صورت وجود خدمات بیشمار VPN بصورت آنلاین در صورت سرقت ، از سرفه کردن پول برای سرویس VPN دریغ می کنند..

یک دلیل خوب وجود دارد که چرا بسیاری از کاربران تصمیم می گیرند بهتر است هزینه سرویس VPN را بپردازند تا اینکه با یک سرویس رایگان بروید. VPN های رایگان اغلب از داده ها یا پهنای باند استفاده می کنند ، فعالیت خود را وارد می کنند و یا تبلیغات را به مرورگر وب خود تزریق می کنند. نه تنها سرویس های رایگان منابع کمتری برای پهنای باند و سرورها دارند ، بلکه بسیاری از آنها از ویژگی های امنیتی برخوردار نیستند.

VPN های رایگان غالباً دارای آگهی محور هستند و در برنامه های خود تبلیغات نشان می دهند ، به مرورگر یا هر دو تبلیغ می کنند. همانطور که بسیاری از ما تاکنون می دانیم ، هکرها (به نام "بد سوء") می توانند از تبلیغات برای آلوده کردن رایانه ها به ویروس و بدافزارهای مختلف استفاده کنند. VPN های تبلیغاتی به سختی ایمن نیستند.

سؤال سرور پروکسی SOCKS5

ممکن است در حال فکر کردن باشید که راهی برای اتصال ایمن به یک VPN بدون کند شدن داده های اضافه وجود دارد. و وجود دارد. سرورهای پروکسی همین کار را انجام می دهند. در واقع ، یک سرور پروکسی درست مانند یک VPN عمل می کند ، اما بدون رمزگذاری اضافی. سرور پروکسی با اتصال به سرور ، به شما یک آدرس IP جدید اختصاص می دهد ، و سپس شما را به هر کجا که می خواهید بروید ، مسیریابی می کند. در آن امنیت وجود دارد. هر کسی که به دنبال آن است ، به دلیل آدرس IP جدید ، موقعیت مکانی شما را متفاوت درک خواهد کرد. با این حال ، عدم رمزگذاری بدان معنی است که داده ها اساساً ناامن هستند. یکی از امن ترین انواع پروکسی ، SOCKS5 ، برای کاهش برخی از عدم امنیت درگیر کار می کند

خدمات IPVanish و VPN NordVPN و دسترسی به اینترنت خصوصی هر کدام سرویس دهنده های پروکسی SOCKS5 را به مشترکین ارائه می دهند. NordVPN فواید SOCKS5 را از این طریق توضیح می دهد:

مزیت اصلی SOCKS5 امکان اضافی در تأیید اعتبار است تا فقط کاربران مجاز بتوانند به سرور دسترسی داشته باشند. این باعث می شود آن نسبت به سایر سرورهای پروکسی ایمن تر باشد. "

در واقع ، این مشکلی است که ما در بحث مختصر HTTPS در ابتدا به آن پرداختیم. در حالی که ممکن است بتوانید ایمن به یک وب سایت وصل شوید و داده ها را به جلو و عقب انتقال دهید بدون اینکه کسی در آن سرقت کند یا از آن سوءاستفاده کند ، اگر کسی به سرور دسترسی داشته باشد ، شما به همه آن امنیت متصل هستید بی معنی است. از آنجا که سرورهای پروکسی SOCKS5 از پروتکل SSH (پوسته سوکت ایمن) استفاده می کنند ، فقط از طریق تأیید قابل دسترسی هستند. نه تنها هر کسی می تواند ارتباط برقرار کند ، و کسی که سعی در دستیابی نادرست به دسترسی دارد ، رمزگذاری زیادی برای مقابله با آن دارد.

سود یک سرویس پروکسی SOCKS5 سرعت است. عدم رمزگذاری با سرور پروکسی و حتی SOCKS5 امن تر ، به اطمینان از سرعت بیشتر اطمینان می دهد. به خاطر داشته باشید که بیشتر قسمتها داده های برگشتی و برگشتی رمزگذاری نشده هستند ، فقط دسترسی به سرور پروکسی SOCKS5 است. اکثر خدماتی که پراکسی SOCKS5 ارائه می دهند ، هشدار پیشرفته می دهند که پراکسی ها از امنیت کمتری برخوردار هستند. برای مثال ، هشدار دهنده از طرف IPVanish را اخذ کنید:

Socks5 در مقابل VPN

به همین دلیل است که پراکسی های SOCKS5 بیشتر برای فعالیتهای وب که شامل اتصال به وب سایتهای مختلف که در آن اطلاعات شما به راحتی حاصل می شود ، کاربرد ندارند. خارج از رمزگذاری کمتر ، سرورهای پروکسی نیز اغلب فعالیت را وارد می کنند. این بدان معناست که هرکسی که می تواند به آن سیاههها دسترسی داشته باشد می تواند در هنگام مسیریابی داده ها از طریق پروکسی ، متوجه شود که شما کی هستید و چه کاری انجام داده اید. علاوه بر این ، سرورهای پروکسی که هک شده اند به احتمال زیاد می توانند بدافزارها و ویروس ها را روی دستگاه شما فشار دهند.

چه زمانی از پروکسی SOCKS5 ، VPN یا هر دو استفاده کنید

همانطور که انتظار دارید ، استفاده از پروکسی SOCKS5 از طریق VPN و برعکس ، مزایای روشنی دارد.

بهترین استفاده برای سرورهای پروکسی SOCKS5:

  • پهنای باند بیشتری لازم است
  • تورنت یا استفاده از خدمات همتا به همسالان (فقط با هدف سرعت) *
  • مخفی کردن مکان شما
  • دور زدن محاصره جغرافیایی یا محتوا
  • بهبود امنیت نسبت به پراکسی های منظم

بهترین استفاده برای VPN:

  • مرور وب ایمن
  • تورنت یا استفاده از خدمات همتا (هنگام رمزگذاری و امنیت بیشتر)
  • گرفتن دیواره های آتش گذشته
  • دور زدن محاصره جغرافیایی یا محتوا
  • محافظت از حریم خصوصی بهتر از SOCKS5

پروکسی SOCKS5 در مقابل VPN برای تورنت و P2P

اگر هدف شما این است که با سریعترین سرعت از سرویس P2P استفاده کنید ، بهترین گزینه ممکن است استفاده از پروکسی SOCKS5 باشد. با این حال ، سرعت بیشتر با هزینه حفظ حریم خصوصی قابل توجهی کاهش می یابد ، در معرض خطر جلب توجه از VPN خود قرار می گیرد. اما اگر هدف شما از حداکثر رمزگذاری و حفظ حریم خصوصی است ، با VPN همراه شوید. سرعت بطور قابل توجهی کندتر خواهد بود ، اما با سرویس صحیح VPN ، می توان خسارت را کمی کاهش داد (برای اطلاعات بیشتر به مقاله ما در مورد بهترین VPN ها برای تورنت مراجعه کنید). علاوه بر این ، پراکسی های SOCKS5 فقط برنامه های انتخابی را به وب متصل می کنند ، بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید که همه فعالیت های مربوط به اینترنت رایانه شما در حالی که به یک پروکسی SOCKS5 وصل هستند پنهان نیستند.

اگر هدف شما این است که حجم زیادی از گشت و گذار در وب را انجام دهید ، از فایروال های گذشته استفاده کنید و یا صرفاً از فعالیت آنلاین خود صرف نظر از فعالیت آنلاین محافظت کنید ، بهتر است از VPN استفاده کنید. پهنای باند بدتر خواهد بود ، اما غیرقابل تحمل نخواهد بود ، بنابراین اگر از خدمات باکیفیت بالاتر با کیفیت بالاتر مانند سرویس های IPVanish و NordVPN استفاده می کنید. در حقیقت هر دو سرویس دارای پروکسی SOCKS5 و سرورهای VPN هستند.

برای ایده بهتر در مورد مزایای اضافی ارائه شده توسط خدمات VPN ، می توانید بررسی های ما درباره IPVanish ، NordVPN و دسترسی به اینترنت خصوصی را بررسی کنید..

* تورنت در حالی که به یک پروکسی وصل می شوید کاملاً ناشناس نیست. ISP شما هنوز هم می تواند ببیند که شما مقدار زیادی از داده را بارگذاری و بارگیری می کنید. فایده اصلی استفاده از پروکسی SOCKS5 برای P2P ، سرعت بهتر بارگیری و بارگیری و همچنین واقعیت این است که سازمان های نظارت نمی توانند آدرس IP اختصاص داده شده جدید را به شما متصل کنند. این نتیجه حریم شخصی بیشتر از ناشناسی کامل است.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 2 =

Adblock
detector