راهنمای کاملی برای DRM برای مبتدیان

لرزش دست -36806_1280

DRM مخفف مدیریت حقوق دیجیتال است. این یک اصطلاح چتر برای هر فناوری است که برای کنترل دسترسی و محدود کردن استفاده از سخت افزار اختصاصی و نرم افزار و کارهای دارای حق چاپ استفاده می شود. این می تواند از تغییر مالکیت یک محصول در اصلاح ، اصلاح ، بهبود ، توزیع و در غیر این صورت استفاده از محصول به روشی که توسط دارنده حق چاپ مجاز نیست استفاده کند..

در بسیاری از کشورها ، دور زدن DRM غیرقانونی است ، همچنین ایجاد و توزیع ابزاری که برای دور زدن DRM استفاده می شود.

چرا DRM?

هدف بیان شده DRM جلوگیری از دزدی دریایی و محافظت از مالکیت معنوی است. با محدود کردن کارهایی که مالک می تواند و نمی تواند با محصول خود انجام دهد ، دارندگان حق چاپ می توانند از سرقت املاک معنوی ، نقض حق نسخه برداری ، حفظ کنترل هنری و اطمینان از ادامه جریان درآمد جلوگیری کنند. DRM با محدود کردن نحوه استفاده از آن می تواند به ایمنی مالک کمک کند.

دارندگان کپی رایت DRM را به دلایل کمتری نسبت به موارد زیر نیز اجرا می کنند. DRM می تواند رقبا را از بهبود محصول خنثی کند. این می تواند محصولات را با یکدیگر ناسازگار جلوه دهد و صاحبان شرکت را وادار می کند فقط محصولات سازگار را بخرند که از دارنده حق چاپ استفاده کنند. این می تواند صاحبان را مجبور کند تا هنگام تغییر طرح DRM ، به جدیدترین محصول ارتقا یابند. DRM می تواند از ساختن کپی ، فروش ، هدیه دادن ، تعمیر یا اصلاح محصولات خود در جلوگیری از مالکین جلوگیری کند و منجر به افزایش درآمد شود.

آیا DRM کار می کند?

DRM می تواند از صاحبان استفاده از محصولات خود به روش هایی که توسط دارنده حق چاپ مجاز نیست استفاده کند. چقدر مؤثر است به فن آوری DRM فردی بستگی دارد.

بنیاد الکترونیکی مرز ، یک گروه حقوق دیجیتال غیر انتفاعی و منتقد اصلی DRM ، معتقد است که هیچ مدرکی مبنی بر جلوگیری از دزدی دریایی یا محافظت از کاربران وجود ندارد..

استدلال علیه DRM

هنگامی که مصرف کننده کالایی را خریداری می کند ، مالکیت کامل آن محصول به طور قانونی از تولید کننده یا خرده فروش به مصرف کننده منتقل می شود. DRM با حفظ عناصر خاص مالکیت برای دارنده اصلی حق چاپ ، در آن فرضیه قانونی ساده دخالت می کند.

بسیاری از گروه های حقوق مصرف کننده ، از جمله بنیاد الکترونیکی مرزی ، موضع گیری ضد DRM جدی را اتخاذ کرده اند. آنها استدلال می کنند که هدف DRM محافظت از مصرف کنندگان یا مالکیت معنوی نیست ، بلکه مالکین ناراحت کننده ، نوآوری در برابر رقبا را خنثی می کند ، نقص ها را پنهان می کند و مانع از داشتن واقعی یک محصول نمی شود..

  • DRM می تواند از فروش صاحب محصول یا فروش مجدد آن جلوگیری کند. به عنوان مثال ، این امر می تواند کتابخانه ها و فروشگاه های کرایه ای را از انجام کار منع کند.
  • براساس قانون DRM ، محققان امنیتی در صورت آسیب پذیری در یک محصول می توانند از آنها شکایت کنند. یک تیم تحقیقاتی دانشگاه نمی تواند اطلاعاتی در مورد عیب و نقصی که مثلاً اطلاعات خصوصی مشتریان را در معرض خطر قرار می دهد ، منتشر نکنند.
  • DRM می تواند مشتریان را از اضافه کردن یا حذف ویژگی های محصولی که در اختیار دارند منع کند. به عنوان مثال ممکن است یک مخترع از فروش یک لوازم جانبی برای بهبود یک محصول موجود منع شود.
  • DRM می تواند مشتریان را از تغییر قالب یک محصول دیجیتال مانند تغییر قالب یک فایل صوتی یا تصویری برای کار با یک دستگاه پخش یا دستگاه دیگر منع کند..
  • DRM می تواند صاحبان استفاده از لوازم جانبی خاص و محصولات سازگار با دستگاه را محدود کند. کارتریج های پرینتر نمونه بارز این موضوع است.
  • DRM می تواند به تنهایی مشتریان را از ترمیم محصولات شکسته جلوگیری کند. به عنوان مثال تولید کننده رایانه می تواند ضمانت دستگاه را باطل کند اگر به عنوان مثال مشتریان برای تعمیر و قطعات جایگزینی به شخص ثالث مراجعه کنند.

ضد DRM طرفدار دزدی دریایی نیست

طرفداران DRM معمولاً برابر بودن با DRM با دزدی دریایی برابر هستند. این امر به درستی صحیح نیست و ننگ است که توسط کسانی که حق مالکیت مصرف کنندگان را از بین می برند انجام شده است.

  راهنمای مبتدی برای رمزنگاری و برخی منابع مفید

روشهای مؤثرتری برای مبارزه با دزدی دریایی وجود دارد که دارنده حق چاپ می تواند از DRM استفاده کند ، که بعداً در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

نمونه DRM سخت افزاری:

تلفن های هوشمند

آخرین آیفون برای حذف جک هدفون آنالوگ استاندارد ، عناوینی را ایجاد کرد و کاربران را مجبور کرد از طریق یک سیگنال کاملاً دیجیتالی از طریق بلوتوث بی سیم ، AirPlay یا جک لایتنینگ به موسیقی و سایر صدای آنها گوش دهند. هیچ ذاتاً با آن مشکلی ندارد ، اما دری را برای سوء استفاده از DRM باز می کند.

نیلی پاتل مقاله ای را در The Verge منتشر کرد که در مورد پتانسیل بروز مشکلات جدی توضیح داد:

محدود کردن خروجی صدا به یک اتصال کاملاً دیجیتال بدین معنی است که ناشران موسیقی و شرکتهای پخش می توانند اصرار بر سازوکارهای دیجیتالی اجرای حق چاپ داشته باشند […] می توانید شرط بندی کنید که صنعت موسیقی قصد دارد به هر حال دستگاههای پخش و ضبط “غیر مجاز” را خراب کند. “

پاتل توضیح می دهد صنعت سرگرمی در حال مبارزه با “حفره آنالوگ” است ، و اکنون می تواند نحوه پخش صوتی کاربران را بهتر کنترل کند..

دی وی دی و بلو ری

بیشتر فیلم های DVD با DRM رمزگذاری شده اند ، بنابراین نمی توان آنها را ضبط کرد ، کپی کرد و از آنها نسخه پشتیبان تهیه کرد.

Blu-ray با چند لایه دیگر DRM این قدم را بردارد و باعث می شود پخش دیسک روی هر چیزی غیر از پخش کننده Blu-ray و تلویزیون HD که از رمزگذاری ویدیو پشتیبانی می کند ، غیرممکن شود. به همین ترتیب ، برای پخش دیسک Blu-Ray در رایانه ، یک کارت ویدیویی و مانیتور سازگار با HDCP ضروری است. نرم افزار مورد استفاده برای خواندن دیسک ها رایگان نیست و به دلیل DRM نمی توان آنها را توسط هیچ نرم افزار رایگان پخش کرد.

بنیاد نرم افزار آزاد از تحریم کلیه دیسک های HD-DVD و Blu-ray در سال 2006 خبر داد.

چاپگرها

در سپتامبر سال 2016 ، HP به طور سرسام آور سیستم عامل را در طیف وسیعی از چاپگرهای خود به روز کرد که باعث شد آنها با کارتریج های چاپگر غیر مارک ناسازگار شوند. صاحبان مجبور شدند کارتریجهای جوهر HP را خریداری کنند ، که گرانتر از گزینه های مارک عمومی است. اگر از مارک دیگری استفاده می شد ، حتی اگر قبلاً سازگار بود ، چاپگر به مالک هشدار می داد که کارتریج “آسیب دیده” است و نیاز به تعویض دارد..

پس از خشم شدید مشتری و دادخواست ارسال شده توسط بنیاد الکترونیکی Frontier ، HP از DRM عذرخواهی کرد و برای به روزرسانی مجدد چاپگرها به حالت عادی سیستم عامل را منتشر کرد..

تلویزیون

بسیاری از تلویزیون های هوشمند فروخته شده امروز مجهز به عملکرد ضبط شده داخلی هستند. متأسفانه ، محتوایی که با تلویزیون هوشمند خود ضبط کرده اید به احتمال زیاد با استفاده از DRM برای آن تلویزیون قفل شده است ، و امکان پخش آن در هیچ دستگاه دیگری وجود ندارد. علاوه بر این ، DRM ممکن است مدت زمان مجاز به ضبط را محدود کند. تولید کنندگان تلویزیون های هوشمند می توانند با دارندگان حق نسخه برداری کار کنند تا DRM که خاص محتوا است را فعال کنند ، بنابراین فقط برای نمایش ها و فیلم های خاص تلویزیون اعمال می شود.

لوازم خانگی

حتی لوازم خانگی و آشپزخانه می توانند از DRM استفاده کنند. Keurig ، شركت قهوه كه دستگاه پخش كننده فوري قهوه را با استفاده از غلاف هاي يكبار مصرف مي سازد ، در سال 2014 اين اقدام را انجام داد. اين شركت متوجه شد كه مشتريان براي صرفه جويي دريافت از غلاف هاي بدون مارك و غلاف هاي قابل استفاده مجدد استفاده كردند. برای مجبور کردن مشتری به خرید تنها غلافهای تجاری Keurig ، دستگاه Keurig 2.0 یک ویژگی اسکن را در بر داشت که غلافهای رقیب را که حاوی مارک خاصی نیست ، قفل می کند..

DRM عقب نشینی کرد و فروش Keurig جدید افت کرد. نه تنها از غلاف شخص ثالث نمی توان استفاده کرد بلکه نسخه های قدیمی تر غلافهای برند Keurig نیز قفل شده بودند. به طور پیش بینی صاحبان خشمگین شدند.

نمونه هایی از نرم افزار DRM

موسیقی دیجیتال ، فیلم و کتاب

iTunes شاید مشهورترین نمونه استفاده از DRM برای محافظت از رسانه های دیجیتال از جمله موسیقی و فیلم باشد. این برنامه از یک طرح DRM داخلی به نام FairPlay استفاده می کند ، که در کلیه دستگاه های اپل و دستگاه های پخش کننده رسانه ساخته شده است. FairPlay تضمین می کند که رسانه خریداری شده از فروشگاه App و iTunes فقط از طریق محصولات اپل قابل پخش است. این موارد می تواند شامل فیلم ، موسیقی ، نمایش تلویزیونی ، کتابهای الکترونیکی و برنامه ها باشد.

  نحوه شروع ویندوز 7/8/10 در حالت ایمن

برنامه ها

مگر اینکه iPhone یا iPad خود را که باعث ضمانت کردن آن می شود ، به زندان بیاندازید ، دستگاه های iOS فقط می توانند از برنامه های ذکر شده در فروشگاه App استفاده کنند. بر خلاف Android ، هیچ تنظیماتی برای نصب برنامه ها از برنامه نویسان شخص ثالث وجود ندارد.

این تاکتیک از صاحبان آیفون و آی پد نمی تواند از برنامه هایی که اپل آنها را تأیید نمی کند ، جلوگیری کند. این برنامه ها ممکن است دزدان دریایی باشند ، حاوی محتوای صریح باشند ، باعث آسیب به دستگاه شوند یا برای اصلاح دستگاه به گونه ای استفاده شوند که در غیر این صورت برای اپل مفید نیست. به عنوان مثال غیرممکن است که مکان GPS خود را فریب دهید یا اصلاح کنید کدام پورت ها و برنامه ها می توانند در iPhone استفاده کنند بدون اینکه فرار از زندان باشد.

نرم افزار و بازی های ویدئویی

نرم افزارهای تجاری از DRM به روشهای مختلفی برای جلوگیری از توزیع غیرمجاز و دزدی دریایی استفاده می کنند. این ممکن است چه تعداد دستگاه را قادر به نصب یک نسخه از نرم افزار محدود کند (Evernote ، Microsoft Office). یک تاکتیک دیگر ، تأیید هویت مداوم آنلاین است ، که به یک اتصال اینترنتی نیاز دارد ، بنابراین نرم افزار می تواند از خانه تلفن بگیرد تا از نسخه قانونی آن اطمینان حاصل کند (Diablo 3 ، Assassin’s Creed II). کلیدهای محصول نیز یک وسیله ساده برای تأیید خرید نرم افزار است ، اما معمولاً محدود به دیسک های فیزیکی است و نه بارگیری آنلاین..

انگیزه جلوگیری از دزدی دریایی قابل درک است ، اما محدود کردن تعداد دستگاه ها و مجبور کردن استفاده از کلیدهای محصول می تواند فروش مجدد یا از بین بردن نرم افزارهای استفاده شده را محدود کند ، عملی که صاحب حق باید آن را انجام دهد. احراز هویت مداوم آنلاین ، باعث ایجاد عوارض حریم خصوصی می شود و می تواند صاحبان از داشتن نرم افزار خود بدون اتصال به اینترنت جلوگیری کنند.

علاوه بر جلوگیری از کپی و توزیع غیرمجاز ، DRM همچنین می تواند کاربران را از اصلاح ، بهبود یا حذف ویژگی های نرم افزار جلوگیری کند. هدف بیان شده حمایت از مالکیت معنوی است اما می تواند مانع از رقابت شود.

DRM چیست

خدمات جریان

محتوا در سرویس های پخش رایگان و اشتراکی ، مانند Netflix و Spotify ، واجد شرایط محافظت از DRM نیستند. فقط به این دلیل که ماهانه 10 دلار برای اشتراک Netflix پرداخت می کنید به این معنی نیست که شما صاحب هر فیلم و نمایش تلویزیونی در کتابخانه Netflix هستید.

بنابراین خط کجاست؟ DRM به طور خاص در مالکیت دخالت می کند. اگر شما صاحب چیزی هستید ، باید بتوانید به آنچه می خواهید با آن بپردازید ، نوشتن نسخه های نامحدود و توزیع آنها به غریبه ها. پخش محتوای به معنای مالکیت آن نیست.

استریم سرویس یک سرویس است ، و خدمات محصول نیستند ، بنابراین نمی توانند متعلق به آنها باشند و DRM به معنای سنتی قابل استفاده نیست.

نا سازگاری

DRM از انجام کارهایی که بدون آن ممکن است جلوگیری می کند. اگر یک کارتریج چاپگر از هر نظر کاملاً با پرینتر سازگار باشد به جز برخی محدودیت های دلخواه که برای قفل کردن اشخاص ثالث طراحی شده است ، DRM.

با این حال ، DRM بر فناوری زیرین تأثیر نمی گذارد. اگر فقط یک شرکت یک کارتریج سازگار برای چاپگر ایجاد کند و گزینه های شخص ثالث در دسترس نباشد ، DRM نیست.

ایمنی

این شاید حداقل روشن ترین چیزی باشد که DRM نیست و نیست. بیایید بگوییم اپل قصد داشت کاربران مک بوک و آیفون را به کابل های شارژ مارک اپل محدود کند زیرا محصولات شخص ثالث سابقه ثابتی در ترکیدن شعله های آتش داشتند. هدف از این محدودیت محافظت از حق نسخه برداری اپل نیست بلکه بهترین منافع مشتریان است.

این فقط یک نمونه فرضی است ، اما محدودیت ایمنی در کدام مرحله به DRM تبدیل می شود؟ این باید براساس محصول براساس محصول ارزیابی شود.

DMCA

قانون حق چاپ کپی رایت دیجیتال هزاره مصوب سال 1998 ، تولید یا انتشار هرگونه فناوری که به صاحبان اجازه می دهد از محافظت DRM روی محصولات خود استفاده کنند ، غیرقانونی است. DMCA اساساً دور زدن DRM به هر دلیلی را جرم محسوب می كند.

هدف این قانون محدود کردن دزدی دریایی محصولات دیجیتالی بوده است ، اما از آن برای سکوت محققان امنیتی که عیب و نقص در محصولات را پیدا می کنند ، جلوگیری می کند و از رقبا برای جلوگیری از محصولات مهندسی معکوس جلوگیری می کند و استفاده منصفانه را به خطر می اندازد..

با وجود قانون ، DMCA تا حد زیادی در محافظت از سیستم های DRM و محصولاتی که ظاهراً از دزدان دریایی نرم افزار محافظت می کنند ، بی اثر است. نرم افزار رایگان برای دور زدن DRM بسیار زیاد است. طبق قوانین DRM ، افراد بد آزاد می شوند و افراد خوب مجازات می شوند.

  چگونه با خیال راحت نرم افزار بارگیری و نصب شود

مبارزه با DRM

شاید ناامید کننده ترین واقعیت در مورد DRM این باشد که کار نمی کند. Google را به هر یک از مثالهای فوق ، و مطمئناً می توانید وسیله ای برای دور زدن DRM در صفحه اول نتایج پیدا کنید. DRM معمولاً فقط برای ناراحتی و مجازات مصرف کنندگان صادقانه انجام می شود و برای جلوگیری از دزدی دریایی و سرقت از مالکیت معنوی نیز اقدامات کمی می کند.

حتی اگر سرکوب DRM در بسیاری از کشورها غیرقانونی است ، اجرای قوانین دشوار است و اقدامات متفاوتی برای متوقف کردن نقض حق چاپ ندارد..

چگونه می توانید با DRM مبارزه کنید؟ ما نمی توانیم شما را به استفاده از نرم افزار حذف DRM و مشارکت در دزدی دریایی تشویق کنیم ، اما گزینه های دیگری هم برای سازندگان و هم برای مصرف کنندگان وجود دارد.

جریان

برای رسانه های دیجیتال ، محتوای جریان از بسیاری از جنجالی ترین جنبه های DRM چشم پوشی می کند. این می تواند تجربه مشتری بهتری را ارائه دهد ، نیازی به مشتری برای خرید کالایی ندارد و برای دزدان دریایی ، دست کم با کیفیت بالا ، دشوار است. نیازی به نگاه بیشتر از Netflix ندارید تا ببینید چگونه یک مدل جریان برای مشتریان و دارندگان کپی رایت سود می برد.

محافظت از محتوای سبک

محافظت از محتوای سبک ، یا LCP ، جایگزینی برای رمزگذاری DRM است که هنوز در مرحله توسعه است. GiantSteps ، توسعه دهنده می گوید که به ویژه در eBooks ، یک رمزنگاری استاندارد را در همه ناشران ایجاد می کند که نمی توانند مشتری را در یک بستر خاص قفل کنند. از نظر تئوری ، این اطمینان حاصل می کند که یک محصول دیجیتالی خریداری شده است ، اما امکان استفاده از آن در چندین سیستم عامل مانند تبلت ، تلفن های هوشمند و کتابخوان های الکترونیکی مانند Kindle و Nook را فراهم می آورد..

LCP قول می دهد کمتر مزاحم باشد ، تجربه کاربری بهتری ارائه دهد و اجرای آن ساده تر از DRM سنتی است. چگونگی اجرای دقیق آن ، با این حال ، هنوز هم می تواند در برابر اصول ضد DRM خلاف واقع ، EFF و سایر گروه های حقوق مصرف کننده باشد.

برو DRM رایگان

شرکت ها به اندازه کافی جسورانه برای کنار گذاشتن محصولات بدون DRM غالباً احترام و تکرار تجارت خود را به دست می آورند. رفتن بدون DRM نشان می دهد که یک شرکت اطمینان دارد که بهترین محصول ممکن را دارد و مصرف کنندگان مایل به پرداخت هزینه آن هستند.

CD Projekt Red ، سازندگان سری بازی های hit hit Witcher ، دو قسط آخر سریال را بدون DRM منتشر کردند. این شرکت خاطرنشان کرد: پس از انتشار Witcher 2: Assassin of Kings ، نسخه دیسک محافظت شده DRM که توسط آتاری توزیع شده است بارها بیشتر از نسخه DRM رایگان که از طریق بارگیری آنلاین فروخته می شد ، دزدی شد. Witcher 3: The Wild Hunt در ادامه رکورد فروش را شکست.

مشتریان می توانند نه تنها با خرید آن ، از نرم افزارهای بدون DRM پشتیبانی کنند بلکه از طریق یک بازار که از محصولات بدون DRM پشتیبانی می کند ، آن را خریداری کنند. به عنوان مثال GOG.com ، فقط بازی های رایگان DRM ، از جمله سری Witcher را می فروشد.

برچسب زدن عادلانه

سال گذشته ، EFF به کمیسیون تجارت تجاری فدرال دستور داد تا قوانین برچسب زدن را تنظیم کند که خرده فروشان را ملزم به اخطار به مشتریان در صورت داشتن محصولات دارای DRM کند..

استفاده منصفانه

قوانین استفاده عادلانه بیان می کند که مواد دارای حق چاپ می توانند بدون مجوز از صاحب حق نسخه برداری برای اهداف “محدود و تحول پذیر” کپی شوند. DRM اغلب با تداخل در توانایی کپی برداری یا به اشتراک گذاری محدود ، در تضاد با این قوانین است. استفاده عادلانه را می توان برای اظهار نظر ، انتقاد یا تقلید از یک اثر دارای حق چاپ استفاده کرد. این کار اغلب توسط روزنامه نگاران و سایر شکل های رسانه ای استفاده می شود.

آینده DRM: blockchain tech

blockchain یک رهبر غیرمتمرکز ، تغییر ناپذیر و عمومی از معاملات است. این مشهورترین بیت کوین است که باعث می شود کاربران دو بار از همان بیت کوین خرج نکنند و با سرعت معینی بیت کوین را به اقتصاد تزریق کنند..

اما blockchain به عنوان یک فناوری مختل کننده با کاربردهای بی حد و حصر رو به افزایش است. یکی از این برنامه ها اثبات مالکیت یا اثبات مالکیت است. به این معنا ، blockchain می تواند در طرح های DRM مورد استفاده قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که شخصی که رسانه های دیجیتالی مانند یک آهنگ یا ویدیو را پخش می کند ، در واقع صاحب آن است.

سیستم های DRM محور Blockchain هنوز در حال توسعه هستند و بسته به نحوه اجرای آنها می توانند به مصرف کنندگان کمک یا آسیب رسانند. این می تواند به عنوان یک مخزن مشترک حقوق برای دارندگان محتوا عمل کند و حتی می تواند انتقال حقوق بین کاربران را نیز فعال کند. همچنین می توان از آن برای اجرای همه سیاستهای بدی که در بالا به آن اشاره کردیم ، استفاده کرد زیرا هک کردن و دور زدن کلک های زنجیره ای بسیار مشکل تر است..

مربوط: blockchain چیست؟ 10 متخصص blockchain را به 150 کلمه یا کمتر توضیح می دهند.

About the author

Comments

  1. DRM یکی از موضوعات مهم در حوزه حقوق دیجیتال است که به منظور محدود کردن دسترسی و استفاده از محصولات دارای حق چاپ استفاده می شود. در بسیاری از کشورها، دور زدن DRM غیرقانونی است و ایجاد و توزیع ابزاری که برای دور زدن DRM استفاده می شود، ممنوع است. هدف اصلی DRM جلوگیری از دزدی دریایی و محافظت از مالکیت معنوی است. با این حال، استفاده از DRM می تواند به مشکلاتی برای مصرف کنندگان و صاحبان محصولات منجر شود. برای مثال، DRM می تواند از فروش صاحب محصول یا فروش مجدد آن جلوگیری کند و مشتریان را از اضافه کردن یا حذف ویژگی های محصولی که در اختیار دارند منع کند. به همین دلیل، بسیاری از گروه های حقوق مصرف کننده، موضع گیری ضد DRM جدی را اتخاذ کرده اند. در نهایت، برای حفظ حقوق مالکیت معنوی و حقوق مصرف کنندگان، نیاز به یک رویکرد منصفانه و عادلانه در استفاده از DRM وجود دارد.

Comments are closed.