UDP vs TCP: آنها چیست و چگونه تفاوت می کنند؟

UDP vs TCP_ آنها چیست و چگونه تفاوت می کنند؟

برای درک تفاوت های TCP و UDP ، ابتدا باید درک اساسی از پروتکل IP زمینه ای داشته باشید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که تمام این پروتکل ها چیست ، تفاوت بین UDP و TCP و برخی از نمونه هایی از نحوه استفاده هر یک از آنها.

پروتکل IP

پروتکل های IP tcp udp

به هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد ، یک آدرس IP اختصاصی اختصاص داده شده از اعداد و اعشار اعطا می شود. مانند آدرس های فیزیکی خیابان ، آدرس های IP به رایانه هایی متصل می شوند که اینترنت را پیدا کنند و یکدیگر را بیابند و مواردی را به جلو و عقب ارسال کنند ، تابعی به نام “مسیریابی”. بدون پروتکل IP ، ما اینترنت نخواهیم داشت..

پروتکل اینترنت با تقسیم داده ها به قطعات کوچک به نام کار می کند دیتاگرام یا بسته ها. این تکه ها سپس از طریق یک آدرس IP به دیگری از طریق اینترنت ارسال می شوند.

علاوه بر خود داده ها ، بسته های IP حاوی اطلاعات مسیریابی مانند آدرس IP مقصد از کجا هستند. این اطلاعات “سرتیتر.”

هنگامی که یک بسته از دستگاه شما خارج شد ، به قسمت a می رود دروازه. این دروازه رایانه دیگری است که می تواند بخشی از آدرس های IP را در اینترنت مشاهده کند. اگر آدرس IP مقصد بسته ای نیست که دروازه می تواند آن را ببیند ، بسته را به دروازه بعدی خط منتقل می کند. این فرآیند تکرار می شود تا زمانی که بسته به دروازه ای رسید که آدرس IP مقصد را به عنوان متعلق به آن تشخیص دهد دامنه. آن دروازه بسته را به كامپیوتر منتقل می كند كه آدرس آن در هدر مشخص شده است.

از آنجا که داده ها به بسته ها تقسیم می شوند ، لازم نیست همه مسیری یکسان را از طریق اینترنت طی کنند ، یا حتی به ترتیب وارد شوند.

هر بار که از اینترنت استفاده می کنید ، از پروتکل IP استفاده می کنید. این نوع داده تبادل شده است ، بنابراین تقریباً برای همه موارد از جمله متن ، تصاویر ، صدا ، فیلم ، بازی ، ایمیل ، پیام رسانی ، پرونده ها و موارد دیگر استفاده می شود..

امروزه بیشتر برنامه ها از نسخه چهارم پروتکل اینترنت استفاده می کنند ، معروف به IPv4. احتمالاً در مورد جایگزینی IPv4 نیز شنیده اید, IPv6. در حال حاضر ، این دو نسخه به طور موازی کار می کنند ، اما تصویب IPv6 رو به رشد است و در نهایت IPv4 را به کلی جایگزین می کند. دلیل این امر این است که جهان از آدرس های IPv4 خاتمه می یابد – مخترعان آن پیش بینی نمی کردند که اینترنت را تا آنجا که امروزه وجود دارد ، گسترش دهند. IPv6 اجازه می دهد تا آدرس های IP بسیار بیشتری به علاوه برخی از دیگر نسخه های فنی دیگری را که ما در اینجا به آنها معرفی نمی کنیم.

  نحوه تقسیم ترافیک تونل VPN در ویندوز ، MacOS ، DD-WRT و گوجه فرنگی

همچنین مشاهده کنید: IPV6 vs IPV4

TCP

TCP قبل از UDP آمد. این مخفف پروتکل کنترل انتقال است. شما اغلب مشاهده می کنید که به آن گفته می شود TCP / IP, اگرچه هیچ تفاوتی بین آن و TCP وجود ندارد.

پروتکل IP داده ها را در بسته ها تجزیه می کند و آنها را به مقصد از طریق اینترنت می فرستد ، اما چگونه می توانید به محض رسیدن ، این بسته ها را دوباره جمع کنید؟ این چیزی است که TCP برای آن اختراع شده است. پس از رسیدن بسته ها به مقصد خود ، آنها توسط دستگاه دریافت کننده دوباره به فرم اصلی خود جمع می شوند.

TCP برای برقراری ارتباط و ارسال داده به هر دو طرف نیاز به برقراری ارتباط دارد. TCP تضمین می کند که گیرنده بسته های مطابق با آن را دریافت می کند اعداد دنباله موجود در سربرگ. گیرنده برای هر بسته پیامی را برای فرستنده ارسال می کند, تصدیق که دریافت شده اند هر بسته ای که توسط گیرنده مورد تأیید قرار نگرفته باشد ، دوباره ارسال می شود. بسته ها برای خطاها با استفاده از a بررسی می شوند چک, که در هدر نیز گنجانده شده است.

TCP_header

TCP به دلیل وجود این همه عقب و جلو بین سرویس دهنده و سرور ، می تواند با اطمینان از صحت اطلاعات مبادله شده در اینترنت اطمینان حاصل کند. به عبارت ساده ، می تواند دقیقاً همانطور که ارسال شده بدون هیچ گونه تغییر و یا قسمت های از دست رفته ارسال شده را تضمین می کند. این باعث می شود TCP برای طیف عظیمی از برنامه ها مفید باشد ، و رایج ترین پروتکل مورد استفاده در اینترنت است. هر زمان که روی پیوند کلیک کنید ، یک فایل را در مرورگر وب خود بارگیری کنید ، یک برنامه را به روز کنید یا ایمیل خود را باز کنید ، TCP احتمالاً استفاده می شود.

  نحوه دریافت آدرس IP برای فیلیپین

با این حال ، تمام ارتباطات عقب و جلو TCP را پایین می آورد. اگر یک بسته از بین نرود ، کل عملیات تا زمان ارسال مجدد نگه داشته می شود. در حالی که این تنها به میلی ثانیه در زندگی واقعی ترجمه می شود ، می تواند بر عملکرد برنامه هایی که به پهنای باند زیادی نیاز دارند تأثیر بگذارد. UDP را وارد کنید.

UDP

UDP مخفف User Datagram Protocol است. به یاد بیاورید که یک دیتاگرام و یک بسته کمابیش یکسان هستند. UDP ، همچنین در بالای پروتکل IP ساخته شده است ، مشابه TCP کار می کند ، اما است ساده تر و سریعتر.

تفاوت اصلی این است که UDP نیازی نیست که گیرنده تأیید کند که هر بسته دریافت شده است. بسته هایی که در هنگام گم شدن از بین می روند ، خشمگین نیستند. این امر باعث می شود کامپیوترها سریعتر ارتباط برقرار کنند ، اما داده های دریافت شده ممکن است دقیقاً با داده های ارسال شده مطابقت نداشته باشد.

بسته های UDP دارای تعداد ترتیب نیستند ، بنابراین می توانند از حالت خارج شوند. هرچند آنها چک های مختلفی دارند ، بنابراین بسته هایی که وارد می شوند در برابر فساد یا تغییر در ترانزیت محافظت می شوند.

UDP_header

به همین دلیل ، UDP در هنگام ترجیح سرعت نسبت به صداقت و تصحیح خطا استفاده می شود. برخی از برنامه های رایج شامل پخش فیلم و موسیقی ، پخش مستقیم ، تماس صوتی و تصویری (VoIP) و بازی های آنلاین است. در این سناریوها ، مهم نیست که قاب ویدیویی یا دکمه را که گاه به گاه است ، از دست می دهید ، و این از UDP پشتیبانی می کند. ترافیک DNS معمولاً از طریق پروتکل UDP رد و بدل می شود.

  بهترین VPN برای لینوکس در سال 2024 (و بدترین)

همچنین مشاهده کنید: راهنمای UDP

OpenVPN از UDP و TCP

بسیاری از برنامه های محبوب VPN که به پروتکل OpenVPN تکیه می کنند ، به کاربران اجازه می دهد بین پروتکل UDP و TCP را انتخاب کنند. هیچ کدام به ویژه بهتر از سایرین نیستند و بیشتر کاربران نهایی تفاوت زیادی متوجه آن نخواهند شد. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، UDP به طور کلی سرعتهای بهتری را ارائه می دهد ، اما براساس موارد متفاوت است.

در برخی موارد ، ممکن است یکی از موارد دیگر برای دور زدن فایروال لازم باشد. UDP و TCP می توانند در درگاه های مختلف کار کنند و برخی از فایروال ها ممکن است به عنوان مثال درگاه UDP معمولی OpenVPN را سیاه کنند. اگر می دانید که اتصال OpenVPN شما به دلیل سانسور مسدود شده است ، سعی کنید پروتکل دیگری را تغییر دهید. TCP به طور کلی برای این بهتر است.

UDP در مقابل TCP

در اینجا برخی از تفاوتهای عمده بین UDP و TCP آورده شده است:

UDP:

  • برای پخش فیلم ، بازی ، VoIP ، پخش مستقیم استفاده می شود
  • سریعتر و به منابع کمتری نیاز دارد
  • بسته ها لزوما به ترتیب نمی رسند
  • بسته های مفقود شده را مجاز می کند. فرستنده نمی تواند بداند آیا بسته ای دریافت شده است یا خیر

TCP:

  • بیشترین پروتکل مورد استفاده در اینترنت
  • TCP تضمین می کند که هیچ بسته ای گم نشده است و تمام داده های ارسال شده آن را به گیرنده ارائه می دهد
  • TCP بسته هایی را به منظور ارسال می کند تا بتوان به راحتی آنها را با هم جمع کرد
  • کندتر است و به منابع بیشتری نیاز دارد

اگر شوخی زیر را درک کردید ، پس از درک اساسی بین تفاوت های TCP و UDP اطلاعاتی دارید.

tcp جوک udp

“Breitling Wingwalkers” توسط آگن فون تحت مجوز CC BY 2.0 مجاز است

“لایه بندی اینترنت” توسط Jsoon اتحادیه اروپا تحت مجوز CC BY-SA 3.0 مجاز است

About the author

Comments

  1. TCP و UDP دو پروتکل مهم در اینترنت هستند که برای انتقال داده ها استفاده می شوند. برای درک تفاوت بین این دو پروتکل ، باید ابتدا درک اساسی از پروتکل IP داشته باشیم. پروتکل IP به هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد ، یک آدرس IP اختصاصی اختصاص داده شده است. این آدرس به رایانه ها کمک می کند تا یکدیگر را بیابند و داده ها را به جلو و عقب ارسال کنند. TCP برای برقراری ارتباط و ارسال داده به هر دو طرف نیاز به برقراری ارتباط دارد و تضمین می کند که گیرنده بسته های مطابق با آن را دریافت می کند. از طرف دیگر ، UDP یک پروتکل سریع و سبک است که برای برنامه هایی که به سرعت بالا و تأخیر کم نیاز دارند ، مفید است. در نهایت ، هر دو پروتکل مهم هستند و برای برنامه های مختلف استفاده می شوند.

  2. مقاله در مورد تفاوت های TCP و UDP است. TCP یک پروتکل کنترل انتقال است که برای برقراری ارتباط و ارسال داده به هر دو طرف نیاز به برقراری ارتباط دارد. این پروتکل تضمین می کند که گیرنده بسته های مطابق با آن را دریافت می کند و هر بسته ای که توسط گیرنده مورد تأیید قرار نگرفته باشد ، دوباره ارسال می شود. از طرفی ، UDP یک پروتکل بدون اتصال است که برای ارسال داده هایی که نیاز به سرعت بالا دارند ، مفید است. در این پروتکل ، بسته ها بدون تأیید دریافت به مقصد ارسال می شوند و هیچ گونه تضمینی برای دریافت آنها وجود ندارد. برای استفاده از هر یک از این پروتکل ها ، باید با مزایا و معایب هر کدام آشنا باشید و بر اساس نیاز خود از آنها استفاده کنید.

Comments are closed.